Hlavní navigace

Když si v Linuxu nevíte rady

5. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přestože se z linuxového zelenáče časem proměníte ve zkušeného uživatele, pravděpodobně budete během této cesty, ale i po ní, často narážet na různé nepříjemné problémy. Pak je dobré vědět, jak se s nimi můžete vypořádat. V článku bych chtěl popsat několik způsobů, jaké zdroje můžete využít.

Asi nejtradičnějším zdrojem vědění pro vás budou knihy a časopisy. Situace na českém trhu je taková, že již v češtině nemůžete zakoupit žádný papírový časopis, který by byl určen výhradně pro Linux. Občas v některých ještě narazíte na pár článečků, nikoliv však pravidelně a systematicky. V sousedních státech však odborné časopisy vycházejí a dokonce si i vzájemně konkurují. Na poli českých knih je tomu úplně jinak.

V každém větším knihkupectví narazíte na spoustu knih věnovaných Linuxu. Obvykle vycházejí knihy, které popisují konkrétní linuxovou distribuci a jejich součástí bývají i instalační média. V knize je pak popsán postup, jak distribuci nainstalovat a jak s ní pracovat, včetně popisu aplikací v ní obsažených. V současné době jsou na trhu například aktuální knihy o Mandriva Linuxu 2009 a Ubuntu 8.10 či openSUSE 11.1 (z těch distribucí, které můžeme označit jako velmi vhodné pro začátečníka). Jejich cena se pohybuje v řádu stokorun a začátečníkům tuto investici určitě doporučuji. Pokud se rozhodnete Linux vyzkoušet, dostane se vám velmi kvalitní české literatury, která je uzpůsobena českým podmínkám. Stačí pak už jen distribuci nainstalovat a používat.

Mám-li však mluvit o základní knize, kterou byste si měli pořídit. musím zmínit knihu Linux – Dokumentační projekt. Jedná se o tištěnou a přeloženou verzi textu zveřejněného na adrese tldp.org (The Linux Documentation Project). Kniha se zaobírá Linuxem jako takovým, nikoliv nějakou konkrétní linuxovou distribucí. Kniha není tou pravou knihou, kterou byste museli přečíst od začátku až do konce, spíše s ní pracujete jako s příručkou, která obsahuje řešení některých vašich problémů, případně si pročítáte kapitoly dle vašeho zájmu.

O distribucích a Linuxu si také můžete přečíst na stránkách, které se v podstatě nabízejí – www.linux.cz. Možná je ještě lepší přejít na stránku proc.linux.cz. Vcelku nedávno byly zprovozněny také nové stránky Průvodce Linuxem.

Dobrým startovním bodem pro začátečníka je i Elektronická knihovna, kde najdete spoustu knih v elektronické podobě. Jsou rozčleněny do několika kategorií jako je např. Administrace systému, Linuxové distribuce, Desktopový software či Počítačová bezpečnost. V jednotlivých sekcích najdete knihy psané česky i anglicky.

Hodně věcí také najdete při použití vyhledávačů. Dosti často se také používají odborné termíny „howto“ a „tutorial“. Jedná se o kratší dokumenty, které popisují sled nějakých kroků, vedoucích k danému cíli, v našem případě třeba nastavení nějaké vlastnosti či provedení nějakého činnosti. Obvykle tedy stačí do internetového prohlížeče zadat klíčové slovo howto nebo tutorial a pak jméno programu či postupu a ještě můžete přidat jméno linuxové distribuce. V současné době již existuje dostatek kvalitní dokumentace i v češtině, u odbornějších programů však stále přetrvává nutnost ovládat alespoň angličtinu, neb většina dokumentace je psána právě v angličtině.

Dobrým zdrojem dokumentace k programům také bývá (pro některé překvapivě) vestavěná nápověda. Spoustu věcí se z ní dozvíte například u velkých projektů jako je OpenOffice.org nebo Mozilla Firefox. Například zmiňovaný Firefox však disponuje pouze online nápovědou tj. k jejímu využití potřebujete internetové připojení. V případě, že hledáte nějaký konkrétní postup, zkuste spíše domovskou stránku dané aplikace, které určitě obsahují základní seznam doporučených zdrojů s dokumentací. Pravda je taková, že čím známější a používanější aplikace, tím je větší pravděpodobnost, že narazíte na kvalitní dokumentaci či výukové materiály, v některých případech i na jejich české verze.

Jako hluboká studnice informací se jeví dnes již docela známá Wikipedie. Obvykle začínám své hledání na stránkách České Wikipedie a pokud nejsem úspěšný, zkouším verzi anglickou. Pokud se mi zpracování daných informací zdá v češtině chudé, zkouším přepínat i do anglické verze, která je obvykle obsažnější.

Pokročilí uživatelé také používají funkci man. Pokud jste v konzoli, stačí zadat do řádku man a jméno funkce či programu, ke kterému chcete získat podrobnější informace. Ne vždy a ve všech distribucích jsou nainstalovány podpůrné balíčky s kompletní dostupnou dokumentací. V tu chvíli vám může přijít vhod online verze, kterou najdete na stránce Linuxmanpages­.com. Obvykle jsou však texty dostupné jen v angličtině, i když na české verze narazíte také.

Pokud se nebojíte osobního kontaktu s jinými uživateli, můžete ještě vyzkoušet akci nazvanou Install Fest. Je to speciální seminář, který má program speciálně zaměřený na řešení všemožných problémů v linuxovém prostředí – poohlédněte se po tzv. workshopech. Z dalších akcí se určitě vyplatí zajímat se o LinuxExpo, kde najdete přednášky i výstavní stánky. Hodně neformální jsou i První (pivní) linuxové pátky (odkaz vede na první akci, v tuto chvíli jsou již organizátoři za číslem 66).

CS24_early

Posledním zdrojem informací, který zmíním, jsou specializovaná školení, která se přímo Linuxu věnují. Například i provozovatel tohoto serveru organizuje odborná školení. Jejich seznam najdete na stránce Akademie Root.cz. Firem, které nabízejí linuxová školení je více a určitě nějaké najdete i vy. Zde máte příklad výsledků vyhledávání řetězceŠkolení Linux na Google.cz.

Seznam určitě není vyčerpávající a pokud sami znáte a využíváte i jiné zdroje, popište je v diskuzi pod článkem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pracuje na pozici IT architekta pro firmu zabývající se zpracováním ropy a výrobou produktů z ní. Navrhuje rozličná řešení a jejich integraci do firemní infrastruktury na základě firemních standardů bezpečnosti nebo plánů obnovy.