Hlavní navigace

Jiří Iskra: Google

11. 7. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby, to je podtitul nové knihy z nakladatelství Computer Press, která vám nabídne informace o kompletním portfoliu aplikací společnosti Google. Je určena jak začátečníkům, kteří se chtěji s Google seznámit, tak i pokročilým uživatelům, kteří se chtěji naučit nové triky.

Vyhledávač Google používá alespoň občas snad každý z nás. Mezi uživateli se už dávno vžilo slovo „vygooglit”. Většina běžných uživatelů sice umí neco s jeho pomocí najít, ale rozhodně to není o efektivním a cíleném hledání informací. Nejen jim je určena nová kniha nakladatelství Computer Press.

Google

Ačkoliv kniha nepojednává o Google jen jako o vyhledávači, tomuto tématu jsou věnovány plné dvě třetiny obsahu. V první kapitole se čtenář dozví základní informace o Google. Zjistíte, co Google umí a co naopak nedokáže, v čem je zajímavý a proč je tak populární. Kapitolu uzavírá přehled všech služeb, které Google nabízí.

Druhá kapitola se už věnuje samotnému vyhledávání. Celá kapitola je určena naprostým začátečníkům, kteří se s Google setkávají poprvé. Naučí vás vyhledat základní fráze, omezit vyhledávání jen na české stránky a podobně. Autor se také zmiňuje o jednotlivých odkazech na stránce s výsledky a také o možnosti přepnout jazykovou variantu Google.

Třetí kapitola zcela logicky navazuje na tu druhou a zabývá se pokročilejšími způsoby vyhledávání jako je hledání frází, použití operátorů AND a OR, zástupné znaky a podobně. Autor dále navazuje vyhledáváním s pomocí speciálních syntaxí, které umožňují hledat v titulcích, odkazech, doménách, adresách stránky a tak dále. Nakonec jsou představeny různé možnosti kombinace představených syntaxí.

Ve čtvrté kapitole kniha pokračuje v představování možností vyhledávače a vysvětluje, jaké další cesty je možno použít k vyhledávání informací. Je představen formulář pokročilého vyhledávání a možnosti konfigurace vyhledávače. Čtvrtou kapitolou končí práce s klasickým fulltextovým vyhledávačem Google.

Foťák

Letní fotosoutěž o ceny

Čas dovolených, prázdnin a digitálních foťáků je tady. Připravili jsme pro vás na prázdniny velkou fotosoutěž o zajímavé ceny. Máte šanci vyhrát PDA s operačním systémem Palm OS, set-top-box pro příjem digitální televize a další skvělé ceny! Pošlete nám své fotky a vyhrajte.

Následující část se věnuje dalším službám google jako vyhledávání obrázků, práce s diskusními skupinami, adresář (katalog) a vyhledávání videa. Autor samozřejmě nezapomněl ani na software, který Google poskytuje. V této kapitole se tak věnuje Google Earth (nyní je k dispozici i pro Linux) a Google Talk.

Následuje poslední, šestá kapitola, která vysvětluje práci s poslední, ale velmi populární službou Google, kterou je Gmail. Text se věnuje popisu všech důležitých vlastností, ale i samotného rozhraní freemailu. Celou knihu uzavírá klasický, ale velmi potřebný rejstřík.

Celkový dojem z této příručky je velmi pozitivní. Kniha není zbytečně rozsáhlá, ale přesto obsahuje všechny důležité informace, které by mohl uživatel při práci se službami Google potřebovat. Text je psán velmi příjemně a nezatěžuje uživatele zbytečnými informacemi.

Vše je navíc doplněno opravdu ohromným množstvím názorných screenshotů, které čtenáře pomohou navést na správné informace a ovládací prvky. Bohužel Google poměrně často mění rozložení svých stránek, a tak může být za několik měsíců vše úplně jinak. To ale není chyba autora, který nedokáže chování Google nijak ovlivnit.

ICTS23

Google je fenoménem posledních let a tak není divu, že i k němu vycházejí knihy a příručky. Tato je určena běžným uživatelům, kteří se dostanou do styku s uživatelským rozhraním a příliš je nezajímají principy nástrojů a utilit. Pochopitelně není možno na necelých sto padesáti stranách popsat úplně všechno. Myslím, že jako uživatelská příručka je ale tato kniha ideálním zdrojem informací.

Informace o knize

Název: Google
Podtitul: Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby
Autor: Jiří Iskra
Vazba: brožovaná
Počet stran: 144 černobílých
Datum vydání: květen 2006
ISBN: 80–251–1043–5, EAN: 978–80–251–1043–0
Cena: 139 Kč, 209 Sk

Máte-li tuto knihu, líbí se vám?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.