Ano, zajímavé to je – poprvé jsem o Jigdo slyšel už před pár lety… Spíš si ale říkám, k čemu bych to využil? Když jednou za čas potřebuji někde naintalovat Debiana „načisto“, tak stáhnu ISO pro network install CD a je to (to je myslím pár desítek megabajtů). A dál už pak stahuju jen balíčky, které opravdu potřebuju. K čemu mi bude několik vypálených CD s nějakou verzí Debianu, které stejně po pár měsících budou zastarelé? To má celé asi smysl jen pro nějaké offline instalacem těch je ale dneska asi také čím dál tím méně…
Starší počítače (kde by hrozilo, že nebude fungovat síťovka) nepoužívám, protože cena HW v porovnání s cenou mojí práce, plus cenou ztraceného času klienta, než jim přijedu opravit firewall protože jim tam odešel nějaký starší HW, který neunesl nonstop provoz, je zanedbatelná. Pokud člověk nechce mít všechno v rackovém provedení, pak HW „nestojí nic“
A instalovat stroj bez připojení k netu… Přiznám se, že to už jsem nedělal několik let, takže ani nevím, jestli bych to ještě dokázal :-)))
Staré PC nevyhazuji, ale „recykluji“ – vyndám HDD, napíšu na ně fixem „Bez disku, ale jinak funkční“ a postavím ho večer vedle kontejneru. Ještě se mi nestalo, aby tam ráno počítač byl… :-))
Plně souhlasím, stahuju vizitku (200MB) a dávám jen základní instalaci a balíčky co potřebuji přidávám přes aptitude… A do instalace bez internetu? Nevím kde by se mi to mohlo stát, to radši předinstaluju kdekoliv kde je internet (přemejšlím kde není) a poté bych to případně přemístil…
Nechápu proč někdo stahuje celé distro…
co dodat… snad jen to ze ne vzdy musi jit o pracovni pomer…ja se napr. pocitacama nezivim akorat sem tam nekomu pomuzu neco preinstalovat nebo rozjet…mam mu rict Lojzo mas 4 roky notebook no hod ho do kose sice jede v pohode na to co potrebujes, ale den bysme rozjizdeli sitovku…:D nic neni cernobile…
Pánové, slyšeli jste o boot.kernel.org? jediné co potřebujete je buď disketa, nebo malé CD, na které nahrajete bootovací obraz z boot.kernel.org, nabootujete a pak už jen zvolíte co spustit, popřípadě instalovat. Na výběr je toho dost, i debian. Jediná nevýhoda je, že při natahování to je pomalý jak šnek.
Ne. Jigdem stahuješ stejné ISO soubory, jako bys našel na normálním serveru. Akorát to nestahuješ jako ISO soubor, ale jako jednotlivé soubory na něm obsažené. Výsledek je bitově ekvivalentní s oficiálním ISO obrazem.
Pokud si chceš vybrat balíčky a vytvořit vlastní instalátor, podívejte se třeba na debian live project.
Cena za 1TB u bezneho desktopu a u serveru se dost odlisna. Vzhledem k tomu za debian je nekomercni projekt a jeho kompletni distribuce spolehlive zabere nekolik TB, tak to sa pekonou sumicku ktera se upori ci se muze pouzit na jiny projekt.
Jeden cas jsem provozoval tri architektury a kazdou z architektur jsem tahal s jineho serveru – na ostatnich serverech proste nebyly.
nejen z meho pohledu se jedna o prinos, ac velke image nepouzivam.
To ze neco nechapes jeste neznamena ze to neni pro jine uzitecne :-)
Moc pěkné, díky za článek. Ještě by se mi líbilo, kdyby se ISO obraz vytvářel za chodu – abych nemusel mít na disku balíčky i ISO – rovnou by se vypalovalo. Možná by to šlo udělat jako FUSE virtuální souborový systém, na kterém by se objevilo to ISO a dalo by se vypálit v libovolném programu. Ale to se asi nikomu nebude chtít programovat :-)
Myslel jsem něco jako je tohle: http://fusenrg.sourceforge.net/ – akorát že by na vstupu nebyl NRG obraz, ale adresář se staženými balíčky
Tak tohle se mi líbí, určitě vyzkoušim ;)
Když už se načalo téma stahování balíků, neporadil by někdo jak co nejvíc zefektivnit stahování balíků v Debianu? (zkoušel jsem apt-p2p, ale než se to rozjelo, tak to trvalo i několik minut). Zefektivnit ve smyslu že by apt tahal třeba polovinu balíků z jednoho serveru a druhou polovinu z jinačího, nebo tak podobně…v nejlepšim případě ze všech PC v okolí, ale hádám že tohle asi nehrozí :D
Jake máte praktické zkušenosti? Kdysi jsem Jigdo zkoušel, ale celkově mi celý proces zabral daleko déle než prosté stažení celého ISO obrazu.
IMHO to má význam pouze pro distribuce pokud vytvářejí časté (denní) sestavy. V takovém případě by bylo opravdu nesmyslné udržovat tolik ISO obrazů. Ale pro oficiální CD/DVD asi ne.
Ano, jigdo je pomalsie: stiahnutie velkeho mnozstva suborov sekvencne, to samotne zaberie viac casu ako stiahnut jeden iso subor. Okrem toho jigdo este tie baliky „napasovava“ do konecneho iso-suboru (lokalne kopirovanie dat). No a este sa kontroluju aj tie md5.
Ale uz sa mi stalo, ze mirror, z ktoreho som stahoval, isiel do prec prave uprostred stahovania (a nedalo sa nan pripojit niekolko dni). Stacilo vypnut jigdo a spustit ho s inym mirrorom a islo sa dalej…
Debian testing iso je generovane tyzdenne. S jigdo sa to pomerne lahko updatne, presne ako si spominal.
Dalsia situacia moze byt: Testing je zmrazeny, blizi sa nove vydanie. Stiahnem si teda iso image testingu. A ked potom vyjde stable, pomocou jigdo s minimalnym mnozstvom stahovanych dat mam stable iso…
– k tomu, jestli bych volil HTTP/FTP nebo BitTorrent bych rad dodal, ze i v pripade, ze se jedna o prave vydanou distribuci, je na rychlem pripojeni drive stazene ISO pres HTTP/FTP, nez pres BitTorrent. Rekl bych, ze je to take proto, ze vetsina uzivatelu nestahuje (a sdili) jenom tu svou distribuci, ale i jina data. Prakticky overeno.
– odpojeni poskytovatele v pripade stahovani pres BitTorrent? Nemusi to tak byt vzdycky. Zazil jsem pripad, kdy pri spusteni torrentoveho klienta doslo k zahlceni vsech odchozich portu (obrovsky pocet connections zpusobeny spatnym nastavenim klienta), tudiz nebylo mozne s internetem nic delat. Po vypnuti BitTorrent klienta se situace asi za 15–30 minut spravila. Nebyla to chyba poskytovatele, ale uzivatele, ktery si nenastavil pocet connections…