Boze muj, to je uroven, lepsi zurnalisticke schopnosti maji snad i redaktori Blesku. Na pul prelozeny clanek (http://www.betaversion.org/~stefano/linotype/news/110/) a psany stylem, ktery se mozna hodi do blogu, ale rozhodne ne do cehokoliv seriozniho, mozna tak do nejakeho "opensource friendly" bulvaru...
jak tohle muzete rict. sakra vzdyt prece kvuli tomuhle se usilovalo o uvolneni javy pod opensource, nebo proc asi tak, he ? vydela na tom spotrebitel a mobilni telefony ziskaji konecne doopravdy otevrenou platformu. To je rozhodne velke plus.
Sun nejspíš vlastní řadu patentů na technologie použité v Java Virtual Machine. S MS vypořádal duševní vlastnictví v rámci soudního procesu. Google může být, zřejmě úspěšně, žalován. Otázkou je, jestli se Sun někde nezavázal, že dané patenty nebude vymáhat ;)
I kdyby nezavazal ... google musi mit spoustu vlastnich patentu a Sun nejsou patentovy teroristi, ale maji vlastni produkty do kterych se google muze trefovat. IMHO bude pro pravniky Sunu tezke rozhodnuti jak by se meli zachovat ...
Pekne, jen at ze Sunu tece krev. Vydelavat by se melo na tom, ze nekdo dela awesome veci NYNI. Ne na tom, ze pred 10 lety udelal neco, co bylo cool, a ted se uz jen veze na vlne indukovane nekompatibilitou a obtiznosti prechodu tretich stran na jinou platformu.
Jasne... nech pekne Google zlikviduje Sun a potom sa preda Billovi... Aby sme si neskor mohli browsovat noroot.cz :-)
Unika mi, preco si myslite, ze SW by mal byt zadara. Opensource je o niecom inom pani! Mimoto, tych par Czk co zaplatite v kazdom dotovanom mobile za java je minimum...
Tak nejak by se mel clanek jmenovat. A posledni veta "Je navíc názorně vidět, že i svoboda může být svobodnější." je dost trapna. Spis by tam melo byt neco ve smyslu, ze je nazorne videt, ze svoboda muze byt velmi pekne zneuzita.
Realny vysledek celeho procesu nema vliv na uzivatele. Jde jenom o to, ze super bohata firma prakticky okradla mene bohatou firmu, tot vse. Google je super-moloch, jehoz praktiky zacinaji zavanet necim velmi shnilym.....
No, nejdriv si o Googlu zjisti treba jak je vepredu s vyvojem a jake tam maji podminky zamestnanci, pak tu na nej kydej hnuj... Podle me to je dnes nejdynamictejsi IT spolecnost...
Nevzrusuj se!
Ten chudak absolutne nechape rozdil mezi vyhovenim zakonnym pozadavkum a "lezenim do zadku". Az skonci zakladku, tak MOZNA pochopi, ze realita je nekde jinde nez si predstavuje ... Zbyva jen doufat, ze se z nej nestane totalni zmrd (jak uz to u takovych nekompromisnich bijcu byva)
Na google zadny zakonny pozadavek ze musi provozovat vyhledavac v c\Cine nebyl. Sel do toho dobrovolne s vedomim, ze to bude muset udelat cenzurovane a ze cenzurou bude podporovat postup proti zakladnim lidskym pravum a svobodam.
No, jak si tak vzpominam na zakony doktora Parkinsona, tak jsem zvedav, jak dlouho to vydrzi. Rekl bych, ze jiz musi byt nekde v pocatcich stadia budovani nablyskanych budov. :-)
Pominu-li svuj nazor na OSS jako takovy a sice, ze spis kopiruji(preprogramovavaji chcete-li) veci co uz nekdo vymyslel nez aby vymysleli veci nove, tak je tu jeste ten komercializovany OSS. Mi to prijde, ze kdyz se nejake firme neco zalibi a chce to dostat zadarmo(nebo temer zadarmo), tak zalozi OSS projekt, nachyta par OSS vyvojaru-nadsencu z celeho sveta. Ti na tom par mesicu/let makaji a tak spadne takove firme do klina produkt prakticky zadarmo. Ikdyz nejsem zrovna fanatickym zastancem OSS, protoze predstava lidi, co ve volnem case(misto cehokoliv jineho) programujou mi prijde zvracene, ale dnesni doba uz je takova:) Kazdopadne mi prijde zvlastni, ze nikomu nevadi, ze pak jejich snazeni(zadarmo) nekdo zpenezi. Tahle praxe mi prijde taky dost zvracena, ale neni na mne, abych soudil:) Nicmene mamuti firma jako google, ze se musi a uchyluje k takovym vecem jako s tou javou mi prijde fakt smesna ... kod te "nove" javy bude moct mit operator uzavren, takze pro zakaznika se nic nemeni(usetreni tech par kacek u mobilu za 5k za licence je zanedbatelne), akorat google ukazal co je skutecne zac. Obecne mi jsou praktiky googlu mnohem vice nesympaticke nez MS (asi proto, ze od MS jsem o nicem podobnem dlouho neslysel)
Nemám žaludek číst celý Tvůj příspěvek, ale už začátek je pěkně zcestný. Není to OSS kdo kopíruje. Naopak například Microsoft zkopíroval network stack z BSD, PowerShell z linuxu, grafiku z MacOS, ...
Lo to je jedine na co si prisel?:o) Dost nevim co ma PowerShell spolecneho s linuxem a grafika s MacOS, ale budiz:o) Pokud vim, tak MS delal na vistach uz od 2001, to ze vysel MacOS o neco driv a nektere veci jsou vzdalene podobne snad nic neznaci nebo snad ano?:o)
MS koupil network stack založený na BSD. PowerShell nemá s Linuxem společného vůbec nic (tak dobrá technologie na žádném unixu není - zjistěte si fakta). U té grafiky nevím, co máte na mysli. Fakt, že Apple i Microsoft stavěli na dřívějších projektech zahrnujících GUI (třeba SRI On-Line System, Xerox Alto)?
