Už z názvu je jasně patrné, o jakou distribuci půjde. Na obálce se dočteme, že se jedná dokonce o nejpopulárnější live distribuci. Podle žebříčků na serveru DistroWatch tomu tak ovšem není. Knoppix se sice drží v první desítce oblíbených distribucí (v době psaní článku na 9 místě), ale o kus výš (na 6 místě) se nachází Damn Small Linux.
To ale samo o sobě nijak nesnižuje kvalitu Knoppixu, který se na předních příčkách oblíbenosti drží už mnoho let. Navíc existují desítky různých klonů, které tato statistika nijak nezapočítává. Můžeme proto říci, že je Knoppix minimálně jednou z nejoblíbenějších live distribucí. Je proto příjemné, že jsme se dočkali speciální příručky.
Zadní strana slibuje, že se podle knihy naučíte:
- spustit, nakonfigurovat a používat Knoppix
- přepnout Knoppix do českého jazyka
- používat Knoppix na vašem notebooku
- psát a tisknout dokumenty
- připojit se k síti a k Internetu
- používat GPRS nebo Bluetooth
- měnit vzhled uživatelského prostředí a plochy
- používat Knoppix při pádu či selhání jiného operačního systému
- přeměnit Knoppix na záchranný router, souborový server nebo webový server
- opravit pomocí Knoppixu poškozená Windows
- vytvořit svou vlastní linuxovou distribuci založenou na Knoppixu
První pohled
Na první pohled vás kniha překvapí neobvyklou obálkou. Ačkoliv to z pořízeného obrázku, který je součástí tohoto článku, není vůbec patrné, obálka má stříbrnou barvu a funguje docela dobře jako zrcadlo. Bál jsem se, že na ní budou ihned vidět všechny otisky a stopy, ale obava se nepotvrdila, i když z blízka jsou vidět drobné škrábance. Zřejmě je obálka z docela odolného materiálu.
Dělení knihy
Kniha nese podtitul „100 tipů a řešení pro náročné” a to také určuje její celkové pojetí. Devět kapitol je rozdělených do stovky triků různého zaměření a rozsahu. Každý trik má krátký úvodník, který vám vysvětlí o co půjde a co nového se můžete naučit.
Rozsah jednotlivých triků se pak pohybuje od jedné až do šesti stránek. Každý trik je uvozen značkou malého teploměru, který značí obtížnost probíraného textu. Podle toho, zda jste začátečník, středně pokročilý nebo expert, se můžete rozhodnout, jestli se do konkrétního triku pustíte.
Kniha je podle zaměření jednotlivých triků dělena do devíti rozsáhlých kapitol. Postupně si je projdeme a popíšeme si, co obsahují.
Spouštění Knoppixu
Úvodní kapitola seznamuje čtenáře se vším, co bude potřebovat pro první zavedení Knoppixu. Začíná tím, jak systém získat, vypálit a připravit ke startu. Následuje část, která vysvětluje účel bootovacích parametrů a řeší problémy při rozpoznávání některého hardware.
Používání pracovní plochy
Když už se vám podaří Knoppix zprovoznit, dostanete se do funkčního desktopového prostředí. Druhá kapitola vás tímto prostředím provede, vysvětlí vám, jak se ovládá KDE a představí vám ty nejdůležitější aplikace z celého systému. Kapitolu zakončuje část o připojení k internetu.
Přizpůsobení pracovní plochy
Na předchozí kapitolu o práci s desktopem přímo navazuje další část, která vás naučí prostředí změnit k obrazu svému. Kromě toho také zjistíte, jak použít Knoppix, pokud chcete vytvořit například informační kiosek.
Instalace Linuxu s pomocí Knoppixu
Pokud se jako uživatel Knoppixu rozhodnete Linux nainstalovat na disk, je tu možnost nainstalovat rovnou Knoppix. Získáte tak plnohodnotnou instalaci Debianu s prostředím, na které jste zvyklí.
Uložení Knoppixu do sady nástrojů
Poměrně matoucí název páté kapitoly se snaží vystihnout fakt, že v rukou zkušeného admina může být Knoppix velmi silným nástrojem. Umožňuje sledovat provoz na síti, zkoumat bezdrátová spojení, vzdálenou správu dalších systému a podobně. Přesně o těchto úkonech je i pátá kapitola.
Oprava Linuxu
Občas se i zkušenému uživateli stane, že si svůj operační systém lidově řečeno „zboří”. Knoppix může v takovou chvíli pracovat jako záchranný disk, který vám umožní z fungujícího systému opravit ten nefunkční.
Záchrana Windows
Problémy nemusí nastat jen v případě používání Linuxu, ale také s MS Windows. Pokud dojde k potížím, můžete buďto použít záchranné CD od Microsoftu nebo sáhnout po univerzálním Knoppixu. Jak jej správně použít tedy vysvětluje sedmá kapitola.
Knoppix trochu jinak
Za dobu existence Knoppixu vzniklo mnoho jeho klonů, úprav, vylepšených verzí a podobně. Předposlední kapitola se proto zabývá právě těmito odnožemi Knoppixu. Některé totiž mohou konkrétní úkoly plnit mnohem lépe.
Přestavba Knoppixu
Pokud si chcete vytvořit vlastní klon Knoppixu, máte vše připraveno. Poslední kapitola vás provede všemi důležitými kroky, po jejichž absolvování získáte vlastní live distribuci.
V závěru celé knihy je umístěn klasický rejstřík.
Přiložené Live CD
Protože se předpokládá, že si podobnou publikaci koupí především začátečníci, kteří zatím s Linuxem příliš do styku nepřišli, nakladatel ke knize přidal také CD s Knoppixem. Čtenář-uživatel tak má možnost si ihned systém osahat a všechny triky si na něm vyzkoušet.
Závěrem
Chcete-li někoho seznámit s Linuxem, jeho výhodami a vlastnostmi, existuje mnoho cest. Pokud se ale jedná o naprostého začátečníka bez předchozích zkušeností, můžete mu s klidným srdcem doporučit tuto knihu. Nejen, že s ní získá svůj první Linux, ale také mu poslouží jako obsáhlá příručka k jeho ovládnutí.
Pokud jste ale zkušený uživatel s léty praxe a neplánujete zrovna vytvářet vlastní live distribuci, pravděpodobně vám kniha nic nového nepřinese.
Informace o knize
Název: Linux Knoppix na maximum
Autor: Kyle Rankin
Vazba: brožovaná
Počet stran: 304 černobílých
Datum vydání: květen 2006
ISBN: 80–251–0993–3, EAN: 978–80–251–0993–9
Cena: 299 Kč, 449 Sk