Hlavní navigace

Linux začíná prorážet na firemní desktopy

28. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Organizace Linux Foundation pořádá už třetím rokem průzkum mezi uživateli Linuxu. Ten má za úkol jednak zmapovat aktuální situaci, ale také naznačit trendy a směrování desktopového Linuxu do budoucna. Letošní čísla jsou velmi zajímavá a dokazují, že je o Linux čím dál větší zájem, především ve firmách.

Článek přebírá údaje z anglického originálu Desktop Linux on the rise, Linux Foundation reports.

Podle několika letošních průzkumů se zdá, že je Linux konečně na vzestupu. Desktop Linux 2007 nedávno ukázal, že je podle uživatelů Linux dostatečně vyspělý pro běžné nasazení.

Ukazovali jsme si také grafy, které dokazují, že celosvětově roste počet uživatelů Linuxu. Za poslední dva roky se jejich počet dokonce zdvojnásobil.

Jak je to ale ve firmách? Na to se snaží najít odpověď nový průzkum organizace Linux Foundation, který již běží třetím rokem. Je zajímavé sledovat průběžné výsledky a vyvodit z nich důsledky. Zdá se, že Linux má na desktopech ve firemním prostředí skutečně zelenou.

Samotný průzkum stále ještě běží a měl by být uzavřen až na konci listopadu. Pak bude ještě nějakou dobu probíhat analýza dat, ale už nyní jsou k dispozici některá data, na která se můžeme podívat.

Kdo hlasoval?

V úvodu je zajímavé se podívat na počet hlasujících. Letošního ročníku průzkumu se zúčastnilo na 20 000 uživatelů, což je dvojnásobek proti roku 2006. Už to je jistý ukazatel, který říká, že zájem o Linux stoupá.

Rozložení uživatelů podle regionů také stojí za zmínku. Nejvíce se účastní lidé z Evropy (51,5 %) a s odstupem pak následuje Severní Amerika (35,8 %). To může znamenat, že Evropa je Linuxu velmi příznivě nakloněna a na starém kontinentě má větší šance uspět.

Jak je na tom Linux ve firmách?

Z výsledků průzkumů plyne velmi zajímavý fakt – nejvíce linuxových desktopů je nasazeno v SOHO sektoru, tedy především v malých společnostech. Tam nalezneme až 68 % linuxových desktopů. Ve středně velkých firmách (101 až 500 zaměstnanců) je Linux nasazen v 9,7 % a velké firmy (1001 až 5000 zaměstnanců) mají Linux jen v 6,2 %.

Máte ve firmě Linux?

Ve společnostech, ve kterých používají Linux na desktopu, je ve 39,5 % případů nasazen na více než polovině počítačů. I v „Linuxových společnostech“ zůstává systém Windows nejpoužívanějším. Ve více než 59 % firem používajících Linux je systém od Microsoftu na více než polovině strojů.

Desktop nebo server?

Dalším velmi zajímavým zjištěním je, že více firem používá Linux na desktopu než na serveru. Od počátků nasazování Linuxu ve firmách panuje názor, že se tento operační systém hodí především pro servery a na desktopy ještě není dostatečně vyspělý. Zdá se, že se situace rapidně mění.

S tím souvisí také další zjištění. Z předběžných výsledků výzkumu vyplývá, že Linux už nepoužívají jen vývojáři a technici. Více než 64 % linuxových desktopů je využíváno na klientských počítačích běžných uživatelů. Stále častěji se tak Linux stává plnohodnotnou náhradou za MS Windows.

Většina firem (62,2 %) používá Linux v běžném provozu a jen menšina jej zatím jen testuje. To také ukazuje na vyspělost Linuxu a schopnost reálně sloužit jako primární desktopový systém.

Věří uživatelé Linuxu?

Průzkum se také snažil zjistit, jak uživatelé věří Linuxu na desktopu. Jen 16,3 % uživatelů nechce vůbec Linux na svém počítači, ostatní jsou mu nakloněni. Na otázku, zda mají uživatelé důvěru v Linux a nasadili by jej v kritických aplikacích, odpovědělo 74,3 % uživatelů kladně a vyjádřilo plnou důvěru. Dalších 18,3 % by váhalo, ale zřejmě by nakonec Linuxu také věřili.

Nasazení jednotlivých distribucí

Když se řekne Linux, obvykle se tím myslí některá konkrétní distribuce. Průzkum se tedy dotazoval i na nasazení distribucí v jednotlivých společnostech. Podle výsledků je v mnoha firmách nasazeno několik různých distribucí a neexistuje v nich příliš striktní politika nasazování Linuxu. Průnik tedy způsobil, že následující čísla dají dohromady více než sto procent.

Zvítězila distribuce Ubuntu, kterou včetně jejich klonů používá 54,1 % dotazovaných. V těsném závěsu je pak Red Hat (a tedy RHEL, Fedora i CentOS) s 50,2 % uživatelů. Následuje SUSE Linux Enterprise Desktop a openSUSE, který můžeme najít v 35,2 % firem.

Cloud23

Ubuntu vede také v případě nasazení na soukromém počítači, kde jej používá 55,4 % respondentů. I v domácích počítačích jsou často nasazovány distribuce podporované komerčními firmami – openSUSE (19,5 %) a Fedora (16,7 %). Předběhl je ovšem Debian s 22,2 %. Žebříček pak doplňují komunitní distribuce jako Gentoo (10,2 %), Knoppix (7,1 %) a PCLinuxOS (5,4 %).

Závěrem

Je vidět, že se situace kolem Linuxu začíná skutečně měnit a postupně přestává být vnímán jako pouhá alternativa. Mnoho společností jej považuje za dostatečně vyspělý a použitelný operační systém. Snad bude tento trend i nadále pokračovat.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.