... tak při instalaci widlous se v těch úvodních cancech malýměkký několikrát zříká veškeré odpovědnosti za jakékoli škody způsobené používáním jeho "nejstabilnějsího/nejlepšího/..." operačního systému na světě a v případě, že by se nedopatřením někomu podařilo něnco z nich vyždímat, tak zmiňují směšně malou částku v řádech dolarů ...
(je to tam ještě?)
A je to zcela legitimní, MS vám navrhl licenční smlouvu a je na vás, zda jejich podmínky akceptujete. Každopádně i zde funguje záruka na funkčnost, takže i MS vám v licenci píše, že pokud to vůbec nebude fungovat, pak vám vrátí peníze.
A co se týká velkého SW a SW na zakázku - vždy si zajistěte smlouvu, kde si právě tohle ošetříte. Ve smlouvách na SW typu ERP je zcela samozřejmé sjednávat si SLA včetně penále a rozsahu náhrady škody.
No legitimní...
Český zákon například nezná vzdání se zodpovědnosti. Takže když kvůli Windows dojde k nějakým škodám (třeba i na životech), tak ani cancy v licenční smlouvě neznamenají, že by nešlo jít po Microsoftu.
Vzhledem k tomu, že u současného softwaru prakticky nejde rozeznat, co je chyba hardwaru, co softwaru (navíc jsou tam i věci třetích stran) a co obsluhy, nelze jejich chybu asi dokázat.
No, ale EULA a podobne jine licence Vam zakazuji pouzivat tento (i jiny) SW v mistech kde se by mohlo dojit k ohrozeni zivota nebo jinych "okolnosti".
Proste proc SW pro NASA je tak drahej? Nekdo to musi testovat neskutecne dlouho a poradne - to se pro bezneho konzumera nedela, nikdo by ten vyvoj/test nezaplatil.
Na kriticke veci jsou RealTime OS apod...
Dobrý den,
já bych se v případě smlouvy uzavřené mezi dodavatelem a spotřebitelem přikláněl k tomu, že vůči spotřebiteli se nelze vzdát odpovědnosti tak, že si strany zvolí jiné rozhodné právo. Samotné ustanovení o volbě práva by mohlo být považováno za neplatné pro rozpor s § 55 a násl. OZ. V praxi jsem na to ale ještě nenarazil, konečné slovo by zde měl zase až soud.
Vyplývá to z Řím Ⅰ, které nahradilo Římskou úmluvu. Sice si můžete zvolit rozhodné právo, ale to musí poskytovat minimálně stejná práva, která by spotřebiteli poskytovalo právo země, kde má trvalý pobyt, takže v praxi americké právo použít nemůžete (např. protože nemá dvouletou záruku).
No jistě. V průmyslu je to celkem běžné. Snad si nemyslíte, že by někdo koupil řídící soft pro rafinerii od někoho, kdo ve smlouvě píše "neručím za škody vzniklé v souvislosti se mnou dodaným SW". Když zamrzne Word, tak to naštve, ale když zamrzne kontrolér ethylenové linky, tak každou vteřinou naskakují nemalé ztráty. Že na vině je zrovna ten vámi dodaný kus kódu, to se dá pak díky všelikým logům zjistit celkem jednoznačně.
Co se týče licenčních podmínek masového softwaru, tak podle mě je tam většinou uvedeno, že výrobci za nic neodpovídají, neposkytují záruku a že po nich nemůžete chtít náhradu škody. Pak je tam ale ještě napsáno, že pokud lokální právní řád neumožňuje vyloučení odpovědnosti, tak, že odpovídají v nejmenším možném rozsahu, jaký lokální právní řád dovoluje. Odpovědnosti za vady a za škodu se nelze zbavit obecnou jednostrannou deklarací, výrobci masového softwaru to vědí a jejich obchodní podmínky to reflektují. Odpovědnost za škodu a za vady se pak bude řídit lokálním právním řádem.
Myslím, že všechny velké společnosti si před uvedením softwaru na trh dělají právní analýzu, popř. více méně znají lokální právní řády. Pouze se snaží snížit rozsah své odpovědnosti na zákonné minimum.
Pokud se ale jeden z obrázků nabízených produktů nebo nějaký banner nebude zobrazovat správně, pak se bude pravděpodobně jednat pouze o nepodstatné porušení smlouvy.
To je ale v případě webu docela ošemetná věc. Není nic neobvyklého, že stránky které před dvěma lety fungovaly na 100%, se někomu rozhodí po upgradu prohlížeče. Dá se to nějak ošetřit? Další věc je, že když někdo bude za každou cenu chtít najít chyby, tak otevře nějaký shit prohlížeč a chyba nebo komplet nefunkční stránky jsou na světě. A nakonec jak je to v případě, že žádná smlouva není?
da sa to osetrit velmi jednoducho
- do zmluvy sa uvedie ze stranka bude splnat RFC.... , html, css, xml bude validne
- pri zadavani projektu sa zadefinuju acceptance tests - tj. pojde to na IE 7,8,9 , FF 3.6+, Chrome xx.xx
a ked o 2 roky niekto vyda nejaky divny prehliadac ktory to bude zobrazovat blbo, tak si jednoducho zaplatite za update stranky
Mohl bych se v rychlosti zeptat, jak by se dala resit nasledujici situace:
Organizace X dava k dispozici verejne informace o svem fungovani, ktere zajimaji mnoho firemnich subjektu. Problem je v tom, ze tok techto dat a informaci je neustaly a rozdrobeny na desitky ruznych zdroju, serveru atd. = tzn. ze ziskat tyto informace je velice casove narocne a pracne.
