Hlavní navigace

Jak vybírat hardware pro Linux?

5. 2. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jednou z bolestí Linuxu je (nebo doufejme, že byl) absolutní nezájem ze strany výrobců hardwaru. Situace se sice pozvolna zlepšuje (spíše zásluhou šikovných lidí než výrobců), ale přesto je třeba být při výběru železa opatrný. Jak tedy nejlépe postupovat?

Samozřejmě, že nejjistější metoda je poradit se z někým, kdo má s tím či oním zařízením praktické zkušenosti. Ovšem ne každý má tuto možnost a tak nezbyde, než zapátrat v dokumentaci a na Internetu. Podívejme se teď na několik míst, kde se dají nalézt užitečné informace.

Jeden z nejlepších a nejznámějších zdrojů informací o hardwaru pro Linux je samozřejmě Linux Hardware Compatibility HOWTO. Dokument je poměrně aktuální, stávající verze je z 10. 11. 1998. Naleznete zde seznamy hardwaru podle kategorií (SCSI, síťové karty, video adaptéry apod.). Dozvíte se, která zařízení jsou přímo podporována, která je lépe nebrat i to, za která jenom zbytečně vyhodíte peníze, protože je určitě nerozběháte.

Dalším šikovným zdrojem informací může být stránka Linux-Friendly Hardware na serveru Linux Online. Zde najdete tři základní kategorie. První je věnovaná systémům s předinstalovaným Linuxem, druhá komponentám a poslední laptopům a notebookům. V podstatě se ale jedná pouze o rozcestník na další zdroje.

A na závěr se podíváme na jednu čerstvou novinku – server LinuxHardware­.net. Je to podle mého názoru velice slibný projekt. Jde o server, kde může každý uživatel zveřejnit informace o své konfiguraci nebo konkrétní zkušenosti s ruzným hardwarem. Každý koneckonců ví, že praktická zkušenost je rozhodně lepší než sliby „odborníka“ z obchodu s výpočetní technikou. Databáze ještě není příliš rozsáhlá (v současné době obsahuje téměř 350 příspěvků), ale myslím, že do budoucna má naději stát se velice hodnotným zdrojem informací.

Stránek, zabývajících se hardwarem pro Linux, je na Internetu mnohem více a chce to jenom hledat. A při tom hledání nezapomeňte na archivy mailových konferencí o Linuxu. Tam se člověk často dozví mnoho zajímavého. Začít můžete třeba zde.

Autor článku