Hlavní navigace

Linux na telefonu místo Androidu: projekt Halium nabídne třeba Ubuntu

Skupina vývojářů stojících za projektem Halium chce sjednotit přístup několika linuxových distribucí a spustit je nad společným základem Androidu. Tím zjednoduší portaci na různá zařízení.
Petr Krčmář
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Skupina vývojářů představila projekt Halium, jehož cílem je zjednodušit běh linuxových distribucí na zařízeních původně určených pro běh Androidu. Takové distribuce už samozřejmě existují – například Maemo, Meego, Mer, SailfishOS, Ubuntu Touch, Plasma Mobile a další. Všechny používají nástroj Hybris, který jim umožňuje díky překladové vrstvě používat binární ovladače pro Android.

Hybris původně napsal Carsten Munk pro Mer, ale později byl použit v dalších systémech. Lidem z projektu Halium ale vadí, že si každý systém implementuje podporu androidích ovladačů po svém a různě řeší také například běh démonů. Práce se proto zbytečně tříští a neexistuje jednotný způsob, jak problém řešit. V průběhu vývoje těchto projektů bylo mnohokrát navrhováno, aby komunity spolupracovaly, protože mají různé cíle. Z různých důvodů k tomu v minulosti nedošlo a je čas to změnit.

Halium proto hodlá připravit jakýsi jednotný základ systému, jehož součástí bude linuxové jádro, HAL z Androidu a libhybris. Cílem je standardizovat vrstvu mezi hardwarem a samotným systémem. Budeme tyto součásti sdílet a věříme, že to sníží současnou fragmentaci, píší vývojáři v oznámení projektu.

Struktura systému navrhovaná projektem Halium

Halium tak použije linuxové jádro z Androidu doplněné o ovladače hardware a podstatné systémové služby. Zbytek prostředí pak bude otevřený pro běžný linuxový software. Výsledkem tak bude nízkoúrovňový základ hybridní distribuce, kterou bychom mohli označit za GNU/Android. Výhodou pro další vývojáře je, že vznikne jednotná platforma, která uzavřené ovladače zabalí do standardizovaných rozhraní. Příprava jednotlivých uživatelských rozhraní pak bude na tvůrcích konkrétních distribucí.

Root_onlineskoleni

Celý projekt je teprve na začátku ve fázi přípravy dokumentace a dalším krokem by měl být vznik referenčního řešení pro telefony Nexus 5, OnePlus One a Nexus 5X. V plánu je pak nad společným základem spustit rootfs distribucí jako Ubuntu, ArchLinux, Debian nebo Fedora – všech ve verzi pro ARM.

Tvrdí také, že nechtějí nahradit současné mobilní linuxové distribuce, ale stát se součástí ekosystému a zjednodušit celý vývoj. Jejich práci pak budou moci používat další komunity. Další detaily jsou sepsány v plánech projektu a v nástinu dalšího vývoje.