Výrobce, kteří poskytují aktualizace zhruba po dobu záruky, podle mě nemá smysl podporovat nakupováním jejich výrobků. Pokoušel jsem se sepsat základní "pravidla hry" při nákupu mobilu: https://cevela.eu/2023/01/o-pocitacove-bezpecnosti-pro-uplne-laiky-mobil/ . Dnes bych mezi doporučené modely doplnil Google Pixel.
Jiste, co na tom, ze s deravym smarthonem fakticky ohrozujete i sve okoli ;-) To se vam tak do toho nezaplatovaneho systemu dostane nejaka breberka, ktera coby soucast botnetu utoci a napada veci kolem sebe. A casto diky sobcum, co resi jen sve potreby trpi obeti, ktere treba ani nevidite... v horsim pripade se tvarite, ze to neni vas problem.
Jojo, už jsem chtěl psát podobný koment, než jsem si přečetl váš.
Ještě bych to doplnil, že pokud uživatel není SW a HW guru, co si "wošéfuje" vše co potřebuje a zbytek ho nezajímá, pak se obyč ťulpas může snadno dostat do situace, kdy ho ušetřených pár tisíc na telefonu vyjde na desítky tisíc při škodě kvůli následujícím bezpečnostním problémů - aka nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Vůbec nemluvě o tom, že tu samou škodu může způsobit ostatním. Stačí jeden klikač, jeden důvěřivec, že ten nigerijský princ z e-mailu skutečně má omylem jeho peníze, které mu chce právoplatně vrátit…
Divím se, že na webu jako je root.cz se tohle musí zdůrazňovat pravidelným návštěvníkům...
13. 2. 2026, 11:56 editováno autorem komentáře
Ja bych chtel videt, alespon JEDEN (z teh miliard) telefon, ktery byl napaden prostrednicvim nejake uzasne diry. Jeden bohate postaci.
Zatim vidim desitky telefonu, na ktery si uzivatel neco nainstaloval, z toho uzasne bezpecneho guugliho marketu (protoze odjinud to ani neumi). A to se jiste vyresi tim, ze ten telefon vymeni ... lol ...
Vas jsem take nevidel a presto se vasi existenci nesnazim popirat :-) Aneb, ze o tom nevite vy neimplikuje, ze o tom nevedi jinde. Takze to uzavreme tim, ze jste toho nevidel jeste moc... inu, to se tak "borcum" z garazovek obcas stava :D
Na odkazu neni miliarda, ale "jen" desitky. A zda se, ze vase mdla jazykova vybava vam brani porozumet tomu, co to znamena known exploited. A to navzdory tomu, ze to tam mate i rozvedene... CISA maintains the authoritative source of vulnerabilities that have been exploited in the wild. Lepe jste svou neznalost jazyka anglickeho prokazat nemohl, pane "kolego" :-)
Zkusím to rozvést. Je jasné, že pokud kupuji mobil školnímu dítěti, vím, že mobil má minimální šanci dočkat se konce záruky a v nebezpečí je maximálně školní emailový účet , nemá smysl se aktualizacemi zabývat.
Pokud ale v mobilu mám bankovnictví, přistupuji skrze něj ke svému účtu ve firemním informačním systému a také k účtům na různých službách např. do datové schránky, pak je pro mě délka podpory zásadní parametr, který určuje životnost mobilu. Ne tu fyzickou, ale morální.
Záměrně jsem uvedl dva extrémní případy. Hodně lidí je tak někde mezi. Ovšem stačí i jediná opravdu potřebná služba nebo účet a používání neudržovaného systému jednoduše není moudré.
Nebo hlasitá minorita a potřeba vyjádřit svůj názor. Je to stejné, jako např. když lidi plakali s koncem 32bit podpory, že na půdě mají (vypnutý) historický počítač, ale sami jeli dávno na 64bit. Já třeba doopravdy používal ještě před rokem a půl nepodporovaný mobil (moc starý), takže mám zkušenost, jak to fungovalo. Půlka aplikací nejela, ale fungovala v prohlížeči jako PWA (Progressive Web App), takže mi i chodily notifikace, bez nutnosti mít web někde otevřený. A banku jsem měl přes potvrzovací SMSky - a vedle toho samozřejmě tu plastikovou kartičku, kterou přiložím k pokladně.