"...tak JSE take stalo"
To asi nebude jazykově úplně správně. Dolaďte si češtinu, pak ty články budou i čitelnější. U článků tohoto typu mám neustále pocit, že prostý příkaz "man" by mi asi pomohl víc. Ale každému vyhovuje něco jiného takže budiž.
Kazdemu proste vyhovuje neco jineho. Reakce na serial jsou vesmes pozitivni, takze chceme pokracovat stejnym zpusobem. Nic Vam nebrani napsat sam clanek, staci kontaktovat nas nebo redakci.
Nez nekdo zase napise, ze clanky na rootu stoji za hov*o, tak chci podekovat za clanek. To je presne ta vec, ktera se hodi, ale do vetsiny clanku o shellu se uz nevlezla :)
Na to ze funguji sipky jsem prisel hned, na Ctrl+r az za dlouho.
Takze se to zacatecnikum urcite hodi, dik za clanek
Jen doplnim. Pokud nechcete, aby se v do historie nedostal jeden konkretni prikaz (napriklad proto ze obsahuje heslo) staci na zacatek radky napsat mezeru. Bohuzel to ne vsude funguje.
Díky za článek.Už jsem se bál,že tento seriál skončil,ale jsem moc rád,že pokračuje dál.Nejsem úplný začátečník v linuxu,ale přesto se vždy tady dozvím něco nového a zajimavého.Takže ještě jednou díky a doufám,že seriál bude pokračovat .
Myslim, ze je to fajn si osvezit zname a najit typy na nezname finty. Dik
Onehda - za redhatu - jsme nasli prunik pomoci listovani v historii u roota. Zajimave. Ale z tech dob mam pocit, ze vyradit historii neni tak trivialni jako unset HISTFILE. Nebo skutecne je? Proc to tenkrat utocnik neudelal?
A mam jeste dojem, ze se nakm zapisuje jakasibinarni forma historie a clovek muze najit nesouhlas ascii s binarni, pokud nekdo smaze par radek...
Ještě bych přidal jeden trik z historie příkazů, který se mi osvědčil.
!$ v kombinaci s nějakým příkazem doplní poslední parametr předchozího příkazu. Např:
ls soubor
rm !$
provede to, že smaže právě soubor, protože !$ se expanduje na poslední parametr předchozího příkazu.
V souvislosti s tímto je dobré zapnout histreedit a histverify, aby nebylo používání substitucí taková střelba naslepo.
Chcete-li, aby se každý příkaz ihned po svém dokončení zapsal do historie, můžete PROMPT_COMMAND nastavit na history -a. Následující nastavení pak umožňuje okamžité sdílení historie mezi několika instancemi shellu, což ocení hlavně ti, kteří mají běžně otevřeno deset příkazových oken:
Zpatky se da hledat ctrl+r, ale jak dopredu? To je dobre, kdyz tim ctrl+r prejedu moc daleko do historie a chci se o kousek vratit. jako v emacsu je ctrl+r a ctrl+s. ctrl+s na konzoli zastavi vypis. sice se da ctrl+s jako zastaveni vypisy vypnout, ale casto to take potrebuji.