Hlavní navigace

Karmic Koala: první kroky ke zpoplatnění Ubuntu?

Michal Černý 16. 11. 2009

Nová verze Ubuntu nepřinesla jen celou řadu nových funkcí a vylepšení stávajících, ale také pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí pro koncové uživatele. Stále více se začíná mluvit o možnostech zpoplatnění některých funkcí a o hledání cest k penězům koncových uživatelů. Jak by to mohlo fungovat?

Platit za Linux je pro mnoho lidí jen těžko představitelné slovní spojení. Většina uživatelů připustí, že je možné zaplatit za technickou podporu, protože běžně platí instalatéry, elektrikáře a další profese, které doma zprovozní to, na co člověk sám nestačí. Část je ochotná zaplatit několik málo korun za instalační CD či DVD, s vědomím, že fyzické nosiče a poštovné zdarma nejsou. Tím ale výčet toho, za co je většina lidí ochotná za Linux platit, končí.

Platit či neplatit?

A je to právě argument ceny, který je jedním z nejviditelnějších a nejpádnějších důvodů proč na Linux přejít nebo lépe, proč koupit nový stroj bez operačního systému z dílny Microsoftu. Proto představa že by se mohl Linux zpoplatnit stává nepříjemnou a silně kritizovanou. Navrhnout desítky dobrých důvodů, proč za Linux neplatit, je poměrně snadné.

Anketa

Placené aplikace ve správci software...

Stejně pádné jsou ale i argumenty těch, kteří větší komercializaci tohoto systému podporují – více peněz zajistí větší možnosti vývoje a zvýší jeho rychlost, budou moci být implementovány nové funkce, které zdarma nabídnout nelze (velký prostor na virtuálním disku), zkvalitní se dokumentace, pro Linux bude přínosem také větší množství peněz určených na marketing a reklamu. Je zde ale ještě jeden moment, který je potřeba zmínit. Uživatelé si nekoupí službu, která nebude fungovat bezchybně a kvalitně. Vzniká tak daleko větší tlak na vývojáře, kteří se již nebudou moci tak snadno schovávat za to, že program či služba je bezplatná a uživatel může být rád, že vůbec je.

Zdá se, že argumenty obou stran dávají smysl. Podle všeho není cestou nějaké paušální zpoplatnění operačního systému, ale spíše možnost zakoupení si nějakých funkcí navíc. To ale nesmí znamenat, že by byla neplacená varianta něčím méně cenným či nekvalitním. Spíše ony placené programy, parametry a funkce musí nabízet něco nadstandardního.

Zajímavým příkladem je Google Apps. Pro většinu uživatelů je neplacená online kancelář pohodlným a kvalitním nástrojem, kterému téměř nic nechybí a nepociťují žádnou mimořádnou potřebu za ně platit. Existuje zde ale také druhá část (značně menšinová), které si ráda připlatí za funkce navíc (např. sofistikované prvky pro práci v týmu, větší kapacita virtuálního disku, správa projektů) a garanci kvality.

Druhou variantou jak získat peníze od uživatelů a ještě jim udělat radost, je App store od Apple. Uživatelé mohou nakupovat celou řadu bonusových funkcí a aplikací a snadno si je přidávat do iPhone. Společnost pak má provizi z prodeje, případně může prodávat i aplikace vlastní.

Kudy kráčí Ubuntu?

Zdá se, že alespoň prozatím, nejde Ubuntu cestou globálního zpoplatnění, což je poměrně pochopitelné. Ubuntu je sice nejoblíbenější desktopová distribuce Linuxu, která je oproti konkurenci v mnohém napřed,ale v případě zpoplatnění budou svoji šanci cítit OpenSUSE, Fedora a mnozí další. Ti kdo jsou ochotni zaplatit za celý operační systém, jsou především korporace, nikoli koncoví uživatelé. Pro korporace jsou přitom na trhu velice kvalitní, silné a zaběhnuté distribuce jako například Red Hat, SUSE a někteří další.

Šance Canonicalu jsou v oblastech, kde si uživatel zaplatí za nadstandard, a toho si jsou obchodní stratégové dobře vědomi. O nové verzi Karmic Koala se začalo mluvit jako o první distribuci Ubuntu, která otvírá dvířka získávání peněz od samotných uživatelů. Asi nejčastěji se mluví o dvou prvcích – Ubuntu One a pozdrženém Centru Softwaru pro Ubuntu.

