Hlavní navigace

Google Code končí. Migrujte na GitHub, radí Google

13. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývojářský repozitář Google Code byl kdysi velmi populární, ale v poslední době začal zaostávat a ztrácet na oblibě. Pro Google očividně není prioritou, což se nyní potvrzuje. Firma oznámila uzavření služby, které proběhne v několika fázích. Vývojáři mohou projekty snadno migrovat např. na GitHub.

„Když jsme v roce 2006 spustili Google Code, svět projektových hostingů byl velmi omezený. Měli jsme obavy ohledně jejich spolehlivosti a stagnace, takže jsme se rozhodli jednat a nabídli komunitě další možnost. Od té doby se ale objevila řada lepších projektových hosting jako GitHub nebo Bitbucket,“ vysvětluje Google důvody pro uzavření služby a dodává, že své vlastní projekty už z velké části migroval na GitHub. Totéž doporučuje i dalším vývojářům.

Uzavření služby proběhne postupně, aby na provedení migrace měli všichni dostatek času. Nyní už není možné na Google Code přidávat nové projekty, ale stávající lze aktualizovat až do 24. srpna 2015. Do 25. ledna 2016 zůstane služba ve statické formě pro čtení, poté bude nadobro uzavřena. Zdrojové kódy, tedy to nejdůležitější, budou dostupné v tar balíčcích ještě nějaký čas, nejméně do konce roku 2016.

Migrovat z Google Code na alternativní hostingy je naštěstí velmi snadné. Pro GitHub Google připravil speciální stránku, na které můžete celý projekt vyexportovat jedním kliknutím. Pokud vás více láká Bitbucket, lze projekt snadno naklonovat při zakládání nového projektu. Stejně jednoduše lze migrovat projekt na SourceForge. Podrobnosti ke všem možnostem naleznete v migračním manuálu.

skoleni

Přesun doporučujeme provést v blízké době, abyste o změně dali příznivcům vašeho softwaru vědět. Google totiž nabízí možnost označit projekt jako přesunutý. V takovém případě zobrazí upozornění o nové lokaci projektu a později na něj návštěvníky přímo přesměruje. Tato možnost by měla fungovat do uzavření služby, tedy do ledna 2016.

Konec Google Code není tak překvapivý, služba už nové funkce dostávala jen zřídka a právě přesun projektů Googlu na jiné platformy ho naznačoval. Jak píše i Google, v poslední době se značné množství projektů přestěhovalo jinam a stále větší část služby zabíraly spamové či jiné nepovolené projekty, se kterými měli administrátoři jenom hodně práce.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.