Hlavní navigace

Krita 4.0 přechází na SVG

25. 3. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Debian 10 a Ubuntu 19.04 možná už bez Qt4, Blender představuje novinky verze 2.8, Gigabyte pracovní stanice s ARM CPU, Collabora komentuje GStreamer 1.14, Tumblr zneužit při zvolení Trumpa presidentem USA.

Krita 4 přechází na SVG

Nová velká verze grafického editoru Krita konečně přechází na obecně používaný vektorový formát SVG. To sice na jednu stranu znamená zpětnou nekompatibilitu s řadou 3.x (využívala OpenDocument Graphics format (ODG)), na stranu druhou ale tímto Krita dostává interoperabilitu s jinými nástroji, například Inkscape. Důležité však také je, že na všech platformách je možný běh Krita 3 a Krita 4 současně (na Windows, OS X i Linuxu, kde se počítá třeba s AppImage (ke stažení), jinak totiž obě verze mohou sdílet nastavení a zdroje).

Mezi dalšími novinkami nalezneme vylepšené rozhraní vektorových nástrojů, nový nástroj pro práci s texty (interně používá SVG), podporu skriptování v Pythonu (včetně další podpory), nástroj Colorize Mask, ukládání na pozadí, nový formát barevné palety KPL (a vylepšené dokovací okno s paletou), vylepšený editor štětců (včetně vícevláknového běhu) s živým náhledem a většími rozměry štětců, masku štětců, obecně vyšší výkon aplikace, pixel grid pro přiblížení nad 800 %, isometrický grid, vylepšení v oblasti filtrů, nové tmavé téma, spoustu oprav a další věci.

Ubuntu 19.04 odstraní podporu Qt4

Framewrok Qt5 je s námi už více než 5 let. „KDE 5“ už také pár let, aktuální stabilní verzí je KDE Plasma 5.12.x a spoustu času k přechodu na Qt5 měli zkrátka všichni. V dubnu 2019, kdy vyjde Ubuntu 19.04, můžeme tato čísla ještě o 1 rok navýšit. Je tedy poměrně logické, že vývojáři se nechtějí nadále zabývat archivními věcmi jako Qt4.

comupterworld - webcast prosinec

Vývojář Simon Quigley tak nyní navrhl, aby byla podpora Qt4 z repozitářů odstraněna s cílem učinit tak s vydáním Ubuntu 19.04. K podobnému kroku se chystají i lidé udržující Qt/KDE v Debianu, kde se totéž zvažuje pro Debian 10 „Buster“. Pochopitelně díky blížícímu se vydání Ubuntu 18.04 LTS se nemají uživatelé Qt4 aplikací zatím čeho bát.

Krátce

  • Blender shrnuje hlavní novinky připravované verze 2.8 (aktuální vydání je 2.79a). Minimální verzí OpenGL pro toto vydání bude 3.3.
  • Gigabyte představil ThunderXStation, rodinu pracovních stanic s 64bit ARM procesory ve dvou socketech. Používá procesory ThunderX2 od Cavium, maximální počet CPU jader není znám, můžeme tak pouzě soudit z obecné informace, že ThunderX2 existuje s až 54 CPU jádry.
  • Seagate představil řadu pevných disků Exos X14 plněných heliem, s kapacitou až 14 TB.
  • Do jaké výšky lze vyletět s dronem? V Rusku nad 10 km. V Česku je otázkou, co by na to řeklo Řízení letového provozu :-).

  • IHS Markit spočítal náklady na vyrobení nového smartphonu Samsung Galaxy S9+ a dospěl k závěru, že jsou o 43 dolarů vyšší než u předchozího Galaxy S8+. Samsung vyjde výroba 64GB verze telefonu na 375,80 dolarů (v čistém přepočtu ~7700 Kč), v Česku se prodává kolem 20 tisíc Kč. Mimochodem podle stejné analytické společnosti bylo za rok 2017 dodáno na trh 1,44 miliardy smartphonů.
  • Nvidia očekává, že 144Hz monitory s rozlišením 3840×2160 a podporou G-Sync a HDR se objeví na trhu ve druhé polovině tohoto roku. Aktuálním důvodem za zdržením je nedostupnost příslušného AHVA LCD panelu od AU Optronics, který využívá 384zónový local dimming.
  • Collabora se rozpovídala ohledně GStreameru 1.14.
  • Elon Musk se připojil ke kampani #deletefacebook a smazal z největší sociální sítě účty SpaceX a Tesla.
  • Tumblr zjistil, že jej Rusko zneužilo při volbách v roce 2016. Provozovatelé identifikovali 84 účtů, které předloni šířily desinformace a mohly tak napomoci k vítězství Donalda Trumpa. Analýza odhalila toto jednání koncem minulého roku s tím, že nyní v únoru bylo identifikováno s účty spojených 13 osob z ruské Internet Research Agency. Tumblr účty deaktivoval, smazal jejich příspěvky, informoval policii a nyní spolupracuje s americkým Ministerstvem spravedlnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.