Hlavní navigace

Hylafax (2)

Miroslav Petříček 24. 7. 2001

V dnešním díle miniseriálu o hylafaxu se podíváme na programy, pomocí kterých lze přistupovat k faxovému serveru z klientských počítačů. A protože nejpoužívanějším klientským systémem pro hylafax budou asi ještě nějakou tu chvíli Windows, zaměříme se na řešení použitelná v těchto systémech.

Cypheus

Cypheus je určen pro operační systémy Windows 95 a kompatibilní. Jedná se o freeware program, který můžete zdarma šířit a používat, ale nesmíte jej nikterak modifikovat (ostatně nedostanete k němu ani zdrojový kód). Domovská stránka, ze které je možné program stáhnout, se nachází tady.

Oproti jiným klientským programům se jedná o velice komplexní řešení, čemuž ostatně odpovídá i délka distribučního souboru – asi 12MB (u některých verzí Windows je nutné stáhnout navíc ještě mnohamegabajtové databázové ovladače a DCOM update). Další vyžadovanou komponentou je Adobe Acrobat Reader nebo jiný program pro čtení souborů PDF.

Pro odesílání faxů nainstalujte tiskárnu „Apple Laserwriter“, kterou připojte k virtuálnímu portu „RPT:“. Cokoliv, co na ní vytisknete z kterékoliv aplikace ve Windows, se „prožene“ přes postscriptový renderer a předá programu Cypheus k odeslání.

Při prvním a každém dalším (dokud nezaškrtnete funkci automatického přihlášení) spuštění naskočí logovací okno, ve kterém budete vyzváni k zadání adresy počítače s běžícím hylafaxem, přihlašovacího jména a hesla. Pokud vás netrápí přístupová práva, můžete jednoduše implicitně povolit přístup z té které stanice přidáním její IP adresy do souboru /var/spool/hy­lafax/etc/hos­ts.hfaxd. Potřebujete-li vyšší míru zabezpečení a rozlišení uživatelů, musíte vytvořit podrobnější uživatelskou definici včetně zadání přihlašovacího jména a hesla (viz. man faxadduser). Hylafax implicitně poslouchá na TCP portu 4559, takže pokud jste tento stav nezměnili v konfiguraci serveru, nemusíte ho nijak upravovat ani v Cypheovi.

Cypheus Vlastní prostředí programu Cypheus se podobá klientským programům elektronické pošty. Na obrazovce vidíte složky s faxy přijatými, odeslanými a čekajícími na odeslání. Součástí prostředí je i jednoduchý adressbook, který má buď integrovanou databázi, nebo může být provázán s adresářem programu MS Outlook; může být dokonce uložen v databázi dostupné přes ODBC. Ačkoliv je na WWW stránce v seznamu podporovaných jazyků uvedena čeština, v samotném programu se mi ji navolit nepodařilo.

Přijaté faxy na serveru jsou uloženy ve formátu TIFF. Odesílané faxy jsou ukládány jako PS a volitelně PDF. Pokud potřebujete potvrzení o odeslání, Cypheus vám je vytiskne na připojené tiskárně.

WHFC

WHFC WHFC je klasický Windowsový klient pro Hylafax. Nemá sice tak propracované grafické rozhraní, ale svůj účel zastane stejně dobře. Program najdete tady. Pokud si zkopírujete český jazykový modul do adresáře WINDOWSSYSTEM, bude na vás mluvit česky. Funguje přibližně stejně jako Cypheus, tedy faxujete buď skrze virtuální postscriptovou tiskárnu, a nebo přímo z prostředí programu odesíláte .ps soubory.

smbfax

smbfax je tak trochu jiného ražení než předešlé programy. Nejedná se totiž o klientský program pro Windows, ale o podpůrné skripty umístěné na serveru, které umožňují faxovat skrze virtuální tiskárnu. Ta se klientským počítačům jeví jako obyčejná síťová postscriptová tiskárna připojená k serveru. Vyjma ovladače pro tuto tiskárnu není nutné na klientské počítače instalovat žádný další software.

Tento způsob má samozřejmě drobný háček. Na klientovi neběží žádný program, který by byl schopen faxovému serveru sdělit, kam má přijatý fax vlastně poslat, a proto je nutné tento problém řešit oklikou – přes WWW rozhraní. V praxi to funguje tak, že uživatel „vytiskne“ na virtuální tiskárně fax a počká, až mu ze serveru přijde mail s adresou WWW stránky, která není ničím jiným, než formulářem pro zadání příjemce, titulní stránky a dalších údajů potřebných pro odeslání faxu. Potom už jenom – klepnutím na tlačítko „odeslat“ – tento fax potvrdí a smbfax jej předá k doručení hylafaxu.

Instalace smbfaxu není tak snadná jako zprovoznění výše zmíněných programů, ale má tu výhodu, že je nutné ji provést jen jednou – na serveru. Program najdete tady. Oproti jiným programům tento způsob neřeší také předávání přijatých faxů – to je nutné provádět jiným způsobem, např. nasdílením adresáře s přijatými faxy přes Sambu.

Ostatní

Některé další způsoby faxování přes Hylafax z Windowsových stanic jsou popsány tady.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky