Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak vidí Linux regionální prodejci počítačů? od Creator of Myths - (pro stouraly -> Linux ~ linuxova distribuce ~...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2007 12:39

    Creator of Myths (neregistrovaný)
    (pro stouraly -> Linux ~ linuxova distribuce ~ na Linuxu zalozeny operacni system)

    ----------------------------------------

    Ocenme vyhody Linuxu:

    1) Je bezpecnejsi pri pristupu na internet
    Jak ze samotneho navrhu, tak kvuli malemu rozsireni. Lze v nem bez obav brouzdat i na strankach, kam se uzivatel s Windows+IE neodvazi. Lze v nem bez obav manipulovat se spamem. Ma dobry vestaveny firewall.

    2) Je staven pro vice rovnopravnych uzivatelu
    Neni potreba nic jako prace v Administrator rezimu, neni potreba nic jako Power User. Vsichni uzivatele maji pristup k aplikacim, jejich dokumenty jsou bezpecne oddeleny, jejich osobni nastaveni je snadno zalohovatelne.

    3) Je staveny pro dlouhy neprerusovany provoz
    Neni ho potreba kvuli kazdemu nesmyslu restartovat. Neni ho potreba restartovat "pro jistotu, ponevadz se zacina chovat divne". Dobre vyuziva zdroje a hospodari s nimi tak, ze je i za mesic stale stejne vykonny.

    4) Je zdarma a pritom legalni
    K dispozici je mnoho ruznych aplikaci. Cim dal vic velkych spolecnosti vyviji sve programy i pro Linux.

    ----------------------------------------

    Priznejme si nevyhody Linuxu:

    1) Nepodporuje tolik hardwaru jako Windows
    Drive to byly softwarove modemy, dnes wi-fi. A samozrejme GDI tiskarny. Pro ruzny exoticky hardware jednoduse ovladace nejsou, nevyplati se je delat. A problem nejvetsi - neexistuji stabilni ovladace pro akcelerovanou grafiku.

    2) Je opticky pomalejsi
    Reakce na uzivatelske vstupy jsou pomalejsi, protoze GUI je vrstva navic a nesedi zadratovana v jadre. Cekat tri vteriny na spusteni aplikace je pro nekoho moc, nad deset uz je to jasny duvod Linux nezvolit. Cekat minutu na nabootovani je moc pro cloveka, ktery zapina a vypina pocitac jako televizi na kazdou jednotlivou pulhodinku prace.

    3) Chybi specificke aplikace
    Ve firmach je to ucetnictvi, ve studiich bezproblemove graficke nastroje, doma jsou to "velke" komercni hry. Nekteri uzivatele na Linux zanevrou, kdyz poprve nenajdou polozku v menu na stejnem miste jako ve Windows. Ale kdo by o takove uzivatele stal? Jsou vsak i takovi, kterym proste chybi aplikace jako takove. Wine neni vsespasny. Virtualizace by mohla byt.

    4) Je jiny
    A lide se neradi uci nove veci. Setrvacnost je jednim z nejsilnejsich duvodu, proc nemenit.

    ----------------------------------------

    Shrnuti:

    Chtit po lidech, aby presli na Linux, proste proto ze ja si to preju, je nerealne. Musi videt jednoznacne vyhody a prekousnout problemy. Vzhledem k vyjmenovanym skutecnostem si myslim, ze Linux nemuze uspet u:

    1) pocitacovych hracu (chybi zadane hry, chybi samotna 3D akcelerace)
    2) profesionalu, kteri pouzivaji pocitac jen jako nastroj (jsou zavisli na konkretni aplikaci) a technicke hledisko je nema proc zajimat
    3) staromilnych uzivatelu, kteri pouzivaji svuj pocitac sami a v duchu DOSovych casu (jeden uzivatel s neomezenymi pravy, nekonecne reseni toho, co zrovna nefunguje - oni si tenhle stav opravdu uzivaji, verte tomu)
    4) uzivatelu se zastaralym nebo exotickym hardwarem (oni si jiny kvuli uzasnemu Linuxu porizovat nebudou)

