Hlavní navigace

Linux - kde ho vzít?

24. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak a kde sehnat Linux? Nejsme v Americe, takže na supermarket prozatím zapomeňte. Stále je ale dost možností jak ho bezproblémově získat bez větší námahy a finančních výdajů.

Rozhodnete-li se začít s Linuxem, máte dvě možnosti jak si ho opatřit. Za prvé stáhnout z Internetu, což není zrovna ideální řešení pro dial-upisty, nebo si ho koupit – většinou za cenu média. Je tu sice i třetí možnost – zaplatit specializovanou firmu, která vám Linux dodá i s instalací a navrch většinou přidá technickou podporu, ale to je řešení spíše pro firmy než pro obyčejného uživatele.

Pokud máte pevnou linku nebo jste dobrovolným sponzorem Telecomu, stáhnete si instalaci z webu. Pro lepší rozhodování, kterou distribuci zvolit, mrkněte na dvě nejznámější RedHat a Debian, případně zvolte úplně jinou, ale ke dvěma jmenovaným naleznete pravděpodobně největší podporu, jak na Internetu, tak v nejrůznějších konferencích.
Rozhodli jste se pro časem prověřenou kvalitu? Tak teď už jen navštivte ftp.redhat.com nebo ftp.debian.org a táhněte :)
Teoreticky rychlejší spojení by mělo byt v Čechách, proto zkuste i server http://sunsite­.ms.mff.cuni.cz/ftp/OS/L­inux/Distribu­tions/.

Pro většinu uživatelů bude přece jenom lepší koupit CD i s příručkou (lépe řečeno příručku s CD), a protože máme konec dvacátého století, nebudete se přece honit do knihkupectví – nakupujte on-line. Jako nejlepší volba se mi jeví Vltava, naopak mě v tomto směru zklamal Shop.cz, který na můj dotaz nenalezl jedinou knihu!
Zde jsou veškeré knihy o Linuxu, které jsem našel na Vltavě – je jich opravdu dost, ale neděste se, nemusíte se přehrabovat v desítkách odkazů, např. ‚RedHat 5.1 s instalační příručkou‘ koupíte přímo tady za 108,– Kč. Další titul ‚LINUX – Internet server + CD ROM‘ za 359,10 Kč dostanete zde.

Na Vltavě mě pouze zarazilo, že hodně knih má v názvu ‚with CD-ROM‘, ale Vltava tvrdí v popisku ‚Příloha: NIC‘, takže pozor, chcete-li CDčko, zkontrolujte zda je v popisu knihy uvedeno ‚Příloha: CD-ROM‘.

Samozřejmě, že při shánění CD s Linuxem je i možnost domluvit se s někým kdo instalaci má a ten vám ji (většinou rád) vypálí za cenu média. Všimněte si podstatné věci – udělat toto s Windows, máte na krku softwarovou policii, s Linuxem ne – neporušujete totiž žádnou licenci :)
Takovouto spřízněnou duši můžete začít hledat třeba v této konferenci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.