Hlavní navigace

Když se tři perou, tučňák se směje

24. 6. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Linuxový svět sleduje se zatajeným dechem, případně se zaťatými pěstmi, spor SCO proti IBM a linuxovému světu. Softwarový průmysl však má mnoho oblastí, a tu, která se zabývá vývojem a prodejem obchodních aplikací pro korporace (ERP business), nyní vzrušuje dění kolem firem PeopleSoft, Oracle a J. D. Edwards. Tento případ sice zdánlivě nemá na Open source svět přímou vazbu, nicméně ukazuje, jaká džungle v dnešním closed source softwarovém businessu panuje a ačkoli to nevypadá, Linux na situaci může vydělat.

Aplikačnímu trhu již dlouho vévodí SAP, který je s velkým odstupem nejsilnější firmou v oboru. Po něm následuje Peoplesoft, Oracle a J. D. Edwards a kdesi na chvostu vlaje ještě Microsoft. V oboru již léta panoval klid, a tak oznámení o fúzi vzbudilo solidní pozornost.

Klidné vody totiž rozvířilo oznámení firmy Peoplesoft, že kupuje konkurenční firmu J. D. Edwards. Obě firmy se dohodly na fúzi za 1.7 miliardy USD. Vše vypadalo normálně a nadějně, když tu do hry vstoupil šéf Oraclu, Larry Ellison. Jeho Oracle totiž v pátek 6. 6. za PeopleSoft nabídl 5.1 miliardy USD.

Zatímco spojení PeopleSoftu a J. D. Edwardse je klasická fúze, nabídka Oraclu je označována jako tzv. nepřátelské převzetí. Jde o to, že se zájemce o koupi nedohodne s managementem firmy, ale pokusí se vysokou nabídkou přesvědčit akcionáře, aby poslali stávající management do pekel a firmu mu prodali.

Vedení PeopleSoftu ihned označilo nabídku Oraclu jako nevyžádanou a nečekanou. Oracle však tvrdí, že obchod byl s šéfem Peoplesoftu Craigem Conwayem projednaný již dříve. Naopak Conway tvrdí, že Oracle na schůzce tvrdil, že chce prodat svou aplikační divizi a z tohoto trhu se kompletně stáhnout. Zjevně mezi oběma firmami panuje nemalé neporozumění. Což prozrazuje chaos, který nastal v následujících dnech, a tvrdá slova, která padala na obou stranách.

Šéf Peoplesoftu označil nabídku Oraclu za zvěrstvo a řekl na nabízených 5.1 miliardy jasné NE. Navíc považuje celou věc za nelegální a v neposlední řadě i výše částky je prý nízká. Pohrozil tedy promptně Oraclu žalobou, jenže ji nepodal (zatím).

Žalob však v náledujících pár dnech padlo hned několik.

Na Oracle, Larryho Ellisona a další dva čelní představitele firmy podal žalobu již ve čtvrtek (12. 6.) J. D. Edwards. Firma chce po Oraclu 1.7 miliardy USD jako kompenzaci za zmařený obchod s PeopleSoftem.

V ten samý den (12. 6.) podal Oracle žalobu na PeopleSoft, protože vedení firmy údajně bránilo akcionářům rozhodovat o přijetí jeho nabídky.

V pátek (13. 6.) zažaloval také PeopleSoft firmu Oracle. U kalifornského soudu chce předběžné opatření, které by zabránilo Oraclu uskutečnit jeho nabídku na odkup firmy (zatím za 16$ na akcii). Zároveň si stěžuje, že Oracle chce zmařit obchod s J. D. Edwards, což je prý pravým důvodem celé akce. Spojená firma by totiž bleskově vyskočila kousek za SAP a Oracle by se dostal do pozadí.

Co na to svět?

Mezi analytiky zprvu panovalo podezření, že Oracle na koupi nemá dostatek peněz. Tomu šéf Oraclu oponuje a na tiskové konferenci se sebevědomě vyjadřuje k finančním možnostem Oraclu.

Akcionáři zmíněných firem pro spojení příliš nadšení neprojevují. Přeci jen se jedná o značně riskantní obchod. Analytici jsou spojení Oraclu a Peoplesoftu každopádně nakloněni mnohem více než zákazníci.

