Hlavní navigace

Lepší než Chromecast? Measy A2W se představuje

23. 4. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Measy A2W je HDMI dongle kompatibilní s aplikací EZCast. Poslouží tak podobně jako populární Chromecast k přenosu obsahu z mobilu či tabletu na velkou televizní obrazovku. Navíc podporuje technologie DLNA a Air Play pro streaming multimédií rovnou z mobilního zařízení či umístění v lokální síti.

Google Chromecast bezesporu zvedl zájem o zařízení pro přenos obsahu z mobilního zařízení na velkou televizní obrazovku. Jedním z nich je také Measy A2W (cca 1000 Kč), které má mít dokonce více funkcí než žádaný Chromecast včetně DLNA klienta, kterého Chromecast navzdory slibům Googlu stále postrádá. Ale nepředbíhejme.

Measy A2W je klasický HDMI dongle o rozměrech cca 83×34×10 milimetrů. Tvarem připomíná přerostlejší flash disk. Na spodní straně jsou průduchy pasivního chlazení. MicroUSB port pro zapojení napájecího kabelu je zboku přístroje hned vedle recovery tlačítka, jehož stisknutí již tradičně vyžaduje tenký předmět, jako je třeba špendlík.

HDMI dongle Measy A2W.

Zařízení se zapojuje bez kabelu přímo do volného HDMI vstupu televizoru. Je přece jen rozměrnější než běžná koncovka HDMI kabelu, takže v závislosti na uspořádání portů na televizoru může Measy A2W blokovat některý ze sousedních portů. To by vyřešil alespoň krátký prodlužovací HDMI kabel, který ale v balení bohužel není přítomen.

Pro napájení zařízení je přibalen USB kabel měřící necelý metr. Výrobce však nedodává adaptér pro napájení rovnou z elektrické sítě. V tomto ohledu si Measy A2W a Google Chromecast mohou podat ruku. Máte-li televizor bez (volného) USB portu, budete muset sáhnout například mezi nabíječky pro mobilní telefony s koncovkou microUSB.

Úvodní konfigurace levou zadní

Po zastrčení Measy A2W do volného HDMI portu a zapojení napájecího kabelu se takřka okamžitě na daném HDMI vstupu televizoru objeví obrazovka s návodem k úvodní konfiguraci. Radí například, odkud stáhnout potřebný software pro osobní počítač nebo mobilní zařízení, na který odkazují také přítomné QR kódy.

HDMI dongle Measy A2W je možné nakonfigurovat z osobního počítače nebo mobilního zařízení pomocí aplikace EZCast. K dispozici je pro Windows XP a vyšší nebo OS X 10.6 a vyšší. Linux nepodporuje. Konfiguraci lze ovšem provést také rovnou z mobilu či tabletu. Mobilní EZCast lze stáhnout pro Android 4.0 a vyšší nebo iOS 6 a vyšší.

Measy A2W stejně jako Chromecast používá výhradně bezdrátové spojení přes WiFi (b/g/n). Nejdříve je potřeba navázat manuálně přímé spojení. SSID a heslo je zobrazeno na televizoru. Po připojení přes WiFi přímo k zařízení lze například z aplikace EZCast pro Android provést úvodní konfiguraci, která zabere jen několik desítek sekund.

EZCast je univerzální aplikace pro celou plejádu podobných zařízení od různých výrobců, takže při konfiguraci na dotykovém displeji zobrazuje pouze ovládací tlačítka. Průvodce nastavením je viditelný na televizní obrazovce. Postupně můžete nastavit připojení k domácí bezdrátové síti, rozlišení obrazu či jazyk rozhraní (čeština je dostupná). Také lze instalovat případnou aktualizaci firmwaru.

Measy A2W podporuje sítě WiFi (b/g/n) běžící v tradičním pásmu 2,4 GHz. Modernější lokální bezdrátové sítě v pásmu 5 GHz  nepodporuje. Hodně nešťastné je, že zařízení využívá lokální síť pouze pro přístup k Internetu a funkci DLNA klienta. Pro EZCast je nutné připojit se vždy přímo k němu. Chromecast přímé připojení vyžaduje jen na úvod. Pak už běží v lokální síti.

Z mobilu či tabletu na televizní obrazovku

Po jednoduchém zapojení a úvodní konfiguraci již lze Measy A2W využít k zobrazování a přehrávání obsahu např. z mobilu či tabletu na televizní obrazovce. Aplikace EZCast podporuje plynulý streaming videa a hudby víceméně ve všech tradičních formátech. Kromě multimediálního obsahu uloženého přímo v zařízení lze streamovat také video a hudbu z cloudového úložiště Dropbox.

Hlavní nabídka aplikace EZCast pro Android.

Dále je možné na televizní obrazovku „promítat“ soubory kancelářské povahy jako jsou dokumenty, tabulky či prezentace. Také ty je lze načíst z úložiště Dropbox namísto z paměti zařízení. EZCast samozřejmě podporuje i zobrazování fotek. Zajímavostí je též přímý přenos z kamery mobilního zařízení na televizní obrazovku.

