představte si pohled laika. Přijdu do práce, zapnu PC se 4GB RAM s Windows 10 na SSD, spustím Outlook, Excel, Word, Chrome a SAP klienta. Bez problémů přepínám mezi aplikacemi .. A pak mám mobil s Androidem, také 4GB, pustím Youtube, prohlížeč, SMSky a on ten multitasking nějak nefunguje ... Youtube nehraje, když přepnu jinam a kdyby jen nehrál, on i ztratí kde jsem byl, když začnu vyplňovat nějaký formulář v prohlížeči a přepnu se do SMS, abych zkopíroval třeba číslo účtu, tak se mi webová stránka s formulářem vymaže, stejně tak internetové bankovnictví ...atd. takže za mne systém úplně na h., takhle blbě nefungovala ani AMIGA v devadesátkách ...
Na iOS funguje swapování. Ne kontinuální jako na desktopu, ale jednorázové, aby z historických důvodů neopotřebovával úložiště (dnešní už zvládne hodně zápisů). Když dojde paměť a aplikaci by ukončil, tak ji "zmrazí" a zapíše na disk. Při přepnutí zpět ji načte z disku. Stejně to dělal Windows 3.x na 80286, protože až od 80386 šlo vykonávat kód v paměti nad 1 MB (na 286 přehazoval do konvenční paměti, co bylo teď v popředí). Na Androidu by to mělo taky fungovat, dokonce na krabici mé Motoroly bylo napsáno 8+8 GB RAM (8 GB swap), jenže "úspora baterie" zabije aplikaci dřív než dojde RAM. A když aplikaci dáte výjimku a nepoužijete ji několik dní, tak ji Android z whitelistu sám odstraní (dokonce to napíše).
Co se týče Facebooku, i na desktopu ve webovém prohlížeči reloadne zeď, pokud jste na kartě nebyli několik minut a vrátíte se se na ní (on vyloženě čeká na event "vstoupili jste na kartu", takže k nas_ání tam čtvrt sekundy vidíte původní obsah).
Jen u toho youtube na mobilu to je spise zamer tvurce aplikace, nez problem s "nedostatkem" pameti. Ono pricinou muze byt i trosku agresivnejsi sprava napajeni - a klidne nastavena i z vule uzivatele, co kvuli uspore baterky zabiji aplikace na pozadi. Oboji neni znamka nefungujiciho multitaskingu.