Ja som robil par stranok na GetSimple, ale pred 2,5 rokmi som presiel na Grav. Grav netreba hackovat, vsetko funguje ako ma. Technicky vyspelejsi kod - moderne php, vykonova optimalizacia napr. pri nacitavani modulov, sablony v twig, perfektne dokumentovany, shell utilita na sposob drush / wp-cli, cize skriptovatelnost. Z pikosiek napr. Komponentove stranky - vidno, ze to robili dizajneri. Moznost odvodenych sablon, rozumne systematicke nazvy suborov. Komfort pouzivania sa s GS, kde bolo treba vsetko dohackovat, aby to ako-tak fungovalo, to sa neda porovnat.
Brzy se chystám na velký upgrade webu, tak by mne zajímalo - lze použít Grav v případě více-uživatelského webu (cca 50, aktivních asi 20) z různými úrovněmi práv (co kdo může vidět/editovat/vytvářet), komentáře, osobní zprávy, specifickými uživatelskými daty (máme něco, co by se dalo připodobnit odznakům a pár specifických polí v profilu), časovanými články (jeden typ obsahu má pole „datum“, které definuje časový rozsah, kdy je článek přístupný všem, jinak je omezený) a zpracováním obrázků (jeden typ obsahu má pole pro obrázek, který je automaticky konvertován do náhledu a zobrazení na stránce)? Samozřejmě počítám s implementací vlastních modulů (aktuálně běžíme na Drupalu, ani tam jsem se tomu nevyhnul a zpětně lituji, že některé věci jsem tvrdohlavě dělal využitím kombinace jiných modulů místo vlastního na míru), takže otázka je, zda je možno tohoto dosáhnout s rozumnou náročností.
Pokud se budeme bavit o tom, zda je na tento úkol možno použít GRAV, tak zodpovědně řeknu, že ne. GRAV určitě nemá nějaký propracovaný model přístupových práv na články apod. Existují nějaké rozšíření (třeba User Page ownership), které něco málo implementuje na poli práv.
Netvrdím, že vhodnou kombinací dalších rozšíření by to nešlo, ale myslím si, že pak "vytečeme" z definice pojmu "rozumná náročnost".
Mnohem lepší zkušenost pak mám s Joomlou! a doplňkem Community Builder. Samotné jádro Joomly už s právy pracuje velmi podrobně a další zmiňované vlastnosti do ní dostanete za poměrně kratší čas i s menší námahou.
GRAV asi úplně není určen ke správě webů tohoto typu, ale na druhou stranu jeho otevřenost a pružnost nevylučuje, že si někdo něco podobného napíše a zveřejní...
Uzivatelov mozete mat viac, ale pristup maju pokial mi je zname vsetci ku vsetkemu. System je urceny naozaj primarne na male weby.
Moduly ide robit lahsie ako v drupale (osobna skusenost - som drupalista), api je jednotne, ale nie je take rozsiahle ako v drupale.
Ak mate v drupale specialitky, kt vyuzivaju rozne opravnenia, views, webform a pod, tak Grav skor nebude pre vas.
Sháním redakční systém, kde bych se mohl prezentovat jako fotograf, tj. aby to umělo galerii, možná i blog a základní popis + formulář na kontaktování. Fotek by přibývalo v jednotkách měsíčně, ale ručně se mi to vkládat nechce (abych si dělal vlastní web v html). Nějaký tip?
Pro moje zcela skromné účely, akorát si to chce udělat nějaké skripty na generování. Ale su línej, jednou jsem si s tím hrál, udělal galerii na RPI a nechal to být https://blueimp.github.io/Gallery/
Zajimalo by mne jak to skaluje s rostoucim poctem dotazu. Co kdyz prichazi paralelne vic requestu na psani do toho sameho souboru, jak se to pak resi? A jeste jak to dokaze spolupracovat s reverzni proxy (squid, varnish) a externim ssl-terminatorem (pound)?
V kazdem pripade tohle stoji za vyskouseni. Pochvala pro autora (i kdyz propaguje tu prokletou joomlu)...
Je třeba sí uvědomit, že na soukromé použítí typu blog atd. stačí bohatě statické stránky, které mají nespočet výhod.
Podívejte se na Publii a uvidíte co je jednoduché řešení, proti tomu je i Grav s kanónem na vrabce a výsledek je naprosto totožný, publikujete svůj názor na webu. Uznávám, že Publii nemá klienta pro linux, ale pro většinu soukromých blogů, je to ideální řešení. Od levného hostingu (potřebujete jen prostor), přes maličkou velikost stránek, rychlé zobrazení na jakémkoliv připojení, jednoduchá záloha, migrace, nulová starost o bezpečnostní updaty CMS a modulů, nemusíte se nic učit (ani html, ani markup, ani správu CMS) atd. atd.
Tak si to skousim, a je to docela pouzitelne. Update/backup velice jednoduche. Taky instalovani novejch modulu. To by mohla byt inspirace i pro nektere "velke" CMS!
V konfiguraci je par veci, ktere opravdu nechapu. Proc menit vlastnika DocumentRoot-u na apache? A proc proboha sticky-bit na vsechny adresare? S tim by se snad melo zachazet opatrne...
Asi to simuluje uzamknuti podle: When a directory's sticky bit is set, the filesystem treats the files in such directories in a special way so only the file's owner, the directory's owner, or root user can rename or delete the file. Without the sticky bit set, any user with write and execute permissions for the directory can rename or delete contained files, regardless of the file's owner. Typically this is set on the /tmp directory to prevent ordinary users from deleting or moving other users' files.
A pokud to má být ještě jednodušší: https://www.staticgen.com/
tak jsem skončil na tom, že po instalaci na wedos jako alias webhostingu to dělá takovéto url: http://domena.tld/domains/domena.tld/nazevstranky. Vím, že se to dá nějak oříznout, ale nevím jak, htaccess wedosu nepomáhá.
Tak si dovolím poslední poznámku, nebo spíše zkušenost. Pro začátečníka naprosto neschopné CMS, doporučuji Joomla, Drupal, nebo Wordpress. Tohle je tak primitivně jednoduché a neschopné CMS, že si raději napíši statickou HTML stránku. U všech témat neschopnost změnit logo, natož text za logem apod. žádný css editor in web, apod. Děkuji nechci.