Hlavní navigace

Jim Mock: FreeBSD - s démonem při ruce

21. 3. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na počátku roku 2003 došlo k radikálnímu nárůstu počtu dostupných publikací o operačním systému FreeBSD v českém jazyce. Zatímco vloni neměl angličtiny neznalý zájemce prakticky žádnou šanci, dnes si může vybírat hned ze dvou obsáhlých knih.

První vlaštovka pochází z nakladatelství Neocortex(1). Za titulem FreeBSD se skrývá překlad knižní podoby oficiální dokumentace (v originále The FreeBSD Handbook), jejímž editorem je Jim Mock.

FreeBSD - s démonem při ruce Šanci upoutat má sympatický formát v pevné vazbě výraznou obálkou s velkým obrázkem démona – maskota BSD. Necelých 600 korun za 694 stránek představuje na první pohled relativně slušný poměr cena výkon (při objednání přímo u vydavatele je cena o stokorunu nižší). Ke knize je ve snadno odlepitelném obalu přiloženo CD s instalací FreeBSD 4.7.

Při nákupu počeštěných verzí odborných publikací je jedním ze zásadních kritérií kvalita překladu. Samozřejmý je požadavek, aby se překladatel orientoval v příslušné oblasti. Navíc je žádoucí dosáhnout optimálního kompromisu mezi przněním mateřštiny slangovými výrazy a přílišnou snahou překládat zavedené termíny. Potěší zjištění, že textu se kromě dozoru jazykové korektorky dostalo i odborné redakce z rukou Rudolfa Čejky, jehož tuzemským uživatelům FreeBSD není třeba představovat. Výsledkem je odborně přesný text s viditelnou snahou obrousit hrany doslovného překladu z angličtiny.

Cenou za kvalitu však zřejmě byla doba zpracování. Originál pochází z roku 1999 a letmé prohledání Internetu vede ke zjištění, že existuje druhé, upravené vydání z roku 2001, jehož editorem byl tentokrát Murray Stokely. Hodnotu knihy to naštěstí snižuje jen mírně. Informace lze brát za směrodatné pro FreeBSD řady 4.x, což bude ještě minimálně několik měsíců oficiálně doporučovaná platforma pro produkční systémy. Změnyv nejnovější verzi 5.0, která zatím není považována za dokonale vyladěnou, nebudou v průměrné instalaci velké. V každém případě lze, jako u každého rychle se vyvíjejícího produktu, doporučit občasnou konzultaci aktuální on-line dokumentace.

Díky podrobnému obsahu a indexu může ostřílený administrátor používat knihu jako příručku v pravém smyslu slova. Na druhé straně však text v kombinaci s CD dobře poslouží jako odrazový můstek pro zájemce o studium FreeBSD. Předpokladem jsou znalosti na úrovni zkušenějšího uživatele PC.

Publikace je rozdělena do čtyř oddílů, které se věnují seznámení se systémem, správě systému, síťové komunikaci a některým pokročilým tématům. Rozsáhlé dodatky obsahují mimo jiné překlad nejčastěji kladených otázek o FreeBSD (FAQ).

Po stručném shrnutí vlastností FreeBSD, pohledu do historie a vysvětlení vývojového modelu a cílů projektu se můžete vrhnout přímo do instalace systému z přiloženého CD. Průvodce instalací stíhá rychlokurs základů práce s unixovým operačním systémem. Rozšířit obzor si mohou i starší a pokočilí. Víte kupříkladu, jak se správně česky označuje shell(2)?

Základní instalaci systému lze obohatit aplikacemi z kolekce několika tisíc(3) takzvaných portů. Porty jsou velmi silným nástrojem umožňujícím ve FreeBSD kompilaci a instalaci programů přímo ze zdrojových kódů. Použití portů je v knize vysvětleno osvědčeným způsobem – několika konkrétními příkazy. (Ve většině případů se příspěvek uživatele tak jako tak omezuje na příkaz make install.)

