Vlákno názorů k článku Hazard s bezpečností: levné Motoroly nikdy nedostanou novější Android od Josef Pavlik - Brecis sice dobre, ale na spatnem hrobe. Alternativni...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 2. 2026 10:09

    Josef Pavlik

    Brecis sice dobre, ale na spatnem hrobe. Alternativni firmware pro telefon? Ale prosim, reklo sluchatko. Pro ktery? Na svete je par desitek vyrobcu telefonu a kazdy z nich ma stovky modelu. Vynasob si to. Nejake alternativni "svobodne" firmware existuji, ale kdyz se podivas na kompatibilitu, jsou kompatibilni s radove stovkou modelu. Ale modelu jsou tisice. A muzes se vsadit, ze zrovna ten tvuj nebude v seznamu.
    Tohle si jeste tak dokazu predstavit pro Apple. Jediny vyrobce a radove vyssi desitky modelu.
    Ted si predstav, ze by nekdo mel udrzovat tento alternativni firmware pro tisice zarizeni. Jednoduse nemozne.
    Jediny, kdo by mohl udrzovat firmware aktualni je vyrobce. Ale uvedom si, ze vyrobce chce prodat novy telefon, nechce zadarmo udrzovat ten stary. Navic, ten 2-3 stary uz nebude hardwarove stacit.
    A ted jsme u toho - ja mam hruzu z kazdeho upgradu androidu. Kazda vyssi rada je vetsi hnus. Kazdy druhy patch rozbije neco, co driv fungovalo. Leta prodavame Motorola G04. Skvely hardware, na nasi aplikaci vice nez dostatecny. V posledni dobe, pred par mesici, si zacali nekteri zakaznici stezovat, ze maji problemy s pristupem na wifi. Ze se odpoji a uz se nepripoji, musi restartnout cely telefon. Na vine je upgrade firmware. S poslednim firmwarem je tam proste nejaky bug a ten zatraceny telefon je pak nepouzitelny. Nekolik telefonu jsme museli zakaznikum vymenit.
    Co hur, G04 uz se nevyrabi. Prechazime na G15. Ten ma android 15, neco horsiho si je tezke predstavit. Z androidu 15 se uz neda z aplikace konfigurovat sit, neda se ani kontrolovat jestli jsi pripojeny na spravnou sit a kdyz ne, spojit se na ni. Totalni shit. A wifi ma citelne horsi, nez G04.

  • 14. 2. 2026 14:08

    Ondro

    Preco ste si vybrali Motorolu, ktora je znama horsou podporou?
    Preco taky low-end smartfon? Fakt ma G04 skvely HW?

    Bez ohladu na znacku, tak ziaden vyrobca nebude venovat velku pozornost low-endu.

    Mne funguje dobre pravidlo,ze nekupovat low-end iba ak sa jedna o vec na obcasne pouzivanie.

  • 17. 2. 2026 9:11

    Josef Pavlik

    Proc jsme si vybrali Motorolu? A proc ten nejlevnejsi model? To je jednoduche. Potrebujeme spolehlive terminaly na kterych dobre bezi jedna (nase) aplikace a je to stale ten stejny hardware a firmware. (no, s tim druhym to az tak dobre nefunguje v posledni dobe). Nepotrebujeme prehravat videa, nepotrebujeme hrat hry, nepotrebujeme telefonovat. Potrebujeme stovky stejnych terminalu a potrebujeme, aby vyrdrzely v obchodech aspon 2-3 roky. Az uz nejsou, jako ted G04, je potreba najit neco jineho, levneho, fungujiciho a rozjet dalsi serii.
    Az na to, ze najit neco jednoducheho, levneho, spolehliveho a hlavne s Androidem, ktery funguje, je velmi tezke. Potrebujeme zarizeni, ktere ma dobre wifi, ktere ztrati spojeni co nejpozdeji a co nejrychleji ho znovu navaze, az vylezes z radioveho stinu. Nedokazes si predstavit, jake jsou rozdily mezi ruznymi vyrobci a dokonce mezi ruznymi firmware stejneho zarizeni. Techto G04 jsme prodali nekolik stovek a jenom v posledni dobe jsou s nimi nekonecne problemy. Shodou okolnosti se vsemi, ktere maji novejsi firmware. Bohuzel se neda couvnout. Proste cas od casu ztrati spojeni na wifi a musis rebootnout cely telefon, aby se znovu navazalo. Ono by pravdepodobne stacilo "jenom" zajit do konfigurace wifi, vypnout ho a zase ho zapnout. Ale nemuzu pracovnika honit nekam do obskurnich konfiguraci, kde si jeste resetne sit a pak uz se nespoji nikam. To uz je lepsi to nechat rebootnout. Tady musime znovu podekovat guglu, ze aplikace ted uz nema pravo spravovat spojeni. Nejlepsi android byl 2.2. Uz od petky se to zacalo kazit, dnesni androidy jsou nepouzitelne na seriozni praci.

