Hlavní navigace

Linux v internetové kavárně

20. 8. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Spousta lidí si myslí, že Linux používá jenom několik málo nadšenců, kteří nemají na práci nic jiného, než se v něm "hrabat". Že jej lze nasadit i mezi běžné uživatele a dokonce i na tak specifické místo, jakým je internetová kavárna, jim ukáže tento článek.

Před nějakým časem jsme se v naší internetové kavárně rozhodovali o změně operačního systému. MS Windows nevyhovovaly z několika důvodů. Hlavním z nich byla jejich nestabilita, ale svou roli hraje samozřejmě také cena, která se společně s MS Office může vyšplhat až na 20.000 Kč, což, jak sami uznáte, není málo, když si navíc uvědomíme, že za běžné kancelářské PC dáme asi polovinu.

Protože nám server odjakživa běží na Linuxu a protože i já jsem jeho dlouholetým uživatelem, logicky padla volba na něj. Proto jsem jednoho krásného dne pokusně, na jeden stroj, nainstaloval RedHat 7.3. Já sám jsem sice Debianista, ale RH byl tak nějak po ruce. Dalším krokem bylo zvolit vhodný windowmanager. Kvůli zákazníkům, kteří zastupují ve většině případů skupinu BFU (Běžných Frantů Uživatelů, neplést s ohavným anglickým pojmenováním!), jsem nemohl zvolit KDE, GNOME, ani nic podobného. Bylo jasné, že musím celý systém zakamuflovat tak, aby vypadal co možná nejvíc jako MS Windows. Mnohým BFU totiž stačí jiná barva ikonky a neví kudy kam. Volba proto padla na Qvwm. Jeho hlavní výhodou vedle zmíněné podobnosti s MSWindows je také velmi snadná konfigurace. Dále jsem nainstaloval poslední Mozillu (v současné době používáme 1.4) a později doplnil i IESkin (aby Mozilla vypadala jako Explorer). Použil jsem stejné ikony a pod modrou ikonu IE jsem pro jistotu napsal Internet Explorer (je empiricky zjištěno, že pokud by tam bylo cokoliv jiného, okamžitě se objeví první zákazník, který bude křičet: „Jé, tady není ten internet!“).

Protože se systém osvědčil, instaloval jsem ho i na ostatní počítače. To ale nebylo zdaleka všechno. Uživatelé obvykle vyžadují rozumný textový a tabulkový editor. Koffice, které jsem původně nasadil, naprosto nevyhovovaly nedostatečnou kompatibilitou s MSOffice formáty (BFU mají tendenci si posílat přílohy ve Wordu a Excelu). Proto jsem později zvolil OpenOffice (v současné době 1.1CZ). Další věcí, kterou bylo potřeba vyřešit, byla práce s vyměnitelnými médii. Problém vyřešil malý skriptík, který připojuje a odpojuje zařízení a pomocí Xdialogu o tom dává vědět uživateli.

Tisk provádíme pomocí síťové tiskárny, takže bez probému. Od této chvíle nám vše fungovalo a byli jsme spokojeni.

Po nějaké době se však objevil další požadavek. Práce se soubory. Uživatelé chtěli soubory mazat, kopírovat a přesouvat. Protože se mi zalíbil český Seksi Commander, který našim požadavkům plně vyhovuje, přidal jsem jej našim uživatelům „na plochu“.

Jako poslední jsme pak na přání přidali klienta pro MSN (amsn) a prohlížeč PDF (xpdf). Pro ICQ používáme webového klienta na go.icq.com, který je plně funkční a hlavně nemá nepříjemnou vlastnost pamatování hesel a uživatelů (v internetové kavárně poměrně nebezpečné).

Celkové zkušenosti jsou velmi pozitivní, občas lidi mate připojování disků a přepínání klávesnice Scroll Lockem (přijde mi to logičtější než nějaké šílené kombinace), ale většině to stačí vysvětlit jednou a příště už jsou v novém systému jako doma.

CS24_early

Co se týče hardware, používáme velmi různorodé stroje běžící na kmitočtu od 300 MHz až po 1.1 GHz. Všechny mají alespoň 128 MB RAM. Vzdálené terminály jsme zavrhli kvůli přílišné vytíženosti sítě a vysokým nárokům na server, který (ač je to čtyřprocesor) má na starosti jiné věci.

Hlavní výhody tohoto řešení jsou:

 • otevřenost (můžeme libovolně systém upravovat, přidávat mu nové vlastnosti)
 • bezpečnost (bezproblémový upgrade)
 • blbuvzdornost („šikovní“ uživatelé nám nepřenastaví půlku systému)
 • stabilita (nepadá to)
 • nenáročnost na správu (nejsou potřeba přeinstalace)
 • odolnost proti veškerým virům
 • odolnost proti různému software, který by si chtěli uživatelé sami instalovat
 • cena (software je zcela zdarma a legálně)

Nevýhody:

 • nefungují některé weby (minimum)
 • někteří uživatelé si přejí spustit speciální aplikace (jedna pražská škola má dokonce svou DOSovou (!!!) aplikaci, pomocí které si studenti zapisují předměty [povzdech: Proč to jinde jde přes web?])
 • mírné prvotní zmatení při práci s výměnnými médii

Více informací naleznete na našem webu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.