Hlavní navigace

Hacker Evolution: Untold - hackerem během chvilky

16. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přáli jste si někdy stát se slavným hackerem? Pokud ano, můžete si vyzkoušet hru Hacker Evolution: Untold. Bohužel, i pravé a poctivé hackerství má své nevýhody. Ty se projeví hlavně ve chvíli, když jste obviněn z trestného činu. Pak je jen na vás zjistit, kdo tento trestný čin udělal a očistit své jméno.

Ve hře Hacker Evolution: Untold se dostanete, podobně jako ve hře Uplink, do světa počítačových hackerů a crackerů. Stejně jako Uplink jde o placenou hru (stojí 24,95 USD, tedy okolo 500 korun), demo si můžete stáhnout z webu projektu. Podobně jako u Uplinku je možno si koupit i zdrojové kódy k tomuto a předchozímu dílu hry.

HE untold

Po spuštění dema se objeví jednoduché menu s několika položkami jako nová hra, načíst hru, nastavení, mody (v demu jsou nedostupné), a konec hry. Bohužel, hra neběží dobře pod širokoúhlým rozlišením, což je vidět například na screenshotech. V nastavení nenajdete nic ohledně rozlišení a přepínání fullscreenu mi nefungovalo. Na screenshotech z domovské stránky hry hra běží v širokoúhlém režimu, ale to jsou nejspíše snímky z verze pro Windows.

HE untold

Na rozdíl od Uplinku je hra rozdělena do úrovní, v každé úrovni je jen několik serverů, přičemž v Uplinku jsou všechny servery kdykoliv dostupné. Na začátku každé úrovně se objeví krátký úryvek z příběhu, který se ve hře odehrává. Pak se objeví čtyři „okna“, a to terminál, kterým se celá hra ovládá, okno, ve kterém se ukazuje pozice serverů a v kterém můžete nastavit bounce(odrazy od jiných, již hacknutých serverů) a prohlídnout si informace o serverech. Dále je ve hře okno s informacemi ohledně vašeho počítače a procesů a nakonec okno s maily od „informátorů“, které vám dodávají další úkoly a informace.

HE untold

Hra se ovládá celá v terminálu pomocí příkazů, čímž se velmi liší od hry Uplink. Příkazů není moc a bohužel v terminálu není až tak snadné psát, například proto, že nemůžete šipkami nahoru a dolu procházet posledními příkazy. Všechny příkazy si ve hře můžete nechat ukázat příkazem „help“, který mimo jiné informuje o tom, že klávesami F1 až F3 si můžete nechat zobrazit některé pomocné věci (jako například seznam cílů v úrovni).

Mně ale tyto klávesy nic nedělaly, takže ve hře se k většině cílů musíte dopracovat sami. K tomu vám může pomoci příkaz „tutorial“, který, když je dostupný, zobrazí návod na současnou úroveň. Ve hře se při orientování nesetkáte s adresáři, ač příkaz ls (nebo dir) ukáže v každém adresáři cestu nahoru dvěma tečkami. Příkaz cd chybí a některé příkazy jsou místo kratšího unixového názvu nazývány jinak (například místo příkazu „rm“ je příkaz „delete“, na což si osobně nemůžu zvyknout). Naštěstí ale je, že v plné verzi lze vytvářet příkazové aliasy, kterými můžete přejmenovávat příkazy.

HE untold

Grafika hry se mi moc nelíbí, ačkoliv můj největší problém je asi s chybou v zobrazování v širokoúhlém formátu. Hru podbarvuje pěkná hudba, ale připadá mi, že při hraní není takový pocit paranoie, který byl ve hře Uplink.

Cloud23

Příběh sleduje mladého hackera, který byl obviněn za zločin a snaží najít pravého pachatele a očistit své jméno. Hra by měla mít deset úrovní plus ještě tři v nedávno vydaném rozšíření, které dostanete zdarma ke každé hře.

Nakonec bych chtěl ještě dodat takový malý cheat. Pokud pouštíte hru v konsoli, při načtení levelu se do konsole mimo mnoho věcí vypíše jaké jsou cíle mise, ale i jaké je jejich řešení, jen se v tom člověk musí trochu zorientovat.

Hodnocení:
Plusy: ovládání pomocí příkazů do terminálu, zajímavý koncept
Mínusy: špatně vypadá na širokoúhlých monitorech, nefunguje klávesy
Verdikt: Zajímavá hra, které v mých očích docela kazí malé chyby.

Autor článku