Jen par poznamek:
1/IMHO by bylo pekne pokud by se v textech pro programatory neobjevovalo, ze mame rychle procesory a tedy nejake to procento na rychlosti aplikace je nepodstatne. Mozna je to nepodstatne pri jednom pouziti, ale pokud je to modul napr. do apache tak po 10000 pouziti uz celkova casova ztrata muze byt tak dlouha, ze se to muze rovnat casu ktery je potreba na obsuhu nekolika dalsich platicich zakazniku :-)
2/V cem je psani modulu do apache v jinych jazycich nepohodlne? Mel jsem za to, ze naplnit strukturu pointry na nejake handlery je snadne...
3/Cas kompilce -- jaky je pomer mezi cetnosti kompilace behem vyvoje a cetnosti behu aplikace v rukou uzivatele?
Jinak dobre a tesim se na dalsi dil!
1) Ja se ted musim ozvat - k cemu jsou pouzivany delphi a v cem je jejich sila - k psani aplikaci, ktere vyuzivaji pouze GUI. Pokud budu psat moduly do kernelu, zacnu se ucit cecko. Pokud potrebuji napsat primitivni telefonni seznam (par funkci a policek, ), pouziji delphi, c++ builder nebo kdevelop (parkrat kliknout mysi a aplikace je hotova). A nikomu pri vytvareni teto aplikace nevysvetlim, ze mi vyvoj trval pul roku, protoze jsem potreboval nekolik tydnu na optimalizaci (ceho???) a ze to je napsane v pure c (tudiz super a to nejlepsi, co si klient mohl prat), kdyz jsem to mohl pomoci RAD nastroje udelat za odpoledne.
Uznavam, ze autor clanku mel zvolit jiny priklad, nez moduly do apache (taky bych to nepsal v kylixu nebo v delphach).
3) Kdysi jsem videl statistiku, ze pocitac pres 99 % doby prace s nim ceka na odezvu uzivatele. Tudiz cekani uzivatele u bezne aplikace je zanedbatelne :-) (pls zadnou flamewar, taky me vzdy rozcili, kdyz odpalim omylem full table scan v databazi a pak se divim, proc to tak trva ...)
ehm... uz jen rozsah ceske delphi konference naznacuje, ze se mylis! jen v cechach jsou tisice lidi, kteri v Delphi rutinne programuji. Neni ti to divne?
Jak uz bylo receno, neni pascal jako pascal... pascal je trosku jiny jazyk nez objectPascal.. a ObjectPascal je trosu jiny jazyk nez pascal v Delphi! Postupem casu se totiz do Delphi Pascalu dostalo mnoho kontrukci, kterymi se schopnsti jazyka Pascal vyrovnaly Ccku... V delphi mas s pascalem stejne moznosti jako u jazka C.
jenze to ten, kdo naposled videl pascal (a to ten drevni standardni) ve skole jaksio nemuze posoudit, vid? neodsuzuj neco co neznas. Vnimej to jako realitu! v pascalu se mnoha lidem programuje vyrazne pohodlneji nez v ccku, protoze samony jazyk umozni udelat mnohem mene chyb a take pascal je mnohem prehlednejsi!
Rychlost, jak jsem psal zavisi na typu aplikace a na hlavne na programatoru.
Je mozne napsat stejne rychlou aplikaci jako v C, ale priznavam, ze moc rad vyuziju nejakou tu vychytavku vyssiho programovaciho jazyka, takze tam se muze stat, ze to muze byt o neco pomalejsi nez to nabouchat pres pointery (ale mnohem rychlejsi nez java nebo modul php pro indiana).
ad 2) Ja jsem snad nerekl nepohodlne, ja jsem rekl, ze ve vyssich verzich je to usnadneno
ad 3)
V komercnich firmach je vyvojovy cas tvrde placen.
To zpomaleni vysledne aplikace je fakt nevyznamne (aby to uzivatel poznal), ba troufam si rict, ze diky popsanym technikam je kod rychlejsi (a prehlednejsi).
Ja jsem fakt nechtel flame...