Predstava, ze tri nerdi s par volnymi vecery udrzi model telefonu zabezpeceny a funkcni, mi prijde usmevna. Bohuzel. Mobily jsou tak komplikovana vec, ze na vyladeni vzajemne se nevrazdicich verzi firmwaru vseho mozneho a driveru a kernelu k tomu potrebujete tym lidi. A podporu vyrobce SoC.
Spis by mi prislo zajimave, kdyby nekdo na tyhle retrofity proste udelal firmu a pak lidem nabizel support za uplatu. Takovy redhat pro telefony. Fairphone a Apple to zkousi 7-8 let bezplatne, ale je otazka, jak ekonomicky zivotaschopne to je...
13. 2. 2026, 00:34 editováno autorem komentáře
Podporovat ten Android ekosystém se stovkami patchů a aplikacemi od výrobců je problém. Přitom jádro bude ve stavu, kdy nad ním nepůjde provozovat nic jiného než android dané řady nebo přes libhybris nějaký alternativní userspace.
Ale pokud by pro danou rodinu SoC byla k dispozici periferie podporující verze jádra blízká mainline, tak je značná naděje dostat se k slušnému a udržovatelnému jádru a pak Debian s Phosh + Gnome nebo něco s KDE půde používat léta, aktualizace v rámci řady nebo případně upgradem na další se zde řeší dlouhodobě, asi i profesionálněji než v korporacích, a tak je HW možné provozovat dalších pět let. Ergonomie základních aplikací je již dobrá, teoreticky lze použít i Waydroid nebo nebo https://gitlab.com/android_translation_layer , pro menší aplikace to asi i na horším HW půjde. Problém zatím bude bankovnictví a podobné služby. Fotky asi také nebudou extra dobré, ale zase pokud budete fotit lampu, tak na ní nebudou krátery na měsíci.
Takže sám se spokojím s rozumně funkčním minimem, potřeba je volání, wifi, web, mapy (třeba CoMaps na Debianu jsu pro Mobilní nasazení použitelné).
> Spis by mi prislo zajimave, kdyby nekdo na tyhle retrofity proste udelal firmu a pak lidem nabizel support za uplatu. Takovy redhat pro telefony. Fairphone a Apple to zkousi 7-8 let bezplatne, ale je otazka, jak ekonomicky zivotaschopne to je...
Pomiňme teď to, že GrapheneOS říká, že po konci podpory od výrobce nejsou schopni tomu dát plnou podporu, zejména u driverů a firmware. Kdo by byl zákazníkem?
* Člověk, co má hluboko do kapsy? Ten nebude chtít platit.
* Člověk, co chce dlouhou podporu? Realističtější je, že si pořídí Pixel. (Ty dnes mají 7y podporu od uvedení, rok starý model tak bude mít 6y.)
* Znalý člověk, co z nějakého důvodu nechce Pixel? Možná. Ale realisticky tu vidím hrstku uživatelů ochotných platit a nejspíš hodně různorodá zařízení.
Takovy redhat pro telefony. Fairphone a Apple to zkousi 7-8 let bezplatne, ale je otazka, jak ekonomicky zivotaschopne to je...
Jednoduchá odpověď: není. Těch 7 let totiž dnes nabízí taky Samsung a Google u Pixelů, možná ještě další výrobci u svých dražších modelů, 5 let bych řekl, že už se u nich stává takovým standardem. Takže těch mobilů, které nabízí podporu, která už se pomalu blíží hranici morálního zastarání, je na trhu už celkem hodně. A člověk, který si za pět tisíc koupí telefon, u kterého se s podporou šetří, vám za podporu platit nebude.
To je velke zjednoduseni. A spousta minulych debat s Vami prokazala, ze podle Vas svuj ucel plni i zarizeni plne bezpecnostnich der :-) Jenze ono treba i takovy kernel, na kterem stoji neomezenou zivotnost nema a jednoho dne se stane, ze prestane ty bezpecnostni aktualizace dostavat. Ovladace pro specificke komponenty telefonu nemusi nutne fungovat s novym kernelem, protoze i ten se meni... a samozrejme "oprava" kodu ovladace stoji nejake penize. A nekdy se ten zivotni cyklus ukonci. Ukoncovani zivotniho cyklu zarizeni a veci je bezne vsude, i v prumyslu vam vybava tovarny nevydrzi vecne a moralne proste zastara.
Ne, tohle opravdu není binární věc. To není tak, že to zařízení plní účel a pak ho plnit přestane. Kdybych vzal svůj 12 let starý telefon, tak bude pořád fungovat a plnit některé účely, kvůli kterým jsem ho měl, ale protože uměl jen 3G, které už u nás bylo vypnuté, jako zařízení pro přístup k Internetu výrazně degradovalo. A tak je to se vším. Doma zjistíte, že starý telefon má podstatně pomalejší rychlost připojení, protože umí už jen letitou generaci Wi-Fi. Bluetooth sice má, ale nepodporuje jeho variantu LE, takže se nedomluví s řadou současných zařízení. Na dovolené si jednoduše nepořídíte levná data, protože neumí eSIM. Nemůžete s ním platit, protože nemá NFC. A to je jedna věc vedle druhé a i když ten telefon po 10 letech funguje bezvadně jako na začátku, zjistíte, že vám už tato omezení nestojí za to a pořídíte si nový a to je ta hranice morálního zastarání. Každý ji má samozřejmě jinde. Kdo používá chytrý telefon na volání a sms, může mít potřebu měnit telefon klidně jen jednou za čtvrt století.
To "morální zastarávání" je právě to, že zařízení přestane plnit svůj účel. Ne proto, že by se porouchalo, ale proto že se svět mezitím nějak změnil. Třeba proto, že se objevilo něco, co ten účel dokáže plnit líp.
Pěstní klín stále funguje úplně stejně dobře, jako fungoval v pravěku. Nepoužíváš ho jen proto, že je morálně zastaralý.
No, a já si myslim, že o stupni morálního zastarání rozhoduje sám uživatel. Buď mu to stačí, nebo ne.
Mně třeba od dob existence foldů morálně zastaraly všechny smartphony, co nemají velký displej téměř tvaru čtverce. Se svým Z-Foldem 6, který mám od loňského května, jsem nadmíru spokojen (jasně, má to pár troubovitých vlastností, ale výhody značně převažují) a už bych se ke klasickému smartphonu vracel jen těžko.
EU nieco robi
V EU plati od 01.06.2025. ze kazdy smartfon uvedeny po tomto datume musi mat podporu 5 rokov po skonceni predaja. To v reale pri rocnom vydavani novych modelov znamena minimalne 6 rokov podpory.
Motorolla sa natahuje s EU a hlada v tom nariadeni medzery aby to nemusela splnat.
To bude asi aj dovod preco v UK je uvedena dlzka podpory a v EU nie.
Za mna velmi dobry krok.
Presadenie umoznenia odomknut bootloader nevidim tak ruzovo(az takych osvietencov v strukturach EU asi nemame) ale bolo by to dobre.
Nastastie podla mojej skusenosti je priemysel zatial stale vo faze denialu a hra mrtveho chrobaka :)
Inac to s tymi piatimi rokmi je taka nestastna informacia. CRA vyzaduje bezpecnostne aktualizacie po celu **OBVYKLU** dobu zivotnosti produktu.
Ak je obvykla zivotnost niecoho 15 rokov (co je napr. u aut uplne bezne, ale auta su z CRA vylucene, lebo maju UNECE 155/156), tak ta doba podpory je 15 rokov.
Z toho este budu vyrobcovia rozesmut, ze sa tych 5 rokov vsade omiela a oni to zoberu ako autoritativnu informaciu.
Neni, byla kolem toho spousta debat. Muzete si precist smernici i v originale, v priloze III, pod tridou I jsou v bode 8 boot loadery explicitne zmineny.
"...4 GB RAM jsou prostě na Android 15 málo..."
Nesmysl! 4GB naprosto postacuje, jen se ta pamet nesmi zas*at kdejakym balastem, co tam s radosti narve google a vyrobce (a uzivatel). Mam tady jako zalozni jiz temer historickou Motorolu G7+ (to je snad jiz 7 let?) updatnuta na Android15, a jede podstatne lepe, nez kdysi na puvodnim Androidu (to byla verze 9 nebo 10?). Figl je v tom, ze LOS system oprostil od prasaren typu HRT-hotels, klient ksichtoknihy, a asi 25 dalsich, co bezely porad na pozadi a casem sezraly vsechnu dostupnou pamet.
Samozreme, neni to zadna AI-tovarna co by generovala deep-fake videa s moji oblibenou kolegyni z vedlejsi kancelare, ale to ja taky od smartfounu neocekavam. Ale na vsechny bezne funkce pohodlne staci. A ano, i hry sem na ni hraval (treba RR3). 4GB postacuje, pokud se vyuziva rozumne. Pokud vsak budu pamati plejtvat na kdejake nesmysly, nebude mi stacit ani 32GB...
4GB postacuje, pokud se vyuziva rozumne.
Potíž je, ze pod rozumným využíváním si každý představuje něco jiného. Já mám GrapheneOS, tedy Android v základu osekaný na kost bez Gemini a dalších Google služeb. Hry na mobilu nehraju. Přesto hlavním důvodem, proč jsem Pixel 6a s 6 GB měnil za nový, byl víc paměti. Jsem totiž docela "heavy user" telefonu a není nic otravnějšího než při multitaskingu zjistit, že aplikace, do které jsem se vrátil, se mezitím "uspala", aby uvolnila místo v paměti, a já musím v lepším případě čekat, než se znovu načte, v horším případě přijdu o to, co jsem tam měl rozepsané.
Samozřejmě někomu, kdo to má na volání a občas si přesto s někým napíše, nebo udělá fotku, budou stačit i ty 4 GB. Každý to má prostě jinak. Vadí mi ale to vykreslování lidi, kterým tolik paměti nestačí, jako těch, kteří tím plýtvají na nesmysly.
13. 2. 2026, 08:47 editováno autorem komentáře
Tady je asi nutne si nejdriv ujasnit, na co je smartfon urcenej. Treba ja, kdyz mam na tom 6-palcovem displeji psat nakej dokument, editovat fotky, nebo strihat video, bere me malem panika. Na takovou praci ja pouzivam PC. V nouzi to budu delat i na notebooku, ale i to je jiz kompromis co se tyce uzivatelskeho pohodli.
Pro mne je smartfoun primarne na komunikaci (telefonovani a nakej ten komunikator), pak jeste kalendar, poznamky, zachyceni okamihu na foto/video, kalkulacka, prekladovej slovnik, obd2-diagnostiku, auto/turistickou navigaci. Rekneme ze obcas nake to nouzove prohlizeni internetu, apka pro banku, atd. Ano, mam tam taky vnc nebo citrix-klienta pro vzdalenej pristup, ale to je opravdu jenom nouzovka. A uz opravdu nevidim duvod mit najednou "otevreno" 5-6 aplikaci, protoze zobrazovat se stejne bude jenom jedna. Na takovej ten "pracovni multitasking" mam PC + 40" LCD kde muzu mit aplikace vedle sebe...
Tohle je jen o tom jak se píše software... Vývojáři, pište software pořádně!
A to se týká i těch nároků na CPU na něž si stěžuje Ježek. Pomalost těch CPU je jen relativní, problém je v tom jak je napsanej software a co všechno zbytečnýho ty aplikace a systém dělá aniž by to bylo potřeba nebo pro uživatele přínosný.
Ad Pixel 6a s GrapheneOS: Měl jsem. Předtím (do vydání GOS pro 6a) jsem ten telefon chvíli trochu používal s oficiálním OS. A přijde mi, že tomu oficiálnímu OS stačilo 6GiB lépe. Důvodem pravděpodobně bude silnější sandboxing. Jednak Vanadium (a možná i aplikace postavené na WebView) má přísnější nastavení, které potřebuje více RAM, jednak nepoužívá Zygote (možná to lze nastavit), což sice ztíží některé útoky (minimálně s tím buď lépe fungovat randomizace layoutu paměti), ale znemožní to sdílet některé stránky paměti.
Jo, to mám podobně, jen jsem chtěl upozornit, že zakopaný pes je jinde.
> a já z toho využiji tak polovinu
Sice to sedí k mojí zkušenosti na stejném OS, kde změna z 6GiB na 8GiB bylo viditelné zlepšení (obojí svižné, ale s 8GiB neřeším, že mi přepnutí killne aplikaci), ale ono je problematické zjistit, jakou část RAM člověk reálně využívá. I když v části RAM není žádná aplikace (což tam Android rád nechá, aby se nemusela znovu spouštět), tak tam kernel rád dá nějakou cache. A teď je otázka, jak do toho počítat ty cache:
a. Započítat vše. Pak se ale u prakticky jakékoli RAM dostaneme k tomu, že ji typicky využíváme skoro celou.
b. Nezapočítat nic. Jenže systém naprosto bez cache nemá v paměti ani právě používané binárky, a rychlost klesá k nule.
c. Něco mezi. Ale co tam započítat, a jak to změřit? Nevím.
Tak si to nastavte, když máte speciální verzi systému. Mně na 3 GB telefonu, co jsem používal ještě před rokem a půl, aplikace neumíraly, kdežto na dvou modernějších je Android zabíjí bez důvodu. Dokonce i aplikaci v popředí, když zamknu displej! Od určité verze Androidu je v základu možné aplikace whitelistovat v "šetření baterie", jenže v další verzi přidali, že je systém z toto whitelistu po pár dnech nepožívání odebere! Např v Kindle app si čtu po týdnech nepoužívání a po restartu si nepamatuje stránku přesně (např o jednu dřív). Já už fakt nevím, lidi okolo mě přecházejí radši na Apple, kde "to prostě funguje".
PS: Restart aplikace je na moderních telefonech rychlý (rychle úložiště a CPU), mně vadí ta ztráta pozice.
4 GB jsou naprosto fpoho, Xperia xz2 compact s LineageOS (na Android 15) bez zbytecnych Google Apps a je to jak raketa.
S OOM killerem nebo suspendovanim aplikaci se nepotykam.
Samozrejme, nepouzivam to na prohlizeni webovych stranek, nybrz jen pro par nutnych aplikaci jako Mapy, Stellarium, SunCalc, VPNku, VNC server a nejakou dalsi drobotinu.
Ostatne soudim, ze pokud se clovek dostane do stavu, kdy mu na mobilu nestaci RAM, pak na nem evidentne dela veci, pro ktere je vhodne pouzit ... ja nevim, treba pocitac?
To je jako říct, že atomový netbooko-tablet s 32GB eMMC úložištěm, 2GB RAM a omezením bootnout 32bit OS (přestože CPU má 64bit. rozšíření) je dostačující, jen se na tom nesmí nic dělat, protože to zas**e paměť ;). Ne, tahle zařízení se dělají fakticky jen proto, aby se hejlům prodal e-waste. Reálná využitelnost bude hodně omezená a díky/kvůli (nehodící se škrtněte) ceně si to koupí o dost víc lidí, než pro jaké je to reálně určeno.
Můj názor.
A tak to mi teda reknete, co takovyho clovek na tom matlafounu musi delat, aby to sezralo tolike pameti a neexistoval na to vhodnejsi* nastroj.
Ostatne nedlouho zpatky jsem resil kdejakou exotiku prave s Androidimi telefony na sdm845, 4 i 8 GB pameti... a za nejvetsi problem techdle telefonu vnimam pouziti Androidu jako OS :-)
Vykonu to ma na rozdavani jeste 8 let po zahajeni prodeje, ale pitomej Android je s kazdou novejsi verzi vic nenazranej, opruzuje bambilionem nesmyslnych notifikaci a vsim...
Pritom staci dat plus minus cisty LineageOS, vyhybat se GApps jako cert krizi a najednou je to uz relativne pouzitelny... Ne tak mit telefon s tunou bloatware primo od vyrobce, to by mi asi hrablo :-)
Jako okej, jsem ochoten akceptovat, ze existuji veci jako mobilni hry, aplikace pro socsite, pet ruznych komunikatoru a kde ceho; ze cast z tohoto jde zcela mimo mne a ze typickej uzivatel zadny odstranovani balastu proste neresi...
Jen proste nevim, jakym zpusobem se da dobrat k tomu, ze 4 GB pameti nestaci.
Jako primarni telefon mam furt starickej iPhone SE (za dva tydny bude 10 let od uvedeni na trh) a furt mi to na bezny pouziti vicemene** staci. Dokonce i za pouziti firemniho MSTeams (meh) a Intune (aaaargh).
* vhodnejsi nejen stran vykonu, ergonomie, vhodne velikosti displeje, fyzicke klabosnice... zaznamenal jsem, ze existuji nastroje na upravu foto/video pro mobily - to jako fakt nekdo dobrovolne pouziva?
** jediny cas, kdy to zadrhava, je soucasne spusteny Waze+Mapy nebo nejaky jiny zravejsi aplikace, tehdy vnimam, ze nejaka RAM navic by se sikla. Nojo, jenze to SEcko ma jenom 2 GB, ne 4, o kterych se tu bavime.
Měl jsem pár telefonů bez updatů a neměl jsem žádný problém. Naopak mě připadalo obtěžující časté updaty ze strany Samsungu třebaže opravují něco co si myslí že je důležité.
A je o tom rozdílu mezi máváním před obličejem uživatele mám pro tebe updaty anebo nechat uživatele v klidu a dělat věci na pozadí anebo vůbec nic protože telefon slouží k práci a ne k demonstraci síly výrobce.
Výrobci telefonů, nechte mě na pokoji ! Nejsem váš rukojmí.
13. 2. 2026, 02:49 editováno autorem komentáře
Tohle se nám stalo i na Zebrách s Adnroid 4.4 (tehdy to tedy bylo hlavně kvůli tomu že systém nepodporoval vyšší verzi TLS certifikátů) a šlo to řešit tak že se změnil prohlížeč za takový, který TLS v dané verzi podporoval a měl vlastní úložiště certifikátů (tzn. netrval na použití certifikátů ze systému).
a to je prave ten problem, nosime v kapse klic k nasemu zivotu, skoutecne potrebujem v telefonu bankovni aplikaci?, to nevydrzi odeslani platby domu?, druhy faktor, nelze delat pres sms?, jak si muzeme byt jisti, ze nekdo neloguje tukani na display, ze se nikdo nediva, ze nikdo neposloucha, ze nikdo necte co piseme, on ten telefon, jakkoli "zabezpecenej" o nas nabonzuje tolik, ze ani netusime
Pro zajímavost a doplnění: Ještě před rokem a půl jsem používal tehdy 6letý telefon se 7letým Androidem. Půlka aplikací nejela, ale fungovala v PWA verzi (Progresive Web App). Tedy webová verze, ale umí posílat notifikace, i když nemáte otevřený prohlížeč a na nějaké kartě ten web. Technicky je to na nepodporovaném Androidu řešené tak, že v pozadí jede Chrome - když ho ukončíte, znovu se spustí. Ale prakticky nic nežere. No a banku mám Air Bank, která má potvrzovací SMSky nadarmo. Takže jsem neměl akorát placení QR kódem, které ale nenabízí k dispozici tam, kde bych chtěl. Pro zajímavost, pro NFC do limitu bez potvrzení (by default 500 Kč) by měla stačit nálepka, kterou si můžete nalepit třeba na záda hloupého mobilu.
13. 2. 2026, 21:25 editováno autorem komentáře
Problém ovšem trpí i střední třída, která čeká na aktualizace příliš dlouho. Vůči ostatním soudruhům z čínských pekáren chodí aktualizace relativně rychle, distribuce nahlášených CVE (Android Bulletin) zabere relativně dost času, než si najde cestu do vlastních telefonů. V tomto aspektu si není vlastně důvod stěžovat, experti od Xiaomi se obtěžují maximálně jedou za kvartál, nahlášené listopadové High/Crit CVE opraví tak v srpnu příštího roku, pokud vůbec. O Androidu nemá snad ani cenu mluvit, nekonečné čekání od okamžiku, kdy Motorola vydá seznam, vydá zprávu o testování … a pak se už jen čeká, čeká, čeká a čeká, zatímco se měsíce vlečou. Motorola vyrábí úžasné telefony s relativně čistým Androidem, ale pořád je to čínská pekárna, kde na nějakou podporu z vysoka kašlou a raději sekají nové modely jak Baťa cvičky.
Konkrétně Motorola Edge 50 Fusion, jejíž pořízení nebylo plánované, jako naprosto urgentní a nic rozumnějšího v daném čase na pobočce Alza neměli. Navíc světle modrý. Ještě ten večer jsem objednával S24, protože jsem spjatý s Knox (MDM). Počítal jsem s tím, prioritou bylo fungovat a přiznám i trošku zvědavosti, protože jsem si chtěl porovnat ThinkShield, dodržování standardů a kompatibilitu se zařízeními. Knox to není, neumí ani pracovat s tokeny, čili v tomto směru zklamání (očekávané), zbytek už jen superlativy, protože jsem nenarazil na sebemenší problém s náhlavní soupravou (Kenwood), stejně tak měření (Kyoritsu), což mě opravdu příjemně překvapilo. Žádné MITM, žádné ztrácení někde v Matrixu, ten telefon se opravdu povedl po všech směrech.
V podstatě hned jak jsem tam šoupnul SIM se začal tahat Android 15, říkal jsem si dobré a nechám si ho. Všechno dobré, až do okamžiku, kdy Motorola vydala seznam pro Android 16, vydala informaci o tom, že už se testuje, že už vypouští …. a je polovina února 2026, Android 17 pomalu klepe na dveře a 16 v telefonu stále v nedohlednu. Otázkou je, zda musím mít Android 16, protože o nové funkce mi zase tak moc nejde, spíš o opravy chyb a bezpečnost.
Vůči konkurenci jsou na tom s podporou více než dobře.
Ege 50 Fusion - od září 2024:
https://imgur.com/a/xMFJTID
Není ten Knox (MDM) tak trochu díra? Kdo vlastně ovládá ty telefony? "Administrátor" nebo Samsung? Není to něco ve stylu, že "já" dálkově ovládám své auto (například zapnu topení)? Nemá ten Samsung pak informace jak co nastavujete? Nemá dokonce i další informace? Neznám to - ptám se, jak to funguje a zajímá mne zda prostě nejde o jednu velkou díru.
Osobně si myslím, že mnohem větší riziko představuje Microsoft a celé jeho soukolí, protože NSA to nezastaví a Ferda ze zastavárny má prostě smůlu. Knox je nástroj, nebo chcete-li funkční bezpečný trezor, který poskytuje možnosti správy v rámci ADDS s Intune. Pro mě to znamená skutečnost, že mohu každému uživateli mohu centrálně změnit klíče (VPN), přiřadit dočasný klíč (virutální token), nebo kdykoliv vyměnit rozmlácený Yubikey za nový, přiřazený v rezervě a předcházet tak problémů s přístupem, protože telefon se stane NFC tokenem, čímž se to pako dostane do skladu, přihlásí se k docházkovému systému, odemkne svůj notebook … atd. Yubikey jsem nasadil už hodně dávno, jako náhradu za SmartCard, protože biometrika je u rukou řemeslníků (ve všelijakém stavu) krajně nespolehlivé řešení.
Ačkoliv on-premise správa aplikací, aktualizací, uzamknutí patří do základních a nezbytných vlastností, ten pravý důvod jsou právě klíče, protože jsem nenašel žádného jiného výrobce (oni to umí, jen ne v rámci komerčního trhu), který by podobné skopičiny podporoval napříč svými zařízením, čímž myslím, ze funguje jak na telefonech Galaxy S, Galaxy A, XC5, XC7 … a především s IoT (Samsung používají třeba Capsys).
Můžeš to mlátit logikou „blackboxu“, vlastně právem, ale těžko najdeš jiné řešení, natož svobodné.
Předpokládám, že technicky Microsoft (Intune) vidí různé logování související s nastavováním zařízení administrátorem. Může vidět i konkrétní věci co byly nastavovány?
Z jiného soudku. Samotný telefon Samsung s Android vidím i jako telemetrické zařízení, které toho posílá dost ven (Google, Samsung, ...). Už samotný Samsung telefon je nyní hodně blackbox.
Předpokládáte správně, přirozeně existují logy o přiděleném klíči i použití šablony pro konkrétní telefon, nicméně nedokážu odpovědět, co vše se dá/nedá nastavit, zaznamenat a co všechno si Microsoft dokáže protlačit ven. Na správu si dlouhé roky platím firmu, která se mi o vše co se týká Windows Server a koncových bodů stará a také za to nese odpovědnost, čili logicky nemohu a hlavně nechci se v tom vrtat, abych Ti dokázal dopodrobna odpovědět. Nebaví mě to, není to ani můj obor a hlavně na to nemám čas. V mé výhradní režii zůstává pouze úložiště a zálohování (FreeBSD). Vztah je takový, že mi dají návrh a ten schválím a zaplatím, nebo zamítnu. Takže abych to shrnul, i když si udržuji přehled a mnoho věcí (např.: vyměnit klíče) zvládnu sám, nedělám to.Stejně tak to mám se SLES – dlouhé roky to běhalo pod FreeBSD, než si francouzský výrobce dupnul, že všichni budou mít povinně certifikovaný systém (vyber si RHEL/SLES), jinak přijdeme o certifikaci (revize), zlatý důl. Jestli máte konkrétní otázku, zeptám se a zkusím co nejpřesněji odpovědět.
Který telefon není? U jednotlivců netuším, přes MDM to prostě zůstane viset na serveru a dál to nepustíš, tedy pokud si to Samsung/Microsoft neposílá „bočním kanálem“. Teoreticky bys to měl být schopen objevit v provozu, podobně jako načapat Copilot a žasnout, jaké objemy jdou ven. Podle mého si nevybereš, jestli tam budeš mít čínského, korejského, amerického … či jiného průzkumníka, technicky vzato nějakou základní telemetrii posílá každý a do té byste dokázal nacpat i něco, co by jít ven nemělo. V tomto duchu jsem se v minulosti ptal a bylo mi řečeno, že to zůstane viset na serveru. Každopádně zajímavá otázka, kterou brzy položím.
Se Samsungem už jsem řadu let a musím zaklepat, funguje to tak, jak jsem chtěl a už se nestane, že mi bude volat z pumpy, že mu nejde tankovací karta (telefon) a pak zjistíme, že od doby co ten telefon dostal, nikdy nic neaktualizoval (jsou to řemeslníci, telefon je pro ně povinné naštvávadlo a tak k tomu přistupují). V principu se snažím o maximální bezpečnost s minimálními nároky na uživatele – vytáhnout klíče z montérek a přejet Yubikey přes čtečku zvládne každý a pak je mi jedno, jestli Josef Novák bude mít heslo 1964. Zlatá to věc, od tankovacích karet, přístupu do firmy, docházky, po přihlášení se do sítě.
Ano Motorola aka Lenovo je ohledne supportu naprosto tragicka. Dobry hardware, relativne cisty Android, ktery je v dobe uvedeni telefonu na trh relativne odladeny a bez chyb, ale pak to s updaty na vyssi Android poztraci nektere vlastnosti a veci prestavaji fungovat. A neni to tim ze by hardware nestihal, spis ty dalsi verze Androidu neodladi a na testovani a opravy chyb se vykaslou. Takze se divim lidem jako vy, kteri chteji po vyrobcich nove a nove verze androidu. Ja bych radsi tu verzi co tam byla pri koupi (treba u meho Edge 30 Android 12) ale se security a bug fixy na tech treba 5 let. Novejsi verze Androidu je v poslednich letech stejne vetsinou z uzivatelskeho hlediska zmena k horsimu (i kdyz to vyrobce zarizeni pri upgrade nepokazi) nebo je to jen zmena pro zmenu (klicenku posilame i Windows 11 a macOS 26 Tahoe).
Nemyslím si, zda lze Motorolu v přístupu k podpoře za tragickou, rozhodně ne ve srovnání třeba s Xiaomi. Uznávám, že toho o Motorola mnoho nevím, mohu-li soudit na základě Thinkphone, Motorola Edge nebo Motorola G z blízkého okolí a skromné osobní zkušenosti, patří k tomu lepšímu. Pravda, s vydáním nové verze Androidu si dávají hodně na čas (o nové zázračné funkce vlastně nestojím), ale ani to není nic výjimečného, nebo tragického.
Jediné čemu se divím je Tvá zázračná křišťálová koule, která ví naprosto přesně, že toužím po novém a novém Androidu.
Aha, me prislo ze vic nez polovina prispevku na ktery reaguju jsou stesky na tim jak dlouho se musi cekat na dalsi a dalsi verzi androidu, ty verze jsou tam dokonce vyjmenovane.
Co se tyce tragicnosti staci cist support fora Lenova pro konkretni modely, nulova pomoc a chyby tam hlasene nikam nevedou i kdyz zamestnanci predstiraji zajem a nuti te delat spoustu zbytecnych veci. Pro muj model jde videt jak lidi mesice stale dokolecka po kazdem updatu hlasi stejne nebo dalsi nove chyby.
Mám podobnú skúsenosť... osobne Motorola považujem za jeden z najlepších volieb v tejto cenovej kategórii a to aj napriek mnohým "ale". Áno, s novými verziami Androidu sú dosť opozdený a trvá aj rok kým dostaneš upgrade, ale bezpečnostné update idú čo 2 mesiace a dĺžka podpory síce nie je Pixel že 7 rokov, ale je dosť slušná v tej cenovej kategórii keď konkurencia je na tom ešte horšie.
Osobne som z ponuky ale úplne vyradil Samsung, Xiaomi a Apple, ktoré sú buď plné bloatware, adware v systéme, používajú rôzne vendor-lock in praktiky alebo inak "škodia" používateľom akým som ja, ktorý má rád väčšiu slobodu v tom čo chcem mať reálne v systéme a ako by mal fungovať.
Takže keď sa pozriem mimo týchto troch značiek, tak ak nechcem priplácať za Pixel, tak Motorola je jedna z mála možností. Je kopec číny čo je nepodporovaná v deň kúpy alebo max jeden rok. Motorola má u niektorých modelov až 6 rokov (viď https://endoflife.date/motorola-mobility hneď prvý Signature ale aj Edge 70 či 60 neo s tým že už nejaká uplynula). Jediné obrovské mínus sú skôr upgrade medzi verziami Androidu, to plne uznávam že by mohli trošku zrýchliť ten process.
Teda mám veľmi podobný experience. Tvoj zvolený 50 Fusion má 4 roky https://en-us.support.motorola.com/app/software-security-update/g_id/7112/productid/11871 , čo je snáď úplný štandard v tejto cenovej kategórii (160€) Ja tiež kupujem okolo 200€ a 4 roky podpory považujem za fajn kompromis k cene.
13. 2. 2026, 20:36 editováno autorem komentáře
Své důvody vypsané výše značně omezují luxus široké volby a nejsem si jistý, zda bych volil jinak i v případě, že bych tu možnost měl. Mně vlastně modelová řada S vyhovuje svými rozměry, uspořádáním i tvarem, který zůstává víceméně „neměnný“ mezi generacemi. Nesmyslné přestřelky Eyxnos a Snapdragon mě nechávají naprosto chladným (je mi to prostě úplně jedno) a na možnosti OneUI jsem si zvykl. Když k tomu připočteš specifické požadavky, kompatibility a dodržováním standardů např.: BTLE v4.2, které používá nejen měřící průmyslová měřící technika, ale též hlásiče záběru rybářského prutu. Počasí běsní, naviják odvíjí, hlásiče pískají a přenesená komunikace do tepla auta se ztratila někde „v Matrixu“. (klasické přijímače jsou prostě spolehlivější). Někdy opravdu žasnu, co přesně výrobce znamenají standardy. Kdyby takhle „dobře“ fungoval naviják (brzdy), nechci se domýšlet, kolik prutů by už odplavalo. Jak chceš po telefonu i něco více, než špunty do uší a hodinky, začnou se projevoval ohnuté standardy, MITM a na co všechno se vykašlali. Motorola v dobrém smyslu opravdu překvapila.
Dávají si na čas s Androidem (od oznámení), to je asi tak vše, co bych mohl vytknout. No že měli jen tu škaredou modrou … šlo o rychlost znovu fungovat.
14. 2. 2026, 07:42 editováno autorem komentáře
Pri telefónoch ide aj o to, že často je softvérová podpora aj dlhšie, ale ten telefón bude prakticky nepoužiteľný po pár rokoch. Potom je lepšie kúpiť lacný telefón, lebo tak či tak sa reálne nedá používať viac ako 3 roky. Áno, dá, ale určité problémy tam už vznikajú. Takže perdsa nebudem kuovať drahý telefón, aby som ho aj tak po krátkom čase vymenil. A tie lacné nemajú podporu prakticky vôbec. Pokiaľ viem, tak únia už nariadila povinné aktualizácie a čo ja viem čo. Ale ja mám pochybnosti, že toto pomôže. Výrobcovia sa na to vykašlú. Druhá vec je ale, že raz som v mierne drahšom telefóne novší Android dostal, ale začali s tým len problémy. Tie telefóny na to nie sú produkované, aby ten novší Android zvládli. To je proste kolotoč.
V jakém smysl lepší, respektive abych se ptal správně, co přesně si mám představit pod pojmem "lepší hardware"? Baterie, součástková základna, použitý SoC, RAM, ...?
Nemůžete rozumně očekávat, že každý telefon vybavíte tím nejlepším a nejvýkonnějším na trhu a nějakým zázrakem vykouzlíte nízkou cenu. Dumping + dotace vynásobené bulharskou konstantou, jinak to nepůjde.
Levnější SoC disponují dostatečnou rezervou pro nenáročné uživatele, kam přirozeně nižší třída cílí a s relativně malou pamětí se dá též spokojeně fungovat 3-5 let, tedy i ten levný telefon má dostatečný potenciál k tomu, aby svému majiteli přinesl úžitek po dobu 5 let. Nepočítá se s ničím náročným, tak proč do toho cpát drahé SoC a kupu paměti, která vlastně není potřeba.
RE: Lepší HW.
Nějak se nám ta realita posouvá...
Win98 běžely s 16MB RAM
Linux kolem roku 2000 s 32MB RAM
Win 2000 a XP 64MB (jednojádrový 32bit CPU 133 / 266 MHz)
Co takového spešl ten mobil s CPU cca 2000x výkonnějším se 125x větší RAMkou (proti roku 2000), co s tím HW dělá? Krmí nějaké šílené neefektivní mezivrstvy typu Java / JavaScript?
Jen pro připomenutí. Na těch kompech kolem roku 2000 šlo spustit tisíce aplikací včetně 3D her a webu.
Fakt něco rozumného opravňuje tyhle krabičky, aby žraly výkon jak prokopnuté?
Fakt by mě to zajímalo, kde se ten výkon ztrácí.
(Uživatel darovaného šmatlafounu s Android 8.0.0. jádro 4.4. sestavené 2018)
Na druhú stranu tie systémy z toho obdobia boli bezpečnostne totálne inde, mnoho nových kryptoštandardov a podobných vecí nepoznalo, nové TLS? Heslá išli cez nešifrované HTTP po Internete, čitateľné v plain text. Tie systémy taktiež boli pripojené l CRT monitorom s rozlíšením do 640p a 24 FPS, a môžem pokračovať.... o plynulosti Win98 pomlčím, najmä vtedy ľudia mali trpezlivosť aby čakali aj desiatky sekúnd až minúty na otvorenie aplikácie či nejaké úkony.
v skutočnosti kde sa ten výkon stráca nie je čisto "blame Java or JavaScript". A propo, JavaScript dokáže fungovať aj pri stovkách kB až jednotkách MB, nepotrebuje 300MB. To si zamienaš jazyk a špecifický runtime jazyka ako napríklad aplikácie typu Electron.
Nanapadlo by mě šifrování používat jako argument, kde se ztrácí 2000x větší výkon, obzvláště, když na to máme v CPU a TPU specifické instrukce.
640x480 a 24 FPS používal v roce 2000 kdo?
Ti co si nechali monochromatické monitory z XTček z roku 1992?
Takový Sony GDM-FW900 měl v roce 2001 cca o 1 200 000 pixelů víc, než mám teď na počítači, ze kterého píšu.
Win98SE se dal hodně dobře poladit a pak téměř nepadal.
Upravil jsem instalačku, překopal v registrech několik desítek parametrů, vypnul většinu nepotřebných služeb, vyměnil některé .dll knihovny (například tu co integrovala IE) a celý OS včetně driverů měl méně než 50MB.
Na Pentiích MMX 133MHz se 40MB RAM, 2GB HDD to startovalo <12 Sec od BIOSu až na plochu, s čímž jsem měl pak paradoxně chvíli problémy u spanning tree, protože OS nastartoval a síť ještě nebyla připravená.
Provozoval jsem na tom cca 300 výukových programů, >500 vybraných her, >80 editorů a obslužných programů. Většina padání se dala, třeba s pomocí sysinternals oddebugovat a vyřešit. Někdy zabrala jiná verze .dll, někdy úprava registrů, někdy zabrala až IDA Pro.
Jasně, postupně jak přicházely náročnější programy, tak byly nenažranější, ale Win98 jsem vydržel mít v ostrém nasazení cca do roku 2010.
Takže někde se ten 2000x větší výkon ztrácí ještě dřív, než spustím nějakou Elektronovou aplikaci.
On je možná maximální výkon 2000x větší, ale je stále těžší se k tomu maximálnímu výkonu dostat.
Jak to nejde zparalelizovat na hromadu jader, výkon jde brutálně dolů.
Jak to nejde "zparalelizovat" v rámci jednoho vlákna, aby to vytížilo pipeliny(ne jednu, je jich několik paralelně), výkon jde taky dolů.
Cena za page fault nebo cache miss v ticích procesoru je stále vyšší a vyšší. Rychlost paměti prostě neroste tak rychle a navíc jí využíváme víc a víc.
Špatně predikovaná větev taky stojí víc a víc.
Pak to dopadá, že teoreticky neefektivní O(N) algoritmus běhá kolečka kolem "lepšího" O(logN), protože procesor zvládne kopec práce jen když je jednoduše a předvídatelně strukturovaná.
