Hlavní navigace

Jaký byl letošní Apríl ve světě IT?

2. 4. 2003
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Aktualizováno. Nikoho asi nepřekvapí, že se i druhdy seriozní internetové portály a magazíny v úterý předháněly v prezentování co nejodvážnějších a nejzáludnějších kreací. Originální aprílové žertíky přinesly i zahraniční servery, a tak mi dovolte vám představit takový "běžný" den v IT světě.

Mezi oblíbené, ale už dávno ne originální prezentace patří oznámení, že X koupil Y. V těchto případech obvykle platí, že všichni vědí o X, že by od Y nevzal ani kůrku, i kdyby mu na chleba nezbylo. Docela vyvedený fórek tohoto typu ukázalo Centrum.cz, a protože se jednalo jen o bleskovku, nebylo to ničemu na škodu.

TheRegister: Free software gives hackers taste of own medicine

Firma Backfire Security, známý matador na poli informačních technologií, v pondělí oznámila dostupnost systému Payback 1.0. Payback je ochranný systém typu IRS (Intruder Retaliation System), který po vzoru firewallu hlídá provoz na síti spojující firmu s Internetem. Zvláštní schopností, kterou dalece překonává konkurenci, je možnost odvety. Jakmile Payback 1.0 zaznamená útok nějakého ohavného útočníka, jme se vysledovat jeho domácí IP adresu, kterou nalezne i přes nejlepší snahy o anonymizaci díky využití programovacích protokolů z rodiny „guerrilla“, původně vyvinutých pro čínský kosmický program. Na tuto adresu pak zahájí odvetný útok, kdy se útočná data vrátí útočníkovi v množství větším až o 6000%. Odvetné pakety navíc cestou Internetem sbírají zbloudilé pakety, redundantní adresy, nedoručené e-maily apod. a zahlcují jimi původního útočníka.

Program je k dispocici pro PC i Mac. Článek obsahuje i mnoho dalších zajímavých podrobností.

NewsForge: Free Software Foundation debuts Shared Source program

Robin ‚Roblimo‘ Miller prezentoval tiskovou zprávu FSF. Členové FSF totiž dospěli ke zjištění, že správnou cestou je Shared Source a nikoli nějaké Open Source. Jenom pár potrhlých profesůrků totiž ve skutečnosti potřebuje měnit kód aplikací. Proto FSF vydala modifikaci GNU licence, tzv. GSSPL (GNU Shared Source Public License), čímž budou pokryty potřeby převážné většiny uživatelů. Jak na tiskové konferenci k tomuto tématu pravil Richard M. Stallman, „fakt, že se Microsoft stal hlavním sponzorem FSF nemá s tímto rozhodnutím nic do činění“.

Duch míru a lásky zavládl poté, co si usmívající Bill Gates a rozzářený R. M. S podali ruce v nově přejmenované konferenční místnosti Centra Billa a Melindy Gatesových. Dřívější název Úřad Free Software Foundation již nebude používán.

Bill Gates poté představil nový produkt Microsoftu pod jménem GNU/FreeWindowsXP, který může být zdarma stažen z GNU/Microsoft.com za pouhých 149$ (pouze do konce týdne). Později bude dostupný zdarma v obchodech po celém světě za pouhých 199$. S náhradou MS Office za GNU/eMacsOffice se počítá na konci roku. V článku se dočtete další podrobnosti.

NewsForge: Dalai Lama announces Yellow Hat Linux

Samotná hlava nejvýznamnějšího směru tibetského buddhismu Dalajláma oznámil novou linuxovou distribuci Yellow Hat GNU/Linuxu. Yellow Hat Linux je dílem buddhistické sekty Gelugpa, nebo také „Yellow Hat“ (žluté klobouky), a je koncipován tak, aby podporoval laskavost a spolupráci. Sám Dalajláma pravil, že „zkušenosti se sdílením svobodného softwaru naučí lidské bytosti principům tolerance vůči druhým lidem. Software je formalizované vědění a sdílení vědomostí v duchu GNU je lidským posláním. GNU/Linux nabízí lidem možnosti, jak nastoupit cestu laskavosti při používání počítačů.“

Článek obsahuje mnoho dalších mouder, bohužel neobsahuje adresu na FTP, odkud by bylo možné Yellow Hat stáhnout. Autorem článku je Richard M. Stallman.

TomsHardware: Microsoft Buys Linux

Microsoftu se podle zprávy na Tomshardware podařilo konečně porazit stále narůstající hrozbu od původem finského tučňáka. Nejlepší obranou je útok, a tak po dlouhých meditacích, které šéfové Microsoftu využili pro nabrání sil a energie, přímo z buddhistického kláštera koupili pro Microsoft celý Linux.

Vše bylo oznámeno na malé konferenci v Nepálu, jíž se zůčastnili dva šerpové, yak se zavazadly, zástupce Tomshardware a mluvčí microsoftu Avril Wonful. Ač se Microsoft snažil akvizici utajit, zástupcům THG se vše doneslo a budhistické kláštery pečlivě sledovali.

Zástupci Microsoftu mezi meditacemi učinili několik telefonátů a brzy s překvapením zjistili, že vlastně nikdo Linux nechce vlastnit. Jaké štěstí, řekli si, a navíc byl k mání zcela zdarma, a tak byli vyjednavači Microsoftu štěstím bez sebe.

Štastný komentář vyjednavačů nad tak výhodným obchodem si jistě rádi přečtete v originálním článku. Jistě však nepřekvapí, když se rozhodli vykašlat se na Windows a začít prodávat Linux.

OSCast: Judge Kotelly Admits Error, Will Create New Ruling with Judge Jackson

Soudkyně Kotellyová konečně přiznala chybu a nízkou kvalitu svého rozhodnutí a rozhodla se ji společně se soudcem Jacksonem napravit. Soudkyně se kajícně doznala, že ve sporu Microsoft vs. US DoJ (Ministerstvo spravedlnosti) bylo přijetí „vyrovnání“ zásadní chybou. Tu prý způsobily úplatky od žalované ztrany pro některé z činovníků DoJ se záměrem, aby firmě dovolili udržovat svůj ilegální monopol na poli operačních systémů.

Aby svou chybu odčinila, hodlá soudkyn Kotellyová spolupracovat se soudcem Jacksonem, který měl při na starosti v předchozích kolech. Jeho rozsudek byl pro Microsoft nesmírně tvrdý a firma se mu vyhnula jen díky tomu, že soudce Jackson jej představil dříve novinám než soudní síni. Tandem obou soudců se každopádně hodlá přiklonit k původnímu rozsudku, a firmu tak nejspíše nemine rozdělení.

Dav, který se díky zprávě na Slashdotu bleskyrychle shromáždil, provolával soudkyni Kotellyové slávu a skandoval „Spravedlnost existuje!“, „Spravedlnost existuje!“.

Yahoo: Most IT Experts Do Not Trust Microsoft-Report

Podle průzkumu, který provedla firma Forrester Research Inc, až tři čtvrtiny softwarových bezpečnostních expertů nevěří tomu, že produkty Microsoftu jsou bezpečné. Výzkum s názvem „Can Microsoft Be Secure?“ byl publikován v pondělí a podává zajímavé, ale zdaleka ne neočekávané výsledky. Ačkoli 77% respondentů z oboru IT uvedlo, že bezpečnost patří mezi klíčové aspekty, když mají používat Windows, 89% stále tento software používá pro citlivé operace.

Dotazník vyplnilo 35 softwarových expertů z firem s obratem přes miliardu dolarů. Výzkum ukázal, že jen málo firem bere bezpečnost Windows vážně a jen 40% firem plánovalo další bezpečnostní vylepšení standardních Windows. Jen 59% z těch, kdo utrpěli vážný bezpečnostní incident, změnilo přístupy v chování k Windows.

V článku je samozřejmě mnoho dalších čísel a údajů, vhodných nejen k zamyšlení.

RFC-editor: The Security Flag in the IPv4 Header

Jelikož mnoho moderních zařízení se snaží odfiltrovat útočné, poškozené či jinak nemilované pakety, bylo by vhodné jim tuto činnost usnadnit. Bohužel stávající repertoár bitů v hlavičce paketů IPv4 nijak neumožňuje automaticky odlišit dobrý paket od špatného. Úkolem nového RFC 3514 je přidání tzv. evil bitu do hlavičky IPv4, který jednoduše umožní třídění paketů podle zmíněného kritéria.

Ve zkratce je navržena změna hlavičky IPv4 (RFC 791) tak, že přibyde bit, který bude mít hodnotu nula pro neškodné pakety a hodnotu jedna pro útočné pakety. Zájemci o tuto tématiku jistě rádi prostudují samotné RFC 3514.

