Hlavní navigace

Kaspersky VPN se podřídila Rusku, snadnější platby s Chrome

7. 7. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Larry Koester
Čínští výrobci uvedou 5G telefony na podzim, GRUB 2.04 přináší podporu RISC-V, UEFI Secure Boot či Btrfs RAID, mový Mesa Vulkan Shader Compiler od Valve, vyšlo Wine 4.12.

Chrome zavádí ještě snadnější platby kartou

V prohlížeči Chrome bude možné ještě snadněji platit online. Chrome dostává principiálně jednoduchou funkcionalitu: ve chvíli, kdy uživatel v prohlížeči vyplní údaje ke své platební (kreditní) kartě, budou mu k dispozici na všech zařízeních bez nutnosti je synchronizovat (vše bude fungovat i bez zapnutí synchronizace dat v Chrome). Na jiném zařízení pak pro platbu bude stačit být jen přihlášen ke svému Google účtu (a mít zde Google Pay) potvrdit vše pouze CVC kódem.

Uživatel nad touto funkcionalitou má určitou kontrolu: ve chvíli, kdy se přihlásí ke svému Google účtu, prohlížeč si vyžádá potvrzení, že i na tomto zařízení má informace o kartě zpřístupnit. Dále pokud se uživatel rozhodne k účtu přidat další kartu, obdrží následně potvrzovací email z Google Pay s dodatečnými informacemi. Spravovat či mazat karty bude samozřejmě možné kdykoli, a to v nastavení googlího účtu v sekci o platbách/platebních metodách. Jednoduše řečeno: uživatel má samozřejmě i nadále kontrolu.

GRUB 2.04 přináší podporu RISC-V, UEFI Secure Boot či Btrfs RAID

Na verzi 2.04 se čekalo v podstatě dva roky. Přináší několik klíčových novinek, v čele s vlastní nativní podporou UEFI Secure Boot, obecně pak čipů architektury RISC-V, dále souborového systému F2FS, vícero initrd obrazů či řadu vylepšení pro btrfs (Zstd a RAID 5/6).

Z dalšího tvůrci uvádějí podporu UEFI TPM 1.2/2.0, kompilátorů GCC 8 a GCC 9, virtualizace Xen PVH, VLAN, DHCP (nativně) a samozřejmě určité opravy chyb.

Nový Mesa Vulkan Shader Compiler od Valve

Projekt nového shaderového kompilátoru pro Radeony nese označení ACO a Valve nyní žádá komunitu o pomoc s jeho testováním. Projekt si klade za cíl býti lepší alternativou pro AMDGPU LLVM kompilátor, tedy nabídnout ještě lepší generovaný kód pro shadery a samozřejmě i rychlejší kompilaci jako takovou. Výsledkem v případě nasazení by mělo být určité zrychlení běhu her.

Kód je již k dispozici v rámci projektu Mesa, podrobnosti shrnuje text na webu Valve. Prvotní měření současné implementace ukazují určité zrychlení ve hrách

VPN od Kaspersky blokuje v Rusku „pirátské“ stránky

Kaspersky v Rusku musí následovat příkazy lokálních autorit (řekněme vlády), což aktuálně znamená, že VPN služba této firmy nepustí uživatele v Rusku k tzv. „pirátským“ stránkám. Ruská dohledová služba Roscomnadzor totiž přišla s bezva metodou, jak k tomu firmy (zde tedy Kaspersky) přimět: nebude se je snažit blokovat, namísto toho je bude pokutovat.

Podobně jako Česko v oblasti hazardních her, má Rusko svoji národní černou listinu stránek poskytujících upirátěná díla či extremistický obsah apod. Služba FGIS (Federal State Information System) je státní a centralizovaná a poskytovatelé připojení jsou povinni ji využívat, což je obvykle obcházeno právě pomocí VPN či Toru a jiných anonymizačních služeb. Tyto cesty se snaží poslední dva roky Rusko zavřít.

Vedle Kaspersky Secure Connection dostali příslušný požadavek také další služby jako NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, HideMyAss!, Hola VPN a OpenVPN. VPN služby dostaly 30 dní na odezvu, většina se požadavek Roscomnadzoru rozhodla ignorovat, případně přímo odmítnout. Pouze Kaspersky vyhověl. V případě použití služby „desktopovou cestou“ je uživatel náležitě informován, u mobilní aplikace Kaspersky je informovanost nižší, uživatel neobdrží infromaci, že je stránka blokována, ale generické hlášení ‘ERR CONNECTION RESET’.

Můžeme vést diskusi o tom, nakolik je košer vyhovět zákonům dané země, resp. zákonům v Rusku. Faktem ale je, že jedním z posledních přírůstků na seznamu „pirátských“ stránek Ruska je Library Genesis (Libgen), velké online úložiště bezplatných knih a akademických materiálů, dodává TorrentFreak.

Čínští výrobci uvedou 5G telefony na podzim

Navzdory aktuálním sporům mezi USA a Čínou, za kterými minimálně ze strany USA můžeme hledat i nástup 5G technologie, se čínští výrobci chytrých telefonů pilně připravují. Firmy jako Xiaomi, Oppi a Vivo chystají uvedení telefonů s podporou 5G sítí na třetí čtvrtletí tohoto roku, a to s cenovkou kolem 700 dolarů a výš.

Očekává se, že v roce následujícím budou ceny telefonů s 5G modemem výrazně klesat, někam pod 300 dolarů, alespoň takový vývoj očekává vicepresident Xiaomi, Lu Weibing. Koncem příštího roku by mohly 5G telefony s cenou začínat i kolem 150 dolarů. Už letos jich na trh přijde zhruba 5,7 miliónů kusů.

skoleni

Vyšlo Wine 4.12

Novinek ve Wine verze 4.12 není mnoho. Každopádně tvůrci uvádí, že více a více knihoven, je zde v základu řešeno jako PE soubory, přichází podpora Plug & Play ovladačů, lepší podpora pro Visual Studio remote debugger a nějaké ty opravy. Nejstarší nahlášená chyba se týká více Direct3D her a Wine byla nahlášena v květnu 2009.

Kromě toho je zde také Wine-Staging 4.12, které zahrnuje více než 800 patchů a které potěší například hráče Dune 2000, kterým hra padala při začátku misí.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.