Hlavní navigace

Instalujeme Linux - postřehy uživatele

Lubomír Hnát

Chtěl bych v tomto článku napsat o některých problémech a poznatcích, které mě a mé přátele provázeli (a mnohdy stále ještě provázejí) při instalaci OS Linux. Odborníky na tento systém bych chtěl požádat o trochu shovívavosti, neboť všichni jejichž poznatky zde budu popisovat jsou v Linuxu (někteří i v Unixu) naprostými začátečníky.

Po té co jsem si zakoupil distribuci RedHat spolu s instalační příručkou (vydalo nakladatelství Computer Press). Ihned jsem začal tento pověstmi opředený systém instalovat. Domníval jsem se, že mohu využít své zkušenosti z instalací jiných systémů. Mé domněnky byly bohužel nesprávné.

Chtěl jsem instalovat Linux na počítač s již plně funkčními Windows 95. Dle veškeré dostupné literatury, kterou mám k dispozici, je v takovém případě nutné přerozdělit pevný disk programem FIPS. Toto se mi bohužel nepovedlo a tak jsem se po několika neúspěšných pokusech rozhodl přerozdělit pevný disk standardním způsobem: programem FDISK z Windows 95 (ovšem, že za cenu ztráty dat). Mým ideálem je nechat spolu tyto dva systémy koexistovat každý na jiném logickém disku. Po té jsem znovu nainstaloval Windows 95 a počítač byl tímto připraven na instalaci Linuxu.

Po zavedení systému Linux z instalační diskety (disketu je nutno vytvořit vždy pokud váš setup neumí bootovat z mechaniky CD-ROM) jsem odpověděl na několik vcelku běžných otázek a instalací jsem procházel zatím ještě bez problémů. Na tomto místě je třeba poznamenat, že na počítači s CD mechanikou přes zvukovou kartu, tak jak je tomu u některých starších mechanik, mohou nastat problémy s její konfigurací. Konkrétně se nepodařilo nakonfigurovat mechaniku Mitsumi 2×, která je připojena tímto způsobem. Po marném snažení, které trvalo 3 hodiny byla k počítači připojena 10-ti rychlostní mechanika přes rozhraní IDE a po té vše probíhalo bez problémů.

Osobně jsem měl menší problémy s připojováním oblastí pomocí programu diskový druid. Nějakou dobu mi trvalo než jsem přišel na to, že oblasti Linux Native musím přiřadit pouze kořenový adresář ‚/‘ a žádné jiné pojmenování, jak jsem zpočátku zkoušel. Po vyřešení tohoto více méně zábavného problému pokračuje instalace v podstatě bez komplikací.

Jistým problémem, zejména pak pro začátečníky, by mohlo být vybírání instalovaných součástí systému. Jelikož jsem nikde v mě dostupné literatuře nenalezl popis jednotlivých součástí, spoléhal jsem se na svůj instinkt a součásti vybíral podle jejich názvu. Myslím si, že právě tato skutečnost by mohla začátečníkům, kteří nemají tak velké zkušenosti s jinými operačními systémy, způsobit jisté obtíže. Na druhou stranu je asi správné předpokládat, že instalaci Linuxu bude provádět člověk s dobrou praxí v administraci OS.

Zde je na místě poznamenat, že výběr součástí systému tak jak jej nabízí instalační program si pro sebe ukousne téměř 300MB z pevného disku. Kompletní instalace pak zabere přes 600MB. Nesprávná je tedy informace, že kompletní instalace zabírá na disku 500MB.

Po nainstalování systému přichází nastavení systému. Jelikož jsem neprováděl konfiguraci síťových služeb nemohu se o tomto zmiňovat. Nastavování tiskárny proběhlo bez problémů. Trochu jiná situace může nastat u nastavení grafické karty a monitoru. Pokud nevíte přesný typ své grafické karty, pak špatná konfigurace může mít za následek špatné či neúplné funkce systému. Konkrétně u mě toto nejspíš znemožňuje start systému Xwindows.

Poté následuje již jen zadání vstupního hesla do systému. Zde jsem měl v důsledku svého zdravotního handicapu potíže se zadáváním hesla.

Instalační program si ještě vyžádá zadání bootovací oblasti pevného disku a nabídne vytvoření bootovací diskety, což vřele doporučuji.

Tímto je instalace dokončena a po restartu počítače můžete začít používat Váš operační systém Linux.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu