Hlavní navigace

Je libo optimistickou studii? Zasponzorujte ji

9. 12. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V poslední době se nakupilo přímo úžasné množství všelijakých studií, zpráv a elaborátů na všemožná témata. Také prohlášení a tiskových zpráv se urodilo poměrně mnoho. Dovoluji si vám předložit jakýsi profil toho, co minulý týden dal a co ovlivnilo dění v linuxové komunitě, když ne v Čechách, tak ve světě určitě.

Poměrně nevídané prohlášení zaznělo z úst CFO (Chief Financial Officer – Ekonomický ředitel) Microsoftu, Johna Connorse. Ten ve středu prohlásil, že budoucí růst softwarového giganta bude dotčen, pokud jeho rival, Linux, získá cestu na desktopy.

Microsoftu donedávna desktop patřil prakticky celý, když nepočítáme MacOS a pár dalších, ale v oblasti serverů má v Linuxu vyrovnaného protivníka. Řeč byla pronesena na webcastu v rámci výroční technologické konference Credit Suisse First Boston v Scottsdale. Tato událost je uzavřená pro média. Reuters

Ve světle těchto faktů jsou pak snáze pochopitelné rozličné manévry, které Microsoft proti Linuxu buď teprve kuje, či již provádí, jak o tom svědčí zprávy světových agentur.

Nepochybně mezi tyto snahy můžeme zařadit i pokusy o mediální zvýraznění kvalit Windows oproti Linuxu v očích čtenářů a diváků. Nedávno se objevila studie IDC, která ukazuje, že Windows 2000 jsou za jistých podmínek z pohledu TCO levnější než Linux. Linux je totiž v poslední době stále víc nasazován v průmyslu a firmách, díky čemuž roste poptávka po kvalitním linuxovém personálu, a s tím i jeho cena. Studie IDC srovnává v horizontu pěti let náklady na síť s Windows 2000 serverem a s linuxovým serverem a to včetně zohlednění nákladů na personál. Nezohledňuje však to, že Microsoft, který studii spolusponzoroval, tlačí na firmy, aby co nejčastěji upgradovaly. Ve zprávě však po dobu pěti let není o upgradu a s ním obvykle spojeným upgradu hardwaru ani zmínka. Určitě dalším významným mínusem studie je to, že datová základna je přes rok stará a od té doby se toho mnoho změnilo. Například dnes Microsoft nabízí firmám Windows XP Professional a nikoli Windows 2000 a Linux samozřejmě také představil pokročilé technologie a specializované produkty pro podnikovou sféru.

Informace o IDC zprávě jsme již přinesli, nicméně nové články tuto problematiku pokrývající se objevují prakticky denně. Zde tedy jsou ty nejčerstvější z nich.

Reuters přinesl poměrně rozsáhlý článek včetně konkrétních čísel a vlastních komentářů. O neco stručnější pak je článek na Siliconu. Rozsáhlý článek přinesl též InformationWeek aAustralianIT.

Zprávu od IDC doprovází soustředěná kampaň sdružení několika amerických firem, které se snaží odradit US DoD (americké ministerstvo obrany) od aplikace Open source programů. To si totiž nedávno zadalo firmě MITRE studii právě o nasazení OS-SW v jejich agendě. Její výsledky jasně mluví pro to, že to výhodné je a nejen z finančního, ale i bezpečnostního hlediska. Součástí onoho nátlakového sdružení je například Cisco, Intel a samozřejmě Microsoft. Není to poprvé a asi ani naposledy, co Microsoft lobbuje za „svou výzkumnou zprávu“, která čirou náhodou vyznívá výhodně pro něj, a zároveň odsuzuje nějakou nezávislou zprávu, která pro něj výhodně nevyznívá. Je to nakonec pochopitelné, když není možné jednu informaci vyvrátit, pak je ideální přidat informaci druhou, opačného vyznění. Až na pár výjimečně informovaných jedinců pak většina lidí usoudí, že vlastně je to celé nerozhodně, nebo vzhledem ke kvalitě a moci Microsoftu se k lidem dostane spíše jen ta zpráva, která pro něj vychází lépe. Smutné, ale účinné.

Když už jsme u těch průzkumů a prohlášení, pak zde nesmí chybět ani tento. Dle průzkumu Butler Group totiž mají nejvíce v budoucnosti ztratit komerční UNIXy, a to ve prospěch Linuxu a Windows .NET, kteréžto dvojici předpovídá vítězství v dlouhodobém horizontu. Přesněji pak zpráva praví toto: Linux is „the long-term winner by a knockout“, with .Net „outperforming between 2005 and 2008“. Neboli že Linux z dlouhodobého hlediska zvítězí na KO nad .NET, a to mezi rokem 2005 a 2008, což pro příznivce Microsoftu nezní příliš povzbudivě.

Nejhůře však zpráva zní nejspíše pro uši lidí ze Sun Microsystems, protože dle Butler Group budoucnost patří otevřeným systémům a prostředím na úkor těch proprietárních. Ty má totiž IT management mnohem víc pod kontrolou.

Podrobně se výzkumu Butler Group věnuje Silicon.

Další čerstvý výzkum si nechala vypracovat investiční banka Goldman Sachs. Ten pravil, mimo mnoho jiných zajímavých věcí, že Linux je zavedený a vykazuje vzrůstající podíl na podnikovém trhu. Studie byla prvedena mezi stovkou špičkových manažerů z amerických nadnárodních firem. Též z něj vyplynulo, že 39% z nich již má zkušenosti z nasazení Linuxu ve svých firmách. Podrobnosti naleznete na InfoWorldu.

Cloud23

A na samotný závěr se asi nejlépe hodí článek z NewsForge. Ten se totiž zabývá právě zhoubnou povahou takového množství průzkumů. Ony sice přinášejí obrovská kvanta informací, ale mnohdy jen obtížně využitelných. Bohužel, desinterpretovat je lze velmi snadno. Autor článku se mj. snaží udělat ve všech těch průzkumech a analýzách nějaký pořádek. Ono totiž platí, že jen výjimečně se nějaké dvě analýzy na něčem shodnou, pokud za shodu nepovažujeme vágní věty typu „Linux má růžovou budoucnost“ apod.

Pokud jsem vás alespoň trochu přesvědčil, že průzkumy a analýzy je nutné brát s velkou rezervou a když už, tak poctivě prostudovat, za jakých podmínek platí, pak tento článek splnil svůj účel. Myslím si, že budoucnost sama ukáže, který systém se prosadí. Věřím, že to bude ten nejlepší a že na trhu zbyde místo i pro ty ostatní, protože monopol je prostě špatně a jedině tvrdá konkurence vede k neustálému zdokonalování a respektování zákazníků. A právě to platí i pro firmy, které rozličné studie a zprávy vydávají. Pokud budou zprávy špatné, tak ani tyto firmy nepřežijí. Jistě též neuškodí položit si onu klasickou otázku „qui bono?“, neboli komu ta která zpráva může přinést největší užitek.