přesně -- osobně nemám nejmenší problém s R (zkoušeno na příkladech z článku)
xresources jsem ale nepoužíval
protože jsem měl s českými fonty problém ve více aplikacích, které to neumožňují nastavit / popřípadě umožňují nějakým obskurním postupem (třeba přes xresources :), což není zvlášť pohodlné pro rychlé nastavení, vyřešil jsem to jednou provždy tím, že jsem do cesty fontserveru jako první narval fonty s kódováním latin2
domnívám se, že pokud aplikace nehledá přímo font s konkrétním kódováním, vezme první vyhovující s daným názvem -- což je díky mému nastvení latin2 font.
ne že bych si byl přímo jistý, že to funguje přesně takto, ale rozhodně to funguje pro mé aplikace :)
o pořadí fontů se lze přesvědčit příkazem
'xlsfonts -u' -- vypíše _nesetříděný_ seznam fontů
na mém systému jsou latin2 fonty jako první
Nastavení fontu v grafickém okně je celkem jednoduché.
Čeština pro bitmapové exporty se navíc nastavuje stejně, jako pro grafické okno
Provozuji R pod win (není to moje volba) tam se čeština nastavuje pomocí konfiguračních souborů Rdevga - grafické okno a Rconsole.
Na unix se po pauze připravuji. Nastavení by nyní mělo být jednodušší. Volbu fontu ovlivňuje proměnná "X11fonts". Implicitní nastavení je v .Rprofile a vypadá (v. 1.9) takto:
options(X11fonts = c("-adobe-helvetica-%s-%s-*-*-%d-*-*-*-*-*-*-*",
"-adobe-symbol-*-*-*-*-%d-*-*-*-*-*-*-*"))
Její hodnota se implicitně předává při volání bitmapových zařízení (x11, jpg, png) do parametru fonts.
Podrobněji viz dokumentace (options, x11).
Zalezi na versi R-ka, v Debianu Woody je 1.5.1 a ta jeste volbu X11fonts nema:
> getOption(X11fonts)
Error in options(x) : Object "X11fonts" not found
Takze pokud potrebujete cestinu v grafickych okynkach, je potreba si overit, ktera verse R-ka uz ma option X11fonts. Jeste jsem netestoval, od ktere verse presne to funguje.
Jen pár poznámek:
Ten článek jsem psal na R 1.7.x. Teď jsem na Debian testing a v něm je 1.9.0. Nevím jak nyní, ale dokud byly ve Slackwaru Xfree 4.4, tak byla kompilace nových verzí Rka problém.
Já si, hlavně díky LaTeXu, do teď vystačil s exportem do PostScriptu.
Ještě jednou díky za doplnění.
Jáchym
Napred komentar: Je prima vedet, co vse se s grafy da v R delat, ale vedecke casopisy maji pomerne striktni pravidla ohledne jejich vzhledu, a proto bych spis uvital, kdyby se ukazky vztahovaly k publikovatelnym grafum. Uvedene priklady se mozna daji pouzit v diplomove praci nebo na nejake prezentaci, ale pochybuji, ze by je casopisy zamerene napr. na matematiku nebo fyziku otiskly.
Dotaz souvisi se zastaralou metodou prace s fonty v R: Da se v R zaridit, aby pro X11 byly pouzity vektorove fonty (TrueType,...)? Napriklad kdyz spustim "demo(graphics)", tak mi to vypise chybu:
Error in title(main = "January Pie Sales", cex.main = 1.8, font.main = 1) :
X11 font at size 22 could not be loaded
adobe-helveticu mam ve velikostech 8,10,12,14,18, a 24. Jako workaround se pry da pouzit vyrazeni "unscaled" specifikace v XF86Config:
FontPath /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled"
Radsi bych ale pouzival ony TrueType fonty. Napr. ROOT (http://root.cern.ch/) je bez problemu pouziva uz radu let.
Co se týká chyby, jakou máš verzi (poslední je 1.9)? Zkus aktualizovat nebo pošli bug.
Pro výstup Rko otevírá různá zařízení. Pro publikování je preferováno zařízení postscript, otevírá se stejnojmenou funkcí. Při otevírání zařízení lze nastavit velikost obrázku, velikost písma, rodinu fontů, kodování, dále při tisku definovat barvu, tloušťku a typ čar, ... Podrobněji v dokumentaci. Domnívám se, že požadavkům odborných časopisů tento výstup vyhoví.
Pokud se někomu líbí grafy vytvořené z fotek a popsané alespoň deseti různými fonty, potom samotné Rko není zrovna nejvhodnějším nástrojem.
Mozna nejde o chybu, ale o vlastnost. Problem se projevuje napr. v defaultne nastavene SUSE 9.1 s R 1.9.0 Patched (2004-05-05). Myslim, ze tento problem byl na R listu hlasen jiz pred nekolika lety.
TrueType fonty funguji pri vystupu do X11 divne. Napr. po nastaveni
x11(fonts = c("-monotype-arial-%s-%s-*-*-%d-*-*-*-*-*-*-*", "-monotype-arial-*-*-*-*-%d-*-*-*-*-*-*-*"))
sice demo(graphics) chybu neohlasi, ale pouzite znaky vypadaji odporne. Urcite neni pouzit antialiasing (overeno pre xmag), mozna jsou i jine problemy s jejich vykreslovanim.
Radsi rozvedu poznamku o grafech ve vedeckych casopisech, aby nedoslo ke zmateni. V instrukcich pro autory se napriklad uvadi: "As much lettering as possible should be removed from the figure itself and included in the caption". Takze vzorcum v grafech je lepsi se vyhnout uplne a legenda se ma uvadet jen kdyz to jinak nejde. Barevny tisk je obvykle spojen s vyssi cenou (typicke napr. pro sborniky konferenci), a tak je lepsi se mu vyhnout. Jednoduche sloupcove grafy mohou byt nahrazeny tabulkou, ktera zabira mene mista. Rikam to proto, ze clanek ukazoval, jak vyrobit graf hyrici barvami, a jak do nej pridat sofistikovanou legendu a vzorec.