Hlavní navigace

Propojení počítače a telefonu? KDE Connect to zvládá na jedničku

19. 9. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nástroj KDE Connect je po mnoha letech vývoje hotový a opravdu se povedl. Sdílení souborů, dálkové ovládání nebo předávání notifikací. To díky KDE Connect zvládnou váš počítač a telefon.

Před několika dny byla vydána verze 1.0 nástroje KDE Connect, který mnoho lidí už několik let spokojeně používá. KDE Connect zjednodušeně řečeno slouží pro propojení počítače a chytrého mobilního telefonu, trochu přesněji pro sdílení dat, informací nebo částečné ovládání jednoho zařízení z toho druhého. Zároveň musíme říct, co KDE Connect není. Určitě to není řešení á la Continuum pro Windows, které umožňuje po připojení k doku telefon de facto využívat jako počítač. KDE Connect zkrátka slouží pro komunikaci dvou nezávislých zařízení s vlastním operačním systémem.

Aby komunikace fungovala, musí být zařízení připojena do stejné bezdrátové sítě. Pracovalo se i na podpoře připojení přes Bluetooth, ale ta zatím zařazena nebyla a není zřejmé, kdy a zda vůbec se jí dočkáme. To je celkem škoda, protože v některých případech by se podpora Bluetooth velmi hodila. Např. na cestách, kde Wi-Fi není k dispozici nebo jsou k dispozici pouze pochybné veřejné a podivně konfigurované sítě. Počítač a telefon jinak komunikují šifrovaně přes TLS, takže o přenášená data se stejně obávat nemusíte.

Instalace a kompatibilita

Jak je z názvu jasné, nástroj je vyvíjený pro prostředí KDE. To však neznamená, že nelze používat jinde. Jen musíte skousnout mnoho závislostí, jejichž velikost se může vyšplhat až na několik set megabajtů. V jiných prostředích se vám ale může stát, že některé součásti nebudou fungovat – např. notifikace nebo integrace do prostředí, pochopitelně. Funkce pro sdílení dat atp. ale pravděpodobně fungovat budou. Předpokládám také, že postupem času vzniknou různé utilitky, které KDE Connect do dalších prostředí létě integrují.

Jelikož je verze 1.0 velmi čerstvá, v repozitářích distribucí, někdy ani těch vývojových, ji ještě nenajdete. Já jsem testoval na Kubuntu 16.10 a aktuální verzi nástroje jsem přidal z tohoto PPA. Vaše distribuce možná obsahuje verzi 0.8 nebo starší, která ještě neumí některé funkce jako notifikace nebo podporu příkazů.

Na mobilu je instalace podstatně jednodušší. Stačí aplikaci KDE Connect stáhnout z Google Play nebo třeba svobodného, viz článek, F-Droidu. Samotné aplikaci není co vytknout. Je přehledná, vyvedená v material designu, podporuje dokonce i stařičký Android 2.3 a balíček má jen nějaké 3 MB. Po instalaci stačí dekstopového a mobilního klienta zapnout a zařízení, pokud jsou na jedné síti, by se měla vidět. Z jednoho vyžádáte spárování, na druhém potvrdíte a je hotovo.

Aplikace pro Android. iOS podporovaný není

Aplikace pro Android. iOS podporovaný není

Použití programu

KDE Connect má hlavní ovládací nabídku, ze které můžete vše konfigurovat, a také nabídku vyjíždějící z oznamovací oblasti, kde vidíte některé aktuální informace a můžete vyvolat některé akce. V hlavní nabídce vidíte přehled připojených zařízení a nastavení pro každé z nich. Veškerá funkcionalita je řešena pomocí pluginů, které lze snadno deaktivovat, pokud něco nepotřebujete.

Nabídka v oznamovací oblasti

Nabídka v oznamovací oblasti

Multimédia a vzdálené ovládání

Na telefonu si můžete zobrazit dálkové ovládání a přes něj ovládat přehrávání multimédií na desktopu. Jde jen o základní zastavování, přeskakování a úpravu hlasitosti, ale to bohatě stačí. Užitečná je také funkce zastavení přehrávání, pokud vám zrovna někdo volá. Dokonce můžete nastavit, zda zastavit hned při vyzvánění nebo až při přijetí hovoru.

