Hlavní navigace

Measy U4K: když Android přepočítává video do 4K

15. 1. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Elegantní HDMI dongle se systémem Android slibuje přepočet videa do 4K rozlišení, přehrávání 3D filmů z Blu-ray nosičů, launcher pro velkou televizní obrazovku a vlastní implementaci technologie Miracast. I bez těchto funkcí jde o výkonné a spolehlivé zařízení, které ve své kategorii patří k těm lepším.

V záplavě „chytrých krabiček“ se systémem Android zařízení Measy U4K zaujme vydatně proklamovanou funkcí pro přepočet videa do rozlišení 4K (UltraHD). Nemělo by tak s ním být nutné čekat až filmový a televizní průmysl dožene výrobce elektroniky. S Measy U4K by mělo být možné sledovat v nové úrovni vysokého rozlišení obrazu stávající filmy či seriály. Nativní obsah oči náročného diváka uspokojí více, ale přepočet pro začátek může být užitečný.

Minimalistický HDMI dongle

Measy U4K s rozměry přibližně 10×4×1 cm není o moc větší než běžný flash disk. Přímo na zařízení je pozlacený HDMI konektor pro připojení k televizoru či monitoru. V balení bohužel chybí prodlužovací propojovací kabel pro případ, že by zařízení kvůli svým proporcím blokovalo sousední porty. Naopak nechybí kabel pro napájení z USB portu. Kdo si nechce blokovat USB port televizoru či monitoru, může využít přibalený adaptér pro napájení z elektrické sítě.


Autor: Measy Electronics

Measy U4K je malý elegantní dongle s HDMI konektorem (verze rozhraní 1.4), slotem na paměťovou kartou  po straně, řadou průduchů pro odvod tepla, portem microUSB pro napájení a jedním klasickým portem USB 2.0 s podporou USB hubů.

Bílé plastové tělo zařízení připomíná ementál kvůli četným průduchům pro pasivní odvod tepla do okolního prostředí. Toto řešení chlazení funguje evidentně dostatečně, protože i při značném zatížení během dlouhodobého každodenního testování vydrželo zařízení v provozu nonstop bez zamrznutí či resetování. Při vzpomínce na zkušenosti s prvními čínskými produkty podobného ražení je to příjemná změna k lepšímu.

Zařízení využívá HDMI rozhraní ve verzi 1.4, která vedle jiných novinek přinesla právě podporu videa v rozlišení 4K. Dále pak podporu 3D videa, kterou Measy U4K rovněž využije. Zařízení disponuje jedním napájecím portem microUSB a jedním tradičním portem USB 2.0. Za účelem připojení většího množství periférií lze použít libovolný USB hub pro PC. V zájmu vyšší spolehlivosti doporučuji aktivní (tedy s vlastním nezávislým napájením ze sítě).

Vedle flash disku či externího disku např. s multimediálním obsahem lze samozřejmě připojit ovládací periférie. Výrobce do balení nezahrnul ani základní dálkový ovladač, ale jako volitelné příslušenství samostatně nabízí bezdrátovou klávesnici Measy RC12 s touchpadem a funkcí air mouse. Samozřejmě lze ale sáhnout i po podobných výrobcích od jiných firem. Zařízení též podporuje veškeré bezdrátové klávesnice a myši pro osobní počítače využívající pásmo 2,4 GHz.

Další možností pro připojení externích zařízení je Bluetooth 4.0 samozřejmě zpětně kompatibilní s předchozími verzemi této bezdrátové technologie. Kromě připojení reproduktorů či sluchátek anebo rovnou head-setu umožňuje připojení i bezdrátových ovládacích periférií. Dosah je až 10 metrů (ověřeno v praxi), takže bez problémů si lze zařízení připojené k televizoru ovládat bezdrátovou klávesnicí přes Bluetooth s pohodlí např. pohovky či křesla.

Internetové resp. síťové připojení je standardně zajištěno prostřednictvím WiFi (b/g/n). Anténa je interní. Konektor pro připojení externí bohužel chybí. Jiné možnosti síťové či internetové konektivity Measy U4K přímo nenabízí, ale mělo by být teoreticky možné přes USB 2.0 připojit síťový adaptér či mobilní modem. Během testu jsem bohužel potřebný hardware neměl k dispozici, abych mohl přispět poznatky z praxe.

Dobrý výkon, ale málo paměti

Srdcem i mozkem zařízení je ARM procesor All Winner A31 (Cortex A7) se čtyřmi fyzickými jádry a taktovací frekvencí 1 GHz s osmijádrovou grafikou Power VR SGX544. K dispozici jsou 2 GB RAM (DDR3). Systém a aplikace na této hardwarové konfiguraci i ve srovnání s high-end tablety běhají velmi svižně, i když se třeba po přečtení konfigurace může zdát, že taktovací frekvence procesoru je nízká. Ale dnes už dobře víme, že jen na taktu nezáleží.