Na 386 trval vypocet jedny vejplaty pro jednoho cloveka cca minutu.
Na sql s 256GB ram a 32 jadrama + aplikacnim serveru s dalsima 32GB a 16ti jadrama + klientovi s 32GB ram a 8mi jadrama ... to trva uplne stejne.
Neco je spatne nemyslis? Jo a tenhle task se paralelizovat zcela bez potizi da.
Podotykam, ze se bavime o hente profesionelni aplikaci dodavane profesionelnim dodavatelem s profesionelnmimi programatory.
Ja to totiz umim 1000x rychlejs. A to mininimalne, bez toho abych vymejslel nejaky optimalizace. Oni ti soudruzi profesionelne totiz neumej ani grid. Nactou 10 polozek ... a na dalsich 10 cekas 10s. Kdyz sem jim predved jak do stejnyho gridu nactu (za sekundu) celou tabulku s cca 10M polozkama, tak skorem omdleli ... To je tak, kdyz nekdo pouziva nejaky uchylny knihovny, o kterych vlastne netusi co dejaj, jak to delaj, proc to delaj ...
I ten jednovláknový výkon je tak posunutý, že ten sežraný výkon na úrovni OS a aplikací není ospravedlnitelný.
A co se multivláken týče, mám tu 104 vláken *firefoxu* to by mělo nakrmit mých 8 jader bohatě, a kdyby ne, těch dalších 500 procesů by pomohlo.
IMHO je to tak, že ty prostředky jsou neúčelně sežrány z velké části pro to, že vůbec jsou k dispozici, že programátoři na optimalizaci moc nemysleli.
16 let jsem vyvíjel aplikace na stejném stroji z roku 2000 s deskou MSI KT7Pro.
Záměrně. Říkal jsem tomu runtime profiler. Díky jeho HW omezením jsem se vyhnul mnohým rozežraným technologiím jako jsou Java, .net, Node.js, Elektron, ...
Prostě na nich hned bylo vidět, že je to černá díra na výkon.
Chvalim!
Ostatne, s ohledem na prave probihajici RAMokalypsu doufam, ze mnohde nestihli pameti zakoupit vcas, a jelikoz setrime, dalsi pameti a storage proste nedostanete, protoze jste si to nestihli dat do budgetu...
Tedy, treba dojde k nejake korekci stran nesmyslne zravosti nekterych aplikaci a k upadnuti nekterych zprasku (Elektron!) do zapomneni...
Jo, asi se to nestane, ale snit muzeme, zejo. :D
Tu poslední možnost nemůžete čekat u zařízení za pár tisíc, to je kategorie "sell and forget". Takže nakonec máte na výběr zhruba Smasung (a to ne ty nejlevnější) a Google.
Když telefon máte na telefonování, možná sem tam fotku a nějaký whatsapp, tak to nemusíte moc hrotit, jenže telefon dnes kromě toho poskytuje přístup do banky, mobilní klíč e-governmentu, druhý faktor k dalším věcem a tam už to chybějící zabezpečení problém může být.
Aj Motorola je možnosť, akurát samozrejme nie 80 Eurová hračka... ale sú Motoroli čo majú 6 rokov podpory, viď https://endoflife.date/motorola-mobility
Je to fakt len o cene. A plne súhlasím že réžia aktualizácií by sa mohla presunúť na Google, to by ale zároveň znamenalo že by Android musel byť buď výrazne prekopaný alebo výrobci by sa museli držať viac čistejšiemu Androidu (čo oni nechcú). Inak Samsung síce má peknú podporu ale pre mňa možnosť nie je kvôli bloatware a vendor-lock in praktikám.
Výrobce, kteří poskytují aktualizace zhruba po dobu záruky, podle mě nemá smysl podporovat nakupováním jejich výrobků. Pokoušel jsem se sepsat základní "pravidla hry" při nákupu mobilu: https://cevela.eu/2023/01/o-pocitacove-bezpecnosti-pro-uplne-laiky-mobil/ . Dnes bych mezi doporučené modely doplnil Google Pixel.
Jiste, co na tom, ze s deravym smarthonem fakticky ohrozujete i sve okoli ;-) To se vam tak do toho nezaplatovaneho systemu dostane nejaka breberka, ktera coby soucast botnetu utoci a napada veci kolem sebe. A casto diky sobcum, co resi jen sve potreby trpi obeti, ktere treba ani nevidite... v horsim pripade se tvarite, ze to neni vas problem.
Jojo, už jsem chtěl psát podobný koment, než jsem si přečetl váš.
Ještě bych to doplnil, že pokud uživatel není SW a HW guru, co si "wošéfuje" vše co potřebuje a zbytek ho nezajímá, pak se obyč ťulpas může snadno dostat do situace, kdy ho ušetřených pár tisíc na telefonu vyjde na desítky tisíc při škodě kvůli následujícím bezpečnostním problémů - aka nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Vůbec nemluvě o tom, že tu samou škodu může způsobit ostatním. Stačí jeden klikač, jeden důvěřivec, že ten nigerijský princ z e-mailu skutečně má omylem jeho peníze, které mu chce právoplatně vrátit…
Divím se, že na webu jako je root.cz se tohle musí zdůrazňovat pravidelným návštěvníkům...
13. 2. 2026, 11:56 editováno autorem komentáře
Ja bych chtel videt, alespon JEDEN (z teh miliard) telefon, ktery byl napaden prostrednicvim nejake uzasne diry. Jeden bohate postaci.
Zatim vidim desitky telefonu, na ktery si uzivatel neco nainstaloval, z toho uzasne bezpecneho guugliho marketu (protoze odjinud to ani neumi). A to se jiste vyresi tim, ze ten telefon vymeni ... lol ...
Vas jsem take nevidel a presto se vasi existenci nesnazim popirat :-) Aneb, ze o tom nevite vy neimplikuje, ze o tom nevedi jinde. Takze to uzavreme tim, ze jste toho nevidel jeste moc... inu, to se tak "borcum" z garazovek obcas stava :D
Na odkazu neni miliarda, ale "jen" desitky. A zda se, ze vase mdla jazykova vybava vam brani porozumet tomu, co to znamena known exploited. A to navzdory tomu, ze to tam mate i rozvedene... CISA maintains the authoritative source of vulnerabilities that have been exploited in the wild. Lepe jste svou neznalost jazyka anglickeho prokazat nemohl, pane "kolego" :-)
Zkusím to rozvést. Je jasné, že pokud kupuji mobil školnímu dítěti, vím, že mobil má minimální šanci dočkat se konce záruky a v nebezpečí je maximálně školní emailový účet , nemá smysl se aktualizacemi zabývat.
Pokud ale v mobilu mám bankovnictví, přistupuji skrze něj ke svému účtu ve firemním informačním systému a také k účtům na různých službách např. do datové schránky, pak je pro mě délka podpory zásadní parametr, který určuje životnost mobilu. Ne tu fyzickou, ale morální.
Záměrně jsem uvedl dva extrémní případy. Hodně lidí je tak někde mezi. Ovšem stačí i jediná opravdu potřebná služba nebo účet a používání neudržovaného systému jednoduše není moudré.
Nebo hlasitá minorita a potřeba vyjádřit svůj názor. Je to stejné, jako např. když lidi plakali s koncem 32bit podpory, že na půdě mají (vypnutý) historický počítač, ale sami jeli dávno na 64bit. Já třeba doopravdy používal ještě před rokem a půl nepodporovaný mobil (moc starý), takže mám zkušenost, jak to fungovalo. Půlka aplikací nejela, ale fungovala v prohlížeči jako PWA (Progressive Web App), takže mi i chodily notifikace, bez nutnosti mít web někde otevřený. A banku jsem měl přes potvrzovací SMSky - a vedle toho samozřejmě tu plastikovou kartičku, kterou přiložím k pokladně.
Mám G55 5G 8/256, den před vánoci koupený kvůli nouzi u zeleného skřeta za 3333.- Ukažte mi za ty peníze v tý době něco lepšího. Podpora mě netrápí, až skončí bude telefon rozmlácený, nebo tam šoupnu alternativní rom. Nevidím problém. Foťák nic moc, ale je to telefon, ne pracovní stanice. Motorola aspoň bez problémů posílá klíč na unlock bootloaderu, takže jasná volba. Skoro čistej android, třeba Samsung s jeho balastem bych nechtěl ani zadarmo. Za mě Motorola úplně v pohodě.
Vy nechcete zařízení s velkou telemetrií do všech stran s dlouhodobou podporou? Vy nechcete bezpečný Samsung se všemi těmi bezva aplikacemi co tam jsou? Vy nerozumíte slovu bezpečnost. Máte pocit, že má jít o Vaši bezpečnost. Ale tak to vůbec není:-)
Situace není dobrá. Alternativy moc nejsou. Dnes je to třeba řada Pixel 9, kde máte alternativy například v LineageOS nebo GrapheneOS. Pokud jde o řadu Pixel 10 tak zde asi zatím jen GrapheneOS. Ale ta Motorola je na tom cenově určitě lépe.
Jenomže i ta telemetrie slouží k tomu, aby se přišlo na problémy, které nebyly odhaleny při běžném testování před uvedením do prodeje.
Tohle házení veškeré telemetrie do jednoho pytle s fízlováním je vysloveně kontraproduktivní a vede přesně k tomu, že si lidi radší koupí levnou šlupku která nemá výkon ani na běžný používání, natož na sběr telemetrie (protože všechen výkon sežere adware, bloatware, a fízlování) a bez technický podpory, který jsou zastaralý už na kreslicícm prkně a o aktualizaci nečetly ani v googlenews.