Když se podíváme po opisech komerčního SW ve světě open source, můžeme začít s Linuxem, který je opisem komerčních unixů, jedna funkce API po druhé (občas včetně hlavičkových souborů, komentářů v kódu a jmen proměnných). GNU utilities jsou čistým opisem utilit komerčních unixů. OpenOffice je přepisem MS Office, Scribus je přepisem MS Publisheru, Gimp je trochu volnější obšleh Photoshopu. Koncept taskbaru a nabídky Start je obšlehnutý z Windows, XMMS je obšleh Winampu, 3D kompozitní desktop je obšlehem efektů WPF z Visty (ne technologie, jen efektů).
Ehm... mozna je tlacitko Start unikatni, ale zkuste srovnat prostredi MS Windows 95 a Norton Desktop 3.X, kteryzto bezel i na rodine produktu MS Windows 3.X... ano tusite spravne - zadna prevratna technologicka novinka to nebyla...
na 16 bytu Microsoft nema ani ted ;-), tezce dohani i platformu 64 bitu, tj. pouhych 8 bytu ;-)
Ale mate pravdu, kdo si pamatoval cisla sluzeb (tisk znaku, vytvoreni souboru, otevreni souboru...) z CM/M, tak pro nej nebyl MS-DOS (prvni verze) nic noveho, akorat se misto RTS volalo INT $21 a cislo sluzby se predavalo v AX a ne v A.
Ovšem pamětníci vědí, že AX je 16-bitový ekvivalent 8-bitového střadače A, a že DOS na adrese CS:05H měl dispatcher služeb, který se dal používat stejně jako INT21H. A ještě větší pamětníci vědí, že na ten dispatcher tam byl proto, že na CP/M se služby volaly nastavením čísla služby do registru A, a následným volání adresy 05H (tedy 1:1 kompatibilita s CP/M). Ale to jsme byli ještě mladí, a 100g šunky byla pořádná hromada, a ne těch pár plátků, jako dneska :)
Linux je implementace standardu POSIX, který *VYŽADUJE* implementovat sadu konrétních funkcí API, globálních proměnných a základních uživatelských programů. Ale chápu, že zastánci MS jsou nějaké požadavky standardů úplně ukradené... Že mají OO.o a MSO vzdáleně podobné GUI a pár společných funkcí zdaleka neznamená, že jedno je obšleh druhého. Copak open source komunita musí dělat hranatá kola, jen protože ta kulatá (i když dost šišatá) už vyrábí Microsoft? 3D desktop s efekty měl Sun už někdy v roce 1999, jmenovalo se to Looking Glass.
Ano, POSIX spoustu věcí vyžaduje (a mimochodem spoustu věcí nikoliv). A co to mění na faktech? MS vykradl CP/M, kdežto Linux implementuje POSIX, že? :))
Sun Looking Glass, hezký to pokus. to bylo ještě v době, kdy si Sun vážně myslel, že se Java prosadí na desktopu. Nepodařilo se. Podobný reasearch project měl i MS. Jmenoval se TaskGallery, a na rozdíl od Looking Glass uměl běžet nemodifikované aplikace. Viz zde: http://research.microsoft.com/adapt/taskgallery/
Open source komunita nemusí dělat hranatá kola. Ale když už kopíruji ostatní, tak nemluvím o tom, jak ostatní ošklivě kradou. Působí to pak poněkud nevěrohodně.
to, že něco "cizího" vypadá nebo chová se podobně jako něco, co znáte, ještě neznamená, že to co znáte, bylo vzorem pro to "cizí". a už vůbec to neznamená, že to bylo něco od MS. v MS nikdy nic nového nevymysleli, už od začátku (MS DOS) jen převařují cizí nápady.
IMHO nabídka Start je obšlahnutá z MacOS, jen místo levého horního rohu je (default) v levém dolním. a MS Office není jediným officem na trhu, natož nějak vzorovýn. to platí i pro Photoshop, Publisher atp. A že třeba office programy, emailové programy, střihací programy, www browsery vypadají všechny podobně? vadí vám že většina aut má čtyři kola a řídí se volantem?
Jasně. Proto OpenOffice kopíruje z MS Office položky menu i některé dialogy. A Publisher? Jestli jste MS Publisher viděl, a viděl jste i Scribus, tak musíte vědět, že "inspirace" je zjevná na první pohled. Včetně templatů designu, jejich galerie atd.
Kopíruje položky v menu? Jako třeba, že v menu soubor je nejdřív Otevřít, pod tím Uložit a ještě pod tím Tisk. To jsou tedy svině, že MS takovou geniální myšlenku ukradli a ale je to i jeho chyba, že na to nemá patent, že? To co zmiňuje jsou věci, které z hlediska intelektuálního vlastnictví mají hodnotu nula a kopírují se prostě jen proto, že jsou na to tak uživatelé zvyklí.
Ne ale treba takovy sidebar s panely nastroju pripadne templaty v powerpointu. A nebo komplet rozlozeni OO Base se preklopilo do neceho velmi velmi podobneho Accessu.
Proč zrovna v Powerpointu? Copak šablony nemají všechny kancelářské aplikace? :-) Nechce se mi věřit, že by tyhle věci nebyly už před MS Office někde jine (viz třeba ten "ribbon", který se určitě "nijak neinspiroval" Lotusem...)
