Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Linux v internetové kavárně od Ant. Pikna - Bezva článek. "Mínus" Linuxu je v tom, že BFU...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 8. 2003 3:17

  Ant. Pikna (neregistrovaný)

  Bezva článek.
  "Mínus" Linuxu je v tom, že BFU winblowsáci se o nic nezajímají a problém je pro ně kliknout v jiném prostředí o cca 1 mm někam jinam. "Problém" připojování a odpojování jednotek je už vůbec pohoršuje.
  Vím to z vlastní zkušenosti, protože kavárnu založenou na Debian/Sid serveru provozujeme cca 3 roky.
  Polemizovat o textu nechci, ale mám návrh: je nás víc? Strašně rád bych se stal členem (nebo spoluzakladatelem?) klubu provozovatelů net@kaváren založených na Linuxu.
  Pokud někoho tato Re: zaujala, moje adresa je pikna.ant@ux.cz

 • 20. 8. 2003 12:32

  Jakub (neregistrovaný)

  "Mínus" Linuxu je v tom, že když ho někdo nepoužívá (třeba jen proto že neměl příležitost), je hned považován za "BFU winblowsáka". Takže velké mínus Linuxu jsou lidé s omezeným uvažováním ( a je jedno jestli používají Linux nebo Windows ).
  Osobně si ale myslím že do internetových kaváren a je lepší Linux než Windows.

 • 20. 8. 2003 12:36

  Pavel Čejka (neregistrovaný)

  Ano je nás víc.

  Kavárnu na Linuxu jsem uvedl do provozu (za vydatné pomoci kamaráda) zhruba v dubnu letošního roku. Řešil jsem ji trochu jinak. Kavárna se nachází přímo na Václavském náměstí, tj. v turistické zóně a jeden ze základních požadavků byl, aby obsluha mohla volit libovolně jazyk, dále, aby účtování bylo průhledné, protože kavárnu ovládají číšníci, kteří mohou mít tendence šidit, takže vše musí být přesně a přehledně logováno a ovládání musí být blbuvzdorné i ze strany obsluhy.

  Takže v kavárně je několik PC, které startují ze sítě, nemají HDD ani CDROM. Na PC beží mírně upravený SuSE 8.2 a grafické prostředí KDE. V klidovém stavu se nemůže nikdo přihlásit a uživatelé nemají ani /home, pokud obsluha povolí přístup (specielně napsaný ovládací program), zaznamená se čas, zkopíruje /home a spustí grafické prostředí, takže uživatel odchází od obsluhy k PC, které právě dokončuje start a objevuje se na něm pracovní plocha (PC jsou vcelku výkonná 1,7GHz Celeron, 256MB DDR, integrovaná deska, vše ve velmi malém a tichém desktopu).

  Smazáním home po odchodu uživatele je zajištěno, že prakticky není potřeba jakákoliv údržba. Uživatel prostě může měnit co chce, překonfigurovat plochu, nastavit programy, ale po jeho odchodu (resp. příchodu dalšího zák. uživatele) se vše vrátí do výchozího stavu. Vlastně jsme šli ještě o krůček dál. /home se volí i podle jazyka, který zvolí obsluha v ovládacím programu dle přání uživatele.

  Po ukončení provozu kavárny, což obsluha provádí každý den je odeslán email majiteli kavárny s podrobným záznamem, ten obsahuje čas příchodu, délku sezení, odchod, zaplacenou cenu a celkový součet, který by měl být v pokladně. Vystavování dokladů se provádí na standartní registrační pokladně a účtuje se spolu s dalšími službami.

  Kavárnu jsme zamýšleli jako doplněk k restauraci, kam často chodí lidé z blízkých hotelů, nikoliv primárně jako internetovou kavárnu, která provozuje občerstvení coby službu navíc.

  Zatím vše funguje jak má. Měli jsme trochu problém s klávesnicema, protože majiteli kavárny se líbily takové ty Windowsoidní multimediální mrchy se spoustou zbytečných tlačítek, které dělají víc problémů než je z nich užitku, ale bylo to jeho přání.

 • 20. 8. 2003 18:09

  Roj (neregistrovaný)

  Velmi me zaujalo to, ze konecne nekdo klade duraz na to, aby cela t sranda nebyla vytunelovatelna obsluhujicim personalem. To je totiz neprosto nejdulezitejsi!!! Jsem z branze (herny), takze vim, o cem je rec. Mnoho bajecnych napadu zkrachovalo prave na TOMHLE.

 • 26. 8. 2003 21:32

  kamil (neregistrovaný)

  Linux už nepoužívám, a nezdá se mi, že bych byl nějak méněcennej. Kdysi jsem se s ním trochu zabejval, ale nemám čas trávit mraky času alchymií s instalcí toho či onoho, pročítáním mraků diskuzí, jenom abych mohl nainstalovat třeba nějakej HW. Zkrátka studentský léta minula. Takže Linux v kavárně by mi radost neudělal, nemám čas ani chuť se nějakýho vyzáblýho studentíka vyptávat jak to tam maj zařízený.

 • 28. 8. 2003 13:38

  Anonym (neregistrovaný)

  Aha, takze ted uz jenom procitas mraky diskuzi (viz tato), ale delas h...o.

  A protoze uz nejsi student, stloust si a ostatnim hubenym studentikum proste zavidis.

 • 1. 9. 2003 10:17

  dejf (neregistrovaný)

  Wokna uz nepouzivam, a nepripadam si nijak vyrazne menecennej. Kdysi jsem se tim trochu zabejval, ale nemam cas travit mraky casu alchymii s instalaci toho ci onoho a hledanim, kde by mi mohl nekdo vybec nejak poradit. Zkratka detska leta me minula a ja jsa studentem hodlam krom hrani pocitac i pouzivat. Takze wokna v kavarne me dycky dostanou, protoze jejich ovaldani je celkem dost malo intuitivni (alespon proti WindowMakeru), nemam cas ani chut cekat az se cela vec zase rozjede po akci s disketou, nebo pokusu o otevereni dvou oken v kratkem casovem rozpeti...