Hlavní navigace

Jak se píše scénář? Zkuste to s aplikací Celtx

9. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Psaní scénářů není jen těžká dřina, ale také zábava. Pokud vás nedávno políbila múza nebo se psaním živíte a přemýšlíte, jak svou práci zefektivnit, mohl by vás zaujmout software na psaní scénářů Celtx. Obsahuje velké množství pokročilých funkcí a podobně jako Google Docs umožňuje sdílet vaše texty s ostatními uživateli.

Psát scénáře na psacím stroji s cigaretou v puse v zaplivaném hotelovém apartmá je sice cool a má něco do sebe, ale přeci jen – doba poněkud pokročila a počítače nám usnadňují práci, kde se dá. Proč ne zrovna při psaní nějakého toho autorského textu. Hodně lidí píšící scénáře, které kolem sebe znám, používají při kolektivní práci Google Docs a sólisté zas obyčejný kancelářský balík. Ano, pracovat takhle se dá taky, ale každý, kdo se pokoušel napsat scénář k filmu nebo svou divadelní hru, jistě postřehl, že spíš než stránky scénáře přibývají doslova stohy poznámek.

Chytrý software na tvorbu scénářů, Celtx, vám nejen usnadní formátování textu, ale také zkompletuje všechny poznámky a podklady hezky do jednoho souboru. Stejně jako Google Docs umožní mít vaše rozdělané projekty neustále u sebe, pokud se nacházíte online a sdílet je se svými kolegy, přidávat k nim poznámky a pak text dle návrhů upravovat, a to vše v reálném čase bez nutnosti neustálého ukládání a aktualizování stránky.

Obrázky softwaru Celtx

Do samotného scénáře můžete snadno vkládat poznámky.

Za funkce si připlatíte

Celtx můžete s poněkud ostrouhanými funkcemi využívat bezplatně. Pokud jste ale náročnější uživatel nebo profesionál, dá se pořídit verze Celtx Plus za 15 dolarů. Pracujete-li na nějakém projektu v týmu, vyplatí se investovat i do služby Celtx Edge. Ten vám zpřístupní všechny funkce cloudu, ty se zaměřují především na komunikaci s ostatními uživateli a bude vám poskytnuto více místa na vaše projekty. Z 2GB můžete využívat 5GB na cloudovém disku. Cloud platíte formou předplatného, to vás vyjde na 5.99 dolarů měsíčně nebo 49.99 dolarů ročně.

Scénář se nepíše jen pro filmy, ale i rozhlasové reportáže, divadelní hry nebo komiksy. Většina pravidel psaní zůstává i přes rozdílnou podobu výsledného projektu stejná, přesto se texty v některých detailech liší a musí k nim být i lehce jinak přistupováno. Celtx nabídne jednoduše několik šablon, které psaní usnadní. Při spuštění programu si vyberete například projekt audio scénář a nebudete v základu otravováni serepetičkami, které využijí filmoví scénáristé. Pokud se podstata projektu změní, šablonu lze snadno změnit několika kliknutími.

Obrázky softwaru Celtx

Tvorba obálky vašeho scénáře.

Všechno důležité máte při sobě

Mezi nejužitečnější funkce patří tvorba katalogu. Na začátku do něj můžete přidat všechny herce, rekvizity, prostory, zvířata nebo techniku a vytvořit tak přehled prostředků, které máte k dipozici. Položky z katalogu je možné vkládat formou poznámek do textu a neustále je máte na očích. Není tak nutné listovat poznámkami vedle vás na stole nebo v jiném souboru. Pro lepší plánování je navíc do Celtx implementován kalendář a plán projektu. Snadněji si určíte, kolik toho za den musíte napsat a neustále vidíte, jak příšerně rychle se blíží deadline.

Obrázky softwaru Celtx

Databáze vašeho projektu.

Samotné psaní scénáře je doslova procházka růžovým sadem. Limituje vás jen vaše vlastní kreativita. Každá nově použitá postava se přidá do databáze, snadno se dají filtrovat repliky od jedné postavy nebo režisérské poznámky. Vše doslova jedním kliknutím. Je jen důležité správně text formátovat a dbát na to, abyste dialogy nepsali například do obrazu scény. Pokud vše dodržíte, je neustálé přepisování a doplňování nových replik hračka.

Obrázky softwaru Celtx

Kalendář a To do list nejednou při psaní větších projektů využijete.

Není nad grafické znázornění

Nejen filmaři po dopsání textu ocení funkci Celtxu tvořit storyboardy (okénka s obrázky, jak bude ve výsledku daná scéna vypadat) nebo karty, do kterých můžete rozepsat jednotlivé záběry a pak je pospojovat nebo různě jejich pořadí měnit. Problém ale nastává, pokud chcete pracovat s více objekty než s dvěma panáčky, světlem, kamerou a geometrickými útvary. Chcete-li do graficky znázorněného skeče zahrnout i rekvizity, co jako daný předmět přibližně vypadají, musíte si koupit addon za 9.99 dolarů. Vůbec, hodně funkcí tak můžete i při vlastnění plné verze dokoupit, ale vyjde vás to opravdu draho. Záleží jen na vás, bez jakých funkcí se neobejdete.

cyber23

Obrázky softwaru Celtx

Scénu si můžete sestavit i graficky.

Závěr

I přes tyto drobné výtky je Celtx je pro scénáristy doslova požehnáním. Sám využívám free verzi a nemohu si stěžovat, že by mi nějaká funkce chyběla. Je také možné si koupit verzi Celtx pro tablety a chytré telefony. Budete tak moci psát kdekoliv a díky cloudu neustále své scénáře sdílet s ostatními. Výsledný scénář pak můžete exportovat do PDF. Nemusíte tak mít starosti, že si vaše dílo nikdo bez Celtxu neotevře.

Oficiální stránka softwaru: www.celtx.com

Byl pro vás článek přínosný?