Ubuntu One je funkcí umožňující online sdílení či synchronizaci složek, poznámek a kontaktů. Jedná se o přímou konkurenci pro SkyDrive od Microsoftu pro Windows. Zatímco One dává zdarma k dispozici 2 GB, SkyDrive 25 GB. Za příplatek 10 USD měsíčně se pak nabízí navýšení kapacity na 50 GB. Ubuntu se zde snaží vytěžit z minima maximum. Ve srovnání se SkyDrive je nabízená funkčnost, ale i výkon a rychlost poměrně malá. Cena se pohybuje v běžných relacích podobných služeb se srovnatelnou kapacitou.

Ubuntu One je často prezentován jako významná novinka a milník v rozvoji Ubuntu, ale je potřeba říci, že nabízí téměř totožné funkce s podobně zpoplatněným nabízí například DropBox, který funguje velice podobným způsobem. Osobně si myslím, že Canonicalu nejde s Ubuntu One v prvé řadě o získání peněz (které se ale hodí), ale především o získání zkušenosti s chováním uživatelů. Jsou ochotni za více místa platit? Jestli ano, tak kolik a v jakém množství? Podobných funkcí bude zřejmě přibývat a je potřeba najít takový model, kterým si neznepřátelí uživatele, ale nabídne jim služby navíc, tak aby byli rádi, že za ně mohou zaplatit.

Centrum Softwaru pro Ubuntu naznačuje možnosti získávání peněz poněkud méně násilnou cestou. V budoucnosti bude zřejmě nabízet ke stažení a zakoupení také komerční aplikace. Za každou prodanou licenci získá patřičnou provizi. Uživatelům přístup přes Centrum nabídne komfortní a pohodlnou instalaci, aniž by byli ti stávající, vyznávajíce open-source programy a kulturu, nějak znevýhodněni.

Ubuntu 9.10

Obchodních modelů je možné si představit celou řadu – od dalšího seznamu placeného softwaru navíc, po husté prolinkování nabízející placené alternativy k programům zdarma. Vzhledem k možnostem podobných aplikací a jejich velkého zásahu je možné, že nabízené ceny budou prostřednictvím tohoto „klikátka“ nižší než při běžných nákupech. Mnozí si jistě dokáží představit vánoční akce či sezónní výprodeje, která nabídnou ceny ještě nižší, avšak také na to patřičným způsobem upozorní.

Závěrem

Karmic Koala zatím vyrazila poměrně nenápadnou cestou pokusů toho, co její uživatelé snesou. Důležité je najít tenkou hranici mezi přiměřeným ziskem a odrazením zákazníků. Toto považuji za klíčové, pro úspěšný obchodní model. Podle všeho nebudou představovat příjmy od koncových uživatelů hlavní část příjmů Canonicalu, ale spíše drobné vylepšení. Model může slavit úspěch jen ve chvíli, kdy budou zákazníci vnímat Ubuntu a jeho vylepšení jako součást svého image (podobně jako u iPhone) nebo budou se službami ke koupi mimořádně spokojeni.

Karmic koala udělala první kroky k tomu, aby Ubuntu nebylo tak úplně zadarmo. Nebo lépe řečeno, některé jeho funkcionality. To, zda se připravovaný obchodní model osvědčí bude záležet nejen na vývojářích, ale především na schopnostech PR oddělení. Přitom právě to, lze považovat za dlouhodobě slabší místo téměř všech firem, které se snaží nabízet linuxové distribuce pro koncové zákazníky, což je vidět i na koláči podílu unixu na operačních systémech osobních počítačů. Přitom rozdíl oproti MAC OS je především v tom, že Apple umí ze svých produktů udělat otázku stylu, lásky a image. Zatím je jediné. Přidá se Canonical?

Našli jste v článku chybu?

16. 11. 2009 2:35

jehovista (neregistrovaný)

A cim konkretne? Nebo se jedna zase jen o nejake filozofovani o budoucnosti?

16. 11. 2009 0:17

Tom (neregistrovaný)

>Ubuntu je sice nejoblíbenější desktopová distribuce Linuxu, která je oproti >konkurenci v mnohém napřed

O co opíráte toto tvrzení? Nějaký argument nebo jen přesvědčení?

Podnikatel.cz: Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?