EZCast rovněž podporuje zobrazování webového obsahu. Kromě statických stránek lze díky HTML 5 přehrávat i multimediální obsah včetně videí z YouTube. Není však podporován Flash, takže je třeba hledat webové služby, které alespoň experimentálně nabízejí přehrávač založený na HTML 5. Vedle YouTube jde třeba o Google Play Music a některé další.

Šikovnou pomůckou v mobilní aplikaci EZCast je funkce tužky, kdy prstem lze kreslit po dotykovém displeji přes zobrazený obsah. Tahy tužkou se samozřejmě přenáší na televizní obrazovku, což se hodí zejména při prezentování. Zde je vhodné zmínit, že Measy A2W lze připojit nejen k televizoru, ale také k monitoru či projektoru s HDMI vstupem.

S aplikací EZCast je možné Measy A2W použít také k plnohodnotnému zrcadlení displeje za využití technologie Miracast. Výrobce láká spotřebitele například na herní využití. Mělo by být možné na tabletu spustit hru, ale užívat si ji na velké televizní obrazovce. Dotykový displej tabletu s virtuálními ovládacími prvky by pak měl sloužit místo gamepadu.

Tolik teorie. V praxi podobnému využití během testování zařízení bránilo přílišné zpoždění. S ním Miracast více či méně zápolí dlouhodobě, ale v případě Measy A2W bylo zpoždění podstatně větší než je obvyklé. Miracast v podání tohoto čínského zařízení lze doporučit především k zobrazování statického obsahu (weby, e-maily, dokumenty, fotografie a podobně).

Zahájení zrcadlení displeje mobilního zařízení v aplikaci EZCast.

Možnosti multimediálního využití Measy A2W rozšiřuje integrovaný DLNA klient, díky němuž lze televizor použít pro poslech hudby, sledování videa či prohlížení fotek. Pro zpřístupnění obsahu přímo z mobilního zařízení se během testů osvědčila aplikace Bubble UPnP. S ní lze řídit také přehrávání obsahu ze síťového úložiště na televizní obrazovce.

Přehrávání videa aplikací Bubble UPnP ze síťového úložiště na televizní obrazovku přes Measy A2W a DLNA.

Majitele zařízení značky Apple zřejmě potěší podpora technologie Air Play. Pro streaming multimediálního obsahu na televizní obrazovku tak není hned nutné investovat do set-top-boxu Apple TV. S technologiemi DLNA a Air Play si recenzovaný HDMI dongle rozumí dobře vyjma streamingu videa v plném vysokém rozlišení. Problém bude nejspíše v konektivitě.

Dle specifikace by zařízení Measy A2W mělo fungovat také jako reciever pro technologii Intel Wi-Di, ale to se během testování nepotvrdilo. Ultrabook s podporou této bezdrátové technologie pro přenos obrazu i zvuku vůbec Measy A2W neregistroval. S chytrým televizorem, který již má podporu Intel Wi-Di integrovanou, přitom spolupracuje hladce.

Measy A2W není náhradou za Chromecast!

Jak zhodnotit Measy A2W? V první řadě je třeba říci, že nejde o náhradu za Chromecast. Ten se soustředí na úzkou spolupráci s konkrétními internetovými službami a jejich mobilními aplikacemi. Measy A2W je zařízení více orientované na lokální obsah uložený v mobilu, tabletu, počítači anebo síťovém úložišti.

Po několika týdnech testování lze Measy A2W hodnotit spíše pozitivně. Sice se nepovedlo zprovoznit deklarovanou podporu Intel Wi-Di, ale další funkce si vedly poměrně dobře. Otázkou je, jestli Measy A2W vůbec Intel Wi-Di podporuje, protože čínský výrobce je poměrně známý častými chybami ve specifikacích a anotacích svých výrobků.

Spolupráce s aplikací EZCast je vzorová. Streaming obsahu přes DLNA či Air Play fungoval dobře s výjimkou videí v plném vysokém rozlišení, ale s tím při připojení přes Wi-Fi (2,4 GHz) má problém i leckterý chytrý televizor, takže nejde o specifický, natož překvapivý problém. Totéž lze říci o zpoždění při zrcadlení displeje.

skoleni

Measy A2W je možné doporučit uživatelům, kteří chtějí pravidelně přenášet obsah přímo z mobilního zařízení na televizní obrazovku. Zároveň za necelých 1000 Kč lze „upgradovat“ klasický televizor, protože Measy A2W přináší podporu technologií DLNA a Air Play. S aplikací EZCast pak také webový prohlížeč. Vše lze přitom ovládat efektivně i efektně z mobilu či tabletu.

Zařízení Measy A2W k nezávislému testu zapůjčil e-shop KV-Mobil.cz. Děkujeme!

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.