Baví mě tady ty názory, že je zbytečný mít telefon s high-end HW, protože to stejně do 3 let zastará a je to nepoužitelný. To jsou žvásty. Mám Galaxy S10e, tedy 7 let starou "vlajku" a běhá bez problémů, klidně i s aktuálním Androidem (LineageOS). Multitasking funguje stejně od koupě do ted. Určitý paradox spatřuji v tom, že když si aktualizuji telefon na LineageOS, mám problémy s bankou, zatímco na oficiálním Androidu 12 je vše v pohodě.
Moc bez problemu ne, na Samsungu obecne s LOS nejde VoLTE a nekde uz je to dost probelm (treba Tmobile, kdyz pozna ze ho podle imei ma telefon umet a zaroven je v LTE pripojeny, tak ho vynucuje a pak se vam obcas lidi nedovolaji).
Jaka banka? Me na LOS zatim vse tot funguje.
13. 2. 2026, 16:14 editováno autorem komentáře
Ok... tak si to spočítajme inak:
telefón za 120€ s 3 rokmi podpory (Moto G24 napríklad) = 15 rokov podpory za 600€ to je viac podpory za menej € než váš Galaxy S10e, ktorý v dobe uvedenia na trh stál 750€ (hovorím o minimálnej cene v roku 2019 podľa https://mobilne-telefony.heureka.sk/samsung-galaxy-s10e-g970f-128gb/#prehlad/ .
To dajako teda nevychádza, že? LineAgeOS si tam viem prcnúť tiež.
13. 2. 2026, 21:20 editováno autorem komentáře
Foťák mají Motoroly s Androidem 15 podělaný plošně. Dle mé zkušenosti příliš nezáleží na velikosti RAM.
Na levnějším modelu Moto G35 5G s 4GB RAM se aplikace foťáku seká/padá akorát častěji, než na starším Moto G84 5G s 8GB RAM. Ta G84 přitom začala mít problémy až po upgrade na Android 15. Alternativní aplikace typu Open Camera nepomáhají, vypnutí AI v aplikaci nepomáhá, asi je problém přímo v API Androidu. Dost mě to vytáčí. Foťáku po zapnutí ukazuje obraz sekaně, třeba jeden snímek za vteřinu. Pak obraz zamrzne a aplikace spadne. Po restartu klidně znovu anebo zase 14 dní bez problému. Nenašel jsem v tom žádné pravidlo. Na G84 jsou navíc povypínané všechny AI věci i Google aplikace, na které jsem přišel. G35 je "v základu".
Tohle náhodné chování, kdy máte pocit zatahnute ruční brzdy, mi silně připomíná levné TLC disky.
SSD si na pozadí potřebuje udělat údržbu a po tu dobu nestíhá.
Zkusil bych vložit novou (čerstvou) rychlou SD kartu a fotky ukládat na ní.
Mě to pomohlo.
Problém bych hledal v úložišti spíš než v kapacitě RAM. Obzvlášť je li uložiště používáno jako swap. SD karta by mohla přebrat část zátěže a ulevit tak interní paměti.
Na druhou stranu nejhorší co můžete udělat:
Do nového mobilu strčit SD kartu kterou jste našli v šuplíku nebo vyndali ze starého mobilu. I nové karty střední třídy jsou mnohem pomalejší než NAND v mobilu.
Tohle hodně napoví kde je problém:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Saplin.CPDT
EDIT:
Můj Samsung A52
Sekvenční 200MB/s
Náhodné 20MB/s
SD karta
Sekvenční 20MBps
Random 2MBps
14. 2. 2026, 06:29 editováno autorem komentáře
Ale EU zrovna v tomhle opravdu nespí. Znáte Ecodesign directive? Je už přes půl roku v platnosti (červen 2025). Klíčová část je zde:
"(6) Aktualizace operačního systému:
(a) od data ukončení uvádění na trh po dobu nejméně pěti let po tomto datu musí výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci, pokud poskytují bezpečnostní aktualizace, opravné aktualizace nebo aktualizace funkčnosti operačního systému, tyto aktualizace bezplatně zpřístupnit pro všechny jednotky modelu výrobku se stejným operačním systémem;"
Viz: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32023R1670
A je tu i veřejný registr daných zařízení. Motorola G17 je v EU distribuované zařízení, uvedené na trh v roce 2026. Takže se na něj tahle regulace vztahuje.
Viz: https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/smartphonestablets20231669/2556308
Údaje na webu Motoroly pro stát mimo EU není určující. Ne 2 roky, ale minimální podpora je 5 let po ukončení prodeje. Tečka.
13. 2. 2026, 11:40 editováno autorem komentáře
Děkuji za odkazy.
Všiml jsem si, že v registru zařízení je u různých telefonů uváděna schopnost "Baterie podporující výměnu uživatelem".
Trochu mne zklamalo, že to je něco jiného než jsem byl zvyklý co taková věc znamenala před pár lety. Například u těchto telefonů je uvedeno, že podporují výměnu baterie uživatelem (odkazuji pak i na video jak "jednoduché" to je):
* Samsung Galaxy A16 5G (Samsung SM-A166B/DS)
https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/smartphonestablets20231669/2302932
https://www.youtube.com/watch?v=cJxaiKLjl48
* Motorola Moto G67
https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/smartphonestablets20231669/2564902
https://www.youtube.com/watch?v=B2x72g28E4c
Není to od EU špatný počin. Možná by stačilo chtít podporu jen 4 roky od data ukončení uvádění na trh, ale zase pořádně ji vyžadovat.
Také by měly opravdu vyžadovat snadnou možnost odemčení bootloaderu a podmínky, které ulehčí vytváření (a udržování) alternativních ROM/OS. Mám však obavu, že snaha některých proudů v EU bude spíše ve směru - když oni sledují naše občany tak ať mi z toho taky něco máme (taky chceme sledovat...).
Není zač :) Mně dané nařízení přijde jako největší změna na mobilním trhu za poslední roky, tak jsem se trochu pídil po detailech. S tím bootloaderem jsem taky spíš skeptik, ale na druhou snahu EU docela akcentuje / vynucuje možnost alternativních obchodů. Jsem zvědavý, jak se to celé za pár let poskládá a jak bude vypadat realita. (Zatím mi to přijde jako kombinace několika dost protichůdných proudů.)
> citation needed, tedy pokud alternativním FW myslíš Android ROM.
RED nařizuje hlídat firmware rádia v zařízení před neoprávněnou modifikací - pokud vím, podobné zákony už kolem vysílačů v licencovaných pásmech ve spoustě zemí existují, a tohle je spíš sjednocuje, ale možná se pletu. Pamatuju si že se to řešilo už tak 15 let zpátky.
Každopádně to nijak nebrání otevření bootloaderu, ani instalaci alternativních ROM. Osobně ani nevím o alternativní ROM, která by používala něco jiného než firmware rádia od výrobce.
Z principu to nebrání ani vzniku OSS rádia samotného.
Jedná se hlavně o toto:
rádiové zařízení podporuje určité funkční charakteristiky, které zajišťují, že software lze do rádiového zařízení nahrát pouze v případě, že byl prokázán soulad této kombinace softwaru a rádiového zařízení s právními předpisy.
RED nijak nevymezuje jak má být soulad prokazován. Jedna z možností kterou by nebyl problém zavést by byl například firmware podepsaný autoritou která ho audituje.
RED zároveň říká:
Ověřování souladu kombinace rádiových zařízení a softwaru by se nemělo zneužívat k tomu, aby to zabraňovalo použití rádiového zařízení se softwarem dodávaným nezávislými stranami. Dostupnost informací o souladu zamýšlených kombinací rádiových zařízení a softwaru s právními předpisy pro veřejné orgány, výrobce i uživatele by měla přispět k podpoře hospodářské soutěže.
Zablokování bootloaderu a instalace alternativní ROM za účelem splnění RED by se podle mě na tohle dalo v pohodě napasovat.
13. 2. 2026, 16:52 editováno autorem komentáře
K batériám mám obavu že toto nariadenie EÚ spôsobí že IP68/69K s MIL-STD-810G bude nedosiahnuteľná alebo za extrémnu cenu, a pritom to nevyrieši žiadny problém, pretože až dôjde na výmenu batérie, aj tak si človek už povie "dnes na trhu sú telefóny už s úplne inými funkciami" a kúpi aj tak nový fón... o tom že by telefón prežil tak dlho bez rozbitia alebo poškodenia, alebo by nebol akýkoľvek iný dôvod ho vymeniť si nemyslím že to pomôže čokoľvek.
Zvyšok ale súhlasím s EÚ nariadeniami a či už podpora alebo odomknutý bootloader, oboje by mal byť štandard. Okrem toho mi príde nezmyselné že aktualizácie riešia výrobcovia HW a nie tvorca systému.
V kontextu této diskuse je tam zajímavé toto:
pokud poskytují bezpečnostní aktualizace
Už jsem totiž četl, že se objevují telefony, které nikdy nedostanou žádnou aktualizaci, a výrobci si to našli jako skulinu v tom nařízení: když neposkytují žádné bezpečnostní aktualizace, nemusí je poskytovat 5 let. :)
Také jsem na to "pokud" narazil v nějakém textu, ale zatím jen ve smyslu, že to použijí jako výmluvu pro to, aby nemuseli dodávat více upgradů na nové major verze Androidu, ale omezili se právě jen na bezpečnostní aktualizace. Ale chápu tě, striktně vzato pokud Android verze X dostává security patche po dobu nějakých 3 let, pak by to byla docela "zlá" obezlička :-(
Já to zatím interpretuji tak, že jako absolutní minimum výrobci musí dostát těm 5 letům podpory a nové verze Androidu dodat alespoň tak, aby tu dobu pokryli. Takže minimálně jeden upgrade na novou major verzi Androidu, aby se ve výsledku nasčítala doba poskytování security patchů na těch reálných 6 let (za předpokladu, že zařízení je na trhu jeden rok).
