Hlavní navigace

Konec procesorů Intel?

20. 1. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost Transmeta včera oznámila na tiskové konferenci, na čem přesně pracuje. Tato společnost vznikla v roce 1995 a až do včerejšího večera (nebo amerického poledne) byla zahalena neprodyšnou rouškou tajemství. Vědělo se, že pracuje na nové generaci procesorů, ale to bylo vše. Po celou dobu ovšem přitahovala pozornost novinářů, díky svému hvězdnému obsazení.

Nejslavnějším zaměstnancem Transmety je Linus Torvalds, „otec“ Linuxu. Hlavním ředitelem David Ditzel, bývalý vedoucí projektu v SUNu, jehož výsledkem byl SPARC, jeden z nejúspěšnějších RISC procesorů. Jeden z hlavních investorů je Paul Allen, který spolu s Billem Gatesem založil Microsoft. Ve společnosti pracuje i několik dalších velmi významných osobností.

Jak se očekávalo, společnost na konferenci oznámila uvedení nových procesorů s názvem Crusoe. Transmeta uvádí na trh první dva modely, TM3210, s frekvencí až 400 MHz určený zejména pro mobilní připojená zařízení na Internet. Zařízení vybavená tímto procesorem vydrží běžet 24 hodin na jedny baterie.

TM5400 může dosáhnout frekvence až 700 MHz a laptopy vybavené tímto procesorem mohou běžet 8 hodin na jedny baterie při využití běžných aplikací a 3–4 hodiny při náročných operacích jako např. spouštění DVD filmů.

Procesory Crusoe byly od počátku pro mobilní počítače a zařízení vyvíjeny. Procesor TM5400 (bez jakéhokoliv chlazení) má provozní teplotu 48oC, desítky stupňů nižší než klasické procesory, takže nepotřebuje žádný větrák ( = další úspora energie, tichý chod, možnost izolovat procesor při práci v náročném prostředí).

Dalším faktorem, který snižuje spotřebu, je plynulé snížení frekvence a napájení procesoru podle aktuálních potřeb počítače. S pomocí technologie LongRun má při snížení spotřeby o 30 procent poklesnout výkon o pouhých 10%. Aplikace, která nepotřebuje plný výkon tedy spotřebuje méně energie.

Specifikace obou zařízení jsou v pdf formátu dostupná na Internetu: TM3120TM5400

Pro procesor TM3120 je určen operační systém Mobile Linux. TM5400 je kompatibilní se všemi operačními systémy, které běží na procesorech x86. Tedy mj. se všemi verzemi Linuxu stejně jako Windows 98, Windows NT a Windows 2000. Transmeta očekává, že Linux se stane primárním operačním systémem pro přípojná mobilní zařízení na Internet.

Procesory jsou založené na novém principu. Kompatibilita s x86 není zabudována do hardware. Transmeta zvolila jiné řešení. V jádře procesoru leží kompaktní VLIW hardwarová jednotka (VLIW – very long instruction word, systém patentovaný Transmetou). VLIW instrukce se vůbec nepodobají instrukcím x86. Tato jednotka je obklopena softwarovou vrstvou, která překládá instrukce pro procesory x86 do VLIW. Jedná se o tzv. Code Morphing software (z anglického morph, převádět). Výsledek překladu software ukládá v cache. To znamená, že při dalším spuštění programu se již instrukce překládat nemusí a program se přímo spustí na plný výkon.

Toto řešení přináší velké výhody: eliminuje miliony tranzistorů (současná implementace Crusoe má asi 1/4 logických tranzistorů v porovnání s výkonnostně ekvivalentním hardwarovým x86 procesorem. Díky tomu je hardwarová složka menší, rychlejší a úspornější než u klasických procesorů. Hardware je zcela nezávislý na x86. To znamená, že pokud se objeví nové možnosti, je možné využít stejný hardware, stačí jen doplnit Code Morphing software, takže procesor bude plně funkční pro staré programy a zároveň může využívat nejnovější poznatky. Znamená to rovněž, že Code Morphing software a hardwarový procesor mohou mít vlastní, na sobě nezávislé vývojové cykly.

Možná si říkáte, že podobných oznámení jste již četli hodně, většinou mnoho povyku a skutek nikde. Pozorně tedy čtěte další řádky:

TM3120 je dostupný okamžitě a je mířen na zařízení pro přístup na Internet, založené na Linuxu, v cenové relaci 500–900 dolarů. Samotná cena procesoru činí 65 dolarů pro 333 MHz verzi a 89 dolarů za 400 MHz. TM5400 je hotová vzorková série. Je určen pro superlehké laptopy v ceně 1200–2500 dolarů. Transmeta očekává, že první zařízení budou dostupná v polovině tohoto roku. 500 MHz verze bude stát 119 dolarů, 700 MHz verze 329 dolarů .

Procesory jsou vyráběny v továrnách IBM. Podle představovací konference Transmeta s IBM spolupracuje velmi těsně.

Oznámení samozřejmě vzbudilo velmi živou pozornost, viz CNN, na Slashdotu, je popsán průběh celé konference, komentářů je již přes 600.

CS24_early

Jedna perlička na okraj: při předvádění „Mobile Linux“ hráli proti sobě Linus a Dave Taylor Quake. Linus prohrál. Dave Taylor později v kuloárech prohlásil, že je Linus v Quake žabař (nicméně uznal, že Linus je zas lepší programátor).

Co tedy říci na závěr. K Transmetě se určitě na stránkách Roota ještě několikrát vrátíme. Linux dostal další zbraň do své výzbroje. Dá se očekávat, že zprávy o procesoru se objeví v naprosté většině světových novin a je téměř nemožné psát o Crusoe a vynechat Linux. Podle mého názoru je to velmi dobrá zpráva i pro Javu. Pokud dnes softwarová vrstva emuluje x86, brzy bude snad emulovat i Java bytecode. A další souvislost. TM3120 podporuje „Mobile Linux“, je určen pro Internet a Internet potřebuje prohlížeč. Tato zařízení navíc nemusí být na Internetu přímo závislá. Řekněme, že máte přečíst hromadu dokumentů a dokumentace je dnes již často v hypertextové podobě. Stáhnete si je do svého zařízení a můžete jej prohlížet kdekoliv (já takhle používám Psiona, jenže jeho obrazovka je přece jen příliš malá na delší čtení). Takže o taková zařízení budou mít zájem i lidé, kteří se s ním přímo na Internet připojit nechtějí. IE pro Linux neexistuje, zato je tady Mozilla (dříve Netscape Communicator), která se poslední dobou zlepšuje neuvěřitelnou rychlostí. Pokud si lidé zvyknou na Mozillu v osobních prohlížečích, budou ji chtít také na stolním počítači. Asi má M$ pravdu, že válka prohlížečů končí. Něco mi ale říká, že trochu jinak, než očekával.

Byl pro vás článek přínosný?