Ano, protoze *buntu se jakztakz da pouzivat nejdrive nekolik mesicu po vydani a to jeste jen tehdy, kdyz clovek da na modleni a to vyhradne v protestantskem kostele, aby doslo k optimalnimu rozdeleni zdroju. Netusim, k cemu by komu byla alfa. Jestli nekomu naskakuje vyrazka z toho, ze jeste musi cekat na upgrade, udelal by lepe, kdyby presel na rolling release.
Nemusí to být hned pouze testovací pc, můžete udělat dualboot a pomalu se něco v tom nového naučit.
Jinak Ubuntu je jedno z distribucí, kdy podpora, cesty (funkčnost, lehké programování-případně odvodit pro další ditribuce už je snadné až na některé vyjímky), komunita je na solidní úrovni.
jinak nezaznamenal jsem u ubuntu nějaké problémy, vždy vše šlo, byť jinou cestou než co třeba uvádějí.
Takže, jaký například? Pořád jen hejt s bugama, takže například jaké?
Já zatím největší bugy našel jen xxxx u Win a 1 u FreeBSD (asi po 2 měísích od vydání jsem koupil 460, tak moji Asusku to neidentifikovalo a max rozlišení bylo 640x800, ale to napravil další update, jinak v tom problém žádný nebyl).
Hele, me nebavi to tady porad nevericim Tomasum vypisovat, tak si to precti tady: https://www.root.cz/clanky/podpora-pro-debian-7-wheezy-konci-firmy-si-ale-zaplati-pokracovani/nazory/964751/ Mozna jsem nekde nadaval na jine bugy, tak zkus Guugl.
Jinak ono asi zalezi take na tom, jak dlouho Ubuntu pouzivas, ne vsechny verze byly katastrofa. A take asi zalezi na tom, co na nem delas. Jestli pouzivas akorat FF, LO a Thuderbird, tak je mozne, ze na bugy nenarazis.
Nekolik let jsem ubuntu provozoval v praci. Pak najednou prestalo fungovat inet pripojeni. Pak uz to neslo ani upgradovat. A pak mi to smazalo komplet celou partition. Podobne se to opakovalo pri dalsi instalaci. Nehlede na to, ze tam neni Far manager, ale jakesi podradne mc a vi. Kdyz jsem mel treba dlouhy textovy blok, tak vi mi tam dalo ramecek pres celou obrazovku, prazdny. Takze misto editace jsem pul dne hledal, jak to zrusit. Nenasel. Takze restart, win, far, f4 a krasne jsem si to zeditoval. 1 kliknuti, nekolik keyu k nalezeni souboru, obvykle alt+pismeno, enter..., f4, par page down. dalsi fakt neprijemnost v tom vi nebo editoru mc, chtel jsem zkopirovat blok treba 5znaku x 10 radku. Taky jsem za boha nenasel, jak nato.
Dik, nepiste rady, uz mam win. Nejsem s nimi spokojen, ale Far a jine programy, ktere pouzivam, ty proste v linuxu nenajdete. Jejich nahrady stoji za prd. Leda, ze bych si je tam sam naprogramoval, coz mi prijde jako 2 leta zbytecna prace :)
NC ke konci připomínal už spíš operační systém....
A to jste jeste nevidel jeden z ceskych klonu, tusim od T602. Ten byl uplne k posrani, to kdyz se startovala ta nerezidentni cast, ktera zobrazovala panely, tak to startovalo pomalu tak dlouho, jak tehdejsi Widle. A i rezidentni cast sezrala prilis mnoho pameti, ktere tehdy nebylo nazbyt.
A to jste jeste nevidel jeden z ceskych klonu, tusim od T602.
Ten klon se jmenoval M602 a nevyrobil jej T602, protoze to byl textovy editor. Ta firma, co jej vyrobila, se jmenuje Software 602, podle 602. ZO Svazarmu. Ze by to startovalo rychle jako tehdejsi Windows se neda rict ani v nejmensim, pricemz ten program nabizel celou radu funkci, ktere clovek tehdejsi doby denne potreboval, treba editor s podporou vice kodovani, hexa zobrazeni, atd. nastroje na kompresi, porovnani souboru, formatovani/kopirovani disket.
M602 jsem otestoval a zavrhnul. Nejak mi ty funkce nestaly za tu molochovitost a pomalost. Editor ma i Volkov a jestli M602 nahodou mel lepsi, tak jeste lepsi stejne bylo pouzivat Norton editor, ktery byl maly, rychly a dost funkcni - dokonce umel i sloupcove bloky, coz dodnes spousta editoru neumi.
vc mel dobry hexaeditor a byl rychly. Ten hexaeditor je jedina vec, ktera mi na linuxu obcas chybi. Na prohlizeni je dobry xxd a hezdump (pripadne hexdump -c), ale hexa editaci jsem zatim nevidel.
m602 mel spoustu uzitecnych funkci, ktere jsem na linuxu marne hledal, nez mi dosly veci, jako ze nepotrebuju specialni funkci na rozdeleni tgz na diskety, kdyz mam dd a podobne.
nc jsem tak nejak mel, protoze ho mel kazdy, ale nepamatuju si, ze bych ho k necemu pouzival.