Vycházím z toho, že hned u několika nových zařízení uvedených od loňského června, se doba ohlášená doba podpory radikálně navýšila i u levnějších zařízení (i včetně přislíbených upgradů na major verze), jako příklad lze vzít třeba T-Mobile T-Phone 3 [1], ale i dalších. Takže reálná politka výrobců by zatím naznačovala tu optimističtější cestu :)
Tento zakon je (zamerne) napsan tak, ze vyrobce k nicemu nezavazuje. Bod A, cituji:
(a) od data ukončení uvádění na trh po dobu nejméně pěti let po tomto datu musí výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci, pokud poskytují bezpečnostní aktualizace, opravné aktualizace nebo aktualizace funkčnosti operačního systému, tyto aktualizace bezplatně zpřístupnit pro všechny jednotky modelu výrobku se stejným operačním systémem;"
Precti si to jeste jednou, hlavne tu cast "POKUD POSKYTUJI". Takze POKUD vyrobce vyda aktualizaci, je POVINNEN zajistit jeji distribuci zadarmo. Ovsem POKUD je neposkytuje, nemusi nic.
Telefónom sa venujem už 20 rokov, aj som ich profi servisoval (autorizácia od výrobcov). No čím ďalej je to horšie a horšie.
Zbieram telefóny, je mi to koníčkom (manželka ma za to nemá moc v láske). Vo voľnom čase ich opravujem, keď je čím. To zahŕňa aj un-lock boot loadera pri tých moderných. Veľa modelov mám aj Xiaomi a to je čoraz horšie a horšie na toto. Našťastie komunita okolo robí čo môže a robí nástroje, ako to docieliť rýchlo a bez "zábran". Keďže oficiálnou cestou je to práca na niekoľko mesiacov. Momentálne používam Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 13T a Xiaomi 14 Ultra. Všetkym som odomkol bootloader len vďaka komunite. Môžem tak účinne blokovať si reklamu na weboch, naďalej platiť fónom, ako by nič. Samozrejme používam komunitné ROM.
Lenže k veci. Podpora zo strany výrobcov bola vždy tragédiou. Tak ak to nechcú robiť, nech neblokujú možnosť odomknutia bootloadera. Niekde stačí vo vývojarskom režime povoliť OEM odblok, čo je ešte dobré. No Xiaomi to komplikuje neskutočne, kedy treba v čase ich polnoci vzývať božstvá a piť krv jednorožca, aby si presne v ten čas odomkol bootloader. Lebo máš inak smolu a musíš čakať ďalší deň.
Ešteže komunita na to robí nástroje, ako to ojebabrať. Tak zatiaľ odomykám xiaomička bez väčších problémov.
Samsung sa stáva druhým jablkom a novým oneUI 8 zrušilo túto možnosť. Krása, tlieskam. Nech si naserú.
Akože ja si to zariadenie kúpim, tak mám plné právo si robiť so svojim smartfónom robiť čo chcem. Nie kkti sa budú vyhovárať na bezpečnosť. Všetko len pre sledovanie, mrte reklamy. Tú mimochodom neviem prečo recenzenti spájajú so Xiaomi, nikdy som ju tam nevidel a to mám low-endy aj high-endy.
Takže čo z toho vyplýva, komunitné ROM sú cesta. Síce niekedy stratsiplná, ale stojí za to.
Světlo zářivé budoucnosti na konci tunelu nevidím, jen lokomotivu.
Komunitní a vůbec alternativní ROM jsou záležitostí specifického a velice úzkého okruhu. Věcně vzato, jsme na Rootu s hojným zastoupením cílové skupiny. V širším měřítku půjde o marginální záležitost, která se uchytit zkrátka nemůže. Pokud by se uchytila, velice brzy se z ní stane stejným molochem, díky kterému vznikla.
Nemyslím si, ale možná jsem až příliš pesimistický (realista). Aby se myšlenka uchytila, musí být k dispozici hotové řešení a to v okamžiku, kdy telefon vyndám z krabice, zastrčím SIM a provedu první nastavení. Cokoliv složitější znamená odsouzeno pro velice specifickou a úzkou skupinu uživatelů.
Tvůj postup .... z 0.00006% bychom se dostal k významnému navýšení na 0.0006% a tím by to také skončilo. Alternativa prostě musí být dostupná ihned, bez nároků na uživatele a to se nestane. Výrobce to odstřelí jako finančně nezajímávé a trh těžko zajímá DoDo (Dodělat Doma) přístup.
Japa se fox dostal z 0 na 60%? Zeby tak, ze to lidi od IT tem ostatnim nainstalovali a ti ostatni s tim byli OK? Kdyby v tom nebyl problem, tak by to vypadalo podobne, protoze ja neznam nikoho kdo by nenadaval ze na tom founu na nej porad vyskakujou nejaky voloviny z nejakych aplikaci ktery nepouziva a pouzivat nechce, ale vyrobce mu je tam natlacil.
Takze bych osobne ve svym okoli preflashoval tech founu mozna i nekolik stovek. Ale nehodlam s dotycnejma resit, ze jim prestalo fungovat nejaky veledulezity tlackatko, nebo ze si moci mermo chteji nechat ukrast telefon i se vsema bankovnima uctama ... a ono jim to nefunguje ...
Mam treba na polici wrt54g ... kdyz to zapnes a podrzis cudlik, spusti se tam tftp ... a uploadnout do toho muzes cokoli. Proste to veme jako bitstream a ulozi. Kdyz to nebude fungovat ... muzes flashovat znova a znova a znova, az najdes funkcni variantu. Nerozbijes to. Ale flashovat libovolnej mobil je woodoo, kde kdyz nekde odentrujes pismenko vedle, tak z toho mas tezitko.
Já vidím problém hlavně v životním cyklu těch telefonů. I když odhlédnu od toho, že telefon by měl sloužit hlavně k telefonování, a připustím, že jde v podstatě o universální zařízení, tak používané funkce a požadované funkčnosti člověk zpravidla definuje v okamžiku jeho výběru. V čase se to může trochu změnit, ale ta změna sama o sobě nebývá příliš velká.
Tedy: potřebuji telefonovat, spravovat kontakty, občas něco vyfotit na sociální sitě, používat několik sociálních sítí, nějaký přehrávač muziky, videa asi z YouTube... V aktuální nabídce zpravidla najdu vhodný přístroj, s co nejlepšími parametry v akceptovatelné cenové hladině. Řekněme, že s aktuálním OS.
Pochopitelně, že ty aplikace obsahují chyby, takže jsou průběžně aktualisované. To samé platí pro systém.
Problém začne ve chvíli, kdy aktualisací systému je jeho upgrade. Pak jsou dvě možnosti: používat starý, s bezpečnostními riziky, nebo upgradeovat.
Ovšem upgrade obvykle počítá s lepšími hardwareovými parametry, a přináší i četná vylepšení, která ovšem požadují výkonnější železo.
Typický příklad: vylepšení snímků z fotoaparátu lepšími výpočetními algoritmy, následně využitím neuronových sítí, poté za použití AI...
Přestože uživatel zpravidla tato vylepšení nepožaduje (nebyla součástí výběrových kritérií), s upgradem je dostane, zbavit se jich nelze.
Tedy: s bezpečnostnímu aktualizacemi zároveň dostává nevyžádaná vylepšení, vyžadující novější telefon...
Tím vzniká dilema: Mám zůstat na sterém, děravém systému, nebo mám ten telefon vyhodit a utratit nemálo peněz za nový?
Toto je článok dosť "anti-Motorola"... pritom nech mi niekto ukáže 80€ fón s dlhšou podporou. Samozrejme fóny v tejto cenovej kategórii nemá ani zmysel pozerať. Motorola ako taká je slušná značka, a má slušnú podporu, samozrejme ale u fónoch čo stoja okolo 200€ a viac. Pozerať sa na 80€ fón so 4GB RAM dnes môže len človek čo fón chce ako prvú hračku pre dieťa, kde teda "hazard" nie je relevantný. Moto G17 ani nenájdem na Alze.
"O Androidu je obecně známo, že svižnost telefonu jím vybavená klesá s každou aktualizací a do roka a do dne se zpomalení stane viditelným, jakkoli třeba nepodstatným."
áno a úplne rovnako aj o Apple iOS. Obe systémy robia to isté.
Inak včera mi v komentári v polovica Androidov je nezabezpečená niekto písal že bude nové nariadenie EÚ o softvérovej podpore a to som dohladal a skutočne 5 rokov bude povinné. Zrejme to bude taktiež znamenať koniec low-low endu, teda fónov za 80€, čo mi nevadí... inak ale levné čokoľvek nedostane novejší Android. Dokonca za 80€ je kopec značiek čo dá rok podpory od vydania na trh, alebo dokonca vôbec žiadnu, akože úplne vôbec žiadnu podporu. Áno, tieto fóny za 80€ sú elektroodpad. Je jedno o ktorú značku sa jedná.
Motorolu neobhajujem a myslím že by mala vyradiť z ponuky tieto low-low end fóny kde vie že aj tak nevie zabezpečiť viac ako 2 roky podpory bez toho aby to bolo aspoň trochu rentabilné. Ale u vyššej cenovej kategórii je Motorola slušný výrobca.
Brecis sice dobre, ale na spatnem hrobe. Alternativni firmware pro telefon? Ale prosim, reklo sluchatko. Pro ktery? Na svete je par desitek vyrobcu telefonu a kazdy z nich ma stovky modelu. Vynasob si to. Nejake alternativni "svobodne" firmware existuji, ale kdyz se podivas na kompatibilitu, jsou kompatibilni s radove stovkou modelu. Ale modelu jsou tisice. A muzes se vsadit, ze zrovna ten tvuj nebude v seznamu.
