Hlavní navigace

Lenovo hodlá plně podporovat Linux, nabídne Red Hat i Ubuntu

5. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lenovo Ubuntu Autor: Lenovo
Čínské Lenovo bude nově podporovat na svých pracovních stanicích Red Hat a Ubuntu. Na všech modelech, na všech konfiguracích. Nastává snad počátek revoluční změny v IT světě?

Co Lenovo chystá

Tisková zpráva, kterou sepsal šéf skupiny Workstation & Client AI v Lenovu Rob Herman, hovoří jasně. Lenovo nově zavádí linuxové certifikace svého portfolia strojů řad ThinkPad a ThinkStation Workstation. Certifikovat bude Red Hat a Ubuntu.

Zpráva nejprve hovoří o tom, že z více než čtvrt mililardy počítačů, co se ročně prodají, jich dle NetMarketShare dobrých 2,87 % obsahuje Linux. To je zhruba 7,2 miliónů uživatelů. A tato základna zejména datových odborníků, vývojářů, aplikačních inženýrů či vědců stále roste.

Zjednodušeně řečeno tak Lenovo reaguje na rostoucí poptávku trhu po počítačích certifikovaných pro provoz té či oné linuxové distribuce. Nově bude své pracovní stanice certifikovat pro systémy Ubuntu LTS a Red Hat Enterprise Linux. Dosud Lenovo přitom certifikovalo jen úzký okruh vybraných strojů.

Podpora bude samozřejmě zahrnovat i aktualizace, opravy bezpečnostních chyb, aktualizace ovladačů, firmwarů či BIOSů, ověřování běhu nového hardwaru v rámci těchto řad a z toho plynoucí garanci Lenova, že ten daný počítač plně podporuje výše uvedené linuxové distribuce.

Stroje budou k dispozic s předinstalovaným systémem Ubuntu LTS v OEM provedení (zpráva hovoří o tom, že verze bude více bezpečná než standardní distribuce Ubuntu, ale tím nejspíš naráží právě na ono použití pouze LTS verzí). Ověřování funkčnosti, certifikaci, resp. testování regresí bude řešit přímo Canonical, což je asi nejlepší možné řešení.

Na poli Red Hatu čekejme certifikace pro RHEL, ale také partnerství s Fedorou, kde v rámci pilotního programu nabídne Lenovo předinstalovanou Fedoru na strojích ThinkPad P53 a P1 Gen 2. Připomeňme, že nyní Red Hat patří společnosti IBM, od které před mnoha lety Lenovo divizi Thinkpadů koupilo. Kruh se uzavírá.

Proč to vlastně

Lenovo celkem logicky argumentuje též tím, že toto vše zjednoduší život IT oddělením ve firmách jejích zákazníků. Ta budou schopna lépe řešit problémy uživatelů díky dostupné podpoře, vše bude jednodušší i pro uživatele ve firmách, kteří zatím na Linux nejsou zvyklí. Základem bude podpora od Lenova, Red Hatu i Canonicalu.

Zde lze pouze připomenout nekonečnou telenovelu nasazování Linuxu v Mnichově, kde proces mnohde narážel právě na odpor řadových uživatelů / zaměstnanců města. Čistě teoreticky, kdyby tehdy mohli v Mnichově zvolit nikoli cestu vývoje vlastního distra, ale nakoupení nových strojů od Lenova, možná by zabili několik much jednou ranou a věci proběhly hladčeji. To ale před lety samozřejmě nebylo možné, Lenovo bylo krutě zaháčkováno ve světě Microsoftu (připomeňme Kamila Párala a jeho elegii s vracením licence na Windows Vista – ale pozor, tohle je dnes možná už trochu neférové vytahování 12 let staré historie).

Kdy a jak

Kompletní certifikované portfolio pracovních stanic od Lenovo bude k dispozici již příští měsíc. Nabídka strojů bude plně konfigurovatelná a první na řadu přijdou mobilní stanice řady ThinkPad P Series.

Vedle hardwaru Lenovo spustí i plnou webovou podporu, samostatné linuxové fórum pro dotazy, průvodce výběrem atd.

CS24_early

Malý krůček pro člověka…

Už po léta si vedu takový malý neoficiální soupis „důkazů“, že Linux už není exkluzivkou pro partu nadšenců, ale stává se více a více mainstreamovou technologií. Na tomto seznamu jsou samozřejmě mnohé velké pecky (například Android), ale z posledních let zejména vývoj v tradičních Wintel korporacích, tedy třeba dostupnost notebooků s Ubuntu u Dellu, zamilování se do Linuxu ze strany Microsoftu, Windows Subsystem for Linux, otevření formátu exFAT a tak dále.

Lenovo je společnost, v níž obchodníci uvažují pragmaticky. Cestu před nimi oťukali jiní, doba i elementálové jsou nakloněni, s Red Hatem i Canonicalem se dá spolupracovat neméně tak dobře jako s Microsoftem, a tak proč ne. Lenovo nečiní samaritánský krok vstřícný vůči komunitě geeků. Lenovo reaguje na rostoucí poptávku a vývoj IT trhu. Jen víceméně jen průvodním jevem, že z tohoto kroku bude benefitovat každý linuxák toužící si koupit Thinkpad a nemuset řešit vrácení licence na Windows či brutální omezenost výběru modelů „bez OS“. Lenovo jede nyní z hlediska Linuxu „all-in“ a je to skvělé. Pokud se touto cestou vydají i další výrobci, bude to ještě skvělejší.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.