Naopak pro uživatelský obsah mnoho místa není. Integrované úložiště v zařízení celkem pojme pouze 8 GB, z nichž si ještě zhruba 2 GB usurpuje operační systém. Pro rozšíření paměti lze použít slot podporující paměťové karty formátu microSD či microSDHC (do 32 GB). Dále je samozřejmě možné využít flash disk či externí disk, ale to už znamená další zařízení navíc, k němuž je třeba ještě připočítat USB hub, pokud do jediného portu USB 2.0 připojíte přijímač nějaké periférie.

Přestávka na čínský guláš

Measy U4K pohání Android 4.1.1 (Jelly Bean), na který již pomalu, ale jistě „usedá prach“, ovšem upgrade není k dispozici. Respektive pokus o aktualizaci přímo ze zařízení skončil vždy během testu neznámou chybou a na webu výrobce aby se čert vyznal. V tamním katalogu produktů je totiž pod názvem Measy U4K vzhledově odlišné zařízení s externí WiFi anténou, ovšem popis funkcí a technická specifikace sedí (až na onu anténu).


Autor: Jiří Macich ml.

Z těchto pokynů k aktualizaci bude v České republice „moudrý“ málokdo. Online aktualizace přímo ze zařízení končí neznámou chybou a na webu výrobce se zařízení nedá pořádně dohledat.

Podobou však recenzovaný výrobek odpovídá zařízení Measy U2A, který má ale zcela odlišné hardwarové parametry. Těžko říci, kde udělali čínští soudruzi chybu. Nenechte se zmást hrdým nápisem „Designed in USA“ na těle zařízení. Hned první obrazovka po spuštění zařízení s čínskými znaky prozradí, že vítr vane z Asie. Ostatně výrobce, kterým je společnost Measy Electronics se na webu netají tím, že je čínskou společností.

Launcher pro TV obrazovku

Po spuštění se bohužel nezobrazí žádný průvodce úvodním nastavením, což je ale u podobných zařízení obvyklý nešvar. Přepnutí uživatelského rozhraní z angličtiny do češtiny, nastavení bezdrátového připojení k síti nebo třeba přihlášení k uživatelskému účtu je třeba provést v nastavení systému. S tím pomůže přiložený manuál s názornými obrázky, což je příjemné překvapení, protože řada čínských výrobců podobných produktů se s manuály příliš nepáře.  

Namísto průvodce úvodním nastavením se po spuštění zobrazí volba launcheru. Použít lze klasický launcher systému Android nebo vlastní launcher zařízení. Ten je díky velkým ikonám optimalizován pro televizní obrazovku, resp. ovládání z dálky. Navíc má dvě verze: 2D s tlačítky seřazenými při spodním okraji obrazovky (zbytek plochy mohou obsadit widgety) a efektní 3D s tlačítky seřazenými do oválu po celé ploše obrazovky.


Autor: Jiří Macich ml.

Measy U4K vedle systémového launcheru nabízí svůj vlastní. Toto je jeho základní 2D verze s podporou widgetů.

V obou verzích je k dispozici totožná sada tlačítek bez možnosti uživatelského přizpůsobení: Applications (otevírá menu s aplikacemi), Web browser (logicky spouští výchozí webový prohlížeč), Download (vede na Google Play), File Manager (otevře správce souborů) Settings (pro otevření nastavení systému a zařízení) a Media (pro přístup k multimediálnímu obsahu). Vlastní launcher je stabilní a svižný, což napříč trhem neplatí vždy. Ovšem má jiné mouchy.


Autor: Jiří Macich ml.

Launcher lze také přepnout do efektní 3D verze. Bohužel není možné personalizovat jednotlivá tlačítka. Někomu by též mohlo vadit skrývání systémové lišty na domovské obrazovce.

Kromě absence personalizace tlačítek mu lze vyčíst, že ve 2D i 3D verzi domovské obrazovky skrývá systémovou lištu, což mě osobně vadí hlavně kvůli notifikační oblasti, ale mimo domovskou obrazovku se lišta normálně zobrazuje. Navíc lze kdykoliv přepnout na systémový launcher, do kterého výrobce přidal pouze vlastní tapetu a widget s přístupem k naposledy přehrávaným videím prostřednictvím předinstalovaného přehrávače.

Miracast, DLNA, Flash a další

Pokud pomineme vlastní launcher, tak si výrobce nedal moc práce s přizpůsobením open source systému Android, což je ale z hlediska kompatibility spíše dobrá zpráva. Measy U4K má však několik nadstandardních předinstalovaných aplikací. Dvě z nich náleží čínským video-on-demand službám PPS.TV, resp. PPTV, které sice slibují HD obsah, ale již čínština v jejich uživatelském rozhraní jasně říká, že v českých podmínkách mnoho fanoušků nenajdou.