Vidím že na některé lidi se musí polopaticky. Co třeba takovou pohádku:
Byl jednou jeden svět a na něm přes 6 000 000 000 lidí a spousta teplometů, kterým se říkalo počítače. Bylo tehdy zrovna v módě globální oteplování a tak každý topil jak mohl a výkon teplometů se zvyšoval. Za sedmero oceány a sedmero routery bylo království zvané Mrkwosoft (R). Lidé byli svobodní, kromě těch žijících v království Mrkwosoft (R). Jak už to tak bývá, všichni vesele vymýšleli, jak těm ostatním znepříjemnit život a ještě na tom vydělat. Jednou, když zrovna přepli na noční proud, si král Mrkwosoftu (R) uvědomil, že daň za počítače už všichni zaplatili a jeho pokladna už přestává přetékat. Navíc na něj dolehl noční chlad a tak si pomyslil, že kdyby vymyslel něco, čím přiměje chudinu koupit si nové a výkonější počítače-teplomety, tak mu bude tepleji a ještě vydělá na daních. Inu řekl si že to tak nenechá, zasedl trůn, chvíli přemýšlel a pak začal diktovat svým zapisovatelům. Zakázal výrobu a prodej starých teplometů protože jejich kontrolky jsou ošklivé a zavedl výrobu nových, dvakrát výkonějších (dvakrát hladovějších), dvakrát větších a hlavně hezčích teplometů. Aby přesvědčil ještě více lidí, nechal do nich zamontovat ještě jeden vypínač a ještě jednu pojistku. Nové zákony a "normy" nechal král rozhlásit po celém království a čekal, co se bude dít. Poddaní reagovali různě. Královi oblíbenci jako vždy přišli na tržiště pro nové teplomety jako první a už se těšili, jak budou hezké, někteří se těšili i na dva vypínače a zcela novou bezpečnost: "Dvě pojistky - řekněte HAF !!". Ostatní byli rozumější a byli rádi, že jim staré teplomety ještě dobře slouží. Netrvalo dlouho a oblíbenci došli, jenže král chtěl víc tepla a víc peněz. Proto se dohodl s elektrikáři a ti pouštěli do sítě přepětí, které velice efektivně odrovnávalo jeden starší teplomet za druhým. Nové byly zřejmě stavěny na takové přepětí (král asi věděl, jaká pohroma přijde). Mezi poddanými byla i BFUnka, která si stejně jako spousta dalších nemohla dovolit platit nový teplomet a další daně a nakonec i větší inkaso. Jejich chaloupka byla navíc malá a nový teplomet by ji přetápěl. Byla už zoufalá a pormrzlá na kost, když v tom přišel princ Linuksof pocházející s republiky GŇÚ, BFUnce dal pusu a svůj kompaktní, velice efektivní a regulovatelný teplomet. BFUnka se podivovala, že vůbec něco takového skvělého existuje. Mělo to jen dvě nevýhody, musela se naučit, že když to zapne, musí nastavit jakou chce teplotu a nepasovaly tam některé topné tělesa z ostatních teplometů používaných v králosvtví Mrkwosoft (R). Sousedi jí záviděli a tak vymýšleli pomluvy, že v GŇÚ kopírují naše nápady - my jsme přece měli teplomet už dávno, bez nás by něco tak geniálního jako teplomet nevymysleli. Navíc ona tam nemá dva vypínače Cha cha. Netrvalo dlouho a sousedi si také sehnali tento teplomet. Jejich nadšení nebralo konce. Smáli se ostatním jak z napětím očekávají co si to na ně nový král zase vymyslí. Dokonce i královi oblíbenci záviděli, že BFUnka a její sousedé nejsou odkázáni na nové funkce, které vymyslí lakomý král, ale můžou si sami kdykoliv přidat jakékoliv funkci budou potřebovat. Stále více lidí proto měnilo teplomety za ty z GŇÚ. Král se to jednoho dne dozvěděl a tak opět vymýšlel, jak lidi přelstít. Nakonec mu nezbylo nic než plané výhružky. Naštěstí pro poddané byl nový teplomet vymyslem nezávisle na tom jejich původním a tak se na něj nevstahoval patent královy výrobny, patent na obloukové vytápění. A tak všichni kromě krále žili štastně a pokud nezemřeli usmívají se dodnes.
PS: Njn, nějak jsem se rozepsal víc než sem chtěl, co už.
No to je pěkné. A proč to dělají výrobci aut, oděvů, bot, tiskáren, mobilů a řady dalších věcí? A proč mají do smrti jistý business firmy, kterým se podaří zákazníka trvale uvázat (výrobci toaletního papíru, žiletek, vložek, chleba - čehokoliv, co potřebujete opakovaně)? A už vám někdo řekl, že současné uživatelsky příjemné distro Linuxu je HW daleko náročnější, než uživatelské distro staré 10 let? Asi Linus prodává radiátory :)
Linux s Compizem běhá zcela plynule a bez problémů na Celeronu 500 s 256MB RAM a Rivou TNT2. Nějak si ale nedovedu představit, jak by na stejném železe běhaly Windows Vista i s vypnutým Aerem...
S tymto prispevkom suhlasim. Nie som zastanaca MS ano Open Source, ale je to fakt, najuspesnejsie projekty su tie, ktore boli okopirovane od inych, akurat sa lepsie presadili.
jj, vetsina oss je akorat o tom, ze nejaka korporace potrebuje zlevnit vyvoj, ulovi par spravne indoktrinovanych nadsencu a necha je pracovat zadarmo. s kritikou google souhlasim, google je (alespon podle mych zdroju) fakt horsi. jenom zatim nemel dost casu, aby to ukazal dostatecne verejne (do medii se dostalo jen malo zprav).
btw, vsimnete si prvni reakce na vas prispevek (lefty). to je typicky priklad indoktrinovaneho cloveka.
A jako o co autorovi jde jsem nejak nepochopil. Pospinit google? Kdyz neco vydavam pod gnu gpl licenci, tak ji nabizim vsem, kdo na ni chteji pracovat s tim, ze i on ji pak nabidne na nejake to vylepseni. google se zachoval presne podle pravidel, jakych se od gpl daji dle meho nazoru ocekavat. google ma ted svyho androida postavenyho na jave, uverejnil ho na svem webu, kde si ho muze kazdy stahnout a upravit a za nej pry zrejme od vyrobcu telefonu nic chtit nebude jenom z androida vyplyvajici pouzivani sluzeb google, na kterych on pak vydelava. Navic mu dela takovou reklamu, ze se ani sun na takovouhle nikdy nezmohla. Sun by ted mela byt rada, ze je ted manie po necem, co puvodne patri ji a mela by toho ted patricne vyuzit a zacit z toho konecne tezit. Muze vytvorit treba nejake kvalitni vyvojove prostredi primo pro android nebo nejake aplikace pro nej a samorejme si to pak muze licencovat jako komercni software a chtit za to penize. Prave ze naopak, kdyby Sun byla blba a hnala by se ted do pravnich sporu, tak z toho nikdy nic mit nebude a jeste ji lidi nebudou mit radi, protoze sili po androidu. Prave ze naopak tohle bude presna ukazka toho, jak uvolneni kodu jedne firmy te druhe ji pomohlo znovu k vysluni. bluemoon site
podstata veci je ta, ze pokud neco uvolnim pod gnu gpl, predpokladam ze nekdo to muze dal vyvijet bez ohledu na mne a to se taky stalo. Ja rikam, ze pripadne zaloby, ktere vy tady predpokladate, povedou k tomu, ze se sun mnoha lidem znelibi a zbrdi to dalsi vyvoj. Nebyl by to prvni pripad v historii. Ja timto stavem nevylucuju budouci spolupraci Sun a Google. Tuhle moznost moc v clanku neberete v uvahu a timto prispevkem jsem chtel rict, ze jsou i jine moznosti.
Jak psal nekdo vyse, mel by sis ten clanek fakt precist znovu, unikla ti pointa. Google tvrde ojebal licenci Sunu. A to si tu nekdo stezoval, ze MS uzavrel nejake spojenectvi se Sunem:o) Nekdy je legrace cist tyhle fora:)
a google nikoho neojebal. to co bylo gpl to dal volne siri pro ostatni a to co nebylo, to si vytvoril sam. to co upadalo a radsi bylo zmeneno na gpl tomu prave naopak dela google reklamu a to sakra velkou, takze si stejne myslim, ze sun z toho nakonec bude tezit pokud nebudou blby a zaostaly, coz si o nich nemyslim.
Fakt me nenapada co tim Sun ziska, kdyz mu za to nekapnou zadne prachy. Sun neni jak vetsina halo-linuxaru co si honi pero nad kazdym radoby uspechem. Sun je komercni firma a pokud ji to nevynese penize, tak je jim uplne u prdele, ze si par lidi rekne "joo, parada, ta Java, to je od Sunu"....
"podstata veci je ta, ze pokud neco uvolnim pod gnu gpl, predpokladam ze nekdo to muze dal vyvijet bez ohledu na mne a to se taky stalo."
Podstata GPL je v tom, ze jestli nekdo vemu tvuj GPL kod, a dal ho vyviji a pak ho siri, tak ho musi sirit zase pod GPL.
Precti si to jeste jednou, Google to dava ven pod Apache licenci. A nepokracuje na kodu Sun (jinak by se GPL nevyhnul).
Takze lide co pouzijou Googli "jako-javu" se vlastne samy pripravuji o cast svobody (a za to dostanou lepsi cenu). Protoze jestli nejaky vyrobce veme ten VM, mirne ho upravi, hodi ho do sveho mobilu, tak se k jeho zdrojovym kodum a specifikacim jiz nedostanete, na rozdil od Sunovske Javy kde v ramci GPL to vyrobce musi poskytnout.
V prvé řadě tvrzení, že Davlik není závislý na Javě, je úplná pitomost. Jestliže se neobejde bez javovského kompilátoru, tak závislý je! Stejně tak je nesmysl tvrdit, že Google nepoužívá žádný z kódů Sunu, když přitom provádí přímou konverzi bytekódu. Je to asi totéž, jako kdybych tvrdil, že pro zipovaný text už autorská práva neplatí, protože není shodný s původním textem. (Navíc musí být určitě provedena i konverze bytekódů knihoven). Pokud lze bytekód Javy převést do Davliku prostou konverzí, pak se jedná o dílo odvozené a rozdílná licence je chybná. Pokud mám autorská práva ke zdrojovému kódu, mám je i k přeloženému programu. Tato vyčuranost není ničím jiným než dalším překladem. Jsem přesvědčen, že Google není oprávněn měnit licenci a případný soudní spor by prohrál.
Ještě maličkost. To, že Sun nijak nereaguje, je celkem logické. Je pro ně daleko výhodnější počkat, až budou tyto telefony prodávány, Davlik se rozšíří a udeřit žalobou na porušení licence GPL až poté.
No nevim podle americkych zakonu dost zalezi na tom jak rychle dotcena strana zareaguje. V pripade ze zalovany prokaze ze zalobce vedel o porusovani sveho IP a nic s tim neudelal, muze soudce zalobu odepsat jako zlovolnou.
Ceho licenci google zmenil? Kodu jvm? Pravdepodobne zadny suni kod nepouzili. Specifikace jvm? Ta je volne dostupna a pokud jsou na ni nejake patenty, po uvolneni sun jvm pod gpl nepujdou vymahat. Trademarku? Zrejme neprohlasuji, ze se jedna o java(R)(TM)(bflm). Standardni knihovny? Tu pouzivaji legalne od nekoho jineho...
Jestli jste si vsichni nevsimli, tak on ho dal siri volne, muzete si ho ze stranek google stahnout a upravit. Je tam i tutorial, jak ho dal volne upravovat. Google v tomhle vysel ukazkove vstric vsem zajemcum a co vic, dela mu reklamu a i se chysta dobre financne vyvojare podporit.
se vobcas chova jako mala mekka. To, ze sw hrozbou soucasnosti neni mrkvosoft, ale nv-goggles musi byt snad jasny kazdymu. Vyserme se na goggle a zpet do jeskyne!
Google přece nemůže na jazyk vůbec sahat. Když něco nepůjde zkompilovat do .class, nepůjde z toho udělat ani žádný .dex.
Kdyby byl nějaký přímý kompilátor .java -> .dex, tak by to byla hrozba. Ten ale není a nikdy nebude. Google nepotřebuje prasit javu, on ji jen používá v mnoha svých projektech a je rád, že funguje. Ani na ní nemá žádný zájem, Google nikdy prodávat kompilátor nebude.
Je to firma třetího tisíciletí, kterou zajímá jenom přidaná hodnota.
java celek je pod GPL. Takze oni udelaj GPL modifikaci napr. neco co je potreba pro GooglePhone :) a pak se to bude prevadet do DEXu. A mas vlastni modifikaci javy.
Staci aby defakto pridali (sice pod GPL + source) neco pro podporu vlastnich veci a mas modifikovanou java... a pak uz jen DEX a mas reseni od jednoho jedineho dodavatele...
Po precteni clanku se mi chce zvracet... Vyplyva z nej jediny zaver: Pro firmy je krajne nebezpecne davat cokoli komunite a kdo nepatentuje jako blazen bude brecet/okraden...
Ano ano, právě proto se dříve vydávalo pod BSD, nebo rovnou jako public domain. Proto autor sqlite to celé vydal jako public domain třeba. Atd..
Jenže Google udělal to, k čemu zdrojáky vůbec nepotřeboval. Specifikace JVM je dostupná na webu, stačí jen sednout a vytvořit vlastní JVM - což je dost jednoduchý programátorský úkol. Takže i kdyby Sun vůbec neotevřel Javu, tak Google je schopn napsat binárně kompatibilní JVM, nbepotřeboval k tomu vůbec zdrojáky, ba právě naopak, zdrojáky by ho jenom zdržovaly. Máte-li k dispozici specifikaci JVM, je to daleko lepší zdroj.
Sun neudělal naprosto nic jiného, než to, že vytvořil další interpretr existujícího jazyka, něco co se ve světě programovací jazyků děje tak často, že to ani nepočítáme. Žaloval snad autor Pythonu tvůrce JPythonu (implementace Pythonu nad JVM), nebo IronPythonu (implementace Pythonu nad .NET)? A přitom je to to samé. Žaloval snad někdo autora Ruby za to, že prakticky zkompiloval Smalltalk se špetkou Perlu? Žaloval snad Stroustrup, tvůrce C++ někoho za to, že udělal další kompilátor C++ podle normy C++? Platí GNU komunita co programuje g++ panu Strustrupovi za to, že používá jeho dílo? A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.
A teď jen, že to samé udělal Google, tak je to prý svinstvo. Není, stejně tak jako Java (a tedy Sun) se mohutně inspirovala například C++ (a syntaxe Javy se vlastně plus mínus zjednodušená a předělaná syntaxe C++), aniž by tvůrce C++ nějak zasáhl, stejně tak prostě Google se inspiroval byte kódem Javy. Proč ne? Co je na tom zvráceného?
Doplnim jeste, ze i bytekod JVM a vubec myslenka na CPU nezavislem bytekodu taky nevznikl ze vzduchoprazdna - VM podobneho typu byly i predtim docela bezne, od Lispovskych masin pres Knuthuv P-code (pro Placal) az po tokenizovane jazyky. Dokonce mam dojem, ze neco podobneho ma patentovane IBM, akorat to na Sun neuplatnili.
ti panove se mi porad pletou, to musi mit oba "th" na konci prijmeni :-)
Wirth pro to udelal nejaky prekladac Pascalu-S nebo S-Pascalu, musel bych to dohledat.
Spíš mě napadá, proč Sun poříd někoho donutí, aby se obešel bez jeho Javy.
Nejdřív naštval Microsoft a díky tomu vznikl celý .NET framework, následně Mono projekt. Teď naštval Google, takže vzniknul Davlik. Tak jsem zvědav, kdo bude další, kdo řekne Sunu a jeho Javě sbohem. Něco asi Sun dělá moc špatně.
> Kdo si udělá vlastní implementaci, tak nemůže být obviněn z vykrádání.
Implementoval jsem Windows Vista na vlastním HW, takže jsem je neukradl. Inspiroval jsem se sice jejich instalačním CD, ale celý nízkoúrovňový engine je můj, takže o krádeži nemůže být řeči.
Ze by to bylo proto, ze ten clanek na blogu je cca o tyden starsi nez kdyz Google uvedl Dalvika? A Sun si jeste naivne myslel, jak bude ta jeho pomala Java nasazena v Androidu a potecou mu licencni poplatky? Stejne jsem zvedav do ceho ten Android vlastne bude, jestli do tech klasickych malych parodii na smartphone nebo beznych smartphone.
Přesně tak. Sun se ústy Schwartze nechal slyšet, že se jim to nelíbí, ale kdyby to chtěli zarazit, hned to pustí do éteru. Nestalo se.
Vybavuje se mi, jak cca před 2 roky Google jednal se Sunem. Celý svět spekuloval o OO.o portovaném do webapp. Ono šlo ale o optimalizaci javy pro mobilní zařízení. Já myslím, že i když se to z PR pohledu nezdá, tak jsou obě strany, (i.e. Google a Sun) spokojený.
Stejně jako Stafano se těším na Android compatible HW!
P.S.: Článek je pěknej, (díky Petře) ale diskuse pod ním je pod úrovní.
No, gugl zjevne spokojeny je. Jak jste ale prisel na to, ze i sun, to je mi zahadou, co ten z toho ma, kdyz gugl obesel jeho placenou licenci, kterou si sun chtel nechat? Fakt by me zajimalo jaka sorta mobilu bude na tom androidu postavena. Podle me to bude jenom halo akce, ktera stejne vysumi. Radsi budu mit spolehlivy a lety provereny WinMobile se spoustou aplikaci, vyvojovych nastroju a podobne o 100Kc draz nez nejaky guglovsky paskvil, ktery vznika za jedinym ucelem a sice reklama guglu a propagace jeho sluzeb, nic vic
Windows Mobile platforma vznika rovnez za jedinym ucelem. Propagace aplikaci microsoftu predevsim prohlubovani zavislosti na jejich uzavrenych formatech a technologiich. V neposledni rade jako reklama na paralelni aplikace ze sveta PC ale i jejich vlastni platformy xbox .... cili v tomhle ohledu nema ms googlu absolutne co vycitat. Co se tyce vasi argumentace ohledne let proverenosti - ta je samozrejme velmi vtipna. Googloske aplikace jsou lety proverene a programatori googlu jsou schopni vytvorit plnohodnotneho konkurenta windows mobile platformy lusknutim prstu ...
Velmi pochybuji, že i nejšpičkovější programátoři jsou schopni vytvořit plnohodnotného konkurenta Windows Mobile platformy. Teď prosím vůbec nehájím Windows, ani Microsoft, ale ono vytvořit něco a hlavně DOTÁHNOUT TO DO KONCE je dost časově náročné a na lusknutí prstů zapomeňte.
Druhá věc je navíc vytvořit, a jiná je PROSADIT novou platformu.
Jiná věc je, že Google samozřejmě dělá velmi kvalitní věci, má velmi schopné vývojáře, ale sami vidíte, že ani Google není schopen nabídnout hotovou a dotaženou platfromu, přičemž vše už se vyvíjí 4 roky, z toho 2 roky Google. První raná verze má být k dispozici až 12. listopadu, takže stále nic konkrétního neexistuje. Kde je to lusknutí prstů?
Ehm... které aplikace Google jsou lety prověřené? Vyhledávač? To ano. A co dál? Webový interface Gmailu? Hezké. A dál už asi nic. Teď se zeptejte se mnou: k čemu tyto zkušenosti Googlu budou při vývoji SW pro mobily? A nedej bože, aby to intenzivně využívalo online služby. Už teď mám účet za mobil ve výši půlky průměrného českého platu.
Kompatibilní VM si můžu snadno naprogramovat Vy, nebo já, a to zcela bez zdrojáků Sunu. Protože popis instrukcí virtuálního strojového kódu Javovské VM si stáhnete jako dokument z webu Sunu, kde se také dozvíte jak se má co interpretovat. A pak stačí sednout a programovat - a naprogramovat jednoduchou JVM je celkem jednoduché a bez problémů, to není naprosto nic složitého, a uděláte to za chvilku.
Není třeba z JVM dělat super složitou věc, je to věc velmi jednoduchá. Pokud potřebujete naprogramovat jednoduchou JVM - pouze interpretr Javovského byte kódu (tedy přechroustaného do .dgx), pak to zvládne i jeden průměrný programátor a celkem za krátký čas, protože tam nic složitého ani náročného není.
Normální desktopová JVM třeba pro Linux je samozřejmě složitá, ale jen proto, že obsahuje spoustu optimalizačních věcí, třeba JIT kompilaci a další, ale nic takového pro mobil samozřejmě programovat nebudete, pro mobil uděláte holý interpretr JVM - záležitost na zhruba pár desítek tisíc řádek ve zdrojovém kódu C++. Nic složitého.
Ale stale je ta specifikace JVM forma IP, na kterou se nejake ty paragrafy vztahuji a to i bez ohledu na to, ze delame jen prepis z mnoziny A do B.
Uvedu konkretni priklad, kde jde opravdu o velke penize - soubory AutoCADu... - jak to, ze neni plnohodnotny popis, jak to ze nejsou plnohodnotne knihovny? A je to opravdu jen diky tomu, ze nikdo nema tu chut ten soubor "rozbagrovat"? Vetsina struktur a grafickych primitiv, vcetne parametru je znama a obcas se dala i na webech (kde byla docela rychle a urcite ne dobrovolne stazena) nalezt... - mluvim ted o binarnim formatu, nikoli omezene (= neplnohodnotne) mnozite "textoveho" vystupu.
Google navíc neudělal JVM, ale pouze se _inspiroval_, což třeba Sun udělal také, že se inspiroval C++ a později dalšími jazyky. Google si vážím v tom, že po udělání Davlika neplive špínu na Javu, kterou se inspiroval. Sun je zase pokrytec v tom, že poté, co se inspiroval C++ a v Javě použil spoustu věcí z C++ začal špinavou kampaň proti C++, kterou začal mohutně pomlouvat.
Pokud reverzních enginneringem rozkryjete soubory z AutoCadu, není problém je veřejně použít, koneckonců já jsem je rozkrýval taky, když jsem potřeboval programovat práci s mapami a s mapovým programem, který jsem naprogramoval a koupil jsem některé mapové vstupy ve formátu AutoCadu.
"Pokud reverzních enginneringem rozkryjete soubory z AutoCadu, není problém je veřejně použít, koneckonců já jsem je rozkrýval taky, když jsem potřeboval programovat práci s mapami a s mapovým programem, který jsem naprogramoval a koupil jsem některé mapové vstupy ve formátu AutoCadu."
Nejsem si uplne jisty, neodporuje-li to nasemu autorskemu zakonu. Okolo reverse engineeringu tam bylo par uprav.
Co je to plnohodnotný popis? Ten, co vznikl reverzním inženýrstvím to asi nebude, protože není jistota, že je úplný. K JVM je popis už hotový, přímo od Sunu, narozdíl od AutoCadu, který formát dwg tají.
Krom toho chuť "rozbagrovat" DWG má spoustu lidí, viz OpenDWG Alliance, kde kromě reverzně zinžerovaného popisu jsou pro členy i knihovny pro práci s DWG. Jsou na tom založené importery a exportery mnoha konkurenčních CADů a jádro rodiny IntelliCadu.
A neslyšel jsem, že by se to nějak drasticky právně řešilo. Autodesk to v poslední době řeší tím, že při každé příležitosti formát DWG mění a omezuje zpětnou kompatibilitu v ACADu, aby si zajistil konkurenční výhodu obrovské penetrace DWG formátu v technicky zaměřených firmách.
Vytvorit kompatibilni VM opravdu neni zadny vetsi problem (ted nemyslim JIT, ale interpreter), to je zalezitost o rozsahu rocnikoveho projektu (tusim, ze jsme to na VUT delali). A pokud si sezenete knihovny (pod GPL), tak je nova JRE na svete. Dokonce neni ani vetsi problem vytvorit prekladac nejakeho jazyka, ktery misto zdrojaku generuje Javovsky bytekod - je to vlastne velmi jednoduchy zasobnikovy strojek.
Projekt Dalvik je pravděpodobně legální, nicméně nemorální.
Je zřejmé, že Sun neměl v úmyslu poskytnout produkt Java ME pod licencí "Apache License" a tak podle mne projekt Dalvik je úspěchem spíše právníků firmy Google, než jejich vývojářů. Praktiky tohoto typu se mi rozhodně příčí.
Do dnešního dne jsem si myslel, že Google nemá zapotřebí získávat si popularitu takovou formou, ale možná se něco mění.
SUN si ale za túto celú situáciu môže sám. Keď kedysi dávno vymyslel Gossling Javu tak SUN ju nechcel vôbec podporovať. Potom sa ale dohodol s NetScape, dorobili Applety a začali Javu používať. Nadšenie užívateľov bolo veľké - Java sa stala najpopulárnejším programovacím jazykom. Ale SUN Javu nepustil ako OpenSource ale ani jej nedal poriadnu podporu.
.
WindowsAplikácie. Všetci chceli aby urobil dobrú knižnicu pre vývoj Windows aplikácií ale Swing to nebol a SUN nerobil žiadne vylepšovanie Swingow. SUN mal 40000 zamestnancov ale na Swing mal iba 3(!) programátorov. Až keď IBM začala robiť SWT tak SUN začal urýchlene vylepšovať Swing. Ale to už je naozaj dosť neskoro, pretože Flex od Adobe alebo riešenia od MS (Silverlight, .NET) sú už o generáciu ďalej. A teraz namiesto vylepšenia Swingow po vzore Flexu a Silverlightu priniesol Javu FX, čo je úplná strata času a nekoncepčné riešenie.
.
IDE. SUN žiadne IDE pre Javu neurobil (na rozdiel od Borlandu, MS, IBM, Oracle, ...) čím dosť zťažil štart Javy. Ale keď už IDE pre Javu existovalo, tak zrazu začal robiť vlastné (Netbeans). A potom odmietol myšlienku na spoluprácu s IBM a vylepšovať Eclipse.
.
Serverside. Bol to zas niekto iný a nie SUN kto prišiel na myšlienku JSP stránok. Až keď všetky firmy už mali vlastné aplikačné servery tak začal SUN s vývojom (neskôr zastaveným) a kúpou vlastného AS (bezdôvodne). SUN na serveroch iba komplikuje situáciu svojimi štandardami (Java EE 1.3 a 1.4, JSF), ktoré skoro nikdo nepoužíva (okrem zmanipulovaných manažerov). Namiesto toho aby sústredil prácu na serverside, kde je Java naozaj silná, tak sa stará o podivné zmeny Javy (java 7), o Java FX, o Javu na mobiloch atď. Nie je potom ani divné, že aj tu Javu neskôr preválcuje Ruby alebo obyčajné PHP.
.
Mobily. Tu mal SUN asolútny monopol, ktorý bohužial nevyužil. Keby tú svoju J2ME poriadne vylepšil aby sa tam dali robiť normálne aplikácie, keby urobil implementáciu pre Pocket PC a pre Palm tak by možno vznikli dobré aplikácie v Jave (napr. GPS software a pod.). To ale nespravil a Jave na mobiloch sa dá použiť iba na hry alebo musíte vynaložiť extrémne úsilie aby ste urobili jednoduchú aplikáciu (napr. GMail pre mobile). Tento niekoľkoročný spánok od SUNu mal za následok, že všetky bežné aplikácie v mobiloch (kalendár, budík) nie sú v Jave. A iPhone nie je nútený užívateľmi aby Javu implementoval.
.
SUN si za to môže sám. Mal do Javy alebo rozumne investovať alebo nechať iných nech to robia za neho.
Musím zatleskat, protože jste pp vypíchl všechny podstatné důvody, proč je Java tam kde je a ne tam kde být měla. Dokazuje to jediné. Pro centrálně řízenou společnost je problémem dlouhodobě a úspěšně aplikovat novátorské a životaschopné ideje, protože prostě není schopna vytvořit dostatečně soutežní prostředí, které by umožnilo evoluční soutěžení těchto idejí. V tom je obrovská výhoda open-source komunity. Je to výhoda a nevýhoda zároveň. Jenže Sun si měl uvědomit, že Java je ekosystém, nikoliv koncový produkt a ten evoluci potřebuje. Kdyby se k tomu od začátku postavili alespoň jako Trolltech nebo MySQL AB bylo by to o něčem jiném. Sun si prostě myslel, že přesně ví, k čemu a jak by se Java měla používat. Chyba lávky.
Problém je, že Sun používal Javu hodně dost k machrování na jiné. Sun pěstuje pohrdaně-přehlížející pohled na cokoli mimo ní a dává to dost najevo. Sun machruje na C++, Sun machroval na Microsoft, Sun machroval na IBM, Sun machroval na každého, kdo měl větší plány s Javou. Kdysi Sun machroval s počítači s JavaOS (kdepak jsou?) - a oni Ti velcí hráči na trhu když vidí puberťácké chování Sunu taky pochopí, že je lépe najít řešení bez Sunu. Proto Microsoft našel své vlastní řešení - .NET framework, proto Google pro telefony vyvinul Davlik, a nebudou zdaleka poslední, v budoucnosti uslyšíme o dalších událostech, kdy nějaká společnost bude muset najít náhradní řešení namísto Javy, protože Sun a jeho chování.
Java byla původně určená pro embedded zařízení, tedy pro mobily, PDA apod. Bohužel za ta léta jsem neviděl jediné zařízení, které by mělo firmware psaný v Javě. Důvodem je mimo jiné fakt, že Java je příšerně pomalá. Na desktopu Javu zabil přístup "one size fits all", resp. "Write Once Run Anywhere". Díky tomu Java aplikace vypadaly naprosto hrozivě, neuměly zdaleka to co nativní aplikace (zpočátku ani tisk), a bonus byly neskutečně pomalé. Škoda, tak pěkný jazyk to byl.
a mohl by jste to trochu rozvest ?
me to hodnoceni neprislo az tak od veci a docela souhlasi s mym "pozorovanim" ...
napriklad proc nepouzivame aplikacni server od sunu ale jboss, vztah ejb a hibernate nebo treba spring ktery ukazuje trochu jiny zpusob vyvoje v jave. docela mam nekdy pocit ze sun vyvine slozite reseni ktere ostatni proste odmitnout pouzivat a vytvori si radsi neco vlastniho. krasnym prikladem jsou treba webove sluzby.
pritom neni vyresen class reloading, beh nekolika verzi jedne javove knihovny soucasne ... nerikam ze to uplne nejde pres triky s classloadery ale neda se to rozhodne oznacit za vyresenou vec.
na druhou stranu diky za spolecnosti jako sun, ktere "jenom" neprodavaji licence. nedavna zkusenost s oracle application serverem mi ukazala prekvapivou vec ze nejen ze pouzivaji nejaky "svuj" apache ale ze si zaroven vypujcili od tomcatu komunikacni protokol ajp pro vzajemnou komunikaci mezi apachem a OAS. ale nemuzu pouzit aktualni "pravy" apache, protoze se z nejakeho duvodu stal jejich ajp protokol nekompatibilnim :-)
Všichni jste jen zkurvení zloději, co jen myslí na to, jak vykrást něco, co vymyslel někdo jiný, použít to ve svém produktu a pak prodávat za poloviční cenu. Ó jak mi to připonmíná Číňany: okopírovat a dodat toho dva vagóny za poloviční cenu!
Pořád jen děláte ublížený ksichty, jak vás velké společnosti dusí a píšete připosraný studie o svobodě. Takový paka jako vy bych nechal střílet na ulicích!
ano clanek nebere v uvahu nekolik dalsich faktu a to hlavni, ze google patri do rady, ktera muze javu dale upravovat, rozvijet a podporovat. ten clanek jsou pouhe pomluvy. google nic neporusil, nikoho neposkodil, navic svoje gpl kody dal uverejnil na svych strankach plus tutorial o moznym developingu, takze kdo ma zajem muze dal tvorit, odmena za dobre programy je velka. bluemoon site
Na jednu stranu tvrdi, ze Google ukradl Sunu mobilni javu (tim mysli asi j2me) a na druhou stranu rika, ze Google pouziva projekt Harmony, coz je svobodna implementace j2se, mozna by si to mohl po sobe priste precist, nez zase neco "vytvori" :-/
by me zajimalo, pro platformu, pro kterou bude realny zarizeni nejdrive za rok, a ke ktery se - ok, zatim - "nejak" v tuto chvili hlasi 4 vyrobci zarizeni (Motorola - zajimave ze ma vlastni projekt, LG - okrajova zalezitost, Samsung - kam nyni doinstalovani aplikace je obskurni proces, a HTC - nechapu proc) ...
Chtel jsem napsat, ze me trosku prekvapuje, ze zrovna tady si prectu, jak je nejaka spolecnost hloupa, ze vydala kod pod gpl. Ale neni to tak. Neprekvapuje. Je to uz nejaky ten patek, co tyhle stranky za neco staly. Ale k tematu: autor zjevne vi hodne malo o tom, co Sun vlastne dela, co Sun chce, jake jsou jeho vize (cetl autor tohle? http://blogs.sun.com/jonathan/entry/congratulations_google). Ale to nevadi. Jakou logiku ma ale neustale napadani kohokoliv, v tomto pripade dokonce nepochopitelne ryzi unixove spolecnosti, ktera vydava pod nesmyslnou gpl licenci, co se da, to asi nikdy nepochopim. Bylo by fajn, kdyby tu zase zacali psat clanky lidi, kteri sedi u klavesnice vlastne kvuli necemu jinemu, nez aby psali clanky.
Ne ty jsi mluvil o tom, že když něco vydám pod GPL a někdo jiný s tím něco udělá, tak je to v pořádku. Ale nic takového v tom článku nebylo a Google vůbec nic takového ani neudělal.
Ten článek je naprosto _příšerný_! Úroveň Rootu už klesla hluboko pod bod mrazu, když tu mohou vycházet takovéhle strašné braky. Zakažte někdo toho debila Krčmáře! Roote, v co ses to proměnil? To je snad už horší úroveň než na (L)Živě!