  • 18. 2. 2026 17:50

    fanoush

    "Potrebujeme spolehlive terminaly na kterych dobre bezi jedna (nase) aplikace" "dnesni androidy jsou nepouzitelne na seriozni praci"

    Vypada to ze nejaky profi use case jste se rozhodli hodne usetrit a asi to ma i nejake nevyhody. To je jako by si remeslnik sel koupit do hobby marketu tu nejlevnejsi vrtacku a cekal ze s ni bude dva roky fungovat kazdy den nekolik hodin. Nebo proc nezasitovat firmu par levnymi domacimi routery, to by se taky dalo usetrit dost penez, ne?

    "Tady musime znovu podekovat guglu, ze aplikace ted uz nema pravo spravovat spojeni."

    Hmm, treba by vam nejaky 14 lety borec z xda developers udelal custom rom? Appku by dal rovnou do ROM, nastavil ji vice prav, vyhazel mraky balastu ktery tam nepotrebujete ...

    Sorry jestli to vypada jako posmesky, ale "na seriozni praci" bych cekal trochu vic seriozni reseni misto stiznosti na neco, co k tomu neni vubec urceno. Tim nemyslim Android obecne, ten se pouziva customizovany v mnoho zarizenich, ale koupi telefonu v obchode a predpokladu ze out of box bude fungovat pro dany ucel, kdyz tam dohraju jednu appku.

  • 22. 2. 2026 20:15

    Josef Pavlik

    V tom pripade mi rekni, co si predstavujes jako vic seriozni reseni. A ze by 14ti lety borec udelal za tyden custom rom uz primo s aplikaci, tak na to si pockam. Nez by ji vyrobil, bude mit 24 let a to zarizeni se uz 8 let nebude prodavat.
    Pri naprosto nesmyslne slozitosti dnesniho androidu a jeho vyvojoveho prostredi a totalni absenci jakekoliv dokumentace k hardware je v podstate nemozne vyvinout vlastni firmware. Komunita jako takova tu sanci ma, tam pracuje 1000 vyvojaru. Ale jednotlivec nebo jedna mala firma nema sanci.
    Samozrejme profesionalni reseni by bylo vyrobit si vlastni hardware, vlastni firmware a pod nim vlastni aplikaci, ale to by potom to zarizeni nestalo dve stovky, ale 5000. V pripade, ze bys jich vyrabel tisice. Pokud jich prodavas stovky (ale ne tisice), nemas jinou sanci nez pouzit uz existujici hardware. Za takovyhle terminal ti nikdo neda vic jak 200 euro. Pokud bys chtel vic, za krasny super terminal, kde mas tvuj operacni system a jsi panem stroje, zakaznik pujde jinam a koupi si ten samy terminal s uplne normalnim androidem a prekousne to, ze cas od casu ztrati spojeni a cas od casu bude muset jit do konfigurace site a znovu si ji nastavit. Ale usetri pres 4000 euro za kazdy terminal.
    Mimochodem, zrovna minuly mesic mi jeden zakaznik prinesl terminal postaveny na Motorola Defy, ktery jsme mu prodali nekdy pred 12 lety, ze nedavno prestal fungovat. Vydrzel mu pres 10 let.