Muj produkt/sluzba automaticky "kolektuje" tato data a pote je rozesila (platicim) zajemcum vyfiltovane podle zajemcovych preferenci (obor, typ informace, periodicita posilani atd.)
Metoda placeni by byla "periodicky post-paid" -> prave abych se vyhnul problemum s vracenim "predplacenych penez".
Muzu dat do smlouvy napriklad paragraf o tom, ze pokud Organizace X zmeni format sveho datoveho toku (a tim docasne ci definitivne znemozni kolekci dat) nebo si na nej da copyright, smlouva mezi mnou a zakaznikem konci bez moznosti nahrady?
Je to npr. jako s vydavanim nejakeho magazinu? Zakaznik plati "to co opravdu dostane" a pokud vydavatel magazin zrusi, zakaznik ma proste smulu?
Je tento pristup mozny?
Dekuji za radu...
MH
PS: jeste jedna otazecka:
je to vyse popsane "komercni pouziti informaci Organizace X"? I v pripade, ze data budou distribuovana klientum v originalni podobe (bez jakychkoliv zmen) a samozrejme s uvedenim, ze se jedna o informace z Organizace X (a s url adresou na zdroj informace)?
Pridana hodnota me sluzby je pouze ve "zautomatizovani procesu sbirani dar + trideni podle pozadavku" - zadny narok na uvedena data si nedelam a ani se nijak nesnazim je vydavat za sve...
Diky
Tim myslite, ze cely tento napad je z pravniho hlediska nerealizovatelny?
Podle me zkusenosti, mnoho firem "plati" sve(ho) zamestnance za hledani a trideni techto dat. Ja bych v podstate nabizel jen zautomatizovani tohoto procesu. Pro Organizaci X by se n ic nezmenilo a zakaznicka firma by misto placeni 1000€ sveho zamestnance zaplatila npr. 200€ me...
V cem je problem? V podstate bych pouze vyhledal informace misto zamestnance a udelal to levneji...
Diky predem za vysvetleni.
Pro informaci "Organizace X" je verejny sektor - takze informace ktere publikuje jsou urceny pro siroke publikum (predevsim legislativni texty). To na situaci nic nemeni? Chapu, ze pokud by se jednalo o soukromou firmu (jako Google ve Vasem prikladu), tak by muj navrh odporoval "slusnemu obchodnimu jednani". Ale pro informace z verejneho sektoru?
Vypada to slusne, ale ja jsem mel na mysli sirsi zaber:
- texty evropskeho parlamentu (poslanecke navrhy, dokumenty z jednani parlamentnich komisi, poslanecke otazky,...)
- texty z Komise (mimo smernic take - green/white books, dokumenty jednotlivych Generalnich reditelstvi,...)
- vytahy z agend jednotlivych administrativ (parlament, komise, rada evropy, vybor regionu,...)
Proste vse, co si tady v Bruselu hlidaji lobbingove firmy + korporace, ktere si deni v EU hlidaji samy...
Je toho tolik, ze casto lide jen cely den projizdeji ruzne zdroje a davaji pozor, aby jim nic neuniklo. No a v me sluzbe by si zadali: co je zajima (obor, klicove slovo, atd.), jak casto chteji update, v jakem jazyce,... a npr. kazde rano by jim na mail prisel prehled pro ne zajimavych textu z minuleho dne (tydne, ...) a prehled toho co se chysta v aktualni den (tyden,...)
A jen pro info (z toho pravnickeho pohledu), jakto, ze si tedy Wouters Kluwer takoveto stahovani obsahu evropske legislativy muze vytvorit a prodavat? A ja bych nemohl? V cem je rozdil?
Dobrý den,
ke všem těmto poznámkám a informacím, myslím, že by to nějak šlo udělat. Tříděním informací z veřejných zdrojů se živí celá řada společností, např. mediální agentury, které dělají průzkumy a sbírají data a samozřejmě i každý právní software. Dovedu si představit, že by se za určitých podmínek licencovala databáze veřejně dostupných informací uspořádaná určitým způsobem. Pak by to byla otázka rozumně napsaných licenčních podmínek.
Pokud by nějaká komponenta nefungovala, protože by pro ni nebyla zdrojová data, podle mě byste ani nemusel řešit, jestli za něco odpovídáte nebo ne, protože byste jednoduše přišel o zákazníky, kteří by nějak rozumně očekávali, že komponenta bude fungovat:-)
Diky za odpoved.
Samozrejme bych se snazil, aby vse fungovalo a pripadne vypadky byly co nejrychleji odstraneny. O zakazniky prijit nechci, ale pokud uz by k nejakym problemum doslo, nerad bych, aby po me nekdo zacal chtit penize a tahat me po soudech pres to, ze ty informace jsou stale dostupne "manualne"...
No nevím, proč by nemohl. A kdo by ho za to měl hnát?
Rozhodně je tu již mnoho let minimálně jedna firma, která podobné služby bez problému poskytuje. I u nás ve firmě si to platí:
http://www.newtonmedia.cz/
No bohuzel ja nemam, na rozdil od Googlu, miliony $ na pravniky v pripadnich soudnich sporech.
Ale je fakt, ze nevidim, kde je problem. Nikomu to nezpusobi zadnou skodu, informace to jsou verejne dostupne, za sve je nevydavam a vzdy uvedu zdroj...
Bohuzel obcas je "pravni stranka veci" daleko od realneho sveta :-(
Jeste to holt musim promyslet...