Praktičtější je předinstalovaný Flash Player, který se hodí, protože technologie Flash si ještě na webových stránkách nějaký ten pátek pobude (minimálně pro multimédia). Dále se ve výbavě nachází čínská aplikace doplňující podporu technologie Miracast pro zrcadlení obrazovky na jiném zařízení bezdrátově přes WiFi. Výrobce tak doplněním aplikace vyřešil to, že nainstalovaný Android 4.1.1 ještě Miracast nepodporuje (až od verze 4.2 výše).


Autor: Jiří Macich ml.

Čínský výrobce dal zařízení do vínku několik aplikací navíc, ale jejich přínos je diskutabilní. Diplomaticky řečeno…

Přenos obrazu je však extrémně trhaný. Více než je běžné. Předinstalovaná aplikace poslouží tak maximálně na zrcadlení statického obrazu jako jsou webové stránky či fotografie. Další nadstandardní součástí softwarové výbavy zařízení Measy U4K je exkluzivní aplikace FireAir pro zařízení s procesory All Winner. Slouží jako jednoduchý DLNA klient. Podle popisku by měla podporovat i konkurenční technologii AirPlay, ale s tou jsem během testování nepochodil.

Přepočet do 4K: srážka s realitou

Bezesporu nejdůležitější předinstalovanou aplikací je 4K Video Player, který se chlubí schopností přepočítat video v plném vysokém rozlišení (FullHD) do ultra vysokého rozlišení (UltraHD). Po jeho spuštění si lze nejdříve vybrat jeden ze tří energetických režimů, kdy si lze rozhodovat mezi funkcemi a spotřebou. To mi přijde trochu zbytečné, protože zařízení je neustále napájeno ze sítě. Možná zapálení ekologové budou mít jiný názor.


Autor: Jiří Macich ml.

Předinstalovaná aplikace 4K Video Player umožňuje nastavení energetických nároků. Má to však pro nemobilní zařízení už tak s nízkou spotřebou vůbec smysl?

Osobně mi však přijde zajímavější proklamovaná podpora přepočítat videa do ultra vysokého rozlišení 4K. Lze však hovořit o UltraHD? Je to trochu komplikované, protože výsledné video je v rozlišení 4096×2304 pixelů. Toto konkrétní rozlišení však nakonec nebylo standardizováno. Přesto se rozlišení 4096×2304 pixelů používá a čistě matematicky jej lze do „rodiny 4K“ zahrnout. Ale jak se vlastně zařízení Measy U4K daří zvýšit kvalitu videa?

Přiznám se, že televizor či monitor s takto vysokým rozlišením nevlastním (vždyť stále není dostatek nativního obsahu ve FullHD), ale s ochotným prodavačem v elektru jsme vyzkoušeli Measy U4K v kombinaci s televizorem Changhong UHD55B6000IS, ovšem i ten podporuje „pouze“ 3840×2160 pixelů (což je podle standardu nativní 4K, resp. UltraHD rozlišení). Aplikace 4K Video Player se tedy musela trochu přizpůsobit.

Zvýšení kvality videa bylo patrné, ovšem žádný šok z kvality obrazu, který „velkoústě“ slibuje čínský výrobce, bohužel nenastal. I v rámci nízkých očekávání od překódování to chtělo místy přidat na ostrosti a místy na plynulosti. Logicky zcela jiným „šálkem kávy“ byla prezentační smyčka v nativním 4K rozlišení. Na displeji zmíněného televizoru se mi více zamlouvalo video ve FullHD bez přepočtu.

Pro mě osobně tak je nejvyzdvihovanější funkce zařízení zklamáním, které příliš nekompenzuje ani skutečnost, že přehrávání 3D filmů z Blu-ray nosičů fungovalo tak, jak by mělo. Zařízení sráží výrobcem vyzdvihované softwarové funkce od nekvalitního přepočtu videa přes velmi trhané zrcadlení obrazu po přespříliš jednoduchého DLNA klienta. Aplikace čínských video-on-demand služeb také z českého pohledu těžko lze brát za relevantní argument k nákupu.

CS24_early

Přesto bych nad Measy U4K příslovečnou hůl nelámal. Jde o dosti výkonný a spolehlivý HDMI dongle, který s podporou stovek tisíc aplikací pro Android z Google Play může mít nespočet funkcí. Přitom jde o velmi kompaktní zařízení, pro které není třeba hledat místo na televizním stolku. V hardwarové výbavě je ale vesměs vše, co dnes lze po zařízení tohoto typu očekávat. Snad jen té interní paměti by mohlo být více…

Děkujeme e-shopu kv-mobil.cz za zapůjčení zařízení k nezávislému testu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.