Hlavní navigace

Invex 2005: nové technologie, málo tučňáků

27. 10. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Letošní největší český IT veletrh s názvem Invex měl být plný technologií, digitalizace a novinek. Také měl hostovat konferenci Linux Hall. Proto jsme jej také navštívili.

Brzy ráno jsme dorazili do přeplněného Brna. Nevím, jestli takto vypadá dopravní špička běžně, nebo za to mohl Invex, ale aut bylo ve městě skutečně hodně.

Překvapivě bez větších problémů jsme zastavili na jihovýchodním parkovišti blízko výstaviště a vydali se pro vstupenku. Už před vchodem stálo ohromné množství účastníků. Naštěstí ale nebylo nutné s pozvánkou stát dlouhé fronty, a tak jsme se během pár minut už pohybovali v areálu.

Dostali jsme brožurku s mapou, důležitými údaji a seznamem vystavovatelů. Těch je na letošním Invexu více než 600. Otevřel se před námi ohromný areál plný lidí. Pokud jste na Invexu ještě nikdy nebyli, je dobré mít s sebou dobré boty. Během dne nachodíte pověstných sto jarních kilometrů.

Mapa Invexu

Po rychlém prozkoumání materiálů jsme se vydali k prvnímů pavilonu. Letos byl poprvé Invex rozdělen na dvě části. První z nich je klasický Invex, který je ale více zaměřen na business a firemní zákazníky. Druhá část s názvem Digitex je naopak zaměřená na běžnou veřejnost, spotřební elektroniku a herní zábavu. Vše je samozřejmě na jednom místě.

Pokud tedy nejste businessmany a nehodláte na Invexu uzavírat milionové obchody, můžete navštívit právě Digitex, kde najdete mobilní telefony, digitální fototechniku, notebooky, PDA, digitální televizi a rozhlas a další chuťovky.

Kromě klasické výstavní plochy jsou na programu také doprovodné akce, jako různé konference, přednášky a semináře. Nás samozřejmě zajímal Linux Hall. Zájem o tuto již tradiční akci byl veliký. Už poměrně dlouho dopředu byla všechna místa obsazena a nebylo možno se dále registrovat.

Linux Hall

Letošní ročník nesl podtitul „IT řešení bez hranic”. Program dvoudenní akce byl nabitý zajímavými přednáškami. Navštívili jsme jednu z nich. V sále bylo docela dost lidí, ale zdaleka nebylo plno. Otázkou je, zda si místa neregistrovalo příliš mnoho lidí, kteří nakonec nepřišli, nebo bylo prostě nakonec židlí více. Ať tak či onak, nemožnost registrace jistě část zájemců odradila.

Po návštěvě Linux Hall jsme se odebrali do výstavní části mezi stánky. Bohužel jako každým rokem se mezi stánky pohybovalo také neuvěřitelné množství dětí, a to i mimo Digitex. Netvrdím, že je třeba středoškolákům a vysokoškolákům návštěva Invexu k ničemu, ale některým návštěvníkům bylo určitě pod 15 a přetahovali se o rozdávaná CD. Může to kazit dojem ze zajímavé akce, ale sám netuším, jak tomu zabránit. Co si myslíte o dětech na Invexu vy?

Abra

Začal jsem hledat stánky se známými firmami, které by nabízely Linux nebo linuxová řešení. Marně jsem v seznamu vystavovatelů hledal Novell, Red Hat a jiné. Nepřehlédnutelné bylo pochopitelně IBM a velký stánek SGI, který hlásal větu „SGI na vlně Linuxu!”

Sgi

Kromě těchto firem se k Linuxu viditelně hlásily také společnosti Abra, Software602 a Stickfish s.r.o., ke které mě dokonce navedla slečna od Linux Hall. Po dlouhém pátrání po Linuxu jsem konečně narazil na stánek QCM, kde byla k dispozici distribuce Mandriva (konečně něco) a časopis LinuxExpres. QCM byl jediný oficiální prodejce linuxové distribuce, kterého jsem potkal.

Bohužel nová Mandriva 2006 zatím ještě kvůli zpoždění francouzů nebyla na Invex k dispozici. Ke koupi byl ale Mandrake 10.1 a Mandriva 2005 a lidi se očividně o stánek zajímali.

Tím zastoupení distribucí končí. Na všech ostatních displejích svítil systém MS Windows XP. Pokud vás ale zajímají nové technologie, zajímavý hardware a řešení, určitě máte na Invexu co dělat.

Navštívit byste mohli třeba stánek Asus s velkým množstvím grafických karet a základních desek, předváděcí plochy společností Intel a AMD, ohmatat si počítače vyráběné pod značkou Lenovo (původní počítače IBM).

Když se vzdálíme od počítačů, k vidění byly například nové mobilní telefony z dílny Benq Siemens, ohromná expozice digitálních zrcadlovek s možností vyzkoušení velmi zajímavých kousků, předvedení digitální televize a rozhlasu včetně přijímačů.

Cloud23

Hledat na výstavní ploše Invexu tučňáky není snadné a jezdit tam kvůli nim asi bohužel nemá smysl. Naopak konference Linux Hall mě příjemně potěšila a určitě stojí za to. Pokud ale chcete vidět Linux v akci, koupit si distribuci, popovídat si s distributory a vyzkoušet si zajímavá linuxová řešení, raději navštivte LinuxExpo, kde je koncentrace open-source pozitivních jedinců poněkud vyšší.

Na závěr ještě pro pobavení typický obrázek informačního kiosku v jednom z pavilonů:

BSOD

Navštívili jste letošní Invex?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.