FreeBSDDiary FreeBSD/NetBSD to merge

Mnoho příznivců BSD jistě potěší, že větve FreeBSD a NetBSD dospěly k znovuspojení a vytvoří nový systém pod jménem FretBSD. Příznivci obou systémů mohou být spokojení, neboť nový systém bude obsahovat to nejlepší z obou systémů a navíc dojde ke sloučení sil všech BSD vývojářů. Úvodním motivem pro toto spojení byl požadavek Spojených Národů, který vyžadoval jednotnou a nejlepší platformu pro použití v rozvojových zemích.

Kompletní informace přináší rozsáhlý článek na FreeBSDDiary a DaemonNews

ThinkGeek: Shrinter a iGrill

Velmi šikovné přístroje nabízí e-shop ThinkGeek. Jedná se například o geniální kombinovaný přístroj Shrinter, který nabízí služby velice rychlé a kvalitní laserové tiskárny kombinované s drtičkou papíru. Vytištěné dokumenty tak nemohou být zneužity, neboť je patentovaná technologie ihned po vytištění prožene desítkami rotujících nožů a bezpečně je zničí. Není to geniální? Myslím, že naše ministerstva by rozhodně měla pohlédnout tímto směrem.

Dalším z mnoha úžasných přístrojů je iGrill. Jedná se o nízkotučné, širokopásmové řešení pro připojení síťového pečení prostřednictvím USB 2.0. Autorem je George Foreman, který si své zařízení nechal jistě patentovat. iGrill umožňuje grilování excelentních hamburgerů rychlostí až 480Mb/s v zařízení, které svým designem jasně uchvátí oko každého moderního člověka.

Stránky ThinkGeek nabízejí i mnoho dalších úžasných zařízení, ale bohužel zde nemáme tolik prostoru, abychom se jim věnovali.

CNet: Internet Explorer 7.0 will be based on… Gecko!

Microsoft Corp. oznámil, že příští verze Internet Exploreru (často zvaná též Infernet, či InterFernet Exploder) bude založena na výkonném renderovacím jádru Gecko.

Plán na tento krok ve firmě zrál již několik měsíců a nakonec se vývojáři shodli na tom, že stávající jádro, vycházející z historického jádra Mosaic (první grafický WWW browser), již není možné dále zdokonalit. Po malém průzkumu mezi konkurenčními prohlížeči je zaujalo zejména Gecko z projektu Mozilla a KHTML z projektu Safari. Vzhledem k tomu, že KHTML nemá port pro Windows, byl vybrán nejlepší z nich – Gecko, jak pravil anonymní zaměstnanec Microsoftu.

IE 7.0 tak bude vlastně Mozilla, ovšem s IE vzhledem z themes.mozdev.org a několika plužinami jako ActiveX, RT knihovnami .NET, apod. Nepočítá se s dalšími verzemi FrontPage Express ani MS Outlook, protože budou nahrazeny Mozilla Composerem a Mail&News klientem. Steve Ballmer věc okomentoval takto: „Věříme, že toto učiní brouzdání Internetem ještě lepším, než bylo s našimi předchozími prohlížeči typu MSIE. Beztak mnozí naši zaměstnanci již dříve pomáhali s vývojem Mozilly, například aktivním zasíláním chyb do Bugzilly.“

Asa Dotzler z Mozilla.org si myslí, že „se konečně jedná o skutečné ukončení takzvané války prohlížečů“.

Fark.com: Volba nejlepší aprílové lumpárny, kterou jste kdy někomu provedli

skoleni

Opravdu vypečené žertíky se shromáždily na stránkách tohoto projektu. Každý návštěvník navíc může hlasovat a pomoci vybrat ten nejlepší aprílový žertík z nejlepších. No přiznám se, že bych čekal originálnější věci, ale kdo má rád hrátky s Wordem, zde nějaký humor najde.

A to by pro dnešek mohlo stačit. Apríl je vážně príma, ale ne pro toho, kdo se snaží nalézt na Inetu seriozní zprávy. Proto mi snad odpustíte menší renonc. Mezi tyto aprílové zprávy mi pronikla jedna neaprílová, ale myslím, že vcelku pěkně doplňuje kompozici, a tak snad nebude příliš vadit, že je seriózní a dovoluji si ji zde ponechat. Pokud bych vám vážený čtenáři způsobil újmu tímto činem, pak se omlouvám :-)