Tohle si jeste tak dokazu predstavit pro Apple. Jediny vyrobce a radove vyssi desitky modelu.
Ted si predstav, ze by nekdo mel udrzovat tento alternativni firmware pro tisice zarizeni. Jednoduse nemozne.
Jediny, kdo by mohl udrzovat firmware aktualni je vyrobce. Ale uvedom si, ze vyrobce chce prodat novy telefon, nechce zadarmo udrzovat ten stary. Navic, ten 2-3 stary uz nebude hardwarove stacit.
A ted jsme u toho - ja mam hruzu z kazdeho upgradu androidu. Kazda vyssi rada je vetsi hnus. Kazdy druhy patch rozbije neco, co driv fungovalo. Leta prodavame Motorola G04. Skvely hardware, na nasi aplikaci vice nez dostatecny. V posledni dobe, pred par mesici, si zacali nekteri zakaznici stezovat, ze maji problemy s pristupem na wifi. Ze se odpoji a uz se nepripoji, musi restartnout cely telefon. Na vine je upgrade firmware. S poslednim firmwarem je tam proste nejaky bug a ten zatraceny telefon je pak nepouzitelny. Nekolik telefonu jsme museli zakaznikum vymenit.
Co hur, G04 uz se nevyrabi. Prechazime na G15. Ten ma android 15, neco horsiho si je tezke predstavit. Z androidu 15 se uz neda z aplikace konfigurovat sit, neda se ani kontrolovat jestli jsi pripojeny na spravnou sit a kdyz ne, spojit se na ni. Totalni shit. A wifi ma citelne horsi, nez G04.
Proc jsme si vybrali Motorolu? A proc ten nejlevnejsi model? To je jednoduche. Potrebujeme spolehlive terminaly na kterych dobre bezi jedna (nase) aplikace a je to stale ten stejny hardware a firmware. (no, s tim druhym to az tak dobre nefunguje v posledni dobe). Nepotrebujeme prehravat videa, nepotrebujeme hrat hry, nepotrebujeme telefonovat. Potrebujeme stovky stejnych terminalu a potrebujeme, aby vyrdrzely v obchodech aspon 2-3 roky. Az uz nejsou, jako ted G04, je potreba najit neco jineho, levneho, fungujiciho a rozjet dalsi serii.
Az na to, ze najit neco jednoducheho, levneho, spolehliveho a hlavne s Androidem, ktery funguje, je velmi tezke. Potrebujeme zarizeni, ktere ma dobre wifi, ktere ztrati spojeni co nejpozdeji a co nejrychleji ho znovu navaze, az vylezes z radioveho stinu. Nedokazes si predstavit, jake jsou rozdily mezi ruznymi vyrobci a dokonce mezi ruznymi firmware stejneho zarizeni. Techto G04 jsme prodali nekolik stovek a jenom v posledni dobe jsou s nimi nekonecne problemy. Shodou okolnosti se vsemi, ktere maji novejsi firmware. Bohuzel se neda couvnout. Proste cas od casu ztrati spojeni na wifi a musis rebootnout cely telefon, aby se znovu navazalo. Ono by pravdepodobne stacilo "jenom" zajit do konfigurace wifi, vypnout ho a zase ho zapnout. Ale nemuzu pracovnika honit nekam do obskurnich konfiguraci, kde si jeste resetne sit a pak uz se nespoji nikam. To uz je lepsi to nechat rebootnout. Tady musime znovu podekovat guglu, ze aplikace ted uz nema pravo spravovat spojeni. Nejlepsi android byl 2.2. Uz od petky se to zacalo kazit, dnesni androidy jsou nepouzitelne na seriozni praci.
"Potrebujeme spolehlive terminaly na kterych dobre bezi jedna (nase) aplikace" "dnesni androidy jsou nepouzitelne na seriozni praci"
Vypada to ze nejaky profi use case jste se rozhodli hodne usetrit a asi to ma i nejake nevyhody. To je jako by si remeslnik sel koupit do hobby marketu tu nejlevnejsi vrtacku a cekal ze s ni bude dva roky fungovat kazdy den nekolik hodin. Nebo proc nezasitovat firmu par levnymi domacimi routery, to by se taky dalo usetrit dost penez, ne?
"Tady musime znovu podekovat guglu, ze aplikace ted uz nema pravo spravovat spojeni."
Hmm, treba by vam nejaky 14 lety borec z xda developers udelal custom rom? Appku by dal rovnou do ROM, nastavil ji vice prav, vyhazel mraky balastu ktery tam nepotrebujete ...
Sorry jestli to vypada jako posmesky, ale "na seriozni praci" bych cekal trochu vic seriozni reseni misto stiznosti na neco, co k tomu neni vubec urceno. Tim nemyslim Android obecne, ten se pouziva customizovany v mnoho zarizenich, ale koupi telefonu v obchode a predpokladu ze out of box bude fungovat pro dany ucel, kdyz tam dohraju jednu appku.
V tom pripade mi rekni, co si predstavujes jako vic seriozni reseni. A ze by 14ti lety borec udelal za tyden custom rom uz primo s aplikaci, tak na to si pockam. Nez by ji vyrobil, bude mit 24 let a to zarizeni se uz 8 let nebude prodavat.
Pri naprosto nesmyslne slozitosti dnesniho androidu a jeho vyvojoveho prostredi a totalni absenci jakekoliv dokumentace k hardware je v podstate nemozne vyvinout vlastni firmware. Komunita jako takova tu sanci ma, tam pracuje 1000 vyvojaru. Ale jednotlivec nebo jedna mala firma nema sanci.
Samozrejme profesionalni reseni by bylo vyrobit si vlastni hardware, vlastni firmware a pod nim vlastni aplikaci, ale to by potom to zarizeni nestalo dve stovky, ale 5000. V pripade, ze bys jich vyrabel tisice. Pokud jich prodavas stovky (ale ne tisice), nemas jinou sanci nez pouzit uz existujici hardware. Za takovyhle terminal ti nikdo neda vic jak 200 euro. Pokud bys chtel vic, za krasny super terminal, kde mas tvuj operacni system a jsi panem stroje, zakaznik pujde jinam a koupi si ten samy terminal s uplne normalnim androidem a prekousne to, ze cas od casu ztrati spojeni a cas od casu bude muset jit do konfigurace site a znovu si ji nastavit. Ale usetri pres 4000 euro za kazdy terminal.
Mimochodem, zrovna minuly mesic mi jeden zakaznik prinesl terminal postaveny na Motorola Defy, ktery jsme mu prodali nekdy pred 12 lety, ze nedavno prestal fungovat. Vydrzel mu pres 10 let.
představte si pohled laika. Přijdu do práce, zapnu PC se 4GB RAM s Windows 10 na SSD, spustím Outlook, Excel, Word, Chrome a SAP klienta. Bez problémů přepínám mezi aplikacemi .. A pak mám mobil s Androidem, také 4GB, pustím Youtube, prohlížeč, SMSky a on ten multitasking nějak nefunguje ... Youtube nehraje, když přepnu jinam a kdyby jen nehrál, on i ztratí kde jsem byl, když začnu vyplňovat nějaký formulář v prohlížeči a přepnu se do SMS, abych zkopíroval třeba číslo účtu, tak se mi webová stránka s formulářem vymaže, stejně tak internetové bankovnictví ...atd. takže za mne systém úplně na h., takhle blbě nefungovala ani AMIGA v devadesátkách ...
Na iOS funguje swapování. Ne kontinuální jako na desktopu, ale jednorázové, aby z historických důvodů neopotřebovával úložiště (dnešní už zvládne hodně zápisů). Když dojde paměť a aplikaci by ukončil, tak ji "zmrazí" a zapíše na disk. Při přepnutí zpět ji načte z disku. Stejně to dělal Windows 3.x na 80286, protože až od 80386 šlo vykonávat kód v paměti nad 1 MB (na 286 přehazoval do konvenční paměti, co bylo teď v popředí). Na Androidu by to mělo taky fungovat, dokonce na krabici mé Motoroly bylo napsáno 8+8 GB RAM (8 GB swap), jenže "úspora baterie" zabije aplikaci dřív než dojde RAM. A když aplikaci dáte výjimku a nepoužijete ji několik dní, tak ji Android z whitelistu sám odstraní (dokonce to napíše).
Co se týče Facebooku, i na desktopu ve webovém prohlížeči reloadne zeď, pokud jste na kartě nebyli několik minut a vrátíte se se na ní (on vyloženě čeká na event "vstoupili jste na kartu", takže k nas_ání tam čtvrt sekundy vidíte původní obsah).
Jen u toho youtube na mobilu to je spise zamer tvurce aplikace, nez problem s "nedostatkem" pameti. Ono pricinou muze byt i trosku agresivnejsi sprava napajeni - a klidne nastavena i z vule uzivatele, co kvuli uspore baterky zabiji aplikace na pozadi. Oboji neni znamka nefungujiciho multitaskingu.
Tu sa stále paušálne hovorí "neaktualizovaný smartfón je nebezpečný", ale už nie o konkrétnych útokoch.
Vie mi niekto objasniť, aké sú najčastejšie vektory útoku voči mierne príčetnému používateľovi, ktorý má čo ja viem na tri roky neaktualizovanom Androide pravidelne aktualizovaný webový prehliadač, bankovú aplikáciu, dva komunikátory, päť hier a desať vernostných appiek obchodov; a neinštaluje si hocijakú hovadinu čo sa mu v reklamách ukáže?