Pak byl nejaky dos navigator, nebo disk navigator a ten umel neco, co neumela m602, ani vc. Uz si nepamatuju co, ale poustel jsem ho tak jednou za mesic.
xtree umel stromove zobrazeni a nektere veci se v nem delaly lepe, nez ve vc.
mc bylo po prechodu na linux docela zklamani. Jenomze za poslednich 15 let jsem ho prakticky nepouzil, protoze v systemu s doplnovanim prikazove radky na tabelator je rychlejsi udelat vetsinu veci z radky. V zasade ho pouzivam akorat, kdyz potrebuju prohlednout nejakou neznamou adresarovou strukturu, coz se mi zas tak casto nestava.
mc mel docela pouzitelneho ftp a scp klienta. Jenomze ftp uz davno nepouzivam a scp zase funguje efektivne z radky a v pripade, ze jsou na cilovem stroji ssh klice, tak umi i doplnovat na tabelator i cilove cesty a jmena souboru.
Tyhle manazery jsou takova nostalgicka vzpominka na blbou prikazovou radku DOSu, neznalost shellu a pomale psani na klavesnici, kdy bylo rychlejsi drzet sipku a koukat se, jak to predemnou pomalu roluje, nez napsat prvni tri pismena jmena a zmacknout tabelator.
* Linux == práce, produktivita, stabilita
* windows == game launcher
* změna operačního systému kvůli neschopnosti vybrat si a ovládat textový editor == ?
Mám Kubuntu na desktopu, Ubuntu na serverech. První verze, co jsem dal na servery byla 10.04. Nejnovější mám 16.04, pár ještě 14.04. Za celou dobu jsem nikdy neměl žádné problémy, které by stály za řeč.
Zprávy o Ubuntu na root.cz patří. Je to totiž Ubuntu LINUX.
Zprávy o Ubuntu na root.cz patří. Je to totiž Ubuntu LINUX.
Ano, patri, i kdyz ja a dalsi lidi ho z dobrych duvodu pouzivat nehodlame. Ale na co zpravy o alfe, proboha? Ubuntu ma mouchy i ve finalnim vydani, tak kdo by pachal sebevrazdu s alfou? Anebo proc se tu nepise o kazde alfe kdejakeho jineho distra? Dostaneme se az tak daleko, ze tu budou zpravy o tom, ze vyvojar XY z Canonicalu si koupil novoy mys?
Předevčírem jsem nahrál čistou stabilní verzi Ubuntu na deset let starý notebook, který chci používat jako zdroj obrazu ke staré promítačce. Provedl jsem všechny updaty a nainstaloval VLC. Když jsem podruhé pustil video, systém kompletně zamrznul.
Popírám tedy třetí postulát: Linux != stabilita
Ať si kdo chce co chce říká, MS Office prostě nejsou LibreOffice dohnány ani předehnány. Vím to, pracuji v obojím. Jako nouzovka LibreOffice stačí, ale pokud chcete dělat skutečně něco složitějšího, MS Office jsou prostě lepší. To, že neznáte funkce MS Office, které v LibreOffice nejsou, Vás neomlouvá.
Popírám tedy druhý postulát: Lunix != produktivita
Ten první postulát, s tím souhlasím. S Linuxem je skutečně práce. Dostat se například s Ubuntu k nějaké rozumné míře nastavení v grafické podobě je velmi těžké. Uživatelsky přístupá nastavení, která ve winech byla v době, když Tučňák ještě říkal Unixu "tati", nejsou v nejpoužívanějším uživatelském forku ani po pětadvaceti letech.
Jinak aby bylo jasné, neznevažuji úlohu ani funkčnost Linuxu jako takového. Jen se mi nelíbí, že někdo něco vyzdvihuje na základě lži. Windows možná je game launcher, ale je v tom tak dobrej, že proniká i do korporátu. Až se začne Linux dělat pro lidi (jako že snaha by tu byla, ale je vždycky uforkována k smrti), možná bude mít navíc, než jen na "nejrozšířenější OS v zastaralých rooterech" nebo "nejrozšířenější OS/BIOS pro java machine v Androidech".
Jako první bych začal zabalením kódů do výjimek s hláškou chyby z kernelu v textovým režimu, aby aspoň člověk poznal, co se vlastně podělalo.
Možná jsem se nevyjádřil přesně, ale myšlenku snad chápete.
Podpis: Člověk, co dva dny zpátky nainstaloval Linux k dlouhodobému používání.
Popírám tedy třetí postulát: Linux != stabilita
Ten postulat je spatne, ma to byt Ubuntu!=stabilita. To stabilni je tam jen v nazvu.
