Hlavní navigace

Jiří Iskra: Google

Petr Krčmář

Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby, to je podtitul nové knihy z nakladatelství Computer Press, která vám nabídne informace o kompletním portfoliu aplikací společnosti Google. Je určena jak začátečníkům, kteří se chtěji s Google seznámit, tak i pokročilým uživatelům, kteří se chtěji naučit nové triky.

Vyhledávač Google používá alespoň občas snad každý z nás. Mezi uživateli se už dávno vžilo slovo „vygooglit”. Většina běžných uživatelů sice umí neco s jeho pomocí najít, ale rozhodně to není o efektivním a cíleném hledání informací. Nejen jim je určena nová kniha nakladatelství Computer Press.

Google

Ačkoliv kniha nepojednává o Google jen jako o vyhledávači, tomuto tématu jsou věnovány plné dvě třetiny obsahu. V první kapitole se čtenář dozví základní informace o Google. Zjistíte, co Google umí a co naopak nedokáže, v čem je zajímavý a proč je tak populární. Kapitolu uzavírá přehled všech služeb, které Google nabízí.

Druhá kapitola se už věnuje samotnému vyhledávání. Celá kapitola je určena naprostým začátečníkům, kteří se s Google setkávají poprvé. Naučí vás vyhledat základní fráze, omezit vyhledávání jen na české stránky a podobně. Autor se také zmiňuje o jednotlivých odkazech na stránce s výsledky a také o možnosti přepnout jazykovou variantu Google.

Třetí kapitola zcela logicky navazuje na tu druhou a zabývá se pokročilejšími způsoby vyhledávání jako je hledání frází, použití operátorů AND a OR, zástupné znaky a podobně. Autor dále navazuje vyhledáváním s pomocí speciálních syntaxí, které umožňují hledat v titulcích, odkazech, doménách, adresách stránky a tak dále. Nakonec jsou představeny různé možnosti kombinace představených syntaxí.

Ve čtvrté kapitole kniha pokračuje v představování možností vyhledávače a vysvětluje, jaké další cesty je možno použít k vyhledávání informací. Je představen formulář pokročilého vyhledávání a možnosti konfigurace vyhledávače. Čtvrtou kapitolou končí práce s klasickým fulltextovým vyhledávačem Google.

Foťák

Letní fotosoutěž o ceny

Čas dovolených, prázdnin a digitálních foťáků je tady. Připravili jsme pro vás na prázdniny velkou fotosoutěž o zajímavé ceny. Máte šanci vyhrát PDA s operačním systémem Palm OS, set-top-box pro příjem digitální televize a další skvělé ceny! Pošlete nám své fotky a vyhrajte.

Následující část se věnuje dalším službám google jako vyhledávání obrázků, práce s diskusními skupinami, adresář (katalog) a vyhledávání videa. Autor samozřejmě nezapomněl ani na software, který Google poskytuje. V této kapitole se tak věnuje Google Earth (nyní je k dispozici i pro Linux) a Google Talk.

Následuje poslední, šestá kapitola, která vysvětluje práci s poslední, ale velmi populární službou Google, kterou je Gmail. Text se věnuje popisu všech důležitých vlastností, ale i samotného rozhraní freemailu. Celou knihu uzavírá klasický, ale velmi potřebný rejstřík.

Celkový dojem z této příručky je velmi pozitivní. Kniha není zbytečně rozsáhlá, ale přesto obsahuje všechny důležité informace, které by mohl uživatel při práci se službami Google potřebovat. Text je psán velmi příjemně a nezatěžuje uživatele zbytečnými informacemi.

Vše je navíc doplněno opravdu ohromným množstvím názorných screenshotů, které čtenáře pomohou navést na správné informace a ovládací prvky. Bohužel Google poměrně často mění rozložení svých stránek, a tak může být za několik měsíců vše úplně jinak. To ale není chyba autora, který nedokáže chování Google nijak ovlivnit.

Google je fenoménem posledních let a tak není divu, že i k němu vycházejí knihy a příručky. Tato je určena běžným uživatelům, kteří se dostanou do styku s uživatelským rozhraním a příliš je nezajímají principy nástrojů a utilit. Pochopitelně není možno na necelých sto padesáti stranách popsat úplně všechno. Myslím, že jako uživatelská příručka je ale tato kniha ideálním zdrojem informací.

Informace o knize

Název: Google
Podtitul: Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby
Autor: Jiří Iskra
Vazba: brožovaná
Počet stran: 144 černobílých
Datum vydání: květen 2006
ISBN: 80–251–1043–5, EAN: 978–80–251–1043–0
Cena: 139 Kč, 209 Sk

Anketa

Máte-li tuto knihu, líbí se vám?

Našli jste v článku chybu?

11. 7. 2006 10:08

CPress nikoho nesponzoruje. Jen nám tento nakladatel posílá do redakce knihy, které se týkají IT, Unixu a podobných témat. My o nich pak napíšeme článek. Chápu, že Vám může být tahle kniha k ničemu, ale není na škodu vědět, že existuje, až budete chtít někoho naučit používat Google.

25. 9. 2006 3:36

ja prvni (neregistrovaný)
Kniha je skutecne pouze pro BFUcka. Cela kniha by se dala zjednodusit na tento seznam (a to jeste nekompletni) http://www.google.com/intl/en/help/cheatsheet.html
Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

DigiZone.cz: Flix TV startuje i na Slovensku

Flix TV startuje i na Slovensku

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase