no, myslim ze by clanek zaslouzil ponekud rozsirit. dokumentace trech zakladnich prikazu ma k hratkam dost daleko. co treba moznost nastaveni urovne komprese, tucet dalsich prepinacu taru, a to nemluvim o dalsich programech, jako je cpio, zip, rar, 7zip, a kdovico jeste :-)
jinak co se tyce gnu tar, tak ten umi prijimat volby i bez prvni pomlcky (tar xf misto tar -xf, neco jako ps ax misto ps -ax), a novejsi verze umi automaticky rozpoznat kompresi, tudiz staci 'xf' misto 'xzf' nebo 'xjf'. naopak u starsich verzi (circa kdyz bzip vznikl) s 'j' pro bzip nepochodite, ty pouzivaly 'y'.
Pokud pouzivate pri bootu initrd, pak vezte ze v novejsich jadrech jde o cpio archiv. Taktez rpm balicky pouzivaji uvnitr cpio.
Co se 7zipu tyka, tak jde v soucasne dobe o nejlepsi kompresni format. Pri spravne konfiguraci dosahuje mensiho objemu dat nez bzip2 a pritom je jejich dekomprese temer tak rychla, jako dekomprese gzipu. Bohuzel pametove naroky a vypocetni sila potrebna na zkomprimovani objemnejsiho souboru v rozumnem case je velice vysoka.
Diky za reakci,
co me ale neni uplne jasne je, kde najde nova komprese vyuziti?
Kolik muze byt zisk na kompresi oproti existujicim rar, bzip2 apod? Muj dojem je, ze to byvaji v nejakych typickych prikladech cisla okolo 1-5%. Z hlediska vyvoje algoritmu je to opravdu bomba, ale uzitek?
A jak je to s casem u lzma komprese, gzip je jasne nejrychlejsi, bzip2-u to trva u mne zhruba 2-3x dele, zajima mne cas komprese lzma (dekomprese prepokladam je radove shodna u gz/bz2/lzma) ?
GZip je nejrychlejší, BZip2 pomalejší, oba potřebují na rozbalení stejnou dobu jako na zabalení. LZMA je při zabalování o hodně pomalejší než BZip2, ale rozbaluje rychle asi jako GZip a i s podobnými paměťovými nároky.
No - u toho textovyho souboru je to spis otazka toho, jak moc je uzivatel ochoten zapisovat neefektivne pul giga textovych dat. Ackoliv jako ukazka je to opravdu velmi pekne.
U ostatnich veci - vidim, ze tam jde i rad 10%. Mozna dobre pro stahovani...
Ale - je lzma GPL2-3?
Jestli ne, tak to neni pouzitelny pro repo.
kdyz mas hodne RAM, muzes ji vyuzit a pak muze byt rozdil enormni. Ku prikladu data skomprimovana rarem na nejvyssi moznou miru maji 700mb, data v 7zip na nejvyssi moznou miru maji 130mb. Jenom komprese tech dat je nezmyselne dlouha. V porovnani s rar nema 7zip podporu chybove korekce, chybi 7zipu ukladani pristupovych prav,... Ja zatim zustavam u tar, gzip, bzip, rar kombinace.
Nekompatibilní speciality? Kde na ty blbosti chodíte? tar odjakživa pracuje se zařízením které je zakompilované do konkrétní verze a stdout je tak nějak zvykem posledních cca 15 let. Když už chcete machrovat tak žádný -f - ale -O je kompatibilní řešení. -f - je totiž GNU specialita a taky by jste se mohl hodně divit, když by vám místo toho vznikl soubor -
> stdout je tak nějak zvykem posledních cca 15 let.
> Když už chcete machrovat tak žádný -f - ale -O je
> kompatibilní řešení. -f - je totiž GNU specialita
Preco GNU specialita ?
Na AIX-e je dostupne -f a ziadne -O.
$ uname -a
AIX ibm5 3 5 00044CEBD600
$ man tar
...
Berkeley Standards:
tar {c |r|t|u|x} [bBdDEfFhilLXmNopRsSUvw[0-9] ]
* [ Blocks ] [ Archive ] [ InputList ] [ ExcludeFile ]
* [ [ Feet ] | [ Feet@Density ] | [ Blocksb ] ] Directory | File ...
...
-f Archive
Uses the Archive variable as the archive to be read or written.
When this flag is not specified, the tar command uses a system-
dependent default file name of the form /dev/rmt0. If the Archive
variable specified is - (minus sign), the tar command writes to
standard output or reads from standard input. If you write to
standard output, the -c flag must be used.
7zip pouziva algoritmus lzma. Je to idealni na veci, ktere se parkrat komprimuji a hodnekrat dekomprimuji. Ve srovnani s bzip2 ma na distribucnich balickach asi o 15% vetsi kompresni pomer, coz uz je rozhodne znat.
Pro unix je lepsi pouzivat program lzma nez 7zip (nebo jak se to jmenuje) protoze ma stejne prepinaze jako gzip a ostatni. lzma je take podporovano v gnutaru.
Vzhledem k tomu, že dnešní systémy mají mnoho jader, zaujal mě projekt pbzip2 (http://compression.ca/pbzip2/). Je to implementace bzip2 využívající POSIX vlákna. Rychlost komprese tak roste s každým využívaným vláknem respektive jádrem CPU.
tar -czvf archiv.tar.gz adresář_ke komprimaci
Vyhodí mi to na obrazovku seznam archivovaných souborů - docela dobrá kontrola jednak postupu archivace, jednak že se komprimuje opravdu to, co chci (překlepy v názvech, skleróza atd. :-) )
Myslim, ze je to dobre napsane, pro zacatecniky idealni. Pamatujete si, kdyz jste poprve potreboval v linux/unix neco zabalit? Neprislo Vam divne, proc treba dva programy, tolik parametru? Tohle jsou veci, na ktere se i me zacatecnici casto ptaji. Ja ho hodnotim kladne. Ze Vam clanek nic neprinesl, neznamena, ze je spatny.
Souhlasím. Pro začátečníka je mnohem lepší popis, který ukáže "jak se nebát" s tím, že po zvládnutí prvních kroků se začne sám zajímat o to, co to umí dál (a nebo ne, pokud mu to stačí).
Pri porovnani pak i vcelku chapu,proc musi vychazet takoveto clanky,protoze z toho,kde by to melo byt jasne napsano proste nekteri lide cerpat nemohou a je jedno,ze si to treba zobrazi v Konqueroru.
> proc Linux cim dal tim vice kasle na provedeni a obsah man stranek a neposkytuje adekvatni nahradu
Zakladni 'Linuxove' prikazy (z projektu GNU) odjakziva jako primarni dokumentaci pouzivali texinfo a tedy info stranky. Proc velka cast ruznych navodu doporucuje 'man prikaz' a zapomene zminit 'info prikaz', nechapu.