Hlavní navigace

Linux Mint Debian Edition pokračuje, System76 vylepšuje výkon Linuxu

15. 2. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Filip Zatloukal
Tvůrci projektu Linux Mint vysvětlili, proč hodlají pokračovat v práci na LMDE. Společnost System76 představila nový nástroj pro zvýšení výkonu Linuxu. Téměř po roce vývoje vyšla nová OpenMandriva Lx 4.3.

System76 vylepšuje výkon Linuxu

Americká společnost System76, která stojí za linuxovou distribucí Pop!_OS, představila nový nástroj pro zvýšení výkonu operačního systému Linux. Nese název System76 Scheduler a výkon linuxového desktopu zvyšuje díky tomu, že zvyšuje prioritu právě používaných aplikací a snižuje prioritu procesů běžících na pozadí. To pak zlepšuje odezvu aktivních aplikací a podle vyjádření vývojářů „vytváří lepší zkušenost uživatelů s linuxovým desktopem“.

Pop!_OS

Linux Mint Debian Edition pokračuje

Linux Mint je zvláštní tím, že svou distribuci nabízí ve dvou identických edicích, z nichž jedna je postavená na Ubuntu a druhá na Debianu. Tvůrci projektu nedávno zveřejnili racionální důvody, proč v této podobě budou v této linii pokračovat. Tým kolem Linux Mintu označuje Linux Mint Debian Edition jako zajímavé cvičení, které je nutí otestovat svou práci i na jiném základě, než je Ubuntu. LMDE je tedy primárně zdrojem informací a zkušeností pro vývojáře distribuce Linux Mint.

LMDE + CinnamonLMDE

OpenMandriva Lx 4.3

Téměř po roce vývoje vyšla OpenMandriva Lx 4.3, nová verze distribuce vycházející z Mandrivy (dříve Mandrake). Na první pohled viditelnou novinkou je prostředí KDE Plasma 5.23.5 zkompilovaná na Qt 5.15.3 se softwarovými balíčky KDE Frameworks 5.90 a KDE Gear 21.12.2. Pod kapotou pak běží linuxové jádro 5.16.7 sestavené s překladačem LLVM/Clang a mediálním framworkem PipeWire. Instalační obrazy jsou k dispozici pouze pro architekturu x86_64, vývojáři ale již pracují na podpoře RISC-V a ARM64.

OpenMandriva Lx 4.3OpenMandriva Lx 4.3

Přichází Ubuntu Touch OTA-22

Podle plánu by 18. února 2022 měla vyjít nová verze operačního systému pro chytré telefony Ubuntu Touch OTA-22. Bohužel ani toto vydání nebude postaveno na Ubuntu 20.04 LTS, ale opět na Ubuntu 16.04. Mezi novinky patří podpora WebGL, přidání podpory pro FM rádio, perská klávesnice, vylepšený webový prohlížeč Morph nebo novinky v organizaci kontaktů. Nově byla také vylepšena podpora telefonů Volla Phone X, Google Pixel 3a nebo Halium 9.

Ubuntu Touch OTA-21Ubuntu Touch

Nově vydáno

Distribuce s grafickým rozhraním a velikostí 16 MB Tiny Core Linux vyšla ve verzi 13.0. Rubén Rodríguez oznámil vydání Trisquel GNU/Linux 10.0, plně svobodné distribuce postavené na Ubuntu. Po více než dvou letech vývoje vyšla nová verze linuxové distribuce Peppermint OS s číslem 2022–02–02. Na Slackwaru postavená odlehčená distribuce Absolute Linux vydal stejně jako její vzor nové velké vydání s číslem 15.0.

Trisquel GNU/Linux 10.0Trisquel GNU/Linux 10.0

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.