S tím nepřímo souvisí funkce vzdálené ovládání, kdy místo pár tlačítek máte k dispozici displej telefonu jako touchpad a klávesnici. To funguje skvěle a prodleva je opravdu minimální. Scrollovat můžete použitím dvou prstů. KDE Connect použije vaši vybranou mobilní klávesnici, ale na Swiftkey mi fungovalo pouze klasické vyťukávání, swype nebo automatické doplňování nikoliv.

Sdílení dat

Data lze mezi zařízeními přetahovat dvěma způsoby. Jeden plugin vám telefon připojí přes SFTP jako mass storage, takže k souborům můžete přistupovat klasicky ze správce souborů. Druhý způsob spočítá ve výběru konkrétního souboru, který do počítače chcete poslat. Uloží se vždy do vámi přednastavené složky. V popisu pluginu se píše, že by mělo jít i posílat soubory z počítače do telefonu, ale nějak jsem nepřišel na to, jak. Nicméně první způsob pro tyto účely zafunguje vždy.

Tentýž plugin dokáže poslat také text/odkaz. To probíhá standardně přes sdílecí nabídku v Androidu. Odkaz se poté otevře ve výchozím prohlížeči a pokud jde o text, otevře se na počítači nový textový soubor a do něj se sdílený text vloží. Sice to poprvé působí poněkud zvláštně, ale je to celkem rozumné řešení. Dále je k dispozici plugin, který synchronizuje informace ve schránce. Tzn. můžete nějaký text zkopírovat na počítači a hned ho vložit v telefonu, a vice versa. Opět to funguje skvěle, ale myslím, že část uživatelů má radši schránky oddělené. V takovém případě plugin lze deaktivovat.

Notifikace a spol.

Plugin pro notifikace zajišťuje, že se vám na desktopu, alespoň v KDE, zobrazují notifikace z telefonu a nevyřízené notifikace se štosují v nabídce přístupné z oznamovací oblasti. Zde mne potěšilo, že to přijetím notifikací nekončí a jejich stav se synchronizuje. Pokud notifikaci zahodíte na jednom zařízení, zahodí se i na tom druhém. Nějaké pokročilé možnosti slučování nebo správy notifikací ale nečekejte.

Na desktopu také uvidíte notifikaci, když vám někdo zavolá nebo pošle SMS. Ve verzi 1.0 už by mělo být možné na SMS i odpovídat, ale v mé instalaci to nějak nešlo. Co se týče volání, tak lze ztlumit vyzvánění, ale jinak je notifikace čistě informační. Možnost přijmout hovor na počítači by se sice mohla hodit, ale možná už by byla trochu nad rámec toho, co chce KDE Connect zajišťovat.

Spouštění příkazů a další drobnosti

Asi nejzajímavější novinkou verze 1.0 je přidání příkazů. To znamená, že si na počítači můžete definovat vlastní příkazy a z telefonu je volat (je k dispozici jejich seznam, nemusíte znát aliasy nebo něco podobného). Velmi užitečná věc, která dále rozšiřuje možnosti použití. Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen chybějící historii volání příkazů a vůbec nějaký log. Na telefonu ani počítači standardní cestou nezjistíte, zda se příkaz vykonal, zda se vykonal správně a jaký měl výstup.

cyber23

K dispozici je ještě několik funkcí, které zmíníme jen krátce: pingnutí telefonu, prozvonění telefonu nebo zobrazení informace o stavu baterie. Tady bych se toho nebál a klidně přidal víc informací jako dostupnou kapacitu úložiště apod.

Verdikt: ideální řešení

KDE Connect je vynikající nástroj, který má v podstatě jen jednu vadu na kráse: pokud nepoužíváte prostředí KDE, při instalaci i používání můžete narazit na různé nedostatky a nesrovnalosti. Kromě zmíněné absence podpory Bluetooth nástroji v podstatě nic nechybí. Nesnaží se o nějaké ultramoderní a pokročilé propojení počítače a telefonu, ale zkrátka umožňuje kooperaci tam, kde to dává smysl. Co se týče spotřeby energie na telefonu, je zanedbatelná, pokud máte běžně aktivní Wi-Fi. Není tedy problém mít KDE Connect zapnutý pořád a využít ho třeba jen jednou za čas – ať už pro bezdrátové zkopírování souboru nebo jako dálkové ovládání.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.