Hlavní navigace

Jak můžeme pomáhat komunitě

11. 5. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mnoho lidí se ptá, jak mohou pomoci komunitě a vrátit jí něco z toho, co jim dala. Možností je celá řada a nemusíte být zrovna kernel hacker. Podívejme se společně, jak se i vy můžete zapojit.

Možností jak pomoci je ohromné množství. Nemusíte být zrovna kernel hacker, abyste mohli něco dělat. Funkce komunity je právě v principu „Ten umí to a ten zas tohle …”. Každý proto může přispět svou troškou. Každý z nás má něco, co může nabídnout. Pro inspiraci vám já teď nabízím takový malý seznam možností. Třeba vás některá z nich zaujme nebo inspiruje. Co tedy můžete dělat?

Programovat

Programátoři jsou samozřejmě nejvíc vidět a jejich pomoc je jasná. Buď se mohou zapojit do stávajícího projektu (třeba na freshmeat.net), nebo založit vlastní. Každý máme svůj oblíbený projekt, který bychom takto rádi podpořili. Není nic jedoduššího než napsat vývojářskému týmu a zeptat se, co je potřeba udělat. Určitě budou rádi a vezmou vás mezi sebe. Ne každý je ovšem tak zdatný. Není to ale zdaleka jediná možnost.

Hlásit chyby

Nejjednodušší, ale také velmi prospěšná a záslužná činnost. Velmi často se při používání programů setkáte s chybkou, kterou můžete (a také byste měli) nahlásit vývojářům projektu. Důležité je nahlásit verzi programu, distribuce a všech souvisejících balíků. Důkladně popsat, co je špatně, a klidně přiložit screenshot. Vývojáři jsou obvykle velmi rádi za každý podnět.

Testovat

Většina projektů vydává testovací verze svých produktů. Ať jsou to jednotlivé programy, nebo celé distribuce, všichni to dělají proto, aby odladili chyby ještě před vydáním ostrých verzí. Proto ale potřebují lidi, kteří tyto verze stáhnou, vyzkouší a pošlou případné postřehy. Stačí jen nainstalovat vývojovou verzi a začít ji používat.

Překládat

Překladatelských projektů je u nás celá řada a umíte-li jazyky, je to pro vás ideální volba. Můžete pomoci s vývojem lokalizované verze konkrétní aplikace nebo prostě překládat obecné texty, jako jsou manuálové stránky, dokumentace, články a podobně.

Psát

Důležitou formou pomoci je také psaní článků. Můžete je vydávat na svém blogu nebo na některém z velkých portálů, jakým je i Root.cz. Stačí kontaktovat redakci a dohodnout se na konkrétních podmínkách. Témat je velmi mnoho a mohou pomoci řadě lidí. Navíc tak vzniká rozsáhlý archiv, který pomůže šířit myšlenky komunity a v budoucnu dovolí najít zájemci text o problematice v češtině. Můžete si tím i vydělat nějakou tu korunu.

Evangelizovat okolí

Osvětou svých kolegů a přátel pomůžete v rozvoji a šíření dobré myšlenky. Nemusíte hned vtrhnout do banky a se zbraní v ruce instalovat na všechny počítače Linux. Stačí jen držet se svých zásad, propagovat svobodné formáty souborů a používat svobodný software tam, kde je to možné.

Jezdit na akce

Ať se jedná o install festy, nebo jen setkání uživatelů při různých příležitostech, dáte o sobě vědět a budete mít možnost vyměnit si zkušenosti s ostatními lidmi. Můžete s sebou vzít i pár méně znalých kamarádů, kteří se tak dostanou do kontaktu s těmi moudřejšími. Navíc se i často skvěle pobavíte.

Odpovídat na dotazy

Poraden, diskusních fór nebo IRC kanálů je habakuk. Pokud něco víte a dokážete odpovědět, můžete se zapojit a pomáhat zvyšovat úroveň dalších uživatelů. Časem zase někdo poradí vám, až budete v koncích.

ICTZ23

Dotovat projekty

Pokud máte hodně peněz nebo můžete přispět nějakou finanční částkou, jistě to udělejte. Existuje několik sbírek na různé projekty a podporu komunitní činnosti, kde určitě ocení váš příspěvek. Nedávno proběhla například povedená propagační sbírka na podporu pandy červené (maskota Mozilly Firefox) v ZOO Praha nebo můžete stejně jako Root přispívat na tučňáky.

Závěrem

Výše uvedený seznam není kompletní a jistě vymyslíte řadu dalších možností. Každopádně platí, že iniciativě se meze nekladou, a pokud nevíte kudy kam, kontaktujte lidi z oblíbeného projektu a oni vám už dají vědět, s čím je potřeba pohnout.

Děláte něco pro komunitu?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.