    Naopak vyhody se mohou uplatnit u:
    1) uzivatelu, kteri vyuzivaji pocitac jen pro pristup k internetu (bezpecnost)
    2) rodinnych pocitacu, kde se u obrazovky strida vice uzivatelu (s Windows to moc nejde)
    3) kutilu a techno-fetisistu (to jsme my, prave my uz Linux pouzivame :-)
    4) uzivatelu z opacneho konce spektra, kteri nemaji o technice poneti, o pocitac se jim stara nekdo jiny a oni ho jen chteji pouzivat, vesmes pro zakladni ucely - tato skupina je NEJZAJIMAVEJSI, mimo jine i proto, ze je potencialne VELKA, Linuxu pomerne PRISTUPNA (slysi na bezpecnost, slysi na legalnost), ale zaroven fyzicky NEJMENE DOSAZITELNA (technicke zalezitosti k nim pronikaji pres prostrednika a TOHO je obvykle nemozne k nasazeni Linuxu presvedcit)

    ----------------------------------------

    Predkladam toto jako predmet k zamysleni. Jde o vysledek dlouhych uvah, snazicich se proniknout k meritu veci a pomoci tak spolecnemu (doufam) zajmu k uskutecneni.
  • 21. 3. 2007 12:57

    Bilbo (neregistrovaný)
    1) Uprimne, iptables nejsou zrovna moc firewall pro BFU (i kdyz je mozny ze existuje nejaky gui klikatko pro blbe, kde jsou nejak nastavit, ale o nem nevim, nepotrebuju :). Sice jsou celkem schopne, ale maji i sve nevyhody a IMHO treba packetfilter z openbsd je lepsi (ale zase openbsd na desktop necpal, to spis doufat ze nekdo naportuje packetfilter - pokud uz to teda nekdo neprovedl). Ale je fakt ze na desktop iptables s prehledem staci :)

    2) Ad opticky pomalejsi:
    Z mych zkusenosti muzu rict ze doba na nabootovani windows a linuxu je na srovnatelnych pocitacich cca stejna (odhadem). Pokud aplikace startuje 10 vterin, tak za to muze aplikace :) Male binarky startuji hned, at je to na win nebo lin ..

    3) Virtualizace nevim jestli to spasi, pri virtualizaci se emuluje nejaky virtualni hardware a tam je prave problem s 3d akceleraci (virtualni graficka karta je vetsinou nejaky "sunt" a o podpore DirectX/opengl si zatim jde nechat akorat zdat)

    Jinak co me osobne na linuxu nejvic chybi je poradny filemanager (nejlepsi co tam ted je je asi midnight commander, ale i ten ma sve mouchy, posledni dobou jeho vyvoj silne stagnuje, patche od vyvojaru prakticky neakceptuje, jinak bugu a nedostatku je v nem pomerne dost)
    Za windowsich dob jsem si zvykl na FAR a dost veci z nej mi v MC chybi ...

    Jinak ucetnictvi pod linux je (treba HoneyCalc), ale je fakt, ze nabidka ucetnich programu pro windows je ... o dost sirsi ...
  • 21. 3. 2007 13:22

    OMG (neregistrovaný)
    Ja bych asi pridal to, ze asi mluvite o Win 95 ... v NT je vsechno oddelene a neni treba pracovat jako superuser ... restarty nejsou vina windows, ale softwaru - je mnohem jednodussi restartovat nez nastudovat perfektni DDK ... tech veci je spousta, napriklad ta stabilita a efektivita prostredku je taky nekdy z dob 95ek ... V praci mam windows pustene nonstop nekolik mesicu (dokud neprijde vypadek proudu:) ... zkratka naprosto bez potizi ... navic nikdo normalni si nehraje "linuxovou hru" na uptime ... kdyz chcu tak resnu a nesere me, ze prijdu o uptime (to se u linovych lidi rict neda:) ... bezny majoritni clovek pocitac na noc vypina, potrebuje rozjet vsechno nehledne na legalitu ... je hold jeden nepopiratelny fakt : na Windows jede vsechno! to perfektne zahrnuje vsechen myslitelny software, vsechen free software a podobne ... naopak to u zadneho jineho OS neplati ... a tahle situace se nikdy nezlepsi, protoze nikdo nikdy nebude vyvijet software pro vic jak jeden OS ... a tim nikdy nikdo myslim temer nikdy nikdo:)
  • 21. 3. 2007 14:00

    Creator of Myths (neregistrovaný)
    Zkusenosti jsou zrejme ruzne. Mohl bych vam vypravet o znamem, ktery u WXP dost upel. Ale melo by to stejny vypovidaci efekt, jako kdyz tu vypravite o svem pocitaci v praci.

    Prachbidny memory management je ovsem fakt, slabsi vykon site rovnez, podobne jako rucni zasahy vyzadujici multiprocessoring.

