Přesně to jsem si říkal. Kdy opustilo suse RPM?
Jinak různých alternativ je spousta, člověk si jen musí rozmyslet, pro jaké nasazení to vlastně má. Někde ani není třeba plnohodnotná distribuce a postačí třeba Alpine.
Já osobně jsem se například dlouho bránil použít Ubuntu, a Debian byl pro mě zlatý grál, ale časem jsem zjistil, že některé věci běhají lépe na tom ubuntu a u lts je plusem delší podpora.
A já napíšu Alma :-) Ne, nemám to ještě sám rozhodnuté. Ale sám vím co to znamená dělat komunitní projekt. 95% lidí to chce zadarmo používat, ale "nemá čas" přiložit ruku k dílu. Jakmile se zredukuje jádro těch pár lidí co to táhne, tak to jde do kopru. Řekl bych, že to byl i začátek konce Centosu. Takže spíš si říkám, že když má ta Alma za sebou komerční firmu, která tu Almu stejně chce využívat, je tam větší šance že se to udrží při životě.
Asi záleží jak pro které použití. Nicméně nebyla ještě zmíněná jedna možnost, která by obsahovala asi nějaké vlastní "dohackování" procesu aktualizace systému, a to aktualizovat balíčky s určitým zpožděním od vydání, čímž by se potenciálně mohla trochu zvýšit konzervativnost/stabilita systému, pokud by čistě se Streamem nedostačovala.
Oracle je pruser na ceste, ta firma zarizla a zkazila, ceho se (akvizici) vubec kdy dotkla. Pokud se ji dramaticky zvysi zajem o bezplatny "produkt", urcite si toho obchodni oddeleni "vsimne", a predikovat dusledky takoveho zajmu si nikdo soudny netroufne.
Ono ten zvyseny pocet uzivatel znamena nutne vyssi naroky na "vyrobce", minimalne stran obsluhy komunikacnich kanalu s uzivateli a posileni infrastruktury pro distribuce. Ale hlavne to opravdu laka, je to "challenge" ...
Viz treba Solaris, ZFS, Java, Mysql .....
Ze vsech jmenovanych linux distribuci je z meho (zaujateho) pohledu v case nejstalejsi, s nemennou licencni politikou a kontantni podporou uzivatel jen ten Debian. Na druhem miste asi Suse (v Evrope meli podporu driv), ale ten je obcas nesmyslne nemecky "uporny", na muj vkus. RH zas nezastira svuj primarni cil, virtualizace a sytemd jako priorita a zaklad pro minimalistickou jednotne konfigurovanou tenkou vrstvu "prostredi" ve virtualech ...
Jedinou vadou na krase Debianu byla z meho pohledu prave asi prilis prekotna adopce nedodelku jmenem systemd z produkce RH, ale to udelali z jmenovanych uplne vsichni. Takze vsichni maji stabilni system s obcas nestabilnim PID "1"
Debian 11 ma s (ne)podporou systemd dobre zmiatol. Povedal som si, že keď to všetci implementujú, začnem to aktívne používať, aby som sa s tým oboznámil a naučil sa to. Zistil som však, že rozhodne nie všetky z core startup procesov sú pripravené do natívneho systemd, ale spúšťajú initd servisy. A preto som takto nastavoval sieťové interface-y hore-dole cez systemd, aby som nakoniec zistil, že default je stále spustenie starého if-up/down ( /etc/network/interfaces ).
Takže je to zatiaľ dosť mačko-pes.
Nojo, kde je ale jistota, že ty nové alternativy vydrží alespoň tak dlouho, jako podpora Centos 7.
Pamatuju podobnou situaci před lety, než všechny klony RHEL de facto převálcoval Centos. Třeba takovy Yellow Dog Linux byl fajn, běžel i na Playstation apod. A kde je jim teď konec.
Takže pro produkční nasazení je to teď dost riskantní volba.
Zdravim,
snad jen s poznamkou k tomu 'silnemu' partnerovi RHEL. Zazil jsem to osobne. Za dva roky ani tuk. Dokonce jsem nebyl schopen dostat z RH ani zaplacene licence. Stiznosti v Holandsku, v USA.. a primo na konferencich RH. MNOHO slibu a nikdy zadny posun nebo reseni (sami se neozvali NIKDY). Kdykoliv jsem se uz dovolal snazili se o kdejake obstrukce.. typu, musime to probrat a dame vedet (slysel jsem asi 20x).. Takze jednu vec vim.. kdyby byla RH posledni linux distribuce na svete -> radeji MS.