Téměř dvě stovky stran hutného textu v druhém oddílu příručky pokrývá popis základních témat správy unixového operačního systému. Části o průběhu zaváděcího procesu, konfiguraci a kompilaci jádra či správě disků jsou specifické pro FreeBSD, kapitoly pojednávající o správě uživatelských účtů, zásadách zabezpečení, správě tisku nebo zálohování mají naopak v unixové rodině obecnější platnost. Užitečné jsou také občasné exkurze do světa hardware. Oddíl uzavírá návod na zprovoznění systému X Window a informace o možnostech lokalizace systému a využívání i programování lokalizovaných aplikací.

Oblastí, kde BSD systémy tradičně excelují, je síťování. Pokud se chcete dozvědět, co se skrývá za zkratkami DHCP, NIS, NFS, SLIP, PPP nebo DNS, poslouží vám třetí oddíl knihy. Dozvíte se mimo jiné, jak připojit sériový terminál, jak zprovoznit vytáčené připojení, a to oběma směry, nebo jak konfigurovat síťové rozhraní či modem. Relativně velký prostor je věnován vytváření větších sítí, kde počítače s FreeBSD slouží jako bridge, routery či NFS a NIS servery. Stručná kapitola je věnována nastavení příjmu a odesílání pošty prostřednictvím programu sendmail, který je standardní součástí instalace. Některé záležitosti týkající se sítí jsou v textu rozebrány v již zmíněné části o zabezpečení. Jedná se o popis nastavení pravidel paketového filtru a konfigurace mechanismu IPsec k vytvoření bezpečného přenosového kanálu mezi dvěma počítači.

Jestliže disponujete připojením k Internetu, není problémem udržování zdrojových kódů jádra systému, uživatelských programů a kolekce portů v aktuálním stavu. Popisem synchronizování instalace s nejnovějším vývojem začíná čtvrtý oddíl knihy věnovaný různým pokročilým tématům. Informace v něm načerpá také zájemce o zapojení do vývoje systému. Kromě způsobu organizace vývojářů se dozví také něco o tom, jak funguje FreeBSD pod kapotou. Jak se ladí jádro nebo jak funguje správa virtuální paměti, může jistě zajímat i zkušenějšího administrátora. To platí i o popisu implementace IPv6.

Uživatelé FreeBSD si již zvykli, že mohou bez problémů spouštět naprostou většinu programů, které byly zkompilovány pro Linux. Příručka nabízí stručný přehled principu fungování vrstvy pro zajištění kompatibility. Nechybí ani návod pro nainstalování linuxových verzí aplikací Mathematica a RDBMS Oracle.

Obsáhlé dodatky poskytují informace referenčního charakteru: kde získat instalační média či zdrojový kód, jak nalézt dokumentaci na Internetu, kdo je kdo v projektu FreeBSD nebo jak se přihlásit do diskusní skupiny. Následuje podrobný výpis podporovaného hardware s poznámkami. Vzhledem k postupnému stárnutí knihy je však jeho použití spíše orientační. Aktuální seznam je součástí každé verze FreeBSD.

Shrnutí:
Jim Mock: FreeBSD
Neocortex spol. s r.o. 2002
Překlad: Martin Novák
Odborná korektura: Rudolf Čejka
Jazyková korektura: Markéta Krebesová
ISBN 80–86330–07–9
Doporučená cena: 597 Kč
Cena u vydavatele: 507,50 Kč

cyber23

Objemný manuál k operačnímu systému FreeBSD poslouží pro úvodní seznámení s prostředím i jako podrobná referenční příručka. Kniha je dobrou volbou zejména pro zájemce preferující dokumentaci v českém jazyce.


Poznámky:

  1. Knihou Michaela Lucase vzápětí kontrovalo nakladatelství Computer Press. Vyšla pod názvem FreeBSD – Podrobný průvodce síťovým operačním systémem (v originále Absolute BSD).
  2. V knize se používá termínu „příkazový procesor“.
  3. K datu vydání článku je portů přesně 8207.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku