Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jaká desítka IT míst má největší budoucnost? od blizzboz - Zabudli ste na vývojára podnikových aplikácií.

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 8. 2010 0:39

  blizzboz (neregistrovaný) ---.95-102-14.t-com.sk

  Zabudli ste na vývojára podnikových aplikácií.

 • 18. 8. 2010 11:43

  qpal (neregistrovaný) ---.commerzbank.com

  zapomeli toho hodne, na misto toho napsali nekolik nesmyslu. Kde je treba business analytik?

 • 19. 8. 2010 9:50

  BlackRider

  Business analytik neni IT ale management.
  Spis mi tam uplne chybi obor telekomunikaci, coz je vubec nejrychleji se rozvijejici obor v IT a obor ve kterym se toci nejvic penez…

 • 19. 8. 2010 22:42

  Markus (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Podnikové IT obnáší mnohem více perspektivních oblastí. Skutečná digitalizace byznysu postupuje pomalu ale jistě, třeba datové schránky toho mění hodně a bude to pokračovat. Mizí nejen papíry, ale i podnikové normy a směrnice. Nahrazuje je svět počítačů – procesní a pravidlové enginy. Designeři a vůbec lidi pobybující se v této oblasti budou – někde už jsou – velice dobře ceněni. Pak tu máme integraci aplikací, integraci často s rozpadem logiky do služeb vystavených v rámci podnikového service busu. Opět velice perspektivní záležitost, od správců po vývojáře transformací apd. Osobně očekávám návrat funkcionálního programování – moderní počítače zlevnily a zpřístupnily dávné teorie, matematicky se nezměnilo nic a třeba implementace podnikových byznys pravidel (často počítající scoringy apd.) je přímočařejší než imperativním přístupem. Učte se závorkové peklo :) Komunikace lidí v podniku – teď jsme byli zvyklí si otevřít podnikový outlook s většinou mailů od lidí – v budoucnu nám ale budou psát více aplikace (nyní používáme aplikace převážně proaktivně – otevíráme je a hledáme, co je třeba – v budoucnu nás aplikace budou informovat či žádat o rozhodnutí) – souvisí to s procesními enginy, opět perspektivní záležitost .. Nakonec, z vlastní zkušenosti pozoruji a očekávám silný rozvoj custom/zákaznických řešení na místo využívání produktů třetích stran. Vývojáři, architekti, aplikační správci, testeři (myšleno designeři automatických funkčních testů ala selenium) … budout mít o zábavu postaráno desítky let …

 • 20. 8. 2010 14:27

  Pavel Tišnovský

  To s temi funkcionalnimi jazyky uz v praxi pozorujes? Ja spis zazivam to, ze se veskera logika dratuje do XMLek, treba ve forme ruznych pravidel, takze se uplatni i lidi co znaji alespon zaklady XML (transfmace, dotazy atd.).

 • 20. 8. 2010 17:31

  Markus (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak ono XML a zejména XSLT transformace lze považovat také za součást funkcionálního programování. Kde vidím velký nástup jsou BRMS systémy a jazyky schopné popsat byznys pravidla. V podnikovém byznysu existuje spousta prostoru pro takové výpočty, jako příklad dám, že naprostá většina firem nyní využívá tabulkové ceny (pricelisty) na místo dynamického výpočtu. Dynamický výpočet umožňuje snadné zahrnutí slev (které jsou samozřejmě též dynamicky vypočteny) apd. Pro byznys to jednou bude velice důležitá věc – umožňuje to nabízet klientům individuální ceny. Teď konkrétně, třeba ve světě javy (nad JVM a s možností integrace s java aplikacemi) je nyní několik jazyků částěčně či plně funkcionálních – Scala, Clojure, Erlang … Podobná je situace i ve světě .NETu. Někdo by mohl namítnout, že tato řešení nejsou pro podnikové nasazení dostatečně škálovatelná. Na to argumentuji: 1) Většina aplikací, se kterými mám tu čest, sice běží v clusteru, ale na nodech běží prakticky samostatné instance (je to jen více instancí aplikace běžící proti stejné databázi, sdílí se jen konfigurace a synchronizují třeba schedulery) 2) Pro javu existují řešení jako je Terracotta Cluster, se kterými už proběhly úspěšně pokusy s výše uvedenými funkcionálními jazyky. Závěrem, i kdyby se tyto produkty neprosadily, myslím si, že vývojář se znalostí a zkušeností světa funkcionálního programování se v budoucnosti neztratí :)