Ja mam na MX Linuxu uptime 14:32:09 up 29 days, 19:21
Jako nouzovka LibreOffice stačí, ale pokud chcete dělat skutečně něco složitějšího, MS Office jsou prostě lepší.
Nejsem kancelarska mys, tak mi to staci a zase me nerajcuje predstava, ze by mi Ribbon zabral pul vysky displaye. Krome toho jste si jisty, ze problem neni i v nedostatecne znalosti LO nebo v tom, ze v nem chcete veci delat presne tak, jak v MSO?
První dva odstavce - tomuhle argumentačnímu klamu se říká "unáhlené zobecnění". Můžeš dát ruku na špalek za to, že ti u 10 let starýho notebooku nezlobí hardware? Opravdu je MS office stejný druh programu jako OO/LO? Pro běžnou kancelářskou práci mi LO vždycky stačilo. Pokud jsem psal něco složitějšího, většinou jsem sahal po Lyxu...
> Ten první postulát, s tím souhlasím. S Linuxem je skutečně práce. Dostat se například s Ubuntu k nějaké rozumné míře nastavení v grafické podobě je velmi těžké. Uživatelsky přístupá nastavení, která ve winech byla v době, když Tučňák ještě říkal Unixu "tati", nejsou v nejpoužívanějším uživatelském forku ani po pětadvaceti letech.
No, buď je člověk uživatel (a tam výchozí nastavení je zhruba dobré), a nebo je člověk správce (ať už sám sobě, nebo víc lidem), a pak si tak jako tak musí nastudovat, kam sáhnout. Zrovna Ubuntu v tomhle dokonalé není, připouštím.
> Jen se mi nelíbí, že někdo něco vyzdvihuje na základě lži. Windows možná je game launcher, ale je v tom tak dobrej, že proniká i do korporátu.
Windows se používá, protože se windows používá skoro všude a to proto, že jsou přibalený ke každýmu počítači. Žádné jiné vysvětlení bych v tom nehledal. Android za svojí rozšířenost vděčí témuž.
> Jako první bych začal zabalením kódů do výjimek s hláškou chyby z kernelu v textovým režimu, aby aspoň člověk poznal, co se vlastně podělalo.
Nevím jestli tomu dobře rozumím, jde o kernel panic? Používám linux běžně - no, nějakých 8, možná už 10 let? a kernel panic jsem viděl jedou. A to jsem se v něčem vrtal, takže se tomu ani tak nedivím. Proti téhle zkušenosti můžu postavit zážitky s wXP a w10, u kterých mi systém několikrát zhavaroval přímo při startu (!!! ani jsem nesáhl na klávesnici!) a než jsem stačil cokoliv udělat, pro moje pohodlí se to samo restartovalo.
je mi jasne ze jde o zamindrakovanej trolling, presto:
- *buntu se da "jakztakz" pouzivat par mesicu pred vydanim, pri vydani se da pouzivat lepe, tyden-mesic po vydani je opravena vetsina bugu ktere nebyli odhalitelne pred vydanim a masovejsim pouzivanim a hlasenim bugu...
- pokud jde o produkcni instalaci, Canonical OFICIALNE prohlasuje ze prechod mezi LTS doporucuje az pri prvnim opravnem vydani, tedy az prijde 18.04.1, to ale neznamena ze nelze pro normalni nasazeni pouzivat uz dailybuild, natoz beta... navic uzivanim bety a hlasenim bugu se prispova k odladeni prave pred vydanim ostre verze
- jestlli nekomu naskakuje vyrazka, tak tobe... nejde o to ze by nekdo nedockave cekal na upgrade(na par strojich mam 14.04), ale normalni racionalni pristup k nove verzi, navic LTS verzi, navic takove co po X letech opousti Unity (opet me to muze byt teoreticky jedno protoze pouzivam Xfce, to ale na veci ze jde o urcitej milnik nic nemeni)
Zostante si vy pekne pri svojom windowse :) kde vzdy po vacsej aktualizacii si system sam vytvori novu particiu. Kde ked dostanete virus, treba bud kupit poriadny antivir, alebo mozte skusat cely den preinstalovavat free z nadejou, ze to niektory vyriesi (zatial co vas comp tazi monero na pozadi). Kde sa pocitac na pozadi pekne updatuje, a pri update kritickych chyb len oznami, ze sa teraz restartuje. Nevadi, ze mate v praci nieco rozrobene, popripade nejaku prezentaciu. Ale, ako som uz pisal, windows mam rad, len ho treba pouzivat na to, na co vznikol. Na hry. Len pozor, ak sa hrate len tak raz do tyzdna, tak po nastartovani sa Vam hned zacne aktualizovat. Treba preto pockat 15-30 minut, a potom sa mozte hrat :) Je to parada..
jo, existuje. jako hromada pristroju. stejne jako ty predchozi existovaly. ale k dennodennimu pouziti na opravdove problemy to ma jeste daleko. jednak z duvodu chybovosti, pak komplikovanosti. treba jen priprava problemu - trva strasne dlouho prevest problem do logiky kvantoveho pocitace.