Hlavní navigace

LibreOffice 6.0 přináší vylepšené rozhraní a elektronický podpis

1. 2. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Organizace Document Foundation vydala novou velkou verzi kancelářského balíku LibreOffice 6.0, která představuje významný krok vpřed prakticky ve všech vlastnostech. Od rozhraní po důležité nové funkce.

Uživatelské rozhraní LibreOffice je možné upravovat již nějakou dobu. LibreOffice 6.0 jde v tomto o kousek dále (k dispozici je též detailní přehled novinek).

Nyní byl dialog pro přizpůsobení uživatelského rozhraní přepracován tak, aby práce s ním byla jednodušší a intuitivnější. Další změny potkaly dialog po vkládání speciálních znaků, který nově podporuje vyhledávání a zobrazuje nedávno použité znaky (ty lze přidávat i z rychlé nabídky přímo pod ikonou Omega v hlavní liště).

Nechybí také nová sada ikon pro LibreOffice, nazvaná Elementary. Vylepšena je nápověda, mimo jiné se s ní lépe pracuje na mobilních zařízeních. Ve výchozí instalaci je zahrnuta rodina písem Noto (zejména pro jejich široké pokrytí Unicode znaků). A nově také lze dokumenty rodiny ODF podepisovat a šifrovat OpenPGP klíčem na všech desktopových platformách. Pro export obrázků z dokumentů je nyní možné volit mezi původní verzí beze změn a exportem v podobě, jakou má obrázek v dokumentu.

Z hlediska nabídek je zde nová varianta Notebookbar s prvky ve skupinách (experimentální) a pro Writer speciální verze Tabbed Compact Notebookbar (též experimentální).

Writer

Textový editor Writer dostal nové styly tabulek, které jsou dle slov tvůrců hezčí a umožní poutavěji prezentovat data. K tabulkám přímo ve Writeru pak dodejme, že lze nyní používat rozdělené sekce.

U hromadné korespondence lze použít tabulky jako datový podklad. Pro zadávání formulářů pak přibyla do lišty nová rozbalovací nabídka. Vložené obrázky lze otočit o libovolný úhel, nikoli jen o násobky 90°. Vylepšeny jsou uživatelské slovníky. Dále přibyl export do formátu ePUB, naopak import QuarkXPress 3 a 4 a jako asi s každou novou verzí je zas o něco lepší podpora formátů Microsoft OOXML (například podpora SmartArt, import/export ActiveX prvků z/do DOCX, export PPTX s makry, export polí MailMerge do DOC/DOCX, ….

Z dalších formátů je zde lepší import z Microsoft Visio a Publisher, Adobe Freehand a PageMaker, Abiword, Apple Keynote a Pages a Numbers či Quattro Pro nebo naopak vylepšený export do XHTML.

Calc

V tabulkovém procesoru Calc přibyly nové funkce pro výběr nezamknutých buněk v zamknutých či nezamknutých listech (zamčenost listu je indikována v dolní liště seznamu listů).

Výběr buněk lze exportovat též do PNG či JPEG, dále pak přibyly tři nové funkce pro vyhledávání a nahrazování textu pomocí byte pozic (součástí specifikace standardu ODF 1.2).

Impress

Pro tvorbu prezentací je k dispozici 10 nových šablon. Výchozím poměrem stran je nyní 16:9.

LibreOffice Online

Cloudová varianta kancelářského balíku doznala mnoha vylepšení uživatelského rozhraní. Přibyly například uživatelské avatary, automatické rozpoznávání odkazů v komentářích, dále byly vylepšeny či přidány dialogy pro vkládání speciálních znaků, Najít+Nahradit atd.

CS24_early

Kontrola pravopisu je zde k dispozici jak pro Writer, tak i Calc a Impress (stavový řádek nyní zobrazuje také jazyk upravovaného textu). Writer konečně dostal horizontální (vodorovné) pravítko a Calc má základní poporu úpravy grafů (ale zázraky nečekejme).

… a pro uživatele Windows se sluší dodat, že LibreOffice 6.0 už nepracuje na Windows XP a Vista (nejnižší podporovanou verzí jsou Windows 7 SP1).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.