    Jinak ale vas postoj chapu a neberu vam ho. Jen s tim "rozjet vsechno nehlede na legalitu" by se myslim neco delat melo.
  • 21. 3. 2007 14:01

    Bilbo (neregistrovaný)
    "v NT je vsechno oddelene a neni treba pracovat jako superuser"

    Jo, ale spousta pripitomelych aplikaci pod non-adminem nefunguje (pokouseji se zapisovat do %WINDIR% nebo tak neco)

    Nektere programy pracujici nejak s hardwarem (napr. nektere vypalovaci programy, apod) pod non-adminem taky nebezi ...

    Ano, je to chyba autoru dotycnych aplikaci a ne windows, ale takovych programu je bohuzel porad jeste pomerne dost....
  • 21. 3. 2007 17:38

    anonymní
    "V praci mam windows pustene nonstop nekolik mesicu"

    zajimavy, asi mas nejaky super-Windows, nebo neaktualizujes. Mam Win XP Prof a po aktualizacich chteji restart.
  • 23. 3. 2007 8:10

    melkor (neregistrovaný)
    No jo, i u MS plati "je mnohem jednodussi restartovat nez nastudovat perfektni DDK " :-)
  • 21. 3. 2007 13:27

    jouda (neregistrovaný)
    Ja zase mam zkusenost, ze prave exoticky HW rozchodit lze. Viz karta TB Pinnacle/Fiji. Neexistuji drivery na Win novejsi nez 98 (na NT jadre). Kartu dodnes pouzivam na Linuxu k max. spokojenosti.
  • 21. 3. 2007 17:49

    anonymní
    Tim exoticky se nemysli stary tak, ze uz ho skoro nikdo nema, vyrobce to nezajima (nebo uz nexeistuje) a nekdo kdesi za tu dobu ziskal specifikaci nebo si odchytil signaly.

    Zrejme tim mel autor na mysli veci jako televizni karty (ano nektere funguji, ale ne vsechny), vsemozne ctecky karet, webkamery, primitivni USB ADSL modemy za korunu od telecomu, joysticky a volanty, ...

    A nejde jen o ovladace (i kdyz o ty hlavne), ale take o pridavny software, ktery umoznuje ten HW lepe vyuzit. At uz to jsou takove blbinky jako moznost zasifrovat cast USB disku (jiste, zkuseny linucak to zvladne pomoci systemovych nastroju na jedine radce v shellu ale o tech se tu nebavime) a podobne.
  • 21. 3. 2007 15:38

    glx (neregistrovaný)
    Opravdu jsem se pobavil nad tim, ze pry "neexistuji stabilni ovladace pro akcelerovanou grafiku". Fakt jsem se "huste" pobavil. Asi delam neco blbe, kdyz akcelerovanou grafiku leta bez problemu pouzivam - graficke adaptery od Nvidie a od Intelu. U ATI nevim, jaky je ted stav, ale pokud vim ani tam to neni nejaka neprekonatelna hruza.
    Nemohu si pomoci, ale pokud to porovnam na stejnem hardwaru - ani o zadne opticke pomalosti nemuze byt ani reci. V OpenSUSe 10.2 mne OpenOffice startuje behem cca 3 vterin, na stejnem pocitaci s Windows minimalne 5x dele....
    Specificke aplikace opravdu chybeji (mnohdy je potrebuji radove jednotky procent uzivatelu) a skutecne ne kazdy kus lacineho exotickeho hardwaru funguje. Tak si proste kopim hardware, ktery je podporovany ne ? Je ho dnes vetsina.
  • 21. 3. 2007 18:45

    kerala (neregistrovaný)
    Ježíš marja, jestli Vy používáte linux, tak to musí být Damn Small Linux nebo Puppy. To je pak jasný, že máte tolik výtek. Zkuste nějaké profesionální řešení, třeba SUSE Linux Enterprise (samozřejmě za peníze, ale jak tady již někdo napsal, tak čas jsou peníze) a pak Vám jistě spadne brada úžasem. Provozovat SLED na ATIně, nVidii nebo Intelu bez podpory 3D, tak to je opravdu masochizmus. K tomu, abyste zjistil kolik druhů WIFI udělátek existuje pro linux, stačí nahlédnou do jádra. Velcí výrobci HW si nemohou ignorovat linux/GNU, neboť by tratili. Malý výrobce HW, ten bude mít problém i na Windowsech. MS vydá záplatu/SP a malý výrobce na to hodí kládu.