Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Hrátky z řádky: dialog od Biktop - že otázka nestojí jestli "je lepší dialog textový...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 3. 11. 2008 11:38

  Biktop (neregistrovaný)
  že otázka nestojí jestli "je lepší dialog textový nebo grafický nebo vůbec žádný a raději dávkový přístup", ale že každý přístup má svoje výhody a nevýhody a v různých problémech se prostě projevují různé aspekty toho či onoho a tedy co je výhodné u problému X nemusí být výhodné u problému Y? Uživatelské rozhraní je příliš komplexní věc, než aby se dalo redukovat na otázku "je lepší dělat GUI nebo CLI" či "je lepší dělat dialogy takové nebo makové". Redukcí na jedno či druhé se redukuje použitelnost takového rozhraní. To je jako otázka "je lepší obrázkový návod s textovými bublinami nebo textový návod bez jediného obrázku?" Některé věci je prostě snazší vysvětlit textem, jiné namalovat. Preference jednoho přístupu nad druhým považuji za jeden z největších omylů v IT.
 • 3. 11. 2008 12:49

  vain (neregistrovaný)
  Pokud jde přímo o tento případ, tak ta otázka není až tak mimo. Přece jen tyhle dialogy jsou určené pro já nevím, hezčeji vytvoření script například, kde si uživatel může vybrat z jednoduchého menu, přes jednoduché dialogy postup instalace/konfigurace/sakra čehokoliv =) A otázka, jestli jsou na tento typ funkce lepší grafické nebo textové "udělátka" je podle mě na místě. Přece jen je rozdíl, jestli k spuštění takového instalátoru potřebuju grafiku, nebo mi stačí čistě textové prostředí (server, ssh apod..) Osobně si myslím, že na tento typ úkonu je mnohem lepší "textové GUI". Nebo snad ne?
 • 4. 11. 2008 16:39

  D.A.Tiger
  "Osobně si myslím, že na tento typ úkonu je mnohem lepší "textové GUI". Nebo snad ne?"

  Toť je právě otázka. Osobně souhlasím s Biktopem. Jen si myslím, že velké části aplikací s GUI, by vůbec neuškodilo, kdyby nabízely (např. na požádání) také možnost práce v textovém rozhraní, nebo alespoň líp pracovala s parametry příkazové řádky (tím myslím, že by se aplikace dala spustit jako příkaz a hned potom začít pracovat). A z programátorského hlediska to zas až takový až zase takový problém určitě nebude. Každý by si pak vybral to své a tyhle dohady zda text, nebo GUI by pak odpadly.
 • 4. 11. 2008 21:41

  VM (neregistrovaný)
  Tradiční unixový přístup je udělat funkční část s plnohodnotným CLI, a vedle toho klikací rozhraní jako samostatnou aplikaci. Bylo by fajn, kdyby se toho dnešní programátoři v rámci možností drželi, ke spokojenosti BFU i správců serverů.
 • 12. 11. 2008 23:38

  hitch (neregistrovaný)
  cry more