Velcí zákazníci jsou ostražití a netrpělivě sledují dění. Panuje totiž obava, že Oracle by prostě zrušil produktovou linii Peoplesoftu, i když tvrdí opak. Vedení mnoha velkých firem používajících software od PeopleSoftu se již vyslovilo k převzetí negativně, zatím však obvykle vyčkávají, jak vše dopadne.

Vedení PeopleSoftu proto muselo přijít s určitou strategií pro uklidnění zákazníků, ale i akcionářů. Šéf Peoplesoftu vyzývá akcionáře, aby neprodávali a akcie pevně drželi, a neumožnili tak Oraclu volné akcie skoupit. Dále zmiňuje protimonopolní úřady jak v USA, tak v Evropě, které by mohly spojení zabránit. Nová firma by se rázem stala druhou největší v oboru (po SAPu), ovšem Oracle je zároveň největším producentem databázového softwaru.

Poslední vývoj?

Poté, co byla podána série žalob, se zdálo, že vše počká do vynesení předběžných rozhodnutí soudu. Místo toho však Oracle ve středu (18. 6.) zvýšil svou nabídku z 5.1 miliardy na 6.3 mld USD (19.5$ na akcii) a podal vlastní žalobu na PeopleSoft. Vedení Oraclu oponuje tvrzení o snaze o zmaření obchodu mezi PeopleSoftem a J. D. Edwardsem. Tvrdí, že o Peoplesoft opravdu stojí, i když firma vykazuje stále horší výsledky.

PeopleSoft nehodlá kývnout ani na tuto nabídku a bude pokračovat v akvizici J. D. Edwardse. Aby vedení Peoplesoftu uklidnilo své zákazníky, přišlo se zárukou navrácení peněz. To má zabránit zákazníkům, aby se nechali nalákat například již běžící kampaní SAPu.

CEO PeopleSoftu Craig Conway mluvil ve čtvrtek (19. 6.) na konferenci o enterprise softwaru a probíhající spor zmínil jen okrajově. Vysvětloval novinářům i účastníkům konference důvody, proč se PeopleSoft rozhodl zakoupit J. D. Edwards, a zdůrazňoval význam obchodních aplikací.

Co na to vše říká konkurence?

Ruch v ERP džungli mezitím vyvolal reakci i v dosud nezapojených firmách. SAP a IBM již oznámili výrazné upevnění svých vztahů. Obě firmy spolu sice již dlouhodobě velmi úzce spolupracují, ale další zlepšení spolupráce je vždy možné a zákazníci to rádi vidí.

cyber23

Nejistoty, kterou velké firmy opravdu nemají rády, se ihned rozhodla využít konkurence. SAP chce bleskově přetáhnout zákazníky PeopleSoftu, J. D. Edwardse i Oraclu masivní kampaní. Do chaosu se vkládají i mnozí menší hráči. Velmi rychle zareagovala například britská firma DSP Global, která již nabízí kompletní konverzní program pro přechod od PeopleSoftu k Oraclu a rozhodně není jediná.

Co na to Linux?

Zajímavý důsledek by fúze (ať již se spojí kdokoli s kýmkoli) mohly mít pro Linux. Jak poukazuje Robin „Roblimo“ Miller v článku Oracle vs. PeopleSoft: Linux wins no matter what, Linux z ní bude mít vždy profit. Oracle, J. D. Edwards i Peoplesoft totiž mohutně portují všechny své aplikace na Linux. A čím silnější výsledná firma bude, tím více bude mít energie pro prosazování linuxového řešení. Zmínil jsem se, že Microsoft není zatím velkým hráčem, ale přesto všechny firmy v oboru mají obavy z jeho nedávné akvizice firem Great Plains Software a Navision. Ta totiž Microsoftu dala do rukou software, který přímo konkuruje Oraclu, SAPu i dalším. Velké ERP firmy mají oprávněné obavy, že Microsoft jako obvykle přijde s řešením nikoli nejlepším, ale za tak nízkou cenu, že jim způsobí velké vrásky. Každopádně to vypadá tak, že každý velký softwareový producent, který nepatří Microsoftu, horečně vyvíjí linuxový software, přestavuje svou linii produktů na Linuxu a Linux také aktivně propaguje. Ať tedy tato bitva aplikačních gigantů dopadne jakkoli, Linux by z toho měl jednoznačně profitovat.

Byl pro vás článek přínosný?