Hlavní navigace

Když počítače vzdorují...

24. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

... bývá často každá snaha marná. Jeden z našich čtenářů se s námi po přečtení článku o naší anabázi s upgradem procesoru podělil o svojí podobnou zkušenost. Tentokrát byli protihráči Windows NT a ZIP mechanika.
Švagr Petr programuje jakousi databázovou aplikaci (MS Access), respektive dělá jakési úpravy pro jednu US firmu. na začátku dostal program (v MS Access97 vytvořené na US verzi Accessu i MS Windows95) a seznam požadavků.
Splnil v českých windows a US verzi Accessu (dva soubory .mdb 0,5MB a 4 MB) a vytvořil instalaci (12MB) a poslal.
Výsledek – databázi se v US Windows vůbec nepodařilo otevřít. Rozhodnuto tedy nainstalovat US verzi Win. Obdržel tedy CD s WinNT.
Nainstaloval, předělal, poslal – vše OK. Kvůli testování se Petr rozhodl nainstalovat jak Win NT tak Win95 obě v US verzi.
Tolik tedy úvod a nyní nastupuji já.
Zálohovat data (cca 300MB) na ZIP mechaniku přišlo jako vhodné řešení. Pak zformátovat disk, rozdělit na dvě partition (Petrovo přání) a nainstalovat Win95 a pak Win NT. Plán hezký, ALE. Celý večer (asi 5 hod) jsem se snažil zprovoznit ovladač pro ZIPku. Hláška o tom, že služba ppa3nt nebyla spuštěna, protože inicializace selhala mnoho nepomohla. Ani násilí v mezích zákona, ani hrubé výrazy (už daleko za mezí slušnosti) nepomohly.
Následovala varianta brod. Přeinstalujeme NTýčka pětadevadesátkama a snad ZIPku rozběhneme. Spuštěna instalacem US verze, ovšem skončili jsme na tom, že scandisk ztuhnul ve chvíli, kdy měl začít kontrolovat FAT tabuku. Ještě jsme z něj vydolovali lakonické „Out of memory“. Se 48MB RAM? Tak tedy zkusíme české win. Řeči o tom, že na disku je již nějaký systém, se kterým nemůže Windows95 KOEXISTOVAT (krásný výraz, že?) jsme přešli a zahájili instalaci. Ta skončila téměř okamžitě bez jakékoliv hlášky. Nebyl to ovšem rychlostní rekord v instalaci. Jenom se nic nenainstalovalo.
Rozhodnuto tedy, že vezmeme disk, dáme jej do mého počítače, zkopírujeme data a pak provedeme plánovanou instalaci. S tím jsme se rozešli. Druhý den Petr přinesl počítač. Vymontoval jsem disk (Seagate) a jalo mne neblahé tušení. Já totiž mám WD a ještě nikdy se mi nepodařilo dát do jednoho počítače disk Seagate a nějaký jiný. Nikdy jsem nepochopil proč. Zkusil jsem všechny možné kombinace (dva disky + dva IDE kanály) a nepochodil jsem. Doufám, že se teď na mě nesesype řada poznámek typu „..jseš …, protože stačí jenom … a funguje to“. Výsledek je prostě ten, že po usilovném šroubování a mnoha restartech jsem opět stáli na startovní čáře. Takže teď hledáme někoho, kdo má disk Seagate a je ochoten věnovat čas (naštěstí byl nalezen).
Jestli bude instalace W95 a pak i W NT pokračovat takto, tak nevím…

Porovnávat instalaci ZIPky do mého Linuxu nebudu, mohl by se najít někdo, kdo bude tvrdit, že toto je jen vymyšlený výsměch, sloužící k nízkému pohanění uživatelsky přívětivého OS…

(autor si přál zůstat v anonymitě)


Nechtěl bych, aby tento článek vyzněl jako plivnutí si na Windows. Zato bych si moc přál, aby byl chápán jako připomínka toho, že klikací prostředí není všechno :)

Autor článku