Hlavní navigace

ION: dlaždičky i taby

Jakub Šťastný 19. 6. 2007

Co jsou to tiled desktopy jsme si již vysvětlili minule, dnes se zaměříme na jeden z nejpovedenějších a také nejrozšířenějších, na ION. Ten nabízí víc než „jen” dlaždicovité členění desktopu, umožňuje nám také využívat záložky a disponuje perfektní rozšiřitelností v jazyku Lua.

Principy IONu

ION přináší do dlaždicových manažerů další velmi zajímavou vlastnost – taby, či chcete-li česky, pak tedy záložky. Oproti některým jiným tiled desktopům je méně dynamický, plochy v něm fungují mnohem spíše jako plochy v klasických desktopových prostředích a tagy nehrají takovou roli jako třeba u WMII.

Každá virtuální plocha v IONu je dělena na framy, rámce, v nichž může být nula až několik oken. Okna v rámci jednoho rámce jsou dělena do tabů, mezi nimiž můžete přepínat buď logicky kliknutím na titulek okna nebo pomocí kláves Alt-k <1–0>, kde udané číslo značí číslo záložky, případně přes Alt-k n pro další a Alt-k p pro předchozí záložku.

Rámců může na ploše být, kolik si jen přejete, mohou obrazovku dělit vertikálně i horizontálně, jak je zrovna potřeba. Stejně jako například ve WMII jsou i v IONu podporována jak dlaždicovitě uspořádaná, tak volně plovoucí okna.

Poslední částí desktopu IONu, o kterém se zmíním, jsou tzv. dotazy. Dotazy jsou oblastí na spodu plochy, v níž s námi ION komunikuje. Většina dotazů podporuje doplňování názvů tabulátorem a mohou třeba suplovat run dialog či spouštět editaci zadaného souboru.

ION

Instalace letem světem

Až budete ION instalovat, doporučuji věnovat pozornost nikoliv pouze balíčku ion, ale pokud možno též balíčku ion-scripts, který obsahuje dodatečná rozšíření IONu. Tato rozšíření jsou napsána v jazyku Lua a naleznete je ve složce /etc/ion3/.

Základy ovládání

Patrně nejdůležitější klávesou v IONu je klávesa F3, která spouští run dialog, či lépe řečeno IONovskou náhradu run dialogu a klávesa F2, která spouští váš oblíbený terminál. Když tedy pomocí některé z uvedených zkratek otevřete okno libovolného programu, pomocí Alt-c jej můžete opět zavřít. Osobně to považuji za nejinteligentněji řešené zavírání okna, s nímž jsem se kdy setkal, protože tato zkratka je umístěna velmi šikovně a je tedy opravdu rychle dostupná, na rozdíl od dnes již klasické zkratky Alt-F4 u které aby si člověk vymkl zápěstí či lovení zavíracího křížku kdesi ve vzdáleném rohu okna.

O co geniálnější je zavírání programů, o to nepraktičtější je bohužel například již zmíněné otvírání programů a podobné operace. Je pravda, že není problém si klávesové zkratky přemapovat, přesto ale považuji použití kláves Fn na důležité akce za poněkud nešťastné, protože jsou příliš vzdáleny centru klávesnice a jejich lovení kdesi v horní řadě je zbytečně zpomalující.

ION3

Dalšími důležitými klávesovými zkratkami jsou F9 pro vytvoření či přesun na zadanou plochu, Alt-enter spustí aktuální okno v celoobrazovkovém módu, Alt-s rozdělí rám vertikálně, Alt-k s zase horizontálně a Alt-k x zlikviduje aktivní rám. Klávesových zkratek má ION opravdu požehnaně a jejich osvojením si lze ušetřit spoustu času i nervů, bohužel všek není zde prostor pro popisování všech těchto zkratek, a tak pro další informace odkazuji zájemce na manuálovou stránku.

Rozšiřitelnost

ION lze velmi snadno rozšiřovat pomocí skriptů v jazyce Lua. Pokud jste uposlechnuli mé rady a nainstalovali si i balíček ion-scripts, můžete si ve složce /etc/ion3/ prohlédnout, jak takováto rozšíření mohou vypadat a eventuálně si napsat vlastní. Lua je poměrně intuitivní jazyk a lze v něm psát po několika málo hodinách strávených nad dokumentací.

Lua je skriptovací jazyk určený především pro snadné rozšiřování aplikacích napsaných zejména v jazyce C. Často bývá používán jako skriptovací jazyk v hrách, z nichž můžeme vzpomenout například World of Warcraft, Daimonin nebo H-World. Je minimalistický, ale zato snadno rozšiřitelný. 

Závěr

ION považuji za velmi vyspělý a velmi snadno použitelný správce oken. Velmi originálním způsobem dává dohromady myšlenky několika desktopových směrů, vybírá z nich to nejlepší, aby to vše – doplněno mocnými klávesovými zkratkami a užitečnými rozšířeními – splňovalo nároky i velmi náročného uživatele, který nemá času nazbyt a nemá nervy na to proklikávat se dvě hodiny všelijak obskurními nabídkami. Daní za tento přepych je, že bez manuálu se s ním pracovat nenaučíte.

Odkazy

Anketa

Zkoušeli jste někdy ION?

Našli jste v článku chybu?

15. 8. 2008 22:02

yac (neregistrovaný)
Tuomo se o vsem vyjadruje pomerne zajimavym zpusobem, je to prave jeho osobity styl, ktery dela pouzivani ionu takovy pozitek:)

22. 8. 2007 16:28

yac (neregistrovaný)
ja ho mam jako primarni(=jediny pouzivany) WM na starem malem LCD s 1024x768 a prijde mi, ze tu trosicku mista, co tu mam vyuziva skvele;)
DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí