A jeste jedna vec. Neni uplne pravda, ze lighttpd se nedostane tam, kde bezi apache. Jsou portaly, ktere pouzivaji jedno i druhe, lighhpd jako proxy a apache jako webserver, nebo primo lighttpd jako server. A nejsou to male portaly. Vetsina sluzeb seznamu nebo treba libimseti.cz
Myslim ze jsi autora nepochopil. Jak naznacoval, na jednoucelove projekty je prave dobrej (tam patri prave i seznam a libimseti).
Kam se dostane tezko bude virtualni hosting, protoze tam potrebujete spousty modulu a nastaveni pro ruzne zakazniky.
Dík za článek, kdysi jsem už o něm četl, ale asi jsem tenkrát moc experimentoval s Apachem. Teď když mi na poči běží Apache už jen kvůli statickýmu obsahu a jednoduchému PHP si ho tam asi dám. Akorát mám strach abych se v kombinaci s runitem nedostal do záporného využití paměti. :-D
ja jsem apache nahradil lighttpdem uz hodne davno.. apache je od verze 2.0 rozezrany a pomaly bastl, a popravde receno, nevidim jediny duvod, v cem by mel byt lepsi.
Ja pouzivam apache ako primarny webserver na vsetkych serveroch. Ma jednu velku vyhodu a tou je mnozstvo roznych modulov. Napriklad taky mod_ntlm (autentifikacia voci Win Domain Controleru) alebo mod_ldap. Rovnako ma podporu niektorych skriptovacich jazykov priamo v moduloch co zvysuje ich rychlost. Pamatova narocnost mi nepripada az taka dramaticka (je vsak pravdou ze nase stranky nemaju tisicky uzivatelov denne), co sa tyka problemov narazil som za tych par rokov len na jeden tykajuci sa priamo apache (konkretne v mod_php) ,ktory sposoboval forkovanie stale novych apache procesov. Velke korporacie vo svojich enterprise rieseniach takisto pouzivaju apache (IBM Websphere AS,Oracle AS, SAS ... ) takze nemoze byt taky az taky zly. Lighttpd si ale urcite rad vyskusam ked ho tak chvalite.
Kazdy kdo pise o lighttpd nesetri chvalou nad vykonnosti a nenarocnosti tohohle webserveru. Provozuju nektere dost navstevovane a zatizene weby a musim konstatovat ze apache, pokud se dobre nakonfiguruje, naprosto staci. Requestu cca 1000 za vterinu a Load < 0.5.
Pro posilani dynamickeho obsahu je tento generovan beztak necim jinym (napr mod_php, cgi, atd), takze tady je to uplne fuk, a pro staticke stranky apache vyuziva sendfile() syscall, takze dany soubor defakto posila rovnou kernel, neni uz nic co by mohlo byt rychlejsi.
Souhlasim, ze apache chce trochu vic pameti, ale v dnesni dobe v tom nevidim problem. Pokud nekdo zvazuje s kterym webserverem zacit, tak at voli klidne lighttpd, ale pokud uz mate apache ktere bezi, doporucuju ho radeji poradne nakonfigurovat nez menit webserver.
A co si predstavuju pod tim nakonfigurovanim?
No predevsim
- zrusit resolving IP adres klientu (hostname lookup)
- vypnout htaccess podporu
- vyhazet vsechny moduly ktere se nepouzivaji
- zvolit vhodny MPM rezim
No a samozrejme jeste
- ve fstabu nastavit noatime parametr pro vsechny partisny
(neni nic horsiho nez kdyz cteni z disku zapisuje access time)
- pokud je potreba rychle cteni z disku, udelat stripe raid a pouzit XFS filesystem
Lighttpd mam jiz nekolik mesicu na testovacim provozu na jednom serveru. Jsem s nim velice spokojeny, je rychli, sikovny a velice dore konfiigurovatelny...
Ale jedna vec mi trosku vadi - a tou je neexistujici podpora pro .htaccess a .htpasswd ...u vlastnich aplikaci to nevadi, ale pri nasazeni na nejaky hostingovy server by to asi byla velka prekazka
tisicovku requestu za sekundu zvlada na dnesnich x86 masinach jiz kde co. Posledni webserver co jsem meril (2.2Ghz/Core 2 duo) byla Websphere AS CE 2.1 a ten delal 1200-3500 req/sec v zavislosti na slozitosti JSP stranky (dotazy do db sly z EJB cache), tech 3500/sec to delalo kdyz tam byl jen redirect.
Sunovska glassfish 2u1 delala asi 750 req/sec pro JSP stranky bez db.
V dnesni dobe bych fakt vykon www serveru uz neresil, x86 hw je prakticky zdarma a mame uz skvele quadcore procesory.
Používam ho už dávnejšie, k svojej spokojnosti na testovanie v localhoste. Jediné, čo som zatiaľ nezvládol je prepisovanie adries pre Joomla!, neporadíte niekto?
Z uvedených serverů používá Lighttpd pouze isohunt. Ostatní používají Apache. Lze snadno zjistit z hlaviček http odpovědi. Čili nechlubme se cizím peřím...
Hm, vidíte, to jsem si naběhl, jak říkám, život není peříčko. Dobrá, Firefoxem i wgetem mi daný odkaz stáhnout nejde (a v hlavičce je Apache), v linksu to cosi stahuje a v hlavičce je lighttpd. Záleží na něčem v hlavičce requestu. Howgh.
Ježišmarja, no tak jsem si to vymyslel! Celej svůj život zasvěcuju tomu, že lžu v diskusích na rootu! Ok, ten odkaz TEĎ už vrací prázdnou stránku, protože v něm uvedená heš má zřejmě omezenou platnost. Sakra, kdyby mi někdo včera řekl, že se budu hájit, že jsem opravdu něco viděl v HTTP hlavičce z YouTube, poslal bych ho na kolo.
Ja bych jeste dodal, ze mnoho vytizenych serveru pouzivaji cluster s nejakym jednoduchym serverem na obrazky, protoze se dost stahuji, je vhodne je dat jinam a vetsinou na ne staci jenom zakladni veci.
Jinak apache se da oskubat "do hola" a casto se pouziva jako reverzni proxy, problem je, ze clovek musi bud nad dimenzovat pocte procesu a threadu/konexi a nebo hlidat a pri prekroceni prenastavit (optimalni nastaveni, at neni kupa procesu, jejichz sprava zabere vetsinu casu) , coz